رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
  • السبت ۰ رجب ۱۴۳۹
  • 2018 Saturday 17 March
تهران Mostly Cloudy
١١(°C)
وزش باد ١۶(mph)
فشار ٢۵.٨٢(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۵.٨٢(in)

حیدرزاده بیوکی گفت: ۶ هزار واحد سنگ بری در کشور وجود دارد که اکثر این واحدها تعطیل شده اند و یا با توان ۱۵ تا ۲۰ درصدی ظرفیتشان تولید دارند

به گزارش حامی خبر؛ امیرحسین حیدرزاده بیوکی، عضو اتاق بازرگانی یزد و تولیدکننده و صادرکننده سنگ ساختمان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «نسیم آنلاین» بیان داشت: بازار سنگ مصالح ساختمانی نسبت مستقیم با شرایط و وضعیت مسکن دارد و از آن جهت که ساختمان سازی از سال ۹۳ به بعد وارد یک رکود بلند مدت شده است لذا این رکود دامن بقیه اصناف از جمله صنعت ما را نیز گرفته است.

وی با بیان این مطلب که بعید می دانم بتوان به این زودی از این رکود خارج شد به «نسیم آنلاین» گفت: ۶ هزار واحد سنگ بری در کشور وجود دارد که به دلیل این رکود طولانی اکثر این واحدها یا تعطیل شده اند و یا اگر تعطیل هم نشده اند با توان ۱۵ تا ۲۰ درصدی ظرفیتشان تولید دارند و نیروهای خود را تعدیل کرده اند.

عضو اتاق بازرگانی تأکید کرد: در استان یزد بیش از نصف کارخانه‌های سنگ بری تعطیل شده و اکثر معادن سنگ های ساختمانی نیز در اداره صنایع تعطیلی موقت بر آن‌ها خورده است زیرا بازار ندارند و تولید خود را پایین آورده اند.

حیدرزاده گفت: صادرات هم کاهش یافته، در کل هم سنگ های فرآوری و هم سنگ های بریده قبل از رکود صادر می شد اما صادرات سنگ های خام به سنگ های بریده بیشتر بود اما امسال هیچ گونه صادراتی نداشته ایم و می توان گفت میزان صادراتمان به صفر رسیده است.

وی اضافه کرد: بازار صادرات سنگ‌های تزئینی کوپ به دست ترکیه، مصر و عمان افتاده از آن طرف هیچ گونه زیرساختی هم برای داشتن تکنولوژی برای تولید سنگ های فرآوری در نظر نگرفته اند که حداقل کارخانه ها بتوانند سنگ فرآوری را صادر نمایند.

این فعال اقتصادی بیان داشت: دولت باید یک سری تسهیلاتی را برای صادرات قائل شود که متأسفانه تا به حال اقدامی نکرده و هیچ گونه حمایتی نداشته است. وضعیت مبادلات و نقل و انتقال پولی نیز هیچ گونه بهبودی نیافته و خریداران سنگ با شرایط کنونی حاضر به خرید از ما نیستند.

عضو اتاق بازرگانی یزد در پایان خاطرنشان کرد: ، درست است که سوئیفت باز شده و مبادله پیام انجام می شود اما در طرف مقابل بانک های ایرانی، بانک های کارگزار وجود ندارد در حقیقت بانک معتبر خارجی با بانک ایرانی طرف قرارداد نمی شود.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

