رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۳ ذو الحجة ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 15 August
تهران لطیف
٢٢(°C)
وزش باد ٩(mph)
فشار ٢۵.٩٢(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۵.٩٢(in)
  • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۳
  • کد خبر : 45081
  • مشاهده : 96 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : ترمیم سرمایه اجتماعی حیاتی‌ترین کار پیش روی کشور است
جهانگیری در آیین نکوداشت هشتادمین سال تاسیس کتابخانه ملی:

ترمیم سرمایه اجتماعی حیاتی‌ترین کار پیش روی کشور است

معاون اول رئیس جمهور گفت: تعامل مناسب میان فرهنگ و توسعه، اقتصاد و سیاست می‌تواند کشور را در مسیر صحیح قرار دهد و توسعه را تسریع کند.

اسحاق جهانگیری در آیین نکوداشت هشتادمین سال تاسیس کتابخانه ملی ایران با اظهار امیدواری از حضور و نقش دوستداران کتاب و کتابخوانی در توسعه و پیشرفت کشور گفت: جشن هشتاد سالگی تأسیس کتابخانه ملی ایران را به همه خانواده بزرگ این مجموعه، نخبگان، صاحب نظران، فرهنگیان و ملت بزرگ ایران تبریک می‌گویم.

وی با اشاره به اینکه حوزه و تخصص کاری اش مسائل اقتصادی، توسعه‌ای و اجرایی است، افزود: بعنوان کسی که در دولت مسئولیت مهمی بر عهده دارم همواره تاکید داشته ام تعامل و نسبت مناسب میان فرهنگ و توسعه، فرهنگ و اقتصاد و فرهنگ و سیاست می‌تواند کشور را در مسیر صحیح قرار دهد و توسعه را تسریع کند.

جهانگیری با بیان اینکه کتاب، نماد و شاخص فرهنگ مکتوب ماست و کتابخانه ملی حافظه مکتوب کشور است، گفت: امروز هشتاد سال از عمر این حافظه ملی می‌گذرد و این موضوع موجب پیری و فراموش شدگی در کتابخانه ملی نشده است. امیدوارم این حیات موثر و پربرکت همچنان ادامه داشته باشد و در سال‌ها و قرن‌های آینده نیز شاهد برگزاری جشن‌های بهتر برای کتابخانه ملی باشیم.

وی افزود: تداوم کار کتابخانه ملی و موسسه اطلاعات باعث انباشت تجربیات مفید فرهنگی برای کشور شده است.

معاون اول رییس جمهور اصلی‌ترین مسئله کشور را توسعه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی توصیف کرد و گفت: ما نیازمند دو رویکرد موثر برای جامعه هستیم. نخست ایجاد نهاد‌های مدنی که سابقه تاریخی دارند و دیگر فراهم شدن زمینه‌های نشاط و تعلق خاطر و حفظ افتخار در آحاد شهروندان.

وی ادامه داد: نهاد سازی و نهاد مندی اگر توأم با عمر طولانی باشد در کنار امیدآفرینی، نشاط و همبستگی در جامعه می‌تواند برای توسعه کشور مفید شود.

جهانگیری با تاکید بر اینکه هیچ آسیبی به توسعه مهمتر از تداوم نیافتن و جوان مرگی نهاد‌های فرهنگی، مدنی، علمی، اجتماعی و سیاسی نیست، گفت: اگر نهاد‌ها عمر طولانی داشته باشند می‌توانند تجربیات خود را به نسل‌های بعد منتقل کنند. در حوزه فرهنگی کتابخانه ملی و موسسه اطلاعات نمونه این نهاد‌ها هستند که تداوم کارشان باعث انباشت تجربیات مفید فرهنگی برای کشور شده است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه لازمه تعلق و احساس هویت نسبت به ایران، توسعه و تداوم عمر نهاد‌های مدنی است، گفت: این اتفاق می‌تواند موجب انتقال تجربیات و تمرکز دانش بین نخبگان شود و به هویت بخشی در جامعه کمک کند.

وی خاطر نشان کرد: تجربه نشان می‌دهد نشاط و امید موضوعی مهم در عرصه حیات جوامع است، جامعه باید امیدوار و امید آفرین باشد و میل به شادی و نشاط در آن افزایش یابد، زیرا امروز یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی در کشورها، میزان مرگ و میر و امید به زندگی است.

