رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۵ صفر ۱۴۴۰
  • 2018 Tuesday 16 October
تهران تا قسمتی ابری
١٧(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.٢۵(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 2-Low
رطوبت ٢۶.٢۵(in)

هفته بیست و دوم رقابت‌های لیگ برتر روز گذشته با برگزاری یک دیدار معوقه در مشهد و تداوم صدرنشینی پرسپولیس به پایان رسید.

*نتایج رقابت‌های هفته بیست و دوم در یک نگاه:
پیکان ۴ – استقلال خوزستان یک

فولاد ۲ – گسترش ۲

ذوب‌آهن صفر – استقلال ۲

پرسپولیس ۲ – سپاهان یک

نفت آبادان صفر – پدیده ۳

سایپا صفر – صبا صفر

ماشین سازی صفر – نفت ۲

سیاه‌جامگان یک – تراکتورسازی ۲

تیم هفته: استقلال
هفته بیست و دوم رقابت‌های لیگ برتر عمدتاً با موفقیت تیم‌های مهمان همراه بود و ۴ تیم از جمله استقلال و تراکتورسازی موفق شدند در این هفته از رقابت‌ها میزبانان خود را شکست دهند.

در این بین پرسپولیس هم در تهران دست به کار بزرگی زده و برای حفظ فاصله‌اش در صدر جدول با سایر مدعیان قهرمانی سپاهان را شکست داد.

با این حال عنوان بهترین تیم هفته با تقدیر از پرسپولیس، به استقلال اختصاص پیدا می‌کند چرا که شاگردان منصوریان در ادامه روند خوب خود در لیگ برتر موفق شدند در اصفهان تیم چغر ذوب‌آهن را شکست داده تا همچنان به روزهای آینده امیدوار باشند.

بازیکن هفته: گادوین منشا
در هفته بیست و دوم لیگ برتر چندین بازیکن در ترکیب تیم‌های خود بازی مثمرثمری را ارائه دادند و در پیروزی تیم‌هایشان بیشترین نقش را داشتند.

در این بین اکبر ایمانی در ترکیب پدیده، قاضی در ترکیب در نفت، رضاییان در ترکیب پرسپولیس و فرشید اسماعیلی در ترکیب استقلال از چهره‌های مؤثر هفته بیست و دوم هفته بودند.

با این حال بهترین بازیکن هفته به گادوین منشا، مهاجم سیه‌چرده پیکان اختصاص پیدا می‌کند که با درخشش این بازیکن پیکان موفق شد بازی ۳ بر یک باخته را با برتری ۴ بر ۳ تغییر دهد.

سرمربی هفته: رضا مهاجری
در هفته‌ای که سپری شد استقلال و پرسپولیس در تقابل با تیم‌های اصفهانی موفق بودند و دو برتری را به ترتیب مقابل ذوب‌آهن و سپاهان به ارمغان آوردند تا سرمربیان این دو تیم یعنی منصوریان و برانکو از مربیان قابل تقدیر هفته باشند.

با این حال عنوان بهترین مربی هفته به رضا مهاجری تعلق می‌گیرد چراکه موفق شد در روزهای پرفراز و نشیب پدیده، این تیم را در آبادان مقابل نفت آبادان با موفقیت هدایت کرده تا تیم مشهدی با دست پر از آبادان بازگردد.

دیدار هفته: پرسپولیس – سپاهان
دیدار پرسپولیس و سپاهان در هفته بیست و دوم از جذابیت‌های بالایی برخوردار بود، ضمن اینکه این دیدار پربرخورد و نسبتاً جنجالی پرگل نیز از آب درآمد تا این دیدار به عنوان مسابقه هفته انتخاب شود.

اتفاق هفته:
هفته بیست و دوم لیگ برتر در اقدامی عجیب طی ۵ روز برگزار شد، هرچند که تعویق دو دیدار جمعه گذشته به خاطر بارش برف شدید در تبریز و مشهد در این اتفاق بی‌تأثیر نبود.

