رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
  • الأحد ۴ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 21 January
تهران لطیف
١(°C)
وزش باد ٩(mph)
فشار ٢۶.٠٢(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.٠٢(in)
  • سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰
  • کد خبر : 44511
  • مشاهده : 35 بازدید
  • خبر مهم2
  • چاپ خبر : استعفای حریری چه هدفی را دنبال می‌کنند؟
حریری؛ فرزند نازپرورده سعودی؛

استعفای حریری چه هدفی را دنبال می‌کنند؟

سعدالحریری روز شنبه در اقدامی غیرمنتظره و ناگهانی بر صفحه تلویزیونی العربیه ظاهر شد و متن پیامی را قرائت کرد که خبر از کناره گیری وی داشت. این خبر بلافاصله در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و جهان قرار گرفت و واکنش‌های متفاوتی را در داخل لبنان و خارج از آن به همراه داشت. حریری پسر […]

سعدالحریری روز شنبه در اقدامی غیرمنتظره و ناگهانی بر صفحه تلویزیونی العربیه ظاهر شد و متن پیامی را قرائت کرد که خبر از کناره گیری وی داشت.

این خبر بلافاصله در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و جهان قرار گرفت و واکنش‌های متفاوتی را در داخل لبنان و خارج از آن به همراه داشت.

حریری پسر که همه چیز خود را مدیون عربستان می‌داند سعی می‌کند که همچنان به ریاض وفادار باشد و حتی حاضر نشد که خبر استعفای خود را در لبنان اعلام کند و ترجیح داد این خبر را از یک رسانه سعودی اعلام کند.

حریری همیشه ناامنی در لبنان و احتمال ترورش را دستاویزی برای ترک لبنان می داند در حالی که اخیرا مورد مشکوکی در این زمینه مشاهده نشده و حتی مقامات امنیتی لبنان ادعای العربیه مبنی بر ترور وی را رد کردند.

درباره پشت پرده کناره گیری حریری گمانه زنی های زیادی مطرح شد که در رسانه ها از زبان شخصیت‌های سیاسی و نیز تحلیلگران مختلف عرب زبان بیان گردید.

کناره گیری وی از قدرت از آن جهت غیرمنتظره بود که موضوع غیرمترقبه ای در داخل لبنان در روزهای اخیر اتفاق نیافته بود و همه چیز به طور عادی پیش می رفت و حتی بحث اعزام سفیر لبنان در سوریه هم مطرح شد.

خبر کناره گیری حریری در حالی اعلام شد که روابط وی با حزب الله لبنان نیز اخیرا به خوبی پیش می رفت و این وفاق و همدلی باعث شد که جریانهای سیاسی لبنان روی گزینه میشل عون برای ریاست جمهوری به توافق برسند و به گفته سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان حریری در جلسه هیئت وزیران گفت که عربستان ثبات و امنیت در لبنان و باقی ماندن دولت و مذاکره بین لبنانی‌ها را تایید می‌کند.

اکنون این سوال مطرح است که چه اتفاقی در صحنه لبنان افتاده که ناگهان حریری بازی را به هم زد آیا این امر به تصمیم حریری اتخاذ شده یا خارج از تصمیم و اراده وی و برنامه‌ای از پیش طراحی شده بوده است؟

همه کارشناسان و تحلیل گران مسائل سیاسی در یک نقطه اتفاق نظر دارند و آن این است که کناره گیری وی از قدرت، “خارج از تصمیم و اراده شخص حریری” بوده است موضوعی که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نیز در سخنان شب گذشته خود بدان اشاره کرد و این امر در مکث‌های مکرر وی در قرائت متن مکتوب کاملا مشهود بود.

علاوه بر این اگر تصمیم به کناره گیری از قدرت را داشت بعید به نظر می رسید که دیداری بین وی با دکتر علی اکبر ولایتی صورت بگیرد در حالی که این دیدار در فضای دوستانه در بیروت برگزار شد و آقای ولایتی نتایج این دیدار را مثبت ارزیابی کرد.

حریری در متن استعفای خود سعی کرد که ایران و حزب‌الله را عامل اصلی همه مشکلات در منطقه و لبنان معرفی کند و هیچ اشاره ای به عربستان که همه منطقه را درگیر جنگ کرده، نکرد.

