رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
  • الخميس ۳ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Thursday 19 April
تهران لطیف
١۵(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢۵.٩٧(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۵.٩٧(in)
  • سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰
  • کد خبر : 44511
  • مشاهده : 83 بازدید
  • خبر مهم2
  • چاپ خبر : استعفای حریری چه هدفی را دنبال می‌کنند؟
حریری؛ فرزند نازپرورده سعودی؛

استعفای حریری چه هدفی را دنبال می‌کنند؟

سعدالحریری روز شنبه در اقدامی غیرمنتظره و ناگهانی بر صفحه تلویزیونی العربیه ظاهر شد و متن پیامی را قرائت کرد که خبر از کناره گیری وی داشت. این خبر بلافاصله در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و جهان قرار گرفت و واکنش‌های متفاوتی را در داخل لبنان و خارج از آن به همراه داشت. حریری پسر […]

سعدالحریری روز شنبه در اقدامی غیرمنتظره و ناگهانی بر صفحه تلویزیونی العربیه ظاهر شد و متن پیامی را قرائت کرد که خبر از کناره گیری وی داشت.

این خبر بلافاصله در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و جهان قرار گرفت و واکنش‌های متفاوتی را در داخل لبنان و خارج از آن به همراه داشت.

حریری پسر که همه چیز خود را مدیون عربستان می‌داند سعی می‌کند که همچنان به ریاض وفادار باشد و حتی حاضر نشد که خبر استعفای خود را در لبنان اعلام کند و ترجیح داد این خبر را از یک رسانه سعودی اعلام کند.

حریری همیشه ناامنی در لبنان و احتمال ترورش را دستاویزی برای ترک لبنان می داند در حالی که اخیرا مورد مشکوکی در این زمینه مشاهده نشده و حتی مقامات امنیتی لبنان ادعای العربیه مبنی بر ترور وی را رد کردند.

درباره پشت پرده کناره گیری حریری گمانه زنی های زیادی مطرح شد که در رسانه ها از زبان شخصیت‌های سیاسی و نیز تحلیلگران مختلف عرب زبان بیان گردید.

کناره گیری وی از قدرت از آن جهت غیرمنتظره بود که موضوع غیرمترقبه ای در داخل لبنان در روزهای اخیر اتفاق نیافته بود و همه چیز به طور عادی پیش می رفت و حتی بحث اعزام سفیر لبنان در سوریه هم مطرح شد.

خبر کناره گیری حریری در حالی اعلام شد که روابط وی با حزب الله لبنان نیز اخیرا به خوبی پیش می رفت و این وفاق و همدلی باعث شد که جریانهای سیاسی لبنان روی گزینه میشل عون برای ریاست جمهوری به توافق برسند و به گفته سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان حریری در جلسه هیئت وزیران گفت که عربستان ثبات و امنیت در لبنان و باقی ماندن دولت و مذاکره بین لبنانی‌ها را تایید می‌کند.

اکنون این سوال مطرح است که چه اتفاقی در صحنه لبنان افتاده که ناگهان حریری بازی را به هم زد آیا این امر به تصمیم حریری اتخاذ شده یا خارج از تصمیم و اراده وی و برنامه‌ای از پیش طراحی شده بوده است؟

همه کارشناسان و تحلیل گران مسائل سیاسی در یک نقطه اتفاق نظر دارند و آن این است که کناره گیری وی از قدرت، “خارج از تصمیم و اراده شخص حریری” بوده است موضوعی که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نیز در سخنان شب گذشته خود بدان اشاره کرد و این امر در مکث‌های مکرر وی در قرائت متن مکتوب کاملا مشهود بود.

علاوه بر این اگر تصمیم به کناره گیری از قدرت را داشت بعید به نظر می رسید که دیداری بین وی با دکتر علی اکبر ولایتی صورت بگیرد در حالی که این دیدار در فضای دوستانه در بیروت برگزار شد و آقای ولایتی نتایج این دیدار را مثبت ارزیابی کرد.

حریری در متن استعفای خود سعی کرد که ایران و حزب‌الله را عامل اصلی همه مشکلات در منطقه و لبنان معرفی کند و هیچ اشاره ای به عربستان که همه منطقه را درگیر جنگ کرده، نکرد.

