رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 16 خبر


  • چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۱۶ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 23 January
تهران Haze
٩(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.٠٨(in)
محدوده دید ٢.٠(mi)
اشعه فرابنفش 2-Low
رطوبت ٢۶.٠٨(in)
  • سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰
  • کد خبر : 44511
  • مشاهده : 127 بازدید
  • خبر مهم2
  • چاپ خبر : استعفای حریری چه هدفی را دنبال می‌کنند؟
حریری؛ فرزند نازپرورده سعودی؛

استعفای حریری چه هدفی را دنبال می‌کنند؟

سعدالحریری روز شنبه در اقدامی غیرمنتظره و ناگهانی بر صفحه تلویزیونی العربیه ظاهر شد و متن پیامی را قرائت کرد که خبر از کناره گیری وی داشت. این خبر بلافاصله در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و جهان قرار گرفت و واکنش‌های متفاوتی را در داخل لبنان و خارج از آن به همراه داشت. حریری پسر […]

سعدالحریری روز شنبه در اقدامی غیرمنتظره و ناگهانی بر صفحه تلویزیونی العربیه ظاهر شد و متن پیامی را قرائت کرد که خبر از کناره گیری وی داشت.

این خبر بلافاصله در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و جهان قرار گرفت و واکنش‌های متفاوتی را در داخل لبنان و خارج از آن به همراه داشت.

حریری پسر که همه چیز خود را مدیون عربستان می‌داند سعی می‌کند که همچنان به ریاض وفادار باشد و حتی حاضر نشد که خبر استعفای خود را در لبنان اعلام کند و ترجیح داد این خبر را از یک رسانه سعودی اعلام کند.

حریری همیشه ناامنی در لبنان و احتمال ترورش را دستاویزی برای ترک لبنان می داند در حالی که اخیرا مورد مشکوکی در این زمینه مشاهده نشده و حتی مقامات امنیتی لبنان ادعای العربیه مبنی بر ترور وی را رد کردند.

درباره پشت پرده کناره گیری حریری گمانه زنی های زیادی مطرح شد که در رسانه ها از زبان شخصیت‌های سیاسی و نیز تحلیلگران مختلف عرب زبان بیان گردید.

کناره گیری وی از قدرت از آن جهت غیرمنتظره بود که موضوع غیرمترقبه ای در داخل لبنان در روزهای اخیر اتفاق نیافته بود و همه چیز به طور عادی پیش می رفت و حتی بحث اعزام سفیر لبنان در سوریه هم مطرح شد.

خبر کناره گیری حریری در حالی اعلام شد که روابط وی با حزب الله لبنان نیز اخیرا به خوبی پیش می رفت و این وفاق و همدلی باعث شد که جریانهای سیاسی لبنان روی گزینه میشل عون برای ریاست جمهوری به توافق برسند و به گفته سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان حریری در جلسه هیئت وزیران گفت که عربستان ثبات و امنیت در لبنان و باقی ماندن دولت و مذاکره بین لبنانی‌ها را تایید می‌کند.

اکنون این سوال مطرح است که چه اتفاقی در صحنه لبنان افتاده که ناگهان حریری بازی را به هم زد آیا این امر به تصمیم حریری اتخاذ شده یا خارج از تصمیم و اراده وی و برنامه‌ای از پیش طراحی شده بوده است؟

همه کارشناسان و تحلیل گران مسائل سیاسی در یک نقطه اتفاق نظر دارند و آن این است که کناره گیری وی از قدرت، “خارج از تصمیم و اراده شخص حریری” بوده است موضوعی که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نیز در سخنان شب گذشته خود بدان اشاره کرد و این امر در مکث‌های مکرر وی در قرائت متن مکتوب کاملا مشهود بود.

علاوه بر این اگر تصمیم به کناره گیری از قدرت را داشت بعید به نظر می رسید که دیداری بین وی با دکتر علی اکبر ولایتی صورت بگیرد در حالی که این دیدار در فضای دوستانه در بیروت برگزار شد و آقای ولایتی نتایج این دیدار را مثبت ارزیابی کرد.

حریری در متن استعفای خود سعی کرد که ایران و حزب‌الله را عامل اصلی همه مشکلات در منطقه و لبنان معرفی کند و هیچ اشاره ای به عربستان که همه منطقه را درگیر جنگ کرده، نکرد.

