رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 31 خبر


  • سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۵ صفر ۱۴۴۰
  • 2018 Tuesday 16 October
تهران Thunder in the Vicinity
١٨(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢۶.٢٣(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.٢٣(in)
  • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۳
  • کد خبر : 45081
  • مشاهده : 109 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : ترمیم سرمایه اجتماعی حیاتی‌ترین کار پیش روی کشور است
جهانگیری در آیین نکوداشت هشتادمین سال تاسیس کتابخانه ملی:

ترمیم سرمایه اجتماعی حیاتی‌ترین کار پیش روی کشور است

معاون اول رئیس جمهور گفت: تعامل مناسب میان فرهنگ و توسعه، اقتصاد و سیاست می‌تواند کشور را در مسیر صحیح قرار دهد و توسعه را تسریع کند.

اسحاق جهانگیری در آیین نکوداشت هشتادمین سال تاسیس کتابخانه ملی ایران با اظهار امیدواری از حضور و نقش دوستداران کتاب و کتابخوانی در توسعه و پیشرفت کشور گفت: جشن هشتاد سالگی تأسیس کتابخانه ملی ایران را به همه خانواده بزرگ این مجموعه، نخبگان، صاحب نظران، فرهنگیان و ملت بزرگ ایران تبریک می‌گویم.

وی با اشاره به اینکه حوزه و تخصص کاری اش مسائل اقتصادی، توسعه‌ای و اجرایی است، افزود: بعنوان کسی که در دولت مسئولیت مهمی بر عهده دارم همواره تاکید داشته ام تعامل و نسبت مناسب میان فرهنگ و توسعه، فرهنگ و اقتصاد و فرهنگ و سیاست می‌تواند کشور را در مسیر صحیح قرار دهد و توسعه را تسریع کند.

جهانگیری با بیان اینکه کتاب، نماد و شاخص فرهنگ مکتوب ماست و کتابخانه ملی حافظه مکتوب کشور است، گفت: امروز هشتاد سال از عمر این حافظه ملی می‌گذرد و این موضوع موجب پیری و فراموش شدگی در کتابخانه ملی نشده است. امیدوارم این حیات موثر و پربرکت همچنان ادامه داشته باشد و در سال‌ها و قرن‌های آینده نیز شاهد برگزاری جشن‌های بهتر برای کتابخانه ملی باشیم.

وی افزود: تداوم کار کتابخانه ملی و موسسه اطلاعات باعث انباشت تجربیات مفید فرهنگی برای کشور شده است.

معاون اول رییس جمهور اصلی‌ترین مسئله کشور را توسعه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی توصیف کرد و گفت: ما نیازمند دو رویکرد موثر برای جامعه هستیم. نخست ایجاد نهاد‌های مدنی که سابقه تاریخی دارند و دیگر فراهم شدن زمینه‌های نشاط و تعلق خاطر و حفظ افتخار در آحاد شهروندان.

وی ادامه داد: نهاد سازی و نهاد مندی اگر توأم با عمر طولانی باشد در کنار امیدآفرینی، نشاط و همبستگی در جامعه می‌تواند برای توسعه کشور مفید شود.

جهانگیری با تاکید بر اینکه هیچ آسیبی به توسعه مهمتر از تداوم نیافتن و جوان مرگی نهاد‌های فرهنگی، مدنی، علمی، اجتماعی و سیاسی نیست، گفت: اگر نهاد‌ها عمر طولانی داشته باشند می‌توانند تجربیات خود را به نسل‌های بعد منتقل کنند. در حوزه فرهنگی کتابخانه ملی و موسسه اطلاعات نمونه این نهاد‌ها هستند که تداوم کارشان باعث انباشت تجربیات مفید فرهنگی برای کشور شده است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه لازمه تعلق و احساس هویت نسبت به ایران، توسعه و تداوم عمر نهاد‌های مدنی است، گفت: این اتفاق می‌تواند موجب انتقال تجربیات و تمرکز دانش بین نخبگان شود و به هویت بخشی در جامعه کمک کند.

وی خاطر نشان کرد: تجربه نشان می‌دهد نشاط و امید موضوعی مهم در عرصه حیات جوامع است، جامعه باید امیدوار و امید آفرین باشد و میل به شادی و نشاط در آن افزایش یابد، زیرا امروز یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی در کشورها، میزان مرگ و میر و امید به زندگی است.

