رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۱۵ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 19 June
اوقات شرعی

قیمت عوارض این آزادراه با یک پاکت چیبس یا پفک برابری می‌کند. در حالی که در زمان استفاده کنندگان صرفه‌جویی قابل توجهی انجام می‌شود و امنیت آن‌ها هم چندین برابر نسبت به جاده قدیم، تامین می‌شود.

 آزادراه جدید تهران پردیس برای ساکنان شهر جدید پردیس که اکثرا به خاطر توان مالی پایین مجبور به مهاجرت از پایتخت شده اند، تقریبا بلا استفاده است. اگر بخواهید مرتب از این ازادراه‌ تردد کنید باید روزی  ۹ هزار تومان به گیت‌های ورودی به شهر بپردازید.
آزادراهی که زمان رسیدن به مقصد را کوتاه‌تر کرده و امنیت مسافران را افزایش داده، برای نیازمندان واقعی به این راه، سودی ندارد. سید حسین میرشفیع معاون ساخت وتوسعه آزادراه‌ها درباره قیمت بالای عوارض این آزادراه به پول نیوز می‌گوید: قیمت‌گذاری آزادراه‌ها بر اساس هزینه‌صرف شده در خود آن‌هاست و بسته به متولی آن توسط بخش خصوصی یا وزارت راه تعیین می‌شود.
سرمایه‌گذار آزاد راه باید جوری برنامه بچیند که در یک بازه زمانی مشخص نسبت به بازگشت سرمایه خود اطمینان حاصل کند. این دوره زمانی نباید از ۱۰، ۱۵ سال تجاوز کند.

این مقام مسئول ادامه می‌دهد:‌ آزادراه پردیس به خاطر موقعیت جغرافیای خاصی که در آن قرار دارد، هزینه‌های بیشتری نسبت به سایر آزادراه‌ها برای آن صرف شده است. برای این آزادراه که در موقعیت کوهستانی قرار دارد، چندین کیلومتر تونل احداث شده و قیمت تمام شده آن را بالاتر برده است.

به گفته میرشفیع،‌ این قیمت گذاری پیشنهاد سرمایه‌‌گذار بوده که در ادامه توسط وزارت راه کارشناسی می‌شود و در نهایت به تصویب می‌رسد.

میرشفیع می‌افزاید: البته گران بودن عوارض این آزادراه خود محل بحث است. قیمت عوارض این آزادراه با یک پاکت چیبس یا پفک برابری می‌کند. در حالی که در زمان استفاده کنندگان صرفه‌جویی قابل توجهی انجام می‌شود و امنیت آن‌ها هم چندین برابر نسبت به جاده قدیم، تامین می‌شود.

معاون ساخت وتوسعه آزادراه‌های کشور ادامه می‌دهد: ما هم قبول داریم که ممکن است پرداخت روزی ۹ هزار تومان برای کسانی که تردد روزانه دارند، مشکل باشد. به هر صورت، کسانی که به هر علتی توان پرداخت عوارض آزادراه جدید تهران پردیس را ندارند می‌توانند از جاده قدیم تردد کنند و این آزادراه صرفا یک گزینه انتخابی به شمار می‌رود.

او می‌گوید: فراموش نکنید که ما باید برای سرمایه‌گذار رغبت ایجاد کنیم و فضا را برای بخش خصوصی فراهم کنیم. در غیر این صورت هیچ سرمایه‌گذاری سراغ پروژه‌های اینچنینی نمی‌آید. چرا که هم دردسر بیشتری دارند هم سودآوری پایین‌تری.

