رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶
  • الجمعة ۲۹ محرم ۱۴۳۹
  • 2017 Friday 20 October
تهران لطیف
١١(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۶.١٣(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.١٣(in)

دره راگه رفسنجان یا تنگه راگه برایتان می گوییم، از این جاذبه گردشگری طبیعی. استان کرمان یکی از مناطق کشورمان است که دارای طبیعتی منحصر به فرد و حیاط وحش مخصوص به خود است ، این استان طبیعتی بکر دارد که کمتر کسی به آن سفر کرده است و یا آن را دیده است و […]

دره راگه رفسنجان یا تنگه راگه برایتان می گوییم، از این جاذبه گردشگری طبیعی. استان کرمان یکی از مناطق کشورمان است که دارای طبیعتی منحصر به فرد و حیاط وحش مخصوص به خود است ، این استان طبیعتی بکر دارد که کمتر کسی به آن سفر کرده است و یا آن را دیده است و همچنین حیواناتی مانند عقاب ، کبک و دراج در این منطقه زندگی می کنند . دره راگه رفسنجان و همچنین منطقه حفاظت شده ای به نام بدوئیه پناه گاهی برای آهو این حیوان زیبا نیز می باشد . دره راگه رفسنجان در نزدیکی شهر رفسنجان، با طولی برابر با ۲۰ کیلو متر و عرضی برابر با ۱۸۰ متر و همچنین عمقی برابر با ۷۰ متر زیبایی و عظمت خود را به رخ می کشد . این دره در کویر اطراف شهر رفسنجان قرار گرفته است . در عمیق ترین قسمت این دره رودخانه ای به نام گیودری به طور دائم در جریان است . زمین شناسان و کارشناسانی که بر روی این دره تحقیق کرده اند علت پیدایش این دره را فرسایش هایی که در اثر آب بوجود آمده است می دانند و همچنین به دلیل ادامه این فرسایش ها شکل بعضی از قسمت های تنگه راگه همچنان در حال تغییر است.
کشف دره راگه رفسنجان در عملیات اکتشافات معدنی
فردی به نام محمد رضا صادق زاده که خود جزو فعالان گردشگری و ایرانگردی محسوب می شود در یکی از اکتشافات معدنی به همراه همکاران و همراهان خود این دره عجیب و زیبا یعنی تنگه راگه را کشف کرد . وی می گوید تنگه راگه زیبا و با شکوه ۳۶ هزار هکتار از مساحت کویری را به خود اختصاص داده است و معتقد است این دره پدیده ای کم نظیر و شگفت از طبیعت است . او این چنین معتقد است که این دره زیبا و بزرگ و با شکوه از فرسایش آب گیودری به وجود آمده است و سن آن حدود ۲۰ هزار سال می باشد ، یعنی مربوط به دوران چهارم زمین شناسی به نام کواترنری است . موقعیت جغرافیایی این دره شمال غربی استان کرمان و جنوب شرقی شهرستان رفسنجان است و گردشگرانی که برای دیدن دو جاذبه استان کرمان به نام های روستای تاریخی میمند و کلوت های شهرداد می روند در مسیر خود با این دره رو به رو می شوند و از این بخش نیز می توانند دیدن کنند و مطمئن باشند که مجذوب زیبایی ، عظمت و فرم خاص آن خواهند شد ، با دیدن این دره بزرگ و عظیم قطعا سر تعظیم به درگاه خالق این زیبایی ها فرود خواهید آورد .
اشکال زیبای طبیعی در تنگه راگه
