رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • الخميس ۴ ربيع ثاني ۱۴۴۰
  • 2018 Thursday 13 December
تهران لطیف
٨(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.١٠(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.١٠(in)
  • جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
  • کد خبر : 55105
  • مشاهده : 28 بازدید
  • خبر مهم1
  • چاپ خبر : آقای روحانی! این دولت سخنگو می‎‌خواهد
مصطفی داننده/عصر ایران؛

آقای روحانی! این دولت سخنگو می‎‌خواهد

دولت روحانی با مردم کم حرف می‌زند. این نقدی است که از روز اول به رییس جمهور و هیات دولت وارد بود. با اینکه روحانی اعلام کرده بود هر ۱۰۰ روز به مردم گزارش کار می‌دهد اما گویی این وعده به فراموش‌خانه دولت سپرده شده است. مردم تشنه شنیدن هستند. به ویژه این روزها که […]

دولت روحانی با مردم کم حرف می‌زند. این نقدی است که از روز اول به رییس جمهور و هیات دولت وارد بود. با اینکه روحانی اعلام کرده بود هر ۱۰۰ روز به مردم گزارش کار می‌دهد اما گویی این وعده به فراموش‌خانه دولت سپرده شده است.

مردم تشنه شنیدن هستند. به ویژه این روزها که نگران سرمایه و آینده خود هستند و به شدت به دنبال پاسخ این سوال که بالاخره چه خواهد شد؟

حالا این دولت، سخنگو هم ندارد. حدود ۶۰ روز است که نوبخت دیگر سخنگو نیست و رییس جمهور روحانی هم کسی را برای این پست انتخاب نکرده است.

نوبخت سخنگوی خوبی نبود اما حداقل هفته‌ای یکبار رودروی خبرنگاران می‌نشست و سوال‌های آنها را جواب می‌داد و تا حدودی مردم را در جریان تصمیمات دولت می‌گذاشت اما نزدیک به دو ماه است که دولت سخنگویی ندارد و تقریبا هیچکس نیست به مردم بگوید چه خبر است.

مشخص نیست چرا رییس جمهور در مورد انتخاب سخنگو اینقدر معطل می‌کند و کسی را برای این پست انتخاب نمی‌کند. این روزها بیش از هر زمان دیگری، دولت احتیاج به فردی دارد که مواضع او را اعلام کند. در روزهای پر التهاب دلار، بی‌سخنگوی اوج بی‌تدبیری است.

به ویژه اینکه سخنگو احتیاجی به رای مجلس و هماهنگی با نمایندگان ندارد. رییس جمهور می‌تواند یکی از نزدیکان مورد اعتماد خود را به عنوان سخنگو انتخاب کند. البته سخنگویی که تنها شغلش، سخنگویی باشد.

نباید به سخنگویی به عنوان شغل دوم یک فرد نگاه کرد. در این صورت او نمی‌تواند به خوبی وظیفه مهم ارتباط با مردم و رسانه‌ها را ایفا کند. هستند افرادی که امروز پست رسمی ندارند و می‌تواند پل ارتباطی مناسبی بین دولت و رسانه‌ها  و مردم شوند.

با توجه به اینکه دولت مورد سوال هواداران خود قرار دارد و مخالفان دولت روحانی هم از هر بهانه‌ای برای ضربه زدن به او استفاده می‌کنند، مشخص نیست که چرا رییس جمهور اقدامی نمی‌کند و امر شفاف کردن و پاسخ گویی را به فراموشی سپرده است.

دولت باید بتواند مسائل خود را برای جامعه تبیین و خطرات و مشکلات را برای مردم تشریح کند.

با توجه راه‌اندازی شورای عالی هماهنگی اقتصادی، به نظر می‌رسد اختیارات و اطلاعات دولت پیش از گذشته است و سخنگوی دولت می‌تواند با اعتماد به نفس بیشتری موضع گیری کند.

نکته‌ای که به نظر می‌رسد هنوز روحانی و تیم همراه او به خوبی درک نکرده‌‎اند، رابطه با افکار عمومی است. به قول فروغ فرخزاد: «چراغ‌های رابطه تاریک‌اند» دولت یازدهم و دوازدهم تا به امروز نتوانسته است به درستی کارها و اهداف خود را به مردم انتقال دهد و همچنان علامت سوال‌های زیادی در مورد عملکرد دولت وجود دارد.