بررسی تاریخی مبارزات جنبش دانشجویی؛

جنبشِ ضد استعماری

بررسی تاریخی مبارزات جنبش دانشجویی در ایران علیه دخالت و غارتگری بیگانگان: جنبشِ ضد استعماری «جنبش دانشجویی در ایران طی سالیان متمادیِ حرکت خود فراز و فرودهایی داشته است. نکته‌ی مهم در این میان توجه این جنبش به مسائل و مشکلات مردم و کشور طی برهه‌های گوناگون و نقش‌آفرینی دانشجویان در مقاطع حساس تاریخی است. یکی از مسائل مورد توجه این جنبش مقابله‌ و مبارزه‌ی آن با «استعمار» و زیاده‌خواهی قدرت‌های مستکبر غربی بوده است.پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در یادداشت زیر چند فراز تاریخی مهم مبارزات ضداستعماری جنبش دانشجویی را مورد بررسی قرار داده است.» ۱- مقدمه اگرچه دانشگاه، مؤسسه‌ای علمی - آموزشی است، اما دانشجویان همانند سایر اقشار اجتماعی علاوه بر وظیفه‌ی تخصصی خود که تحصیل و تحقیق می‌باشد، به‌عنوان عضوی از جامعه‌ی انسانی در قبال سرنوشت جامعه و مناسبات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی موجود حساسیت دارند و واکنش نشان می‌دهند و به این ترتیب وارد عرصه‌ی سیاست می‌شوند. در طی سال‌های تأسیس دانشگاه در ایران تا پیروزی انقلاب اسلامی، مهم‌ترین مشکلات جامعه‌ی ایران شامل استعمار خارجی و وابستگی حکومت، استبداد سیاسی، نابرابری اجتماعی و بحران هویت فرهنگی بوده است. لذا همانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه، جنبه‌های ضد استعماری جنبش دانشجویی در ایران به‌عنوان شاخص‌ترین وجه مشترک اهداف دانشجویانِ مبارز و تشکل‌های سیاسی دانشجویی در طیف‌های مختلف چپ‌گرا، ملی‌گرا و اسلام‌گرا بوده است. سابقه‌ی تاریخی تعرضات و دخالت قدرت‌های بزرگ به‌ویژه روسیه و انگلستان در امور داخلی ایران از دوره‌ی قاجاریه و غارت منابع اقتصادی، تجزیه‌ی بخش‌هایی از سرزمین‌های ایران، اِعمال حق کاپیتولاسیون و تحقیر ملت ایران باعث شده که از همان زمان یکی از مشکلات عمده‌ی جامعه‌ی ایران، استعمار و دخالت بیگانگان تلقی شود. دخالتی که عقب‌ماندگی جامعه و وابستگی حکومت‌ها را در پی داشته که از آن جمله، روی کار آمدن رضاشاه به‌واسطه‌ی حمایت انگلستان در پی کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹ بوده است. لذا در اغلب فعالیت‌ها و تجمعات دانشجویی، موضوع وابستگی حکومت رضاشاه مورد اعتراض بود. ۲- مبارزات ضد استعماری جنبش دانشجویی در دهه ۱۳۲۰ با اشغال ایران در شهریور ۱۳۲۰ توسط کشورهای انگلستان، اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا در جنگ جهانی دوم به بهانه‌ی مقابله با پیشروی هیتلر، هر یک از دولت‌های اشغالگر با استفاده از ابزارهای مختلف نظامی، سیاسی و اقتصادی برای گسترش حوزه‌ی نفوذشان در ایران، به‌ویژه در موضوع نفت رقابت می‌کردند. مشکلات ناشی از حضور بیگانگان و جنگ منجر به ناامنی، رکود صادرات، تورم شدید، کمبود ارزاق و گسترش فقر و بیماری در کشور شده بود. در این دوران عوامل استعمار در قالب دربار، پوششی برای شاه جوان تشکیل دادند و از جانب او سخن می‌گفتند؛ دولت‌ها از ملت جدا بودند و اتکایی به مردم نداشتند. در واکنش به این مشکلات، دانشجویان چپ‌گرا و وابسته به حزب توده ضمن آنکه از بیان وابستگی به شوروی خودداری می‌کردند، عمده‌ی فعالیت خود را بر محور مبارزه با امپریالیسم و استعمار غرب و موضوع عدالت اجتماعی قرار داده بودند. از ابتدای دهه‌ی ۱۳۲۰ جمعی از دانشجویان اسلام‌گرای دانشگاه تهران که برای دفاع از هویت دینی، انجمن اسلامی دانشجویان را ...

تازه ترین اخبار