رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۶ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 20 June
تهران لطیف
٣۴(°C)
وزش باد ١٢(mph)
فشار ٢۵.٩٠(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 7-High
رطوبت ٢۵.٩٠(in)

دره راگه رفسنجان یا تنگه راگه برایتان می گوییم، از این جاذبه گردشگری طبیعی. استان کرمان یکی از مناطق کشورمان است که دارای طبیعتی منحصر به فرد و حیاط وحش مخصوص به خود است ، این استان طبیعتی بکر دارد که کمتر کسی به آن سفر کرده است و یا آن را دیده است و […]

دره راگه رفسنجان یا تنگه راگه برایتان می گوییم، از این جاذبه گردشگری طبیعی. استان کرمان یکی از مناطق کشورمان است که دارای طبیعتی منحصر به فرد و حیاط وحش مخصوص به خود است ، این استان طبیعتی بکر دارد که کمتر کسی به آن سفر کرده است و یا آن را دیده است و همچنین حیواناتی مانند عقاب ، کبک و دراج در این منطقه زندگی می کنند . دره راگه رفسنجان و همچنین منطقه حفاظت شده ای به نام بدوئیه پناه گاهی برای آهو این حیوان زیبا نیز می باشد . دره راگه رفسنجان در نزدیکی شهر رفسنجان، با طولی برابر با ۲۰ کیلو متر و عرضی برابر با ۱۸۰ متر و همچنین عمقی برابر با ۷۰ متر زیبایی و عظمت خود را به رخ می کشد . این دره در کویر اطراف شهر رفسنجان قرار گرفته است . در عمیق ترین قسمت این دره رودخانه ای به نام گیودری به طور دائم در جریان است . زمین شناسان و کارشناسانی که بر روی این دره تحقیق کرده اند علت پیدایش این دره را فرسایش هایی که در اثر آب بوجود آمده است می دانند و همچنین به دلیل ادامه این فرسایش ها شکل بعضی از قسمت های تنگه راگه همچنان در حال تغییر است.
کشف دره راگه رفسنجان در عملیات اکتشافات معدنی
فردی به نام محمد رضا صادق زاده که خود جزو فعالان گردشگری و ایرانگردی محسوب می شود در یکی از اکتشافات معدنی به همراه همکاران و همراهان خود این دره عجیب و زیبا یعنی تنگه راگه را کشف کرد . وی می گوید تنگه راگه زیبا و با شکوه ۳۶ هزار هکتار از مساحت کویری را به خود اختصاص داده است و معتقد است این دره پدیده ای کم نظیر و شگفت از طبیعت است . او این چنین معتقد است که این دره زیبا و بزرگ و با شکوه از فرسایش آب گیودری به وجود آمده است و سن آن حدود ۲۰ هزار سال می باشد ، یعنی مربوط به دوران چهارم زمین شناسی به نام کواترنری است . موقعیت جغرافیایی این دره شمال غربی استان کرمان و جنوب شرقی شهرستان رفسنجان است و گردشگرانی که برای دیدن دو جاذبه استان کرمان به نام های روستای تاریخی میمند و کلوت های شهرداد می روند در مسیر خود با این دره رو به رو می شوند و از این بخش نیز می توانند دیدن کنند و مطمئن باشند که مجذوب زیبایی ، عظمت و فرم خاص آن خواهند شد ، با دیدن این دره بزرگ و عظیم قطعا سر تعظیم به درگاه خالق این زیبایی ها فرود خواهید آورد .
اشکال زیبای طبیعی در تنگه راگه
اثری که آب بر روی این دره گذاشته است و فرسایشی که ایجاد کرده است باعث به وجود آمدن اشکال خاص و زیبایی در دیواره آن شده است ، کسانی که به دیدن و بازدید از این دره می روند معتقدند که از لحاظ جذابیت های گردشگری و توریستی هیچ چیز از دشت کلوت های شهداد کم ندارد . به طوری که مسئولان استان کرمان و بخصوص میراث فرهنگی این استان را به برنامه ریزی برای توسعه گردشگری در این منطقه وادار کرده است . از دو سال قبل اولین کسی که این دره را به خوبی به سایرین معرفی کرد گردشگری به نام محمد رضا صادق زاده بود ، به طوری که هم اکنون دره راگه رفسنجان در لیست مناطق گردشگری استان کرمان قرار گرفته است .
گردشگری دره راگه رفسنجان
استان کرمان را می توانیم جزء استان های کشور قرار دهیم که به دلیل داشتن طبیعت خاص و همچنین اقلیم و شرایط آب و هوایی و مناظر منحصر به فرد بسیار دیدنی است ، به طوری که امروزه در این دره تور های کوهنوردی ، دره نوردی و رصد آسمان تشکیل می شود ، همین موضوع باعث شده مسئولان را به فکر آن دارد که جذابیت های توریستی و تفریحی و هم چنین امکانات رفاهی را برای مسافران و گردشگران در این منطقه به وجود آورند . دره هایی مشابه این دره در استان های دیگر نیز وجود دارد اما این شباهت با درصدی کم و تنها از لحاظ ظاهر می باشد ، زیرا که ابعاد این دره و همچنین اشکال خاصی در برخی از نقاط آن ، دره راگه رفسنجان را به طور کامل از سایر دره ها در دیگر مناطق مجزا کرده است . درنهایت چنین تصمیم گرفته شده که برای بالا بردن جذابیت منطقه تعدادی امکانات تفریحی و ورزشی در نزدیکی این محل ایجاد شود ، سرگرمی هایی مانند شتر سواری ، دوچرخه سواری استقامتی ، موتور چهار چرخ ، اسب سواری و کالسکه سواری و بوجود آورده پل معلق بر روی عرض دره ، راپل ، سورتمه سواری در داخل دره ، مسابقات رالی کویر ، بانجی جامپینگ ، ترپل ، صخره نوردی ، آستروتوریسم و یا همان گردشگری نجوم ، پرواز با چتر پارا سل ، زیپ لاین و سایر تفریحات .
 روع این طرح با انجام مکاتبات اداری از سال ۱۳۹۲ بوده است و همچنین تصمیم به ساخت یک اقامتگاه بوم گردی در مجاورت دره برای اقامت های کوتاه مدت مسافران گرفته شده است ، البته هزینه اجرای این طرح در مرحله اول بیش از ۲۰ میلیارد ریال برآورد شده است . با انجام این پروژه قطعا شهر رفسنجان نیز پیشرفت های زیادی را خواهد داشت زیرا این موضوع قطعا در اقتصاد این شهر اثر زیادی خواهد داشت ، رفسنجان یک شهر تک محصولی است و تنها در آمد آن از پسته به دست می آید .
این استان پتانسیل زیادی برای سرمایه گذاری در این بخش یعنی توریست و گردشگری دارد ، حتی استفاده از بخش خصوصی و سرمایه های آنها می تواند سرعت پیشرفت در این زمینه را افزایش دهد . هر چند که باید مراقب باشید با انجام این کارها آسیبی به طبیعت منطقه وارد نکنیم . چه از لحاظ ساختاری و چه از لحاظ فردی . ساخت و ساز ها و امکانات تفریحی که در نظر گرفته شده است نباید طبیعت بکر منطقه را خراب کند و همچنین مردمی که برای بازدید از این مناطق و مناظر  می روند باید از تخریب دیواره های دره ، ریختن زباله در محل و همچنین بر افروختن اتش شدیدا پرهیز کنند.
 رفسنجان
 رفسنجان
 رفسنجان
 رفسنجان