در پایان این مقام مسئول اشاره می‌کند که: نکته دیگر این است که به محض یکپارچه شدن سیستم پرداخت عوارض و به تبع آن الکترونیکی شدن آن، می‌توانیم امکانی برای کسانی که تردد روزانه دارند در نظر بگیریم و تخفیف خوبی برای آن‌ها قائل شویم.  گفتنی است الکترونیک شدن پرداخت عوارض یک سود همگانی دارد. در این راستا،‌ بنا داریم که گل گیت‌ها را جمع کنیم و هزینه‌های لازم را از کارت مخصوص ترددکنندگان کسر کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

مرگ «یا جنگ، یا مذاکره»

سایت اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب یادداشتی درخصوص دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر کرد. به همین مناسبت، سیاوش فلاح‌پور فعال رسانه‌ای در حوزه‌ مسائل بین‌المللی، به پیام‌های مهم سخنان رهبر انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر ژاپن می‌پردازد. در شرایطی که افکار عمومی جهان منتظر اطلاع از جزئیات پیام رئیس جمهور آمریکا و پیشنهادات احتمالی وی برای تهران بود، سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر موضع ایران نسبت به مذاکرات و بیان علل این موضع به خبر اصلی رسانه‌های جهان تبدیل شده؛ مهندسی معکوسی که تعجب بسیاری از رسانه‌ها را به همراه داشته است. حالا دیگر عباراتی نظیر «ترامپ شایسته تبادل پیام نیست»، «تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارجوب برجام به هیچ وجه تکرار نخواهد شد» یا «کدام عاقلی با کشوری که زیر تمام توافق‌ها زده مذاکره می‌کند؟» در رسانه‌های بین‌المللی جای گمانه‌زنی‌ها درباره جزئیات پیام ترامپ را گرفته است. به عبارت دیگر، ایران به شکلی هوشمندانه با استفاده از پیام‌آور ترامپ، پیام خود را به گوش جهانیان رساند بدون آنکه مجالی در اختیار بازی رسانه‌ای-روانی جدید رئیس جمهور آمریکا قرار دهد! رخدادی که بدون شک نوعی پیروزی برای ایران در حوزه جنگ روانی به شمار می‌آید چرا که هم اکنون توپ به زمین واشنگتن برگشته است. اما فارغ از مدیریت هوشمندانه جنگ روانی آمریکا علیه ایران در بیت رهبری، محتوای سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر ژاپن پیش از هر چیز نشان از پایان معادله‌ای دارد که طی نزدیک به یک سال گذشته از سوی آمریکا تلاش شده بر تهران تحمیل شود؛ معادله یا «جنگ» یا «مذاکره». انتقال پیام شخص رئیس جمهور آمریکا (به عنوان نماد این معادله) توسط نخست وزیر ژاپن به تهران بعد از اعمال فشارهای اقتصادی-امنیتی بی‌سابقه، نقطه اوج این تلاش‌ها به شمار می‌رود. شکست عملی معادله جنگ یا مذاکره از آن حیث با اهمیت است که بر خلاف آنچه در ظاهر رخ داده، آمریکا در اجرای این معادله تنها نبوده و شرکای اروپایی این کشور عملا با رفتار خود در حوزه‌های مختلف، در تحمیل معادله مذکور علیه ایران به واشنگتن یاری رسانده‌اند. با این حال پاسخ روشن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نشان از مرگ زودهنگام معادله دارد؛ مرگی که تنها علت آن، توانمندی‌های ایران در ابعاد مختلف و آمادگی این کشور برای استفاده از اهرم‌های فشار خود علیه آمریکا و متحدانش بوده است. انتصار ایران در «جنگ اراده‌ها» (تحقق وضعیت نه جنگ و نه مذاکره) در حالی است که جمهوری اسلامی به شکلی هوشمندانه از ورود به مذاکرات جدید با آمریکا خودداری می‌کند. در بیان ریشه‌های اجتناب تهران از مذاکره جدید می‌توان به ۳ مورد ذیل اشاره کرد: [*]   ۱- تجربه مذاکره با آمریکا با گذشت بیش از یک سال از خروج آمریکا از توافق برجام، همچنان هیچ مدرک معتبری دال بر نقض مفاد توافق از سوی ایران منتشر نشده است. تنها مرجع راستی‌آزمایی عملکرد ایران در توافق، یعنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها در گزارش‌های خود بر پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام تاکید کرده است. تایید عملکرد ...

جدیدترین خبرها