رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
  • الجمعة ۲۶ ربيع أول ۱۴۳۹
  • 2017 Friday 15 December
تهران لطیف
٧(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢۶.١٠(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.١٠(in)

دره راگه رفسنجان یا تنگه راگه برایتان می گوییم، از این جاذبه گردشگری طبیعی. استان کرمان یکی از مناطق کشورمان است که دارای طبیعتی منحصر به فرد و حیاط وحش مخصوص به خود است ، این استان طبیعتی بکر دارد که کمتر کسی به آن سفر کرده است و یا آن را دیده است و […]

دره راگه رفسنجان یا تنگه راگه برایتان می گوییم، از این جاذبه گردشگری طبیعی. استان کرمان یکی از مناطق کشورمان است که دارای طبیعتی منحصر به فرد و حیاط وحش مخصوص به خود است ، این استان طبیعتی بکر دارد که کمتر کسی به آن سفر کرده است و یا آن را دیده است و همچنین حیواناتی مانند عقاب ، کبک و دراج در این منطقه زندگی می کنند . دره راگه رفسنجان و همچنین منطقه حفاظت شده ای به نام بدوئیه پناه گاهی برای آهو این حیوان زیبا نیز می باشد . دره راگه رفسنجان در نزدیکی شهر رفسنجان، با طولی برابر با ۲۰ کیلو متر و عرضی برابر با ۱۸۰ متر و همچنین عمقی برابر با ۷۰ متر زیبایی و عظمت خود را به رخ می کشد . این دره در کویر اطراف شهر رفسنجان قرار گرفته است . در عمیق ترین قسمت این دره رودخانه ای به نام گیودری به طور دائم در جریان است . زمین شناسان و کارشناسانی که بر روی این دره تحقیق کرده اند علت پیدایش این دره را فرسایش هایی که در اثر آب بوجود آمده است می دانند و همچنین به دلیل ادامه این فرسایش ها شکل بعضی از قسمت های تنگه راگه همچنان در حال تغییر است.
کشف دره راگه رفسنجان در عملیات اکتشافات معدنی
فردی به نام محمد رضا صادق زاده که خود جزو فعالان گردشگری و ایرانگردی محسوب می شود در یکی از اکتشافات معدنی به همراه همکاران و همراهان خود این دره عجیب و زیبا یعنی تنگه راگه را کشف کرد . وی می گوید تنگه راگه زیبا و با شکوه ۳۶ هزار هکتار از مساحت کویری را به خود اختصاص داده است و معتقد است این دره پدیده ای کم نظیر و شگفت از طبیعت است . او این چنین معتقد است که این دره زیبا و بزرگ و با شکوه از فرسایش آب گیودری به وجود آمده است و سن آن حدود ۲۰ هزار سال می باشد ، یعنی مربوط به دوران چهارم زمین شناسی به نام کواترنری است . موقعیت جغرافیایی این دره شمال غربی استان کرمان و جنوب شرقی شهرستان رفسنجان است و گردشگرانی که برای دیدن دو جاذبه استان کرمان به نام های روستای تاریخی میمند و کلوت های شهرداد می روند در مسیر خود با این دره رو به رو می شوند و از این بخش نیز می توانند دیدن کنند و مطمئن باشند که مجذوب زیبایی ، عظمت و فرم خاص آن خواهند شد ، با دیدن این دره بزرگ و عظیم قطعا سر تعظیم به درگاه خالق این زیبایی ها فرود خواهید آورد .
اشکال زیبای طبیعی در تنگه راگه
اثری که آب بر روی این دره گذاشته است و فرسایشی که ایجاد کرده است باعث به وجود آمدن اشکال خاص و زیبایی در دیواره آن شده است ، کسانی که به دیدن و بازدید از این دره می روند معتقدند که از لحاظ جذابیت های گردشگری و توریستی هیچ چیز از دشت کلوت های شهداد کم ندارد . به طوری که مسئولان استان کرمان و بخصوص میراث فرهنگی این استان را به برنامه ریزی برای توسعه گردشگری در این منطقه وادار کرده است . از دو سال قبل اولین کسی که این دره را به خوبی به سایرین معرفی کرد گردشگری به نام محمد رضا صادق زاده بود ، به طوری که هم اکنون دره راگه رفسنجان در لیست مناطق گردشگری استان کرمان قرار گرفته است .
گردشگری دره راگه رفسنجان
استان کرمان را می توانیم جزء استان های کشور قرار دهیم که به دلیل داشتن طبیعت خاص و همچنین اقلیم و شرایط آب و هوایی و مناظر منحصر به فرد بسیار دیدنی است ، به طوری که امروزه در این دره تور های کوهنوردی ، دره نوردی و رصد آسمان تشکیل می شود ، همین موضوع باعث شده مسئولان را به فکر آن دارد که جذابیت های توریستی و تفریحی و هم چنین امکانات رفاهی را برای مسافران و گردشگران در این منطقه به وجود آورند . دره هایی مشابه این دره در استان های دیگر نیز وجود دارد اما این شباهت با درصدی کم و تنها از لحاظ ظاهر می باشد ، زیرا که ابعاد این دره و همچنین اشکال خاصی در برخی از نقاط آن ، دره راگه رفسنجان را به طور کامل از سایر دره ها در دیگر مناطق مجزا کرده است . درنهایت چنین تصمیم گرفته شده که برای بالا بردن جذابیت منطقه تعدادی امکانات تفریحی و ورزشی در نزدیکی این محل ایجاد شود ، سرگرمی هایی مانند شتر سواری ، دوچرخه سواری استقامتی ، موتور چهار چرخ ، اسب سواری و کالسکه سواری و بوجود آورده پل معلق بر روی عرض دره ، راپل ، سورتمه سواری در داخل دره ، مسابقات رالی کویر ، بانجی جامپینگ ، ترپل ، صخره نوردی ، آستروتوریسم و یا همان گردشگری نجوم ، پرواز با چتر پارا سل ، زیپ لاین و سایر تفریحات .
 روع این طرح با انجام مکاتبات اداری از سال ۱۳۹۲ بوده است و همچنین تصمیم به ساخت یک اقامتگاه بوم گردی در مجاورت دره برای اقامت های کوتاه مدت مسافران گرفته شده است ، البته هزینه اجرای این طرح در مرحله اول بیش از ۲۰ میلیارد ریال برآورد شده است . با انجام این پروژه قطعا شهر رفسنجان نیز پیشرفت های زیادی را خواهد داشت زیرا این موضوع قطعا در اقتصاد این شهر اثر زیادی خواهد داشت ، رفسنجان یک شهر تک محصولی است و تنها در آمد آن از پسته به دست می آید .
این استان پتانسیل زیادی برای سرمایه گذاری در این بخش یعنی توریست و گردشگری دارد ، حتی استفاده از بخش خصوصی و سرمایه های آنها می تواند سرعت پیشرفت در این زمینه را افزایش دهد . هر چند که باید مراقب باشید با انجام این کارها آسیبی به طبیعت منطقه وارد نکنیم . چه از لحاظ ساختاری و چه از لحاظ فردی . ساخت و ساز ها و امکانات تفریحی که در نظر گرفته شده است نباید طبیعت بکر منطقه را خراب کند و همچنین مردمی که برای بازدید از این مناطق و مناظر  می روند باید از تخریب دیواره های دره ، ریختن زباله در محل و همچنین بر افروختن اتش شدیدا پرهیز کنند.
 رفسنجان
 رفسنجان
 رفسنجان
 رفسنجان