به هر حال دلایل کناره گیری حریری این فرزند نازپرورده عربستان هر چه باشد، دلایل داخلی داشته باشد یا اینکه ریشه این بحران در درون حاکمیت عربستان باشد، طراحان آن یک هدف عمده را دنبال می‌کنند و آن، هدف قرار دادن حزب‌الله و نیز مهار قدرت و نفوذ ایران در منطقه است که این را می توان در موضع گیری و اظهار نظر مقامات آمریکایی و نیز مسئولان سعودی دریافت. باید منتظر ماند و دید طرحان این پروژه چه برنامه‌های خطرناکی را در آینده علیه ایران و حزب الله رو می‌کنند روزهای آینده این موضوع را بیشتر روشن خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

من پشیمانم، تو پشیمانی، آنها خوشحالند!

من پشیمانم، تو پشیمانی، آنها پشیمانند. نهضت پشیمانی از رای به روحانی این روزها به شدت فراگیر شده است. حق هم دارند. بالاخره زندگی سخت شده است. به معنای واقعی کلمه آینده بسیاری از مردم شده است نان شب. حق هم دارند روحانی هنوز نتوانسته است بخش اعظمی از شعارهای خود را محقق کند. مردم چشم به راه گشایش‌های بزرگ سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هستند. گشایش‌هایی که هنوز اتفاق نیفتاده است. به نظر می‌رسد تیم همراه رییس جمهور نمی‌تواند پابه‌پای شعارهای انتخاباتی او بیاید. آنها نه وسط کار نه بلکه همین ابتدای مسیر دولت دوازدهم کم آورده‌اند. من هم بسیاری از نقدهای مطرح شده به روحانی را قبول دارم اما مانند برخی نمی‌توانم پشیمان باشم. چون می‌دانم روحانی چگونه به سرکار رسید و چه کشوری را تحویل گرفت. ایران بعد از احمدی نژاد به مثابه ایرانی جنگ زده بود. این را من نمی‌گویم. هاشمی رفسنجانی می‌گفت که خود دولتی را تحویل گرفت که میراث دار جنگ 8 ساله بود. او شرایط دولت روحانی را از دولت خود سخت تر می‌دانست. روحانی با ایرانی سروکار داشت که ناگهان از زمین مسطح به دره‌ای عمیق افتاده بود. او در چهارسال اول تلاش کرد ایران را از دره خارج کند. تا حدودی نیز موفق بود. بگذارید بگویم ایران قبل از روحانی چگونه ایرانی بود. ایران قبل از روحانی با مشکلات بی‌شمار اقتصادی حاصل از تحریم‌ها روبرو بود. بخش های صادرات نفت، تجارت و مبادلات بانکی ایران زیر ضربات شدید تحریم ها در حال نابودی بود. پول‌های ایران بلوکه شده بود و حتی در برخی موارد ایران مجبور بود مانند دوران قبل از اختراع پول مبادله کالا با کالا انجام دهد. مثلا نفت بدهد و برنج بگیرد. اوضاع ایران شبیه دوره نفت در برابر غذای صدام شده بود. ایران نفت صادر می کند و به جای پول آن کالا دریافت دریافت می کرد. صادرات نفت ایران نیز گام به گام در روند کاهشی به سمت صفر شدن حرکت می کرد. ایران قبل از برجام، کشوری منزوی در عرصه جهانی بود و دوستان جمهوری اسلامی به انگشتان یک دست هم نمی‌رسید؛ اکثر کشورهای جهان به واسطه فشارهای آمریکا، ایران و ایرانی را تحریم کرده بودند. میزان نقدینگی ایران به پایین تر سطح خود رسیده بود. این یعنی حتی پرداخت حقوق به کارمندان دولت و یارانه‌ها به خطر افتاده بود. روحانی توانست به هر وسیله‌ای از جمله برجام این مشکلات بزرگ را تا حدودی حل کند. اگر در سال 92 شرایط کشور اینگونه رقم نمی‌خورد و روحانی با حمایت اصلاح طلبان به قدرت نرسیده بود، معلوم نبود چه سرنوشتی انتظار ایران و ایرانی را می‌کشد. ایران حالا در حال نزدیک شدن به دورانی است که هنوز احمدی نژاد سرکار نیامده بود. دورانی که در سپهر سیاست ایران به دولت اصلاحات معروف بود. حالا تقریبا پاهای ایران روی زمین است. این خود دستاورد بزرگی برای روحانی است. شرایط کشور عادی شده است و در شرایط عادی، مسئله‌ای همچون پشیمانی ایجاد می‌شود. بسیاری از مردم هنوز از مشکلات کشور خبر ندارند. هنوز نمی‌دانند دولت در برابر چه سدی ...

تازه ترین اخبار