رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
  • الثلاثاء ۴ جماد ثاني ۱۴۳۹
  • 2018 Tuesday 20 February
تهران لطیف
١٣(°C)
وزش باد ١۴(mph)
فشار ٢۵.٩۵(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۵.٩۵(in)

در ابتدا این مکان جایی برای قرار دادن چراغ برق خیابان بود، که نصب آن با مشکل مواجه شده و به جایش علف و گیاه درون آن سبز شد. یک روزنامه نگار به نام “دیک واجان” از مجله ی “اوریگون ژورنال” در داخل آن که در وسط خیابان قرار گرفته بود گل های زیبایی کاشت. به علاوه او در یکی از ستون های

“میل إندز پارک” در پورتلند ایالات متحده ی آمریکا از کوچکترین پارک ها  دنیا به شمار می رود که قطر آن فقط ۰.۶۱ متر است. در واقع پارک میل إندز یک گلدان و محوطه ی عادی برای کاشتن گل و گیاه است. ساکنان محلی این قطعه ی کوچک از زمین را به عنوان کوچکترین پارک دنیا بزرگ داشته و نام آن را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده اند.
کوچکترین پارک دنیا به اندازه ی یک گلدان
در ابتدا این مکان جایی برای قرار دادن چراغ برق خیابان بود، که نصب آن به مشکل برخورد و به جایش علف و گیاه درون آن سبز شد. یک روزنامه نگار به نام “دیک فاگان” از مجله ی “اوریگون ژورنال” در داخل آن که در وسط خیابان قرار گرفته بود گل ها و گیاهان زیبایی کاشت.
کوچکترین پارک دنیا به اندازه ی یک گلدان
به علاوه او در یکی از ستون های مجله قسمتی را به نوشتن از گل های کاشته شده خود اختصاص داد و نام آن را “کوچکترین پارک دنیا” گذاشت.
 فاگان داستان های دروغین و خیالی درباره ی جن و پری هایی می نوشت که شب ها در کنار گل های او تردد می کنند و جز برای او قابل دیدن نیستند. او برای شخصیت های خیالی اش اسم هم گذاشته بود. داستان های خیالی او اثرگذار بود. پس از گذشت چندی، توجهات به پارک میل إندز جلب شد تا جایی که جشن روز سنت پاتریک در سال ۱۹۴۸ میلادی در آنجا برگزار گردید. فاگان در سال ۱۹۶۹ به دلیل بیماری از دنیا رفت و گلدان او در سال ۱۹۷۶ رسما به عنوان یک پارک معرفی شد.  در طول سالها مردم منطقه نقش پررنگی را در احیا و نگهداری پارک میل إندز پارک کرده و در آنجا تزئینات زیبا و قابل توجهی به کار برده اند و برای جن و پری های کوچک وسایل ریز و درشتی قرار داده اند.
کوچکترین پارک دنیا به اندازه ی یک گلدان
کوچکترین پارک دنیا به اندازه ی یک گلدان
کوچکترین پارک دنیا به اندازه ی یک گلدان کوچکترین پارک دنیا به اندازه ی یک گلدان
 کوچکترین پارک دنیا به اندازه ی یک گلدان
 کوچکترین پارک دنیا به اندازه ی یک گلدان