جهانگیری افزود: امروز جشن کتاب، کتابداری، کتابخوانی و کتابخانه است، ما به این جشن‌ها بویژه در آستانه سال نو و عید نوروز برای نشاط آفرینی در جامعه نیاز داریم. باید رسانه‌ها و بویژه رسانه ملی نیز این فرصت‌ها را برای دمیدن روح شادی و نشاط در جامعه غنیمت بشمارند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه جایگاه کتاب در گذشته و فرهنگ ما ایرانیان و مسلمانان جایگاهی ارزشمند بوده است، گفت: این دستاورد انسانی از جمله مهمترین مولفه‌های فرهنگ ایرانی و اسلامی ماست. کتاب مظهر اندیشه و عقلانیت است و نوع مواجهه حکومت و جوامع با اهالی اندیشه میزان توسعه یافتگی کشور‌ها را نشان می‌دهد.

وی افزود: هر چه کشور توسعه یافته‌تر باشد برخورد حکومت با اهالی اندیشه آن متفاوت‌تر است و صاحبان اندیشه از آزادی و امنیت و فرصت کاری بیشتر و بهتری برخوردارند و هر چه محدودیت‌ها بیشتر ایجاد می‌شود پیداست آن جوامع راه طولانی برای رسیدن به توسعه دارند.

جهانگیری تاکید کرد: در عرصه کتاب باید سیاست باز داشته باشیم و به اندیشه رقیب احترام بگذاریم تا اندیشه خودمان نیز مجال گسترش پیدا کند، زیرا اندیشه و نقد در کنار هم جامعه را رشد و توسعه می‌دهد. بدون تردید بروز استعداد و نشر اندیشه ورزی در جامعه توسعه یافته محقق می‌شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه رونق کتاب، رونق فرهنگ و رونق فرهنگ رونق توسعه را در پی دارد گفت: ما برای توسعه نیازمند توجه و اهتمام به فرهنگ و کتاب هستیم.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه انجام اصلاحات اقتصادی و سیاسی در کشور در چارچوب قانون اساسی امکانپذیر است، گفت: راه حل عبور از چالش‌های بزرگ پیش روی کشور و انجام دادن اصلاحات اقتصادی و سیاسی ترمیم سرمایه اجتماعی از طریق گفتگو است.

جهانگیری افزود: در مقطع کنونی برای عبور از چالش‌های پیش روی کشور به سرمایه اجتماعی نیازمندیم و ترمیم سرمایه اجتماعی حیاتی‌ترین کار پیش روی کشور است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ترمیم سرمایه اجتماعی جز با گفتگوی ملی امکانپذیر نیست، افزود: گفتگوی ملی میان گروه‌های مختلف سیاسی، اقوام، دولت و نخبگان با یکدیگر باید در صدر برنامه‌ها قرار گیرد و کتابخانه ملی می‌تواند کانون این گفتگو‌ها باشد.

وی با بیان اینکه متأسفانه گفتگو از دستور کار ما حذف شده و به جای آن تعارض‌ها به میان آمده است، گفت: فشار سنگینی که این روز‌ها بر ملت ایران وارد می‌شود نتیجه کنار گذاشته شدن گفتگوست و هر کس که ایران را دوست دارد باید تلاش کند تا فضای گفتگو در کشور زنده بماند.

جهانگیری ادامه داد: ما به عنوان دولت با عقبه و بدنه اجتماعی خود و نیز گروه‌های سیاسی از اصولگرا و اصلاح طلب گرفته تا نخبگان عرصه‌های مختلف گفتگو نکرده و یا کمتر گفتگو کرده ایم باید ارتباط دولت با همه این گروه‌ها تقویت شود، همینطور گروه‌های سیاسی باید با هم تعامل کنند و خلاء بوجود آمده در این زمینه را مرتفع کنند.

در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از سامانه فهرست نسخ خطی فارسی در جهان و نیز مجموعه نسخ محدث قمی معروف به شیخ عباس قمی صاحب مفاتیح الجنان رونمایی شد.

از دیگر برنامه‌های جشن هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی ایران ابطال تمبر یادبود کتابخانه ملی بود.

