رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
  • الجمعة ۱۰ محرم ۱۴۴۰
  • 2018 Friday 21 September
تهران لطیف
٢۴(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.١٣(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 4-Moderate
رطوبت ٢۶.١٣(in)

دره راگه رفسنجان یا تنگه راگه برایتان می گوییم، از این جاذبه گردشگری طبیعی. استان کرمان یکی از مناطق کشورمان است که دارای طبیعتی منحصر به فرد و حیاط وحش مخصوص به خود است ، این استان طبیعتی بکر دارد که کمتر کسی به آن سفر کرده است و یا آن را دیده است و […]

دره راگه رفسنجان یا تنگه راگه برایتان می گوییم، از این جاذبه گردشگری طبیعی. استان کرمان یکی از مناطق کشورمان است که دارای طبیعتی منحصر به فرد و حیاط وحش مخصوص به خود است ، این استان طبیعتی بکر دارد که کمتر کسی به آن سفر کرده است و یا آن را دیده است و همچنین حیواناتی مانند عقاب ، کبک و دراج در این منطقه زندگی می کنند . دره راگه رفسنجان و همچنین منطقه حفاظت شده ای به نام بدوئیه پناه گاهی برای آهو این حیوان زیبا نیز می باشد . دره راگه رفسنجان در نزدیکی شهر رفسنجان، با طولی برابر با ۲۰ کیلو متر و عرضی برابر با ۱۸۰ متر و همچنین عمقی برابر با ۷۰ متر زیبایی و عظمت خود را به رخ می کشد . این دره در کویر اطراف شهر رفسنجان قرار گرفته است . در عمیق ترین قسمت این دره رودخانه ای به نام گیودری به طور دائم در جریان است . زمین شناسان و کارشناسانی که بر روی این دره تحقیق کرده اند علت پیدایش این دره را فرسایش هایی که در اثر آب بوجود آمده است می دانند و همچنین به دلیل ادامه این فرسایش ها شکل بعضی از قسمت های تنگه راگه همچنان در حال تغییر است.
کشف دره راگه رفسنجان در عملیات اکتشافات معدنی
فردی به نام محمد رضا صادق زاده که خود جزو فعالان گردشگری و ایرانگردی محسوب می شود در یکی از اکتشافات معدنی به همراه همکاران و همراهان خود این دره عجیب و زیبا یعنی تنگه راگه را کشف کرد . وی می گوید تنگه راگه زیبا و با شکوه ۳۶ هزار هکتار از مساحت کویری را به خود اختصاص داده است و معتقد است این دره پدیده ای کم نظیر و شگفت از طبیعت است . او این چنین معتقد است که این دره زیبا و بزرگ و با شکوه از فرسایش آب گیودری به وجود آمده است و سن آن حدود ۲۰ هزار سال می باشد ، یعنی مربوط به دوران چهارم زمین شناسی به نام کواترنری است . موقعیت جغرافیایی این دره شمال غربی استان کرمان و جنوب شرقی شهرستان رفسنجان است و گردشگرانی که برای دیدن دو جاذبه استان کرمان به نام های روستای تاریخی میمند و کلوت های شهرداد می روند در مسیر خود با این دره رو به رو می شوند و از این بخش نیز می توانند دیدن کنند و مطمئن باشند که مجذوب زیبایی ، عظمت و فرم خاص آن خواهند شد ، با دیدن این دره بزرگ و عظیم قطعا سر تعظیم به درگاه خالق این زیبایی ها فرود خواهید آورد .
اشکال زیبای طبیعی در تنگه راگه
