رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 66 خبر


  • دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷
  • الإثنين ۴ صفر ۱۴۴۰
  • 2018 Monday 15 October
تهران لطیف
٢٠(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۶.١٣(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.١٣(in)
  • سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰
  • کد خبر : 44511
  • مشاهده : 119 بازدید
  • خبر مهم2
  • چاپ خبر : استعفای حریری چه هدفی را دنبال می‌کنند؟
حریری؛ فرزند نازپرورده سعودی؛

استعفای حریری چه هدفی را دنبال می‌کنند؟

سعدالحریری روز شنبه در اقدامی غیرمنتظره و ناگهانی بر صفحه تلویزیونی العربیه ظاهر شد و متن پیامی را قرائت کرد که خبر از کناره گیری وی داشت. این خبر بلافاصله در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و جهان قرار گرفت و واکنش‌های متفاوتی را در داخل لبنان و خارج از آن به همراه داشت. حریری پسر […]

سعدالحریری روز شنبه در اقدامی غیرمنتظره و ناگهانی بر صفحه تلویزیونی العربیه ظاهر شد و متن پیامی را قرائت کرد که خبر از کناره گیری وی داشت.

این خبر بلافاصله در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و جهان قرار گرفت و واکنش‌های متفاوتی را در داخل لبنان و خارج از آن به همراه داشت.

حریری پسر که همه چیز خود را مدیون عربستان می‌داند سعی می‌کند که همچنان به ریاض وفادار باشد و حتی حاضر نشد که خبر استعفای خود را در لبنان اعلام کند و ترجیح داد این خبر را از یک رسانه سعودی اعلام کند.

حریری همیشه ناامنی در لبنان و احتمال ترورش را دستاویزی برای ترک لبنان می داند در حالی که اخیرا مورد مشکوکی در این زمینه مشاهده نشده و حتی مقامات امنیتی لبنان ادعای العربیه مبنی بر ترور وی را رد کردند.

درباره پشت پرده کناره گیری حریری گمانه زنی های زیادی مطرح شد که در رسانه ها از زبان شخصیت‌های سیاسی و نیز تحلیلگران مختلف عرب زبان بیان گردید.

کناره گیری وی از قدرت از آن جهت غیرمنتظره بود که موضوع غیرمترقبه ای در داخل لبنان در روزهای اخیر اتفاق نیافته بود و همه چیز به طور عادی پیش می رفت و حتی بحث اعزام سفیر لبنان در سوریه هم مطرح شد.

خبر کناره گیری حریری در حالی اعلام شد که روابط وی با حزب الله لبنان نیز اخیرا به خوبی پیش می رفت و این وفاق و همدلی باعث شد که جریانهای سیاسی لبنان روی گزینه میشل عون برای ریاست جمهوری به توافق برسند و به گفته سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان حریری در جلسه هیئت وزیران گفت که عربستان ثبات و امنیت در لبنان و باقی ماندن دولت و مذاکره بین لبنانی‌ها را تایید می‌کند.

اکنون این سوال مطرح است که چه اتفاقی در صحنه لبنان افتاده که ناگهان حریری بازی را به هم زد آیا این امر به تصمیم حریری اتخاذ شده یا خارج از تصمیم و اراده وی و برنامه‌ای از پیش طراحی شده بوده است؟

همه کارشناسان و تحلیل گران مسائل سیاسی در یک نقطه اتفاق نظر دارند و آن این است که کناره گیری وی از قدرت، “خارج از تصمیم و اراده شخص حریری” بوده است موضوعی که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نیز در سخنان شب گذشته خود بدان اشاره کرد و این امر در مکث‌های مکرر وی در قرائت متن مکتوب کاملا مشهود بود.

علاوه بر این اگر تصمیم به کناره گیری از قدرت را داشت بعید به نظر می رسید که دیداری بین وی با دکتر علی اکبر ولایتی صورت بگیرد در حالی که این دیدار در فضای دوستانه در بیروت برگزار شد و آقای ولایتی نتایج این دیدار را مثبت ارزیابی کرد.

حریری در متن استعفای خود سعی کرد که ایران و حزب‌الله را عامل اصلی همه مشکلات در منطقه و لبنان معرفی کند و هیچ اشاره ای به عربستان که همه منطقه را درگیر جنگ کرده، نکرد.

