رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۱۶ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 21 May
اوقات شرعی

  • جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
  • کد خبر : 55105
  • مشاهده : 47 بازدید
  • خبر مهم1
  • چاپ خبر : آقای روحانی! این دولت سخنگو می‎‌خواهد
مصطفی داننده/عصر ایران؛

آقای روحانی! این دولت سخنگو می‎‌خواهد

دولت روحانی با مردم کم حرف می‌زند. این نقدی است که از روز اول به رییس جمهور و هیات دولت وارد بود. با اینکه روحانی اعلام کرده بود هر ۱۰۰ روز به مردم گزارش کار می‌دهد اما گویی این وعده به فراموش‌خانه دولت سپرده شده است. مردم تشنه شنیدن هستند. به ویژه این روزها که […]

دولت روحانی با مردم کم حرف می‌زند. این نقدی است که از روز اول به رییس جمهور و هیات دولت وارد بود. با اینکه روحانی اعلام کرده بود هر ۱۰۰ روز به مردم گزارش کار می‌دهد اما گویی این وعده به فراموش‌خانه دولت سپرده شده است.

مردم تشنه شنیدن هستند. به ویژه این روزها که نگران سرمایه و آینده خود هستند و به شدت به دنبال پاسخ این سوال که بالاخره چه خواهد شد؟

حالا این دولت، سخنگو هم ندارد. حدود ۶۰ روز است که نوبخت دیگر سخنگو نیست و رییس جمهور روحانی هم کسی را برای این پست انتخاب نکرده است.

نوبخت سخنگوی خوبی نبود اما حداقل هفته‌ای یکبار رودروی خبرنگاران می‌نشست و سوال‌های آنها را جواب می‌داد و تا حدودی مردم را در جریان تصمیمات دولت می‌گذاشت اما نزدیک به دو ماه است که دولت سخنگویی ندارد و تقریبا هیچکس نیست به مردم بگوید چه خبر است.

مشخص نیست چرا رییس جمهور در مورد انتخاب سخنگو اینقدر معطل می‌کند و کسی را برای این پست انتخاب نمی‌کند. این روزها بیش از هر زمان دیگری، دولت احتیاج به فردی دارد که مواضع او را اعلام کند. در روزهای پر التهاب دلار، بی‌سخنگوی اوج بی‌تدبیری است.

به ویژه اینکه سخنگو احتیاجی به رای مجلس و هماهنگی با نمایندگان ندارد. رییس جمهور می‌تواند یکی از نزدیکان مورد اعتماد خود را به عنوان سخنگو انتخاب کند. البته سخنگویی که تنها شغلش، سخنگویی باشد.

نباید به سخنگویی به عنوان شغل دوم یک فرد نگاه کرد. در این صورت او نمی‌تواند به خوبی وظیفه مهم ارتباط با مردم و رسانه‌ها را ایفا کند. هستند افرادی که امروز پست رسمی ندارند و می‌تواند پل ارتباطی مناسبی بین دولت و رسانه‌ها  و مردم شوند.

با توجه به اینکه دولت مورد سوال هواداران خود قرار دارد و مخالفان دولت روحانی هم از هر بهانه‌ای برای ضربه زدن به او استفاده می‌کنند، مشخص نیست که چرا رییس جمهور اقدامی نمی‌کند و امر شفاف کردن و پاسخ گویی را به فراموشی سپرده است.

دولت باید بتواند مسائل خود را برای جامعه تبیین و خطرات و مشکلات را برای مردم تشریح کند.

با توجه راه‌اندازی شورای عالی هماهنگی اقتصادی، به نظر می‌رسد اختیارات و اطلاعات دولت پیش از گذشته است و سخنگوی دولت می‌تواند با اعتماد به نفس بیشتری موضع گیری کند.