جهانگیری افزود: امروز جشن کتاب، کتابداری، کتابخوانی و کتابخانه است، ما به این جشن‌ها بویژه در آستانه سال نو و عید نوروز برای نشاط آفرینی در جامعه نیاز داریم. باید رسانه‌ها و بویژه رسانه ملی نیز این فرصت‌ها را برای دمیدن روح شادی و نشاط در جامعه غنیمت بشمارند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه جایگاه کتاب در گذشته و فرهنگ ما ایرانیان و مسلمانان جایگاهی ارزشمند بوده است، گفت: این دستاورد انسانی از جمله مهمترین مولفه‌های فرهنگ ایرانی و اسلامی ماست. کتاب مظهر اندیشه و عقلانیت است و نوع مواجهه حکومت و جوامع با اهالی اندیشه میزان توسعه یافتگی کشور‌ها را نشان می‌دهد.

وی افزود: هر چه کشور توسعه یافته‌تر باشد برخورد حکومت با اهالی اندیشه آن متفاوت‌تر است و صاحبان اندیشه از آزادی و امنیت و فرصت کاری بیشتر و بهتری برخوردارند و هر چه محدودیت‌ها بیشتر ایجاد می‌شود پیداست آن جوامع راه طولانی برای رسیدن به توسعه دارند.

جهانگیری تاکید کرد: در عرصه کتاب باید سیاست باز داشته باشیم و به اندیشه رقیب احترام بگذاریم تا اندیشه خودمان نیز مجال گسترش پیدا کند، زیرا اندیشه و نقد در کنار هم جامعه را رشد و توسعه می‌دهد. بدون تردید بروز استعداد و نشر اندیشه ورزی در جامعه توسعه یافته محقق می‌شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه رونق کتاب، رونق فرهنگ و رونق فرهنگ رونق توسعه را در پی دارد گفت: ما برای توسعه نیازمند توجه و اهتمام به فرهنگ و کتاب هستیم.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه انجام اصلاحات اقتصادی و سیاسی در کشور در چارچوب قانون اساسی امکانپذیر است، گفت: راه حل عبور از چالش‌های بزرگ پیش روی کشور و انجام دادن اصلاحات اقتصادی و سیاسی ترمیم سرمایه اجتماعی از طریق گفتگو است.

جهانگیری افزود: در مقطع کنونی برای عبور از چالش‌های پیش روی کشور به سرمایه اجتماعی نیازمندیم و ترمیم سرمایه اجتماعی حیاتی‌ترین کار پیش روی کشور است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ترمیم سرمایه اجتماعی جز با گفتگوی ملی امکانپذیر نیست، افزود: گفتگوی ملی میان گروه‌های مختلف سیاسی، اقوام، دولت و نخبگان با یکدیگر باید در صدر برنامه‌ها قرار گیرد و کتابخانه ملی می‌تواند کانون این گفتگو‌ها باشد.

وی با بیان اینکه متأسفانه گفتگو از دستور کار ما حذف شده و به جای آن تعارض‌ها به میان آمده است، گفت: فشار سنگینی که این روز‌ها بر ملت ایران وارد می‌شود نتیجه کنار گذاشته شدن گفتگوست و هر کس که ایران را دوست دارد باید تلاش کند تا فضای گفتگو در کشور زنده بماند.

جهانگیری ادامه داد: ما به عنوان دولت با عقبه و بدنه اجتماعی خود و نیز گروه‌های سیاسی از اصولگرا و اصلاح طلب گرفته تا نخبگان عرصه‌های مختلف گفتگو نکرده و یا کمتر گفتگو کرده ایم باید ارتباط دولت با همه این گروه‌ها تقویت شود، همینطور گروه‌های سیاسی باید با هم تعامل کنند و خلاء بوجود آمده در این زمینه را مرتفع کنند.

در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از سامانه فهرست نسخ خطی فارسی در جهان و نیز مجموعه نسخ محدث قمی معروف به شیخ عباس قمی صاحب مفاتیح الجنان رونمایی شد.

از دیگر برنامه‌های جشن هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی ایران ابطال تمبر یادبود کتابخانه ملی بود.