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

مهدی فضائلی؛

مراقب پروژه تعلیق باشیم!

مهدی فضائلی کارشناس رسانه در یادداشتی با عنوان مراقب پروژه تعلیق باشیم! نوشت: برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به "برجام " ماجرای عبرت انگیزی است و اگر عبرت های آن مغفول بماند خسارت به توان دو خواهد بود! بی اعتمادی به دشمن،دقت نظر بالا و با وسواس در تنظیم متن های تعهدآور،پرهیز از عجله در توافقاتی از این قبیل،پیش بینی ضمانت های محکم برای اجرای تعهدات طرف مقابل،دل نبستن به راه حل های بیرونی،ضرورت تمرکز بر توان و ظرفیت داخلی و لزوم توجه به حرف منتقدان دلسوز و کارشناس از جمله درس ها و عبرت های برجام است که بارها مطرح شده است و البته همچنان جای پرداختن دارد. یکی دیگر از این عبرت ها، سناریوی دشمن برای عملیات روانی و درگیر کردن مستمر افکار عمومی ما با این موضوع و بهره برداری های متعدد و متنوع از این درگیری ذهنی است. طرح اتهام واهی انحراف در برنامه هسته ای ایران به سمت ساخت سلاح اتمی که تقریبا" شانزده سال از آن می گذرد،از ابتدا یک پیوست عملیات روانی داشت که درگیر کردن ذهن مسئولان کشور از مسائل اساسی به سمت یک سناریوی ساختگی و طولانی مدت و بازداشتن از اولویت ها از محورهای آن بود.اما پس از چندی این عملیات از سطح مسئولان کشور به کل مردم تعمیم پیدا کرد و موجب شد ذهن آحاد مردم درگیر این اتهام بی پایه و اساس شود. سناریوهای کشدار و طولانی، برای فعال نگه داشتن ذهن مخاطب و ترغیب و تهیبج وی برای پیگیری قسمت های بعدی، از تکنیک تعلیق یا سوسپانس استفاده میکنند؛ این تکنیک که آمیخته ای از ترس و امید با پایانی نامطمئن است،در برجام نیز به نحو موثری مورد استفاده دشمن قرار گرفت! عنصر تعلیق با هدف فرصت سوزی از ملت ایران و درگیر نگه داشتن ذهن و روان مردم و مسئولان، قبل،حین و بعد از برجام به اجرا گذاشته شده است. تعیین مهلت هایی متناوب برای تصمیم گیری(تمدید یا عدم تمدید تحریم ها) رئیس جمهور امریکا و رفت و برگشت ها بین کاخ سفید و کنگره آمریکا، بکارگیری همین تکنیک تعلیق است که منجر به بلا تکلیف نگه داشتن بسیاری تصمیمات حتی در حوزه های مختلف بخش خصوصی ،بی ثبات نگه داشتن بازار،تحریک بازار ارز و طلا و...شده است. مدتی است دوباره 22 اردیبهشت بعنوان زمان تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای ماندن یا نماندن در برجام برجسته شده است.اظهار نظر و رفت و آمد مقامات اروپایی نیز برای گرم کردن فضا و واقعی نمایاندن نگرانی از خروج آمریکا هر روز در صدر اخبار ایران و جهان است و همه اینها در ذیل پروژه تعلیق! تصور کنید امروز 22 اردیبهشت است و آمریکا از برجام خارج شده،چه اتفاقی خواهد افتاد؟! آمریکا پس از برجام چه امتیازی به ایران داد تا با خروجش آن امتیاز صلب شود؟ برجامی که به گفته رئیس کل بانک مرکزی آورده اش برای ایران «تقریبا"هیچ» بوده و به گفته دکتر ظریف «نه تنها روح بلکه جسمش از سوی ترامپ(آمریکا) نقض شده است»، خروج آمریکا از آن چه زیان قابل توجهی می ...

تازه ترین اخبار