اثری که آب بر روی این دره گذاشته است و فرسایشی که ایجاد کرده است باعث به وجود آمدن اشکال خاص و زیبایی در دیواره آن شده است ، کسانی که به دیدن و بازدید از این دره می روند معتقدند که از لحاظ جذابیت های گردشگری و توریستی هیچ چیز از دشت کلوت های شهداد کم ندارد . به طوری که مسئولان استان کرمان و بخصوص میراث فرهنگی این استان را به برنامه ریزی برای توسعه گردشگری در این منطقه وادار کرده است . از دو سال قبل اولین کسی که این دره را به خوبی به سایرین معرفی کرد گردشگری به نام محمد رضا صادق زاده بود ، به طوری که هم اکنون دره راگه رفسنجان در لیست مناطق گردشگری استان کرمان قرار گرفته است .
گردشگری دره راگه رفسنجان
استان کرمان را می توانیم جزء استان های کشور قرار دهیم که به دلیل داشتن طبیعت خاص و همچنین اقلیم و شرایط آب و هوایی و مناظر منحصر به فرد بسیار دیدنی است ، به طوری که امروزه در این دره تور های کوهنوردی ، دره نوردی و رصد آسمان تشکیل می شود ، همین موضوع باعث شده مسئولان را به فکر آن دارد که جذابیت های توریستی و تفریحی و هم چنین امکانات رفاهی را برای مسافران و گردشگران در این منطقه به وجود آورند . دره هایی مشابه این دره در استان های دیگر نیز وجود دارد اما این شباهت با درصدی کم و تنها از لحاظ ظاهر می باشد ، زیرا که ابعاد این دره و همچنین اشکال خاصی در برخی از نقاط آن ، دره راگه رفسنجان را به طور کامل از سایر دره ها در دیگر مناطق مجزا کرده است . درنهایت چنین تصمیم گرفته شده که برای بالا بردن جذابیت منطقه تعدادی امکانات تفریحی و ورزشی در نزدیکی این محل ایجاد شود ، سرگرمی هایی مانند شتر سواری ، دوچرخه سواری استقامتی ، موتور چهار چرخ ، اسب سواری و کالسکه سواری و بوجود آورده پل معلق بر روی عرض دره ، راپل ، سورتمه سواری در داخل دره ، مسابقات رالی کویر ، بانجی جامپینگ ، ترپل ، صخره نوردی ، آستروتوریسم و یا همان گردشگری نجوم ، پرواز با چتر پارا سل ، زیپ لاین و سایر تفریحات .
 روع این طرح با انجام مکاتبات اداری از سال ۱۳۹۲ بوده است و همچنین تصمیم به ساخت یک اقامتگاه بوم گردی در مجاورت دره برای اقامت های کوتاه مدت مسافران گرفته شده است ، البته هزینه اجرای این طرح در مرحله اول بیش از ۲۰ میلیارد ریال برآورد شده است . با انجام این پروژه قطعا شهر رفسنجان نیز پیشرفت های زیادی را خواهد داشت زیرا این موضوع قطعا در اقتصاد این شهر اثر زیادی خواهد داشت ، رفسنجان یک شهر تک محصولی است و تنها در آمد آن از پسته به دست می آید .
این استان پتانسیل زیادی برای سرمایه گذاری در این بخش یعنی توریست و گردشگری دارد ، حتی استفاده از بخش خصوصی و سرمایه های آنها می تواند سرعت پیشرفت در این زمینه را افزایش دهد . هر چند که باید مراقب باشید با انجام این کارها آسیبی به طبیعت منطقه وارد نکنیم . چه از لحاظ ساختاری و چه از لحاظ فردی . ساخت و ساز ها و امکانات تفریحی که در نظر گرفته شده است نباید طبیعت بکر منطقه را خراب کند و همچنین مردمی که برای بازدید از این مناطق و مناظر  می روند باید از تخریب دیواره های دره ، ریختن زباله در محل و همچنین بر افروختن اتش شدیدا پرهیز کنند.
 رفسنجان
 رفسنجان
 رفسنجان
 رفسنجان

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

سیدحسین موسویان؛

ترجیح ایران؛ بلوک شرق یا غرب؟!