همچنین در این مراسم اشرف بروجردی رییس کتابخانه ملی و گلوریا ترزسالمرون رییس فدراسیون بین المللی کتابداری (ایپلا) در سخنانی به جایگاه کتاب و کتابخانه در توسعه کشورها، توسعه آزادی و دموکراسی و نیز در ایجاد جهانی بهتر اشاره کردند.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

وطن امروز؛

چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

رهبر انقلاب در جلسه اخیر خود با سران قوا بار دیگر درباره بانک‌ها ابراز نگرانی فرمودند و حل مشکلات بانکی را جزو اولویت‌های کاری برشمردند. اما چرا وضعیت بانک‌ها از نظر رهبر انقلاب نگران‌کننده است. همانگونه که بارها در خبرها و مقالات مختلف به آن اشاره شده است، می‌دانیم که مشکل حجم نقدینگی کشور به‌عنوان خطرناک‌ترین معضل اقتصادی کشور مطرح است. حجم نقدینگی که در انتهای سال‌96 از میزان تولید ناخالص کشور سبقت گرفت بر اساس برآوردهای بانک مرکزی اول امسال از 1600هزار میلیارد تومان نیز عبور کرد.  این بدین معناست که روزانه در حدود هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده می‌شود. براساس آمار رسمی بانک مرکزی حدود 85‌درصد از این نقدینگی به صورت سپرده‌های کوتاه مدت و بلند مدت در اختیار بانک‌های کشور است  بانک‌ها با اعطای سود بالا 15‌درصد به این سپرده‌ها بیشترین سهم را در تولید نقدینگی کشور بر عهده دارند اما نکته تاسفبارتر این است که بررسی ترازنامه بانک‌ها در سال‌96 حاکی از ضرر و زیان بانک‌ها تا چهارهزار میلیارد تومان است. یعنی د‌رحالی‌که بانک در پایان سال مالی دارای سود منفی است اما برای حفظ سهم خود در بازار و جذب مشتری نسبت به اعطای سود به سپرده‌ها اقدام می‌کند. این امر باعث می‌شود ‌اولاً در‌حالی‌که بانک نتوانسته از طریق اعطای تسهیلات به بخش تولید در آمد لازم را کسب کند اقدام به خلق پول در قالب اعطای سود سپرده‌ها می‌نماید و این مبلغ را از طریق استقراض از بانک مرکزی ‌یا سایر راه‌هایی که در خلق پول موثر هستند اقدام می‌کند. یعنی بدون اینکه در کشور تولید انجام شود یا ارزش افزوده‌ای تحقق یابد از طریق خلق پول بدون پشتوانه سود سپرده‌های بانکی تامین می‌شود. ثانیاً بر اساس نظام بانکی دون ربا سود اعطایی به سپرده‌ها علی‌الحساب است و بانک موظف است در پایان سال بر اساس ترازنامه خود میزان سود نهایی را بین سپرده‌گذاران تقسیم کند اما ترازنامه بانک‌ها حاکی از آن است که به‌رغم سود خالص منفی بانک‌ها سود علی‌الحساب به‌عنوا‌ن سود قطعی سپرده‌ها منظور می‌شود. ثالثاً بانک‌ها در مقابل ضرر سال جاری ‌یا ضررهای انباشته سال قبل مجبورند منابع خود را به سمت بازارهای کاذب دلار ‌یا سکه و مسکن سوق دهند و از طرق افزایش شوک‌گونه مسکن طلا ارز و مواردی از این قبیل به جبران بخشی از ضرر و زیان خود اقدام کنند. بنابراین نظام فعلی بانکی کشور که از دایره قانون بانکداری اسلامی پا را فراتر گذاشته است نه تنها در تولید نقدینگی و خلق پول بیشترین سهم را دارد بلکه برای جبران ضررهای سالانه خود مجبور به ورود به بازارهای کاذب است و این امر مخاطرات سنگینی را برای اقتصاد کشور می‌تواند در پی داشته باشد. می‌توان اذعان نمود که نگرانی رهبر انقلاب از نظام بانکی نگرانی بجایی است و از سویی دیگر می‌توان به جرات گفت که مهم‌ترین عامل در به وجود آمدن چنین وضعیتی عدم رعایت اصول بانکداری اسلامی و عدم وجود نظارت نظام مند در سیستم بانکی کشور بوده است. همان چیزی که بسیاری از مراجع تقلید طی سال‌های ...

تازه ترین اخبار