اثری که آب بر روی این دره گذاشته است و فرسایشی که ایجاد کرده است باعث به وجود آمدن اشکال خاص و زیبایی در دیواره آن شده است ، کسانی که به دیدن و بازدید از این دره می روند معتقدند که از لحاظ جذابیت های گردشگری و توریستی هیچ چیز از دشت کلوت های شهداد کم ندارد . به طوری که مسئولان استان کرمان و بخصوص میراث فرهنگی این استان را به برنامه ریزی برای توسعه گردشگری در این منطقه وادار کرده است . از دو سال قبل اولین کسی که این دره را به خوبی به سایرین معرفی کرد گردشگری به نام محمد رضا صادق زاده بود ، به طوری که هم اکنون دره راگه رفسنجان در لیست مناطق گردشگری استان کرمان قرار گرفته است .
گردشگری دره راگه رفسنجان
استان کرمان را می توانیم جزء استان های کشور قرار دهیم که به دلیل داشتن طبیعت خاص و همچنین اقلیم و شرایط آب و هوایی و مناظر منحصر به فرد بسیار دیدنی است ، به طوری که امروزه در این دره تور های کوهنوردی ، دره نوردی و رصد آسمان تشکیل می شود ، همین موضوع باعث شده مسئولان را به فکر آن دارد که جذابیت های توریستی و تفریحی و هم چنین امکانات رفاهی را برای مسافران و گردشگران در این منطقه به وجود آورند . دره هایی مشابه این دره در استان های دیگر نیز وجود دارد اما این شباهت با درصدی کم و تنها از لحاظ ظاهر می باشد ، زیرا که ابعاد این دره و همچنین اشکال خاصی در برخی از نقاط آن ، دره راگه رفسنجان را به طور کامل از سایر دره ها در دیگر مناطق مجزا کرده است . درنهایت چنین تصمیم گرفته شده که برای بالا بردن جذابیت منطقه تعدادی امکانات تفریحی و ورزشی در نزدیکی این محل ایجاد شود ، سرگرمی هایی مانند شتر سواری ، دوچرخه سواری استقامتی ، موتور چهار چرخ ، اسب سواری و کالسکه سواری و بوجود آورده پل معلق بر روی عرض دره ، راپل ، سورتمه سواری در داخل دره ، مسابقات رالی کویر ، بانجی جامپینگ ، ترپل ، صخره نوردی ، آستروتوریسم و یا همان گردشگری نجوم ، پرواز با چتر پارا سل ، زیپ لاین و سایر تفریحات .
 روع این طرح با انجام مکاتبات اداری از سال ۱۳۹۲ بوده است و همچنین تصمیم به ساخت یک اقامتگاه بوم گردی در مجاورت دره برای اقامت های کوتاه مدت مسافران گرفته شده است ، البته هزینه اجرای این طرح در مرحله اول بیش از ۲۰ میلیارد ریال برآورد شده است . با انجام این پروژه قطعا شهر رفسنجان نیز پیشرفت های زیادی را خواهد داشت زیرا این موضوع قطعا در اقتصاد این شهر اثر زیادی خواهد داشت ، رفسنجان یک شهر تک محصولی است و تنها در آمد آن از پسته به دست می آید .
این استان پتانسیل زیادی برای سرمایه گذاری در این بخش یعنی توریست و گردشگری دارد ، حتی استفاده از بخش خصوصی و سرمایه های آنها می تواند سرعت پیشرفت در این زمینه را افزایش دهد . هر چند که باید مراقب باشید با انجام این کارها آسیبی به طبیعت منطقه وارد نکنیم . چه از لحاظ ساختاری و چه از لحاظ فردی . ساخت و ساز ها و امکانات تفریحی که در نظر گرفته شده است نباید طبیعت بکر منطقه را خراب کند و همچنین مردمی که برای بازدید از این مناطق و مناظر  می روند باید از تخریب دیواره های دره ، ریختن زباله در محل و همچنین بر افروختن اتش شدیدا پرهیز کنند.
 رفسنجان
 رفسنجان
 رفسنجان
 رفسنجان