بهتر است هر چه سریعتر، یک سخنگو مسلط به امور دولت انتخاب شود تا حداقل دولت از زیر فشار سوال‌ها خارج شود. با سخنرانی در هیات دولت مردم به سوال‌های خود نمی‌رسند. فردی که بتواند به صورت هفتگی تصمیمات دولت را برای مردم توضیح دهد و آنها را در جریان امور کشور قرار دهد از هر مسئله دیگری برای دولت واجب تر است.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

تکرار بازی برجام با FATF؛

ملاک همچنان «جیب مردم» است؟

حسن روحانی-۱۹ آذر ۹۷- در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی گفت: «اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آن چه قدر سود دارد و نبودنش چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد». به گزارش حامی خبر؛ رئیس جمهور در ادامه با تأکید بر اینکه بدون همکاری با بانک‌های خارجی هزینه‌ها ۲۰ درصد گران‌تر و با وجود همکاری هزینه‌ها کاهش می‌یابد، تصریح کرد: «اگر FATF، باشد هزینه‌ها ۲۰ درصد ارزان‌تر است و بدون آن گران‌تر خواهد بود و کسی که علیه این مسأله شعار می‌دهد، باید هزینه‌اش را هم بپردازد. پذیرفتنی نیست که یک نفر در ارگان و نهادی شعار دهد و آثار این شعار برای مردم ترجمه نشود». آقای روحانی گفته است که «اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آن چه قدر سود دارد و نبودنش چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد». جناب رئیس جمهور باید توجه داشته باشد که مردم نیازی به ترجمه شدن مسئله برجام ندارند. خود ایشان قبلاً در این زمینه راهکار داده است و تاکید داشته که «ملاک، جیب مردم است». بدون برجام دلار حدود ۳۰۰۰ تومان بود و با برجام دلار تا آستانه ۱۸۰۰۰ تومان نیز افزایش پیدا کرد و اکنون نیز در کانال ۱۰ و ۱۱ هزارتومان قرار دارد. این در حالی است که مردم در اثر تبلیغات و عملیات روانی ستاد برجام اینگونه تصور می‌کردند که قیمت هر دلار در پسابرجام ۱۰۰۰ تومان خواهد شد. بدون برجام سکه حدود یک میلیون تومان بود اما در پسابرجام قیمت سکه تا آستانه ۵ میلیون تومان نیز افزایش یافت و اکنون قیمت سکه حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. بدون برجام پراید حدود ۲۰ میلیون تومان بود ولی با برجام به حدود ۴۰ میلیون تومان رسید. قیمت خودرو در پسابرجام به طرز سرسام آوری افزایش یافت. در مهرماه سال ۹۲ -۲ ماه پس از آغاز به کار دولت روحانی-متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران، سه میلیون و ۷۶۴ هزار تومان بوده اما در مهر ۹۷ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به هشت‌میلیون و ۶۳۳ هزار تومان افزایش یافت. به عبارت دیگر در بازه زمانی مهرماه ۹۲ تا مهرماه ۹۷ قیمت متوسط یک مترمربع آپارتمان در تهران حدود ۱۳۰ درصد افزایش یافت. در فاصله زمانی سال ۹۶ تا ۹۷ و دقیقاً زمانیکه مسئولان دولتی مدعی بودند که زمان رسیدن میوه‌های برجام است، نرخ اجاره بها برای یک واحد مسکونی ۵۰ متری از ۴۰۰ هزار به ۷۰۰ هزار تومان و با افزایش ۱۰ میلیونی ودیعه مواجه شد. بدهی خارجی ایران در ابتدای دی ۱۳۹۴ یعنی قبل از اجرای برجام، ۵ میلیارد و ۶۷۵ میلیون دلار بود. بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی، بدهی خارجی ایران در پایان سال ۱۳۹۶ به ۱۰ میلیارد و ۹۱۰ میلیون دلار افزایش یافته است. یعنی مدت ۲ سال و سه ماه از اجرای برجام، ایران از لحاظ بدهی خارجی، ۹۲ درصد مقروض‌تر شده است. (افزایش حدوداً ۲ برابری بدهی خارجی کشور.) در پسابرجام واردات به طرز نگران کننده‌ای افزایش یافت. در سال ۱۳۹۶ میزان واردات (واردات گمرکی + غیرگمرکی + واردات خدمات) به  ۹۳.۸ میلیارد دلار رسید که نسبت ...

تازه ترین اخبار