رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
  • الأحد ۲ جماد ثاني ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 18 February
تهران لطیف
٨(°C)
وزش باد ٩(mph)
فشار ٢۵.٨۵(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۵.٨۵(in)

دره راگه رفسنجان یا تنگه راگه برایتان می گوییم، از این جاذبه گردشگری طبیعی. استان کرمان یکی از مناطق کشورمان است که دارای طبیعتی منحصر به فرد و حیاط وحش مخصوص به خود است ، این استان طبیعتی بکر دارد که کمتر کسی به آن سفر کرده است و یا آن را دیده است و […]

دره راگه رفسنجان یا تنگه راگه برایتان می گوییم، از این جاذبه گردشگری طبیعی. استان کرمان یکی از مناطق کشورمان است که دارای طبیعتی منحصر به فرد و حیاط وحش مخصوص به خود است ، این استان طبیعتی بکر دارد که کمتر کسی به آن سفر کرده است و یا آن را دیده است و همچنین حیواناتی مانند عقاب ، کبک و دراج در این منطقه زندگی می کنند . دره راگه رفسنجان و همچنین منطقه حفاظت شده ای به نام بدوئیه پناه گاهی برای آهو این حیوان زیبا نیز می باشد . دره راگه رفسنجان در نزدیکی شهر رفسنجان، با طولی برابر با ۲۰ کیلو متر و عرضی برابر با ۱۸۰ متر و همچنین عمقی برابر با ۷۰ متر زیبایی و عظمت خود را به رخ می کشد . این دره در کویر اطراف شهر رفسنجان قرار گرفته است . در عمیق ترین قسمت این دره رودخانه ای به نام گیودری به طور دائم در جریان است . زمین شناسان و کارشناسانی که بر روی این دره تحقیق کرده اند علت پیدایش این دره را فرسایش هایی که در اثر آب بوجود آمده است می دانند و همچنین به دلیل ادامه این فرسایش ها شکل بعضی از قسمت های تنگه راگه همچنان در حال تغییر است.
کشف دره راگه رفسنجان در عملیات اکتشافات معدنی
فردی به نام محمد رضا صادق زاده که خود جزو فعالان گردشگری و ایرانگردی محسوب می شود در یکی از اکتشافات معدنی به همراه همکاران و همراهان خود این دره عجیب و زیبا یعنی تنگه راگه را کشف کرد . وی می گوید تنگه راگه زیبا و با شکوه ۳۶ هزار هکتار از مساحت کویری را به خود اختصاص داده است و معتقد است این دره پدیده ای کم نظیر و شگفت از طبیعت است . او این چنین معتقد است که این دره زیبا و بزرگ و با شکوه از فرسایش آب گیودری به وجود آمده است و سن آن حدود ۲۰ هزار سال می باشد ، یعنی مربوط به دوران چهارم زمین شناسی به نام کواترنری است . موقعیت جغرافیایی این دره شمال غربی استان کرمان و جنوب شرقی شهرستان رفسنجان است و گردشگرانی که برای دیدن دو جاذبه استان کرمان به نام های روستای تاریخی میمند و کلوت های شهرداد می روند در مسیر خود با این دره رو به رو می شوند و از این بخش نیز می توانند دیدن کنند و مطمئن باشند که مجذوب زیبایی ، عظمت و فرم خاص آن خواهند شد ، با دیدن این دره بزرگ و عظیم قطعا سر تعظیم به درگاه خالق این زیبایی ها فرود خواهید آورد .
اشکال زیبای طبیعی در تنگه راگه