به هر حال دلایل کناره گیری حریری این فرزند نازپرورده عربستان هر چه باشد، دلایل داخلی داشته باشد یا اینکه ریشه این بحران در درون حاکمیت عربستان باشد، طراحان آن یک هدف عمده را دنبال می‌کنند و آن، هدف قرار دادن حزب‌الله و نیز مهار قدرت و نفوذ ایران در منطقه است که این را می توان در موضع گیری و اظهار نظر مقامات آمریکایی و نیز مسئولان سعودی دریافت. باید منتظر ماند و دید طرحان این پروژه چه برنامه‌های خطرناکی را در آینده علیه ایران و حزب الله رو می‌کنند روزهای آینده این موضوع را بیشتر روشن خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

مصطفی داننده؛

دلار با ما چه کرد؛ ما با دلار چه کردیم؟

دیروز در حالی که دلار در حال صعود به بالاترین قله‌های خود بود، عکسی از نشریه جبهه به مدیریت مسعود ده‌نمکی منتشر شد که در تیتر اصلی آن به رسیدن دلار آمریکا به هزار تومان واکنش نشان داده شده بود. در سال 78 خورشیدی، دلار به هزارتومان رسیده بود. در آن روزها مردم دقیقا همین استرس و نگرانی که این روزها ما با آن مواجه شدیم، دست و پنجه نرم می‌کردند. این دست و پنجه نرم کردن با دلار برای ما عادی شده است. در اواخر دهه 80 دلار ناگهان دو برابر شد. همه چیز گران و تقریبا زندگی مردم در ایران دگرگون شد. حالا هم در سال 96 دلار ناگهان بدون هماهنگی سر به آسمان سایید. تقریبا هر دولتی در ایران بعد از انقلاب بر سرکار آمد، مردم با افزایش قیمت دلار روبرو بودند. افزایش دلاری که به صورت مستقیم در زندگی مردم تاثیر گذاشت. مردم روز به روز ضعیف تر شدند و ارزش پول ایران به پایین ترین حد خود رسید. مردم ضعیف شدند اما به زندگی ادامه دادند. آنها یادگرفتند که دلار بالا می‌رود و زندگی ادامه دارد. آنها هم مانند مردم ژاپن که به زلزله عادت کرده‌اند، به بالا رفتن قیمت دلار عادت کرده‌اند. مردم عادت کرده‌اند اما نمی‌دانم چرا مسؤولان کشور هم به این بالا رفتن قیمت دلار عادت کرده‌اند. گویی آنها هم به این باور رسیده‌اند که در برهه‌ای از زمان و با توجه به سیاست‌های داخلی و خارجی قیمت دلار بالا می‌رود. سوالی جدی که در این میان مطرح می‌شود این است که چرا دولت، مجلس و نهادهای موازی این دو، فکری به حال دلار و افزایش آن نکرده‌اند؟ یکی از راهکارها که در دنیا تجربه شده است کاهش هزینه‌های دولت است. وقتی باید دولت بودجه‌ دستگاه‌های کم بازده اقتصادی را تامین کند و بعضا از دریافت مالیات از آنها نیز منع شده است، برای تامین ریال مورد نظر آنها یا باید اسکناس بدون پشتوانه چاپ کند یا از دلار تامین کند. به عبارت دیگر بودجه بخشی از این سازمان‌هایی که مدیران آن را در برنامه‌های مختلف تلویزیونی یا مراسم رسمی مشاهده می‌کنیم که در حال شعار دادن، افتخار کردن و ادعاهای مختلف هستند از محل همین افزایش تورم تامین می‌شود. انتظار این بود که در تمام این سال‌ها مسؤولان مملکت برای دلار و ریال فکری می‌کردند و اجازه نمی‌دادند اینگونه با بالا و یا پایین رفتن یک ارز خارجی، زندگی ایرانی‌ها اینچنین دچار تغییرات ریز و درشت شود. قطعا یکی از وظایف حاکمان در هر سرزمینی، سامان دادن به زندگی مردم است و متاسفانه مسؤولان ایرانی نتوانستند در این زمینه موفق باشند. بالارفتن دلار در سال‌های مختلف و تاثیر آن بر زندگی مردم دقیقا نشان از این معنا دارد. مسؤولان باید توجه کنند مردم به بالا رفتن قیمت دلار عادت کرده‌اند اما این عادت با خستگی همراه است. آنها از شرایط بودجود آمده خسته شده‌اند و دیگر تحمل این همه سختی در زندگی را ندارند. آنها نمی‌توانند ببیند با بالا رفتن قیمت دلار اقلیتی به ثروت‌های قارونی برسند ...

تازه ترین اخبار