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

محمدحسین عظیمی؛

نقشه جریان سلطه برای تجزیه منطقه

در خصوص تغییرات استراتژیک و ژئوپولتیک منطقه جنوب غرب آسیا و تنش های فزاینده در این حوزه جغرافیایی گفت: آنچه اکنون در این منطقه شاهد آن هستیم، پیشتر بصورت مدون در اسناد مکتوب و آشکار ایالات متحده به چاپ رسیده است. پس از جنگ اول خلیج فارس، موسوم به عملیات توفان صحرا در سال 1992، وزیر وقت دفاع ایالات متحده، دیک چنی، پل ولفوویتز را مامور کرد تا برای دوران پساجنگ سرد، سندی راهبردی در خصوص امنیت ملی آمریکا تهیه کند. ولفوویتز به واسطه برجسته ترین کارشناسان پنتاگون طرحی موسوم به راهنمای سیاستگذاری دفاعی را تدوین کرد که در همان سال به تصویب رسید. این سندبالا دستی در کنار 4 طرح کلان دیگر با عناوین سیاست ملی انرژی آمریکا، استراتژی امنیت ملی ایالات متحده، بازسازی نیروی دفاعی و پروژه قرن جدید در دستور کار قرار گرفت. مهندس عظیمی با اشاره به راهبرد تجزیه کشورهای منطقه و ایجاد خاکریز امنیت ساز برای رژیم صهیونیستی افزود: اما نزدیک به 10 سال بعد و در سال 2001 ،  سندی تحت عنوان کتاب استراتژی امنیت ملی آمریکا در قرن 21 منتشر شد که این کتاب حاوی نکات قابل تامل و دقیقی است که نقشه راه این کشور برای حداقل 25 سال آینده و سلطه بر منطقه موسوم به خاورمیانه را توصیف می کند. در این سند راهبردی، آشکارا از تقسیم خاورمیانه به کشورهای کوچکتر سخن به میان آمده و گسل هایی که در آینده باید مورد تحریک قرار بگیرند و فعال شوند، برشمرده شده است. خیلی زود افغانستان و عراق به اشغال در آمدند تا زمینه برای حضور و تقسیم کیک بزرگ خاورمیانه فراهم شود. در یک پروسه کوتاه مدت، عراق به سه قسمت کرد نشین، سنی مذهب و شیعه نشین تقسیم شد تا نطفه تغییرات بعدی گذاشته شود. در ژوئن 2006 کاندولیزا رایس، وزیرخارجه وقت آمریکا در پایتخت رژیم صهیونیستی، تل آویو، برای اولین بار از واژه خاورمیانه جدید به جای کلیدواژه خاورمیانه بزرگ استفاده کرد. در نقشه راهی که بعدا منتشر و اجرایی شد، قرار بود موجی از آشوب، درگیری، خشونت و جنگ از مرزهای لبنان، فلسطین و علی الخصوص سوریه آغاز شود و تا عراق، ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس امتداد یابد. این بازچینش مرزها، در ظاهر بر اساس ابعاد قومی-مذهبی شکل می گرفت اما در حقیقت، سه هدف عمده دیگر پی گیری میشد. اولا- کشورهای عمدتا اسلامی در پروژه بالکانیزاسیون جنوب غرب آسیا، به ایالات های کوچک و بی خطر تبدیل می شدند. ثانیا- منابع انرژی آنها در چنبره و سیطره کمپانی های غربی و سرپرده عربی قرار می گرفتند و ثالثا- ظرفیت اقدام علیه نظام سلطه یا رژیم صهیونیستی، آشکارا تحلیل می رفت. دبیرکل جبهه حامیان انقلاب اسلامی با اشاره به بخش های از کتاب استراتژی امنیت ملی آمریکا در قرن 21 افزود: در این سند بالادستی گفته شده "در 25 سال آینده در رهبری سیاسی عراق، ایران، مصر، عربستان و سوریه، تغییرات نسلی رخ خواهد داد و چنانچه رژیم ایران و رژیم بعثی عراق ...

تازه ترین اخبار