اثری که آب بر روی این دره گذاشته است و فرسایشی که ایجاد کرده است باعث به وجود آمدن اشکال خاص و زیبایی در دیواره آن شده است ، کسانی که به دیدن و بازدید از این دره می روند معتقدند که از لحاظ جذابیت های گردشگری و توریستی هیچ چیز از دشت کلوت های شهداد کم ندارد . به طوری که مسئولان استان کرمان و بخصوص میراث فرهنگی این استان را به برنامه ریزی برای توسعه گردشگری در این منطقه وادار کرده است . از دو سال قبل اولین کسی که این دره را به خوبی به سایرین معرفی کرد گردشگری به نام محمد رضا صادق زاده بود ، به طوری که هم اکنون دره راگه رفسنجان در لیست مناطق گردشگری استان کرمان قرار گرفته است .
گردشگری دره راگه رفسنجان
استان کرمان را می توانیم جزء استان های کشور قرار دهیم که به دلیل داشتن طبیعت خاص و همچنین اقلیم و شرایط آب و هوایی و مناظر منحصر به فرد بسیار دیدنی است ، به طوری که امروزه در این دره تور های کوهنوردی ، دره نوردی و رصد آسمان تشکیل می شود ، همین موضوع باعث شده مسئولان را به فکر آن دارد که جذابیت های توریستی و تفریحی و هم چنین امکانات رفاهی را برای مسافران و گردشگران در این منطقه به وجود آورند . دره هایی مشابه این دره در استان های دیگر نیز وجود دارد اما این شباهت با درصدی کم و تنها از لحاظ ظاهر می باشد ، زیرا که ابعاد این دره و همچنین اشکال خاصی در برخی از نقاط آن ، دره راگه رفسنجان را به طور کامل از سایر دره ها در دیگر مناطق مجزا کرده است . درنهایت چنین تصمیم گرفته شده که برای بالا بردن جذابیت منطقه تعدادی امکانات تفریحی و ورزشی در نزدیکی این محل ایجاد شود ، سرگرمی هایی مانند شتر سواری ، دوچرخه سواری استقامتی ، موتور چهار چرخ ، اسب سواری و کالسکه سواری و بوجود آورده پل معلق بر روی عرض دره ، راپل ، سورتمه سواری در داخل دره ، مسابقات رالی کویر ، بانجی جامپینگ ، ترپل ، صخره نوردی ، آستروتوریسم و یا همان گردشگری نجوم ، پرواز با چتر پارا سل ، زیپ لاین و سایر تفریحات .
 روع این طرح با انجام مکاتبات اداری از سال ۱۳۹۲ بوده است و همچنین تصمیم به ساخت یک اقامتگاه بوم گردی در مجاورت دره برای اقامت های کوتاه مدت مسافران گرفته شده است ، البته هزینه اجرای این طرح در مرحله اول بیش از ۲۰ میلیارد ریال برآورد شده است . با انجام این پروژه قطعا شهر رفسنجان نیز پیشرفت های زیادی را خواهد داشت زیرا این موضوع قطعا در اقتصاد این شهر اثر زیادی خواهد داشت ، رفسنجان یک شهر تک محصولی است و تنها در آمد آن از پسته به دست می آید .
این استان پتانسیل زیادی برای سرمایه گذاری در این بخش یعنی توریست و گردشگری دارد ، حتی استفاده از بخش خصوصی و سرمایه های آنها می تواند سرعت پیشرفت در این زمینه را افزایش دهد . هر چند که باید مراقب باشید با انجام این کارها آسیبی به طبیعت منطقه وارد نکنیم . چه از لحاظ ساختاری و چه از لحاظ فردی . ساخت و ساز ها و امکانات تفریحی که در نظر گرفته شده است نباید طبیعت بکر منطقه را خراب کند و همچنین مردمی که برای بازدید از این مناطق و مناظر  می روند باید از تخریب دیواره های دره ، ریختن زباله در محل و همچنین بر افروختن اتش شدیدا پرهیز کنند.
 رفسنجان
 رفسنجان
 رفسنجان
 رفسنجان