جدول گلزنان:
۱۳ گل: ساسان انصاری (فولاد)

۱۱ گل: مهدی طارمی(پرسپولیس)

۱۰ گل: گادوین منشا (پیکان)

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

وطن امروز؛

چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

رهبر انقلاب در جلسه اخیر خود با سران قوا بار دیگر درباره بانک‌ها ابراز نگرانی فرمودند و حل مشکلات بانکی را جزو اولویت‌های کاری برشمردند. اما چرا وضعیت بانک‌ها از نظر رهبر انقلاب نگران‌کننده است. همانگونه که بارها در خبرها و مقالات مختلف به آن اشاره شده است، می‌دانیم که مشکل حجم نقدینگی کشور به‌عنوان خطرناک‌ترین معضل اقتصادی کشور مطرح است. حجم نقدینگی که در انتهای سال‌96 از میزان تولید ناخالص کشور سبقت گرفت بر اساس برآوردهای بانک مرکزی اول امسال از 1600هزار میلیارد تومان نیز عبور کرد.  این بدین معناست که روزانه در حدود هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده می‌شود. براساس آمار رسمی بانک مرکزی حدود 85‌درصد از این نقدینگی به صورت سپرده‌های کوتاه مدت و بلند مدت در اختیار بانک‌های کشور است  بانک‌ها با اعطای سود بالا 15‌درصد به این سپرده‌ها بیشترین سهم را در تولید نقدینگی کشور بر عهده دارند اما نکته تاسفبارتر این است که بررسی ترازنامه بانک‌ها در سال‌96 حاکی از ضرر و زیان بانک‌ها تا چهارهزار میلیارد تومان است. یعنی د‌رحالی‌که بانک در پایان سال مالی دارای سود منفی است اما برای حفظ سهم خود در بازار و جذب مشتری نسبت به اعطای سود به سپرده‌ها اقدام می‌کند. این امر باعث می‌شود ‌اولاً در‌حالی‌که بانک نتوانسته از طریق اعطای تسهیلات به بخش تولید در آمد لازم را کسب کند اقدام به خلق پول در قالب اعطای سود سپرده‌ها می‌نماید و این مبلغ را از طریق استقراض از بانک مرکزی ‌یا سایر راه‌هایی که در خلق پول موثر هستند اقدام می‌کند. یعنی بدون اینکه در کشور تولید انجام شود یا ارزش افزوده‌ای تحقق یابد از طریق خلق پول بدون پشتوانه سود سپرده‌های بانکی تامین می‌شود. ثانیاً بر اساس نظام بانکی دون ربا سود اعطایی به سپرده‌ها علی‌الحساب است و بانک موظف است در پایان سال بر اساس ترازنامه خود میزان سود نهایی را بین سپرده‌گذاران تقسیم کند اما ترازنامه بانک‌ها حاکی از آن است که به‌رغم سود خالص منفی بانک‌ها سود علی‌الحساب به‌عنوا‌ن سود قطعی سپرده‌ها منظور می‌شود. ثالثاً بانک‌ها در مقابل ضرر سال جاری ‌یا ضررهای انباشته سال قبل مجبورند منابع خود را به سمت بازارهای کاذب دلار ‌یا سکه و مسکن سوق دهند و از طرق افزایش شوک‌گونه مسکن طلا ارز و مواردی از این قبیل به جبران بخشی از ضرر و زیان خود اقدام کنند. بنابراین نظام فعلی بانکی کشور که از دایره قانون بانکداری اسلامی پا را فراتر گذاشته است نه تنها در تولید نقدینگی و خلق پول بیشترین سهم را دارد بلکه برای جبران ضررهای سالانه خود مجبور به ورود به بازارهای کاذب است و این امر مخاطرات سنگینی را برای اقتصاد کشور می‌تواند در پی داشته باشد. می‌توان اذعان نمود که نگرانی رهبر انقلاب از نظام بانکی نگرانی بجایی است و از سویی دیگر می‌توان به جرات گفت که مهم‌ترین عامل در به وجود آمدن چنین وضعیتی عدم رعایت اصول بانکداری اسلامی و عدم وجود نظارت نظام مند در سیستم بانکی کشور بوده است. همان چیزی که بسیاری از مراجع تقلید طی سال‌های ...

تازه ترین اخبار