به هر حال دلایل کناره گیری حریری این فرزند نازپرورده عربستان هر چه باشد، دلایل داخلی داشته باشد یا اینکه ریشه این بحران در درون حاکمیت عربستان باشد، طراحان آن یک هدف عمده را دنبال می‌کنند و آن، هدف قرار دادن حزب‌الله و نیز مهار قدرت و نفوذ ایران در منطقه است که این را می توان در موضع گیری و اظهار نظر مقامات آمریکایی و نیز مسئولان سعودی دریافت. باید منتظر ماند و دید طرحان این پروژه چه برنامه‌های خطرناکی را در آینده علیه ایران و حزب الله رو می‌کنند روزهای آینده این موضوع را بیشتر روشن خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

حسین شریعتمداری/کیهان؛

اینجا که واتیکان نیست!

۱- «انگار ما اختیاری از آسمان داریم که می‌توانیم بر زمینیان هر فرمانی را صادر کنیم، نه اینطور نیست، چنین چیزی وجود ندارد. اینطور نیست که ما اختیار داشته باشیم. خداوند به پیغمبرش می‌گوید: «وَ ما أَنْتَ عَلَیْهِمْ بِوَکِیلٍ، تو وکیل مردم نیستی، تو چکار به کار مردم داری؟ «و َمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ»؛ تو باید پیام برسانی، حالا مردم یا گوش می‌کنند و هدایت می‌شوند یا گوش نمی‌دهند… مردم باید انتخاب کنند، اگر انتخاب نکنند که دین نمی‌شود، با تحمیل که نمی‌شود دین درست کرد. «لا اکراه فی‌الدین». اساس دین باید با فهم و درک و پذیرش باشد. بقیه مسائل هم همینطور است». این، بخشی از سخنان دیروز رئیس‌جمهور محترم در جمع مدیران وزارت ارتباطات است که سخن حق و بایسته‌ای است چرا که دین یک باور قلبی است و باور قلبی افراد را نمی‌توان با توسل به زور تغییر داد. اما این نکته که بدیهی نیز هست از مسئولیت مسئولان در قبال دین مردم نمی‌کاهد چرا که ابلاغ دین در آیه شریفه «وَمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ» تنها ابلاغ زبانی و بیان مبانی دینی نیست بلکه مقابله با موانعی که از فهم دین و رسیدن پیام اسلام به مردم جلوگیری می‌کند نیز بخشی از همان ابلاغ دین است. جناب رئیس‌جمهور یک شخصیت روحانی است و به یقین می‌دانند که آیات قرآن را باید در ضرب با آیات دیگر تفسیر کرد. مثلاً در آیه شریفه «یدالله فوق ایدیهم… دست خدا بالای دست آنهاست» نمی‌توان «ید» را به معنای «دست» گرفت! زیرا خداوند تبارک و تعالی منزه از جسم و ماده است. «ید» هم به معنای دست است و هم به معنای «قدرت» و در آیه مورد اشاره معنای قدرت مورد نظر بوده است چرا که در آیه دیگری می‌فرماید «لیس کمثله شیء… هیچ چیز مانند او-خدا- نیست». حال اگر مفهوم آیه شریفه «وما علینا الا البلاغ» و یا «وَ ما أَنْتَ عَلَیْهِمْ بِوَکِیلٍ» رها کردن امور به حال خود باشد! ضمن آنکه با سیره رسول خدا (ص) و ائمه هدی (ع) در تناقض آشکار است، با آیات فراوان دیگر قرآن نیز مغایرت و تضاد جدی دارد و این در حالی است که به مصداق «‫وَ لَوْ کانَ مِنْ عِنْدِ غَیْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِیهِ اخْتِلافاً کَثِیراً… ‬اگر (قرآن) از جانب غیر خدا بود در آن اختلافی بسیار می‌یافتند».‫ در قرآن اختلاف و تناقضی نیست بنابراین، چنانچه منظور جناب روحانی از استناد به آیات یاد شده، رفع مسئولیت از دولت و مسئولان باشد، با عرض پوزش باید گفت برداشت و تفسیر ناصواب و خطایی داشته‌اند! به عنوان مثال: ‬‬‬ در آیه‌ای که زینت‌بخش آرم سپاه پاسداران نیز هست، آمده است؛ «‬وَأَعِدّوا لَهُم مَااستَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَ مِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُم… هر چه نیرو در توان دارید، برای مقابله با آنها [= دشمنان]، آماده سازید! و (همچنین) اسب‌های ورزیده (برای میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید». بدیهی است که این آیه شریفه با آیه «و َمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ» مغایرتی ندارد ...

تازه ترین اخبار