نکته‌ای که به نظر می‌رسد هنوز روحانی و تیم همراه او به خوبی درک نکرده‌‎اند، رابطه با افکار عمومی است. به قول فروغ فرخزاد: «چراغ‌های رابطه تاریک‌اند» دولت یازدهم و دوازدهم تا به امروز نتوانسته است به درستی کارها و اهداف خود را به مردم انتقال دهد و همچنان علامت سوال‌های زیادی در مورد عملکرد دولت وجود دارد.

بهتر است هر چه سریعتر، یک سخنگو مسلط به امور دولت انتخاب شود تا حداقل دولت از زیر فشار سوال‌ها خارج شود. با سخنرانی در هیات دولت مردم به سوال‌های خود نمی‌رسند. فردی که بتواند به صورت هفتگی تصمیمات دولت را برای مردم توضیح دهد و آنها را در جریان امور کشور قرار دهد از هر مسئله دیگری برای دولت واجب تر است.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

لطفا دوباره روی دیوار دموکرات‌ها یادگاری ننویسیم!

حزب دموکرات آمريکا خود را براي رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ آمريکا آماده مي‌کند. اکثر نامزدهاي حزب دموکرات مدعي شده‌اند که اگر در انتخابات پيروز شوند و به کاخ سفيد راه پيدا کنند، بار ديگر به توافق هسته‌اي با ايران باز مي گردند. واقعيت امر اين است که دولت بعدي آمريکا، حتي اگر دولتي دموکرات باشد، قصد احياي توافق هسته‌اي را نخواهد داشت و در عمل نيز به برجام باز نخواهد گشت! نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني‌هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريم‌ها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند (خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريم‌هاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا) از اين توافق خارج شد. سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آنها بخواهند به برجام بازگردند، بايد از جمهوري اسلامي ايران امتيازات جديد و بيشتري بگيرند! منظور دموکرات‌ها از امتيازات جديد، دائمي کردن محدوديت‌هاي مشخص شده زماني در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکي ايران است. چندي پيش "فارين پاليسي" در گزارشي به قلم «ايلان گلدنبرگ»، مشاور سابق «جان کري»، وزير خارجه اسبق آمريکا و «اريک بروئر»، کارشناس انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکا» پيشنهاد کرده رئيس‌جمهور بعدي آمريکا پس از اخذ امتياز از ايران به برجام برگردد. گلدنبرگ و بروئر در اين خصوص مي نويسند: رئيس‌جمهور بعدي بايستي از اهرم فشاري که پس از خروج ترامپ از برجام ايجاد شده براي رسيدن به تفاهم اوليه بر سر بسياري از مسائل محل اختلاف با ايران و آينده برنامه هسته‌اي اين کشور استفاده کنند. پيامي که بايد به ايران و دنيا بدهيم اين است: ما انتظار داريم که بار ديگر به توافق برگرديم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنيم! ما بايد براي بازگشت به برجام امتيازات بيشتري از ايران بگيريم. اين مواضع به خوبي  نشان مي‌دهد که دموکرات‌ها بازي پيچيده‌اي را در خصوص بازگشت به برجام (در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰) طراحي کرده‌اند. مغر متفکر دموکرات‌ها در طراحي اين بازي چندلايه، کسي جز جان کري و مشاورانش نيستند. گلدنبرگ معتقد است توجه به اينکه ايران تصميم گرفته که پايبند به توافق هسته‌اي باشد، علي‌رغم خروج آمريکا از آن در راستاي منافعش است، بازگشت آمريکا و رفع متعاقب تحريم‌ها، در حکم واگذاري يکجانبه امتياز به ايران خواهد بود. واشنگتن مي‌تواند در ازاي اين بازگشت، چيزي از ايران مطالبه کند! نکته مهم تر اينکه دموکرات‌ها پاي تروئيکاي اروپايي را نيز به اين معادله پيچيده باز خواهند کرد. سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه در سال ۲۰۱۷ ميلادي مذاکرات مستمري را با دولت ترامپ بر سر تغيير برجام آغاز کردند. کليت حضور اروپائيان در اين مذاکرات نشان مي‌دهد که اتحاديه اروپا حتي حداقلي‌ترين ...

جدیدترین خبرها