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

احسان محمدی؛

ژست پرطرفدار این روزها؛ روحانی رای من رو پس بده!

این روزها موجی شکل گرفته که برخی از چهره ها با انتشار عکس هایی نادم و سرخورده می گویند که از رای به «روحانی» در انتخابات ریاست جمهوری پشیمان هستند. به دلایل متعدد از این اتفاق خوشحال هستم. 1-  در جریان کارزار انتخابات از حسن روحانی دفاع کردم. تنها دستاورد شخصی ام یک شیرکاکائو و کیک یزدی بود. به همراه تعدادی از فعالان رسانه ای به یک همایش دعوت شدم و بعد از چند دقیقه که احساس کردم به آن فضا تعلق ندارم و به روحانی در طمع و آرزوی پُست و صندلی و موقعیت فردی رای نداده ام، بدون اینکه موز بردارم! بیرون آمدم. این را خط اول نوشتم چون می دانم کسانی خیز برداشته اند که بگویند آره آقا! به شما رسیدن که این حرفا رو می زنید! شما نگید کی بگه! 2- هیچوقت اعتقاد نداشتم که روحانی سوپرمن است و اگر رئیس جمهور شود مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت و کلا" کشور گلستان می شود! در همان روزهای پرشور و رقابت تنگاتنگ بارها نوشتم: «چشم معجزه از او ندارم و احساس نمی کنم که با یک رای به او از این پس دست هایم را توی جیبم فرو می برم و طلبکار می ایستم تا او همه مشکلات کشور را حل کند». هیچکس به تنهایی قادر به حل مشکلات این کشور نیست. چون برای ایجاد مشکلات گروه ها، چهره ها و افراد مختلفی زحمت می کشند! 3- سیاست علم بازی با کارت های «موجود» است نه «مطلوب». ما در ظرف «زمان» تصمیم گرفتیم به حسن روحانی رای بدهیم و به باورمان از میان گزینه های موجود در آن رقابت سیاستمدار عملگراتری بود. دستکم برای تصمیم خودمان احترام قائل شویم و اینقدر زود عرق مان سرد نشود و توبه نامه منتشر نکنیم! 4 - وفاداری همیشه از غر زدن و ناامیدشدن کار دشوارتری است. کار دشوار را انجام بدهیم و فراموش نکنیم به عنوان یک شهروند فقط "رای دادن" کافی نیست. خود ما از روز پیروزی روحانی تا چه اندازه شهروند بهتری بوده ایم؟ قانون را رعایت کرده ایم؟ مالیات مان را درست پرداخت کرده ایم؟ بهتر رانندگی کرده ایم؟ ... چرا وقتی خودمان بهتر نمی شویم انتظار داریم بقیه درست رفتار کنند و به همه قول هایشان وفادار بمانند؟ 5-  من هم به عملکرد روحانی نقدهای جدی دارم. بارها هم نوشته ام که ادامه این روند نه فقط خسارت به او و دولتش که به تلاطم انداختن حاکمیت است. او با علم به دشواری ها پا به این عرصه گذاشت و دستکم انتظار می رود وقتی نمی تواند کاری انجام بدهد دلایل «نمی توانند» یا نام آنها که «نمی گذارند» را روشن و صریح به مردمی که به او اعتماد کردند بگوید. 6 - ما مردمی به شدت مستعد «ناامید» شدن هستیم. به جای تلاش برای یافتن نشانه های «امید» تشنه بازنشر خبرهای بد هستیم. انگار از بد کردن حال هم انرژی می گیریم. انگار وقتی زهری توی وجودمان است باید مثل ویروس سرماخوردگی به کس دیگری منتقلش کنیم شاید حالمان بهتر ...

تازه ترین اخبار