همچنین در این مراسم اشرف بروجردی رییس کتابخانه ملی و گلوریا ترزسالمرون رییس فدراسیون بین المللی کتابداری (ایپلا) در سخنانی به جایگاه کتاب و کتابخانه در توسعه کشورها، توسعه آزادی و دموکراسی و نیز در ایجاد جهانی بهتر اشاره کردند.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

حسین شریعتمداری؛

بایسته‌های این آوردگاه

درخواست اخیر رئیس ‌قوه قضائیه از رهبر معظم انقلاب که پاسخ مثبت ایشان را به دنبال داشت، قبل از هر تفسیر و تحلیلی نشانه رسیدن به این باور است که جمهوری اسلامی ایران درگیر یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی است و افزایش لجام‌گسیخته قیمت سکه و ارز و گرانی سرسام‌آور کالا و خدمات که تاب و توان از مردم ربوده و معیشت آنان را به گروگان گرفته است تنها در چارچوب حملات وحشیانه دشمن قابل تعریف است. در این میان سودجویی مفسدان اقتصادی اگرچه انگیزه‌ای پلشت برای ورود به این عرصه است ولی هدف نهایی نیست بلکه این جماعت را می‌توان و باید در نقش نظامیان کت و شلوار پوش دشمن به ارزیابی نشست. این واقعیت در نخستین بخش از نامه رئیس ‌قوه قضائیه به رهبر معظم انقلاب مورد تاکید قرار گرفته که باید آن را اولین گام مثبت برای آغاز حمله به پیاده‌نظام دشمن در جنگ اقتصادی پیش‌روی تلقی کرده و به فال نیک گرفت. آنجا که نوشته است« نظر به شرایط ویژه اقتصادی کنونی که نوعی جنگ اقتصادی محسوب می‌شود و متأسفانه عده‌ای از اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی هم در راستای اهداف دشمن موجبات آن را فراهم و مرتکب جرائمی می‌شوند که ضرورت برخورد قاطع و سریع با آنان را می‌طلبد» و... در این باره گفتنی‌هایی هست؛ ۱- مقررات و مقدمات دست و پا گیر در قوانین جاری کشور، یکی از موانع اصلی در برخورد قاطع و سریع با تروریست‌های اقتصادی بوده و هست که این مقررات دست و پا گیر با درخواست رئیس ‌قوه قضائیه از پیش پای این قوه برداشته شده است. توضیح آنکه اطاله دادرسی، ضمن آنکه در برخی - اگر نگوئیم در بسیاری-  از موارد زمینه لابی‌های ویرانگر از سوی قانون‌دانان قانون‌شکن و نهایتا تعویق و تخفیف مجازات مجرمان را به دنبال داشت! بی‌اعتمادی همراه با ناامیدی مردم از اجرای عدالت را نیز باعث می‌شد. آیت‌الله آملی در بند ۴ نامه خود آورده است: «کلیه مواعد قانونی لازم‌الرعایه مندرج در آیین دادرسی از قبیل ابلاغ و اعتراض حداکثر ۵ روز تعیین می‌شود». این بند باطل‌السحر اطاله‌دادرسی و سلب فرصت سوء‌استفاده از مفسدان اقتصادی است. ۲-  متهمان در شرایط عادی بعد از صدور حکم دادگاه بدوی، فرصت اعتراض و درخواست تجدید نظر داشتند که طی این مرحله در اکثر موارد چندین ماه و حتی سال به درازا می‌کشید و چنانچه با اعمال ماده ۴۷۷ (۱۸ سابق) روبرو می‌شد، این روند تا چند سال هم ادامه می‌یافت. روال مورد ‌اشاره از یک سو زمینه را برای اخلال در اجرای احکام صادره فراهم می‌آورد و از سوی دیگر آثار قدرت بازدارندگی مجازات را کاهش و یا بی‌اثر می‌کرد. ضمن آنکه احساس عدالت در میان مردم را با چالش جدی و ناباوری روبرو می‌کرد. رئیس قوه قضائیه در بند ۱۰ از نامه خود روی این سوء‌استفاده احتمالی خط پایان کشیده و آورده است: «آرای صادره از این دادگاه به جز اعدام، قطعی و لازم‌الاجرا می‌باشد. احکام اعدام با مهلت حداکثر ۱۰ روز قابل تجدیدنظرخواهی در دیوان ...

تازه ترین اخبار