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

بررسی تاریخی مبارزات جنبش دانشجویی؛

جنبشِ ضد استعماری

بررسی تاریخی مبارزات جنبش دانشجویی در ایران علیه دخالت و غارتگری بیگانگان: جنبشِ ضد استعماری «جنبش دانشجویی در ایران طی سالیان متمادیِ حرکت خود فراز و فرودهایی داشته است. نکته‌ی مهم در این میان توجه این جنبش به مسائل و مشکلات مردم و کشور طی برهه‌های گوناگون و نقش‌آفرینی دانشجویان در مقاطع حساس تاریخی است. یکی از مسائل مورد توجه این جنبش مقابله‌ و مبارزه‌ی آن با «استعمار» و زیاده‌خواهی قدرت‌های مستکبر غربی بوده است.پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در یادداشت زیر چند فراز تاریخی مهم مبارزات ضداستعماری جنبش دانشجویی را مورد بررسی قرار داده است.» ۱- مقدمه اگرچه دانشگاه، مؤسسه‌ای علمی - آموزشی است، اما دانشجویان همانند سایر اقشار اجتماعی علاوه بر وظیفه‌ی تخصصی خود که تحصیل و تحقیق می‌باشد، به‌عنوان عضوی از جامعه‌ی انسانی در قبال سرنوشت جامعه و مناسبات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی موجود حساسیت دارند و واکنش نشان می‌دهند و به این ترتیب وارد عرصه‌ی سیاست می‌شوند. در طی سال‌های تأسیس دانشگاه در ایران تا پیروزی انقلاب اسلامی، مهم‌ترین مشکلات جامعه‌ی ایران شامل استعمار خارجی و وابستگی حکومت، استبداد سیاسی، نابرابری اجتماعی و بحران هویت فرهنگی بوده است. لذا همانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه، جنبه‌های ضد استعماری جنبش دانشجویی در ایران به‌عنوان شاخص‌ترین وجه مشترک اهداف دانشجویانِ مبارز و تشکل‌های سیاسی دانشجویی در طیف‌های مختلف چپ‌گرا، ملی‌گرا و اسلام‌گرا بوده است. سابقه‌ی تاریخی تعرضات و دخالت قدرت‌های بزرگ به‌ویژه روسیه و انگلستان در امور داخلی ایران از دوره‌ی قاجاریه و غارت منابع اقتصادی، تجزیه‌ی بخش‌هایی از سرزمین‌های ایران، اِعمال حق کاپیتولاسیون و تحقیر ملت ایران باعث شده که از همان زمان یکی از مشکلات عمده‌ی جامعه‌ی ایران، استعمار و دخالت بیگانگان تلقی شود. دخالتی که عقب‌ماندگی جامعه و وابستگی حکومت‌ها را در پی داشته که از آن جمله، روی کار آمدن رضاشاه به‌واسطه‌ی حمایت انگلستان در پی کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹ بوده است. لذا در اغلب فعالیت‌ها و تجمعات دانشجویی، موضوع وابستگی حکومت رضاشاه مورد اعتراض بود. ۲- مبارزات ضد استعماری جنبش دانشجویی در دهه ۱۳۲۰ با اشغال ایران در شهریور ۱۳۲۰ توسط کشورهای انگلستان، اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا در جنگ جهانی دوم به بهانه‌ی مقابله با پیشروی هیتلر، هر یک از دولت‌های اشغالگر با استفاده از ابزارهای مختلف نظامی، سیاسی و اقتصادی برای گسترش حوزه‌ی نفوذشان در ایران، به‌ویژه در موضوع نفت رقابت می‌کردند. مشکلات ناشی از حضور بیگانگان و جنگ منجر به ناامنی، رکود صادرات، تورم شدید، کمبود ارزاق و گسترش فقر و بیماری در کشور شده بود. در این دوران عوامل استعمار در قالب دربار، پوششی برای شاه جوان تشکیل دادند و از جانب او سخن می‌گفتند؛ دولت‌ها از ملت جدا بودند و اتکایی به مردم نداشتند. در واکنش به این مشکلات، دانشجویان چپ‌گرا و وابسته به حزب توده ضمن آنکه از بیان وابستگی به شوروی خودداری می‌کردند، عمده‌ی فعالیت خود را بر محور مبارزه با امپریالیسم و استعمار غرب و موضوع عدالت اجتماعی قرار داده بودند. از ابتدای دهه‌ی ۱۳۲۰ جمعی از دانشجویان اسلام‌گرای دانشگاه تهران که برای دفاع از هویت دینی، انجمن اسلامی دانشجویان را ...

تازه ترین اخبار