«در حالی که فاز نظامی بحران سوریه به پایان نزدیک می شود، سران روسیه، ایران و ترکیه در نشست تهران بر حق تعیین سرنوشت سوریه توسط مردم این کشور واز طریق انتخاباتی فراگیر، آزاد و عادلانه تاکید کردند. آنها همچنین توافق کردند تا به همکاری مشترک خود تا نابودی کامل گروههای تروریستی تعیین شده توسط سازمان ملل در سوریه همچون داعش و القاعده و جبهه النصره ادامه دهند. وقتی که بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ آغاز شد کشورهای عضو ائتلاف آمریکا همچون عربستان از تمام ظرفیت خود برای حذف بشار اسد استفاده کردند. لاکن همکاری مشترک روسیه و ایران برای حفظ حکومت سوریه مانع موفقیت ائتلاف آمریکا شد. با پیوستن آنکارا به محور مسکو-تهران، پیروزی اسد در جنگ شش ساله نزدیک شده است. اگر مثلث روسیه، ایران و ترکیه در مورد سوریه موفق شود، این مثلث می تواند نقش اساسی برای مدیریت بحران های دیگر منطقه ایفاء کند. روابط روسیه و ایران هیچگاه تا این حد نزدیک نبوده است. تلخ ترین دوران تاریخ معاصر ایران در ۲۰۰ سال گذشته، تصرف سرزمین‌های ایران شامل: کل قفقاز، دریای خزر ،مرو ، سمرقند ، بخارا، ایروان ، نخجوان و تاجیکستان توسط روسها در دوران پادشاهان فتحعلی‌شاه و ناصرالدین شاه است. پس از جنگ جهانی دوم نیز روسیه با تشکیل و هدایت حزب کمونیستی توده و فرقه دموکرات در آذربایجان، سعی در تجزیه ایران داشت. روابط ایران و آمریکا با دوستی آغاز شد و در مقاطعی از تاریخ گذشته، مردم ایران کشور آمریکا را خیرخواه خود تلقی میکردند. اما این روند از شصت سال پیش تغییر کرد. کودتای آمریکا و انگلیس درسال ۱۹۵۳ و ساقط کردن دولت مردمی مصدق، حمایت از تجاوز صدام به خاک ایران در سال ۱۹۸۰، ساقط کردن هواپیمای مسافری ایران و کشته شدن ۲۹۰ غیرنظامی، حمایت از به کارگیری سلاح شیمایی توسط صدام علیه ایران و کشنده ترین تحریم های اقتصادی از جمله موارد لیست بلند خاطرات تلخ ایرانیها از آمریکاست. بعد از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ در ایران، بنیان سیاست خارجی ایران براساس اصل "نه شرقی، نه غربی" تعریف شد تا ایران استقلال خود در روابط با قدرتهای خارجی را حفظ کند. با این وجود سیاستهای خصمانه آمریکا و بی اعتمادی کامل به آمریکا، موجب چرخش سیاست خارجی ایران به سمت شرق شده است. اخیرا رهبر عالی ایران مذاکرات هسته ای با آمریکا را اشتباه خواند. آقای ولایتی مشاور سیاست خارجی ایشان ترامپ را "غیرقابل اعتماد" و پوتین رئیس جمهور روسیه را" شجاع و منطقی" دانست. چنین وضعیتی بی دلیل نیست. چون امریکا درحالی چهل و پنج پایگاه وسیع با حدود صدوسی هزار سرباز اطراف مرزهای ایران دارد که سیاست تغییر رژیم درایران را درچهل سال گذشته در دستور کار داشته، با نقش و جایگاه منطقه ای ایران مبارزه کرده ، با اعمال سیاست تحریم در حقیقت رفاه و توسعه اقتصادی ایران را نشانه گرفته و با تمام ظرفیت با جایگاه و نقش منطقه ای ایران مبارزه کرده است. درحالی که روسیه و چین و هند هیچ کدام حضور نظامی خصمانه ...

تازه ترین اخبار