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

بررسی تاریخی مبارزات جنبش دانشجویی؛

جنبشِ ضد استعماری

بررسی تاریخی مبارزات جنبش دانشجویی در ایران علیه دخالت و غارتگری بیگانگان: جنبشِ ضد استعماری «جنبش دانشجویی در ایران طی سالیان متمادیِ حرکت خود فراز و فرودهایی داشته است. نکته‌ی مهم در این میان توجه این جنبش به مسائل و مشکلات مردم و کشور طی برهه‌های گوناگون و نقش‌آفرینی دانشجویان در مقاطع حساس تاریخی است. یکی از مسائل مورد توجه این جنبش مقابله‌ و مبارزه‌ی آن با «استعمار» و زیاده‌خواهی قدرت‌های مستکبر غربی بوده است.پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در یادداشت زیر چند فراز تاریخی مهم مبارزات ضداستعماری جنبش دانشجویی را مورد بررسی قرار داده است.» ۱- مقدمه اگرچه دانشگاه، مؤسسه‌ای علمی - آموزشی است، اما دانشجویان همانند سایر اقشار اجتماعی علاوه بر وظیفه‌ی تخصصی خود که تحصیل و تحقیق می‌باشد، به‌عنوان عضوی از جامعه‌ی انسانی در قبال سرنوشت جامعه و مناسبات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی موجود حساسیت دارند و واکنش نشان می‌دهند و به این ترتیب وارد عرصه‌ی سیاست می‌شوند. در طی سال‌های تأسیس دانشگاه در ایران تا پیروزی انقلاب اسلامی، مهم‌ترین مشکلات جامعه‌ی ایران شامل استعمار خارجی و وابستگی حکومت، استبداد سیاسی، نابرابری اجتماعی و بحران هویت فرهنگی بوده است. لذا همانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه، جنبه‌های ضد استعماری جنبش دانشجویی در ایران به‌عنوان شاخص‌ترین وجه مشترک اهداف دانشجویانِ مبارز و تشکل‌های سیاسی دانشجویی در طیف‌های مختلف چپ‌گرا، ملی‌گرا و اسلام‌گرا بوده است. سابقه‌ی تاریخی تعرضات و دخالت قدرت‌های بزرگ به‌ویژه روسیه و انگلستان در امور داخلی ایران از دوره‌ی قاجاریه و غارت منابع اقتصادی، تجزیه‌ی بخش‌هایی از سرزمین‌های ایران، اِعمال حق کاپیتولاسیون و تحقیر ملت ایران باعث شده که از همان زمان یکی از مشکلات عمده‌ی جامعه‌ی ایران، استعمار و دخالت بیگانگان تلقی شود. دخالتی که عقب‌ماندگی جامعه و وابستگی حکومت‌ها را در پی داشته که از آن جمله، روی کار آمدن رضاشاه به‌واسطه‌ی حمایت انگلستان در پی کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹ بوده است. لذا در اغلب فعالیت‌ها و تجمعات دانشجویی، موضوع وابستگی حکومت رضاشاه مورد اعتراض بود. ۲- مبارزات ضد استعماری جنبش دانشجویی در دهه ۱۳۲۰ با اشغال ایران در شهریور ۱۳۲۰ توسط کشورهای انگلستان، اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا در جنگ جهانی دوم به بهانه‌ی مقابله با پیشروی هیتلر، هر یک از دولت‌های اشغالگر با استفاده از ابزارهای مختلف نظامی، سیاسی و اقتصادی برای گسترش حوزه‌ی نفوذشان در ایران، به‌ویژه در موضوع نفت رقابت می‌کردند. مشکلات ناشی از حضور بیگانگان و جنگ منجر به ناامنی، رکود صادرات، تورم شدید، کمبود ارزاق و گسترش فقر و بیماری در کشور شده بود. در این دوران عوامل استعمار در قالب دربار، پوششی برای شاه جوان تشکیل دادند و از جانب او سخن می‌گفتند؛ دولت‌ها از ملت جدا بودند و اتکایی به مردم نداشتند. در واکنش به این مشکلات، دانشجویان چپ‌گرا و وابسته به حزب توده ضمن آنکه از بیان وابستگی به شوروی خودداری می‌کردند، عمده‌ی فعالیت خود را بر محور مبارزه با امپریالیسم و استعمار غرب و موضوع عدالت اجتماعی قرار داده بودند. از ابتدای دهه‌ی ۱۳۲۰ جمعی از دانشجویان اسلام‌گرای دانشگاه تهران که برای دفاع از هویت دینی، انجمن اسلامی دانشجویان را ...

تازه ترین اخبار