رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۶ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 20 June
تهران لطیف
٣۴(°C)
وزش باد ١٢(mph)
فشار ٢۵.٩٠(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 7-High
رطوبت ٢۵.٩٠(in)

حیدرزاده بیوکی گفت: ۶ هزار واحد سنگ بری در کشور وجود دارد که اکثر این واحدها تعطیل شده اند و یا با توان ۱۵ تا ۲۰ درصدی ظرفیتشان تولید دارند

به گزارش حامی خبر؛ امیرحسین حیدرزاده بیوکی، عضو اتاق بازرگانی یزد و تولیدکننده و صادرکننده سنگ ساختمان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «نسیم آنلاین» بیان داشت: بازار سنگ مصالح ساختمانی نسبت مستقیم با شرایط و وضعیت مسکن دارد و از آن جهت که ساختمان سازی از سال ۹۳ به بعد وارد یک رکود بلند مدت شده است لذا این رکود دامن بقیه اصناف از جمله صنعت ما را نیز گرفته است.

وی با بیان این مطلب که بعید می دانم بتوان به این زودی از این رکود خارج شد به «نسیم آنلاین» گفت: ۶ هزار واحد سنگ بری در کشور وجود دارد که به دلیل این رکود طولانی اکثر این واحدها یا تعطیل شده اند و یا اگر تعطیل هم نشده اند با توان ۱۵ تا ۲۰ درصدی ظرفیتشان تولید دارند و نیروهای خود را تعدیل کرده اند.

عضو اتاق بازرگانی تأکید کرد: در استان یزد بیش از نصف کارخانه‌های سنگ بری تعطیل شده و اکثر معادن سنگ های ساختمانی نیز در اداره صنایع تعطیلی موقت بر آن‌ها خورده است زیرا بازار ندارند و تولید خود را پایین آورده اند.

حیدرزاده گفت: صادرات هم کاهش یافته، در کل هم سنگ های فرآوری و هم سنگ های بریده قبل از رکود صادر می شد اما صادرات سنگ های خام به سنگ های بریده بیشتر بود اما امسال هیچ گونه صادراتی نداشته ایم و می توان گفت میزان صادراتمان به صفر رسیده است.

وی اضافه کرد: بازار صادرات سنگ‌های تزئینی کوپ به دست ترکیه، مصر و عمان افتاده از آن طرف هیچ گونه زیرساختی هم برای داشتن تکنولوژی برای تولید سنگ های فرآوری در نظر نگرفته اند که حداقل کارخانه ها بتوانند سنگ فرآوری را صادر نمایند.

این فعال اقتصادی بیان داشت: دولت باید یک سری تسهیلاتی را برای صادرات قائل شود که متأسفانه تا به حال اقدامی نکرده و هیچ گونه حمایتی نداشته است. وضعیت مبادلات و نقل و انتقال پولی نیز هیچ گونه بهبودی نیافته و خریداران سنگ با شرایط کنونی حاضر به خرید از ما نیستند.

عضو اتاق بازرگانی یزد در پایان خاطرنشان کرد: ، درست است که سوئیفت باز شده و مبادله پیام انجام می شود اما در طرف مقابل بانک های ایرانی، بانک های کارگزار وجود ندارد در حقیقت بانک معتبر خارجی با بانک ایرانی طرف قرارداد نمی شود.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

مهدی فضائلی؛

مراقب پروژه تعلیق باشیم!

مهدی فضائلی کارشناس رسانه در یادداشتی با عنوان مراقب پروژه تعلیق باشیم! نوشت: برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به "برجام " ماجرای عبرت انگیزی است و اگر عبرت های آن مغفول بماند خسارت به توان دو خواهد بود! بی اعتمادی به دشمن،دقت نظر بالا و با وسواس در تنظیم متن های تعهدآور،پرهیز از عجله در توافقاتی از این قبیل،پیش بینی ضمانت های محکم برای اجرای تعهدات طرف مقابل،دل نبستن به راه حل های بیرونی،ضرورت تمرکز بر توان و ظرفیت داخلی و لزوم توجه به حرف منتقدان دلسوز و کارشناس از جمله درس ها و عبرت های برجام است که بارها مطرح شده است و البته همچنان جای پرداختن دارد. یکی دیگر از این عبرت ها، سناریوی دشمن برای عملیات روانی و درگیر کردن مستمر افکار عمومی ما با این موضوع و بهره برداری های متعدد و متنوع از این درگیری ذهنی است. طرح اتهام واهی انحراف در برنامه هسته ای ایران به سمت ساخت سلاح اتمی که تقریبا" شانزده سال از آن می گذرد،از ابتدا یک پیوست عملیات روانی داشت که درگیر کردن ذهن مسئولان کشور از مسائل اساسی به سمت یک سناریوی ساختگی و طولانی مدت و بازداشتن از اولویت ها از محورهای آن بود.اما پس از چندی این عملیات از سطح مسئولان کشور به کل مردم تعمیم پیدا کرد و موجب شد ذهن آحاد مردم درگیر این اتهام بی پایه و اساس شود. سناریوهای کشدار و طولانی، برای فعال نگه داشتن ذهن مخاطب و ترغیب و تهیبج وی برای پیگیری قسمت های بعدی، از تکنیک تعلیق یا سوسپانس استفاده میکنند؛ این تکنیک که آمیخته ای از ترس و امید با پایانی نامطمئن است،در برجام نیز به نحو موثری مورد استفاده دشمن قرار گرفت! عنصر تعلیق با هدف فرصت سوزی از ملت ایران و درگیر نگه داشتن ذهن و روان مردم و مسئولان، قبل،حین و بعد از برجام به اجرا گذاشته شده است. تعیین مهلت هایی متناوب برای تصمیم گیری(تمدید یا عدم تمدید تحریم ها) رئیس جمهور امریکا و رفت و برگشت ها بین کاخ سفید و کنگره آمریکا، بکارگیری همین تکنیک تعلیق است که منجر به بلا تکلیف نگه داشتن بسیاری تصمیمات حتی در حوزه های مختلف بخش خصوصی ،بی ثبات نگه داشتن بازار،تحریک بازار ارز و طلا و...شده است. مدتی است دوباره 22 اردیبهشت بعنوان زمان تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای ماندن یا نماندن در برجام برجسته شده است.اظهار نظر و رفت و آمد مقامات اروپایی نیز برای گرم کردن فضا و واقعی نمایاندن نگرانی از خروج آمریکا هر روز در صدر اخبار ایران و جهان است و همه اینها در ذیل پروژه تعلیق! تصور کنید امروز 22 اردیبهشت است و آمریکا از برجام خارج شده،چه اتفاقی خواهد افتاد؟! آمریکا پس از برجام چه امتیازی به ایران داد تا با خروجش آن امتیاز صلب شود؟ برجامی که به گفته رئیس کل بانک مرکزی آورده اش برای ایران «تقریبا"هیچ» بوده و به گفته دکتر ظریف «نه تنها روح بلکه جسمش از سوی ترامپ(آمریکا) نقض شده است»، خروج آمریکا از آن چه زیان قابل توجهی می ...

تازه ترین اخبار