به هر حال دلایل کناره گیری حریری این فرزند نازپرورده عربستان هر چه باشد، دلایل داخلی داشته باشد یا اینکه ریشه این بحران در درون حاکمیت عربستان باشد، طراحان آن یک هدف عمده را دنبال می‌کنند و آن، هدف قرار دادن حزب‌الله و نیز مهار قدرت و نفوذ ایران در منطقه است که این را می توان در موضع گیری و اظهار نظر مقامات آمریکایی و نیز مسئولان سعودی دریافت. باید منتظر ماند و دید طرحان این پروژه چه برنامه‌های خطرناکی را در آینده علیه ایران و حزب الله رو می‌کنند روزهای آینده این موضوع را بیشتر روشن خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

وطن امروز؛

چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

رهبر انقلاب در جلسه اخیر خود با سران قوا بار دیگر درباره بانک‌ها ابراز نگرانی فرمودند و حل مشکلات بانکی را جزو اولویت‌های کاری برشمردند. اما چرا وضعیت بانک‌ها از نظر رهبر انقلاب نگران‌کننده است. همانگونه که بارها در خبرها و مقالات مختلف به آن اشاره شده است، می‌دانیم که مشکل حجم نقدینگی کشور به‌عنوان خطرناک‌ترین معضل اقتصادی کشور مطرح است. حجم نقدینگی که در انتهای سال‌96 از میزان تولید ناخالص کشور سبقت گرفت بر اساس برآوردهای بانک مرکزی اول امسال از 1600هزار میلیارد تومان نیز عبور کرد.  این بدین معناست که روزانه در حدود هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده می‌شود. براساس آمار رسمی بانک مرکزی حدود 85‌درصد از این نقدینگی به صورت سپرده‌های کوتاه مدت و بلند مدت در اختیار بانک‌های کشور است  بانک‌ها با اعطای سود بالا 15‌درصد به این سپرده‌ها بیشترین سهم را در تولید نقدینگی کشور بر عهده دارند اما نکته تاسفبارتر این است که بررسی ترازنامه بانک‌ها در سال‌96 حاکی از ضرر و زیان بانک‌ها تا چهارهزار میلیارد تومان است. یعنی د‌رحالی‌که بانک در پایان سال مالی دارای سود منفی است اما برای حفظ سهم خود در بازار و جذب مشتری نسبت به اعطای سود به سپرده‌ها اقدام می‌کند. این امر باعث می‌شود ‌اولاً در‌حالی‌که بانک نتوانسته از طریق اعطای تسهیلات به بخش تولید در آمد لازم را کسب کند اقدام به خلق پول در قالب اعطای سود سپرده‌ها می‌نماید و این مبلغ را از طریق استقراض از بانک مرکزی ‌یا سایر راه‌هایی که در خلق پول موثر هستند اقدام می‌کند. یعنی بدون اینکه در کشور تولید انجام شود یا ارزش افزوده‌ای تحقق یابد از طریق خلق پول بدون پشتوانه سود سپرده‌های بانکی تامین می‌شود. ثانیاً بر اساس نظام بانکی دون ربا سود اعطایی به سپرده‌ها علی‌الحساب است و بانک موظف است در پایان سال بر اساس ترازنامه خود میزان سود نهایی را بین سپرده‌گذاران تقسیم کند اما ترازنامه بانک‌ها حاکی از آن است که به‌رغم سود خالص منفی بانک‌ها سود علی‌الحساب به‌عنوا‌ن سود قطعی سپرده‌ها منظور می‌شود. ثالثاً بانک‌ها در مقابل ضرر سال جاری ‌یا ضررهای انباشته سال قبل مجبورند منابع خود را به سمت بازارهای کاذب دلار ‌یا سکه و مسکن سوق دهند و از طرق افزایش شوک‌گونه مسکن طلا ارز و مواردی از این قبیل به جبران بخشی از ضرر و زیان خود اقدام کنند. بنابراین نظام فعلی بانکی کشور که از دایره قانون بانکداری اسلامی پا را فراتر گذاشته است نه تنها در تولید نقدینگی و خلق پول بیشترین سهم را دارد بلکه برای جبران ضررهای سالانه خود مجبور به ورود به بازارهای کاذب است و این امر مخاطرات سنگینی را برای اقتصاد کشور می‌تواند در پی داشته باشد. می‌توان اذعان نمود که نگرانی رهبر انقلاب از نظام بانکی نگرانی بجایی است و از سویی دیگر می‌توان به جرات گفت که مهم‌ترین عامل در به وجود آمدن چنین وضعیتی عدم رعایت اصول بانکداری اسلامی و عدم وجود نظارت نظام مند در سیستم بانکی کشور بوده است. همان چیزی که بسیاری از مراجع تقلید طی سال‌های ...

تازه ترین اخبار