رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۶ صفر ۱۴۴۰
  • 2018 Wednesday 17 October
تهران لطیف
٢٠(°C)
وزش باد ٩(mph)
فشار ٢۶.١٨(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 2-Low
رطوبت ٢۶.١٨(in)

جمعی از فعالان فرهنگی، هنری، اجتماعی، اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی به‌منظور اطلاع‌ از پروژه‌های فرهنگی و روند پیشرفت ساختمان‌های جدید فرهنگی منطقه آزاد اروند از این پروژه ها بازدید کردند.

به گزارش حامی خبر به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند، به‌منظور اطلاع‌رسانی پروژه‌های فرهنگی و روند پیشرفت ساختمان‌های جدید فرهنگی منطقه آزاد اروند، معاونت عمرانی این سازمان برنامه بازدید از این پروژه‌ها را برای عموم مردم تدارک دید.

درنهایت صبح امروز بازدیدی با حضور موعود شمخانی معاون فنی و امور زیربنایی و ریاض فرحانی مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند و جمعی از مسئولان عمرانی این سازمان برگزار شد.

جمعی از فعالان فرهنگی، هنری، اجتماعی، اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی نیز در این بازدید حضور داشتند.

حاضرین از پروژه‌های فرهنگی در حال ساخت در فضای ۸ هزار ۵۰۰ مترمربعی سازمان منطقه آزاد اروند بازدید کردند و سؤالات، نظرات و انتقادات خود را در این خصوص مطرح کردند.

موعود شمخانی نیز در این بازدید بیان کرد: این مجتمع ۲۴ هزار مترمربع زیربنا دارد که ۸ هزار و ۵۰۰ مترمربع آن به زیرساخت‌های فرهنگی اختصاص پیداکرده است.

وی افزود: دو سالن چندمنظوره برای اجتماعات که یکی از آن‌ها ۷۰۰ نفر و دیگری ۲۰۰ نفر گنجایش خواهد داشت ، ۶ سالن جلسات مجزا ، ۱۱ فضای آموزشی با کاربرهای متفاوت به همراه ۵ سالن برای اسکان سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در منطقه ، کافی‌شاپ ، گالری‌های هنری و موزه از مهم‌ترین مکان‌های فرهنگی این مجتمع خواهند بود.

شمخانی بابیان اینکه ۸ هزار و۴۰۰ مترمربع  نیز به فضای اداری سازمان منطقه آزاد اروند اختصاص پیداکرده است، گفت: این فضا کاربری اداری دارد و کارکنان سازمان منطقه آزاد اروند در آن مستقرشده‌اند .

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

وطن امروز؛

چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

رهبر انقلاب در جلسه اخیر خود با سران قوا بار دیگر درباره بانک‌ها ابراز نگرانی فرمودند و حل مشکلات بانکی را جزو اولویت‌های کاری برشمردند. اما چرا وضعیت بانک‌ها از نظر رهبر انقلاب نگران‌کننده است. همانگونه که بارها در خبرها و مقالات مختلف به آن اشاره شده است، می‌دانیم که مشکل حجم نقدینگی کشور به‌عنوان خطرناک‌ترین معضل اقتصادی کشور مطرح است. حجم نقدینگی که در انتهای سال‌96 از میزان تولید ناخالص کشور سبقت گرفت بر اساس برآوردهای بانک مرکزی اول امسال از 1600هزار میلیارد تومان نیز عبور کرد.  این بدین معناست که روزانه در حدود هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده می‌شود. براساس آمار رسمی بانک مرکزی حدود 85‌درصد از این نقدینگی به صورت سپرده‌های کوتاه مدت و بلند مدت در اختیار بانک‌های کشور است  بانک‌ها با اعطای سود بالا 15‌درصد به این سپرده‌ها بیشترین سهم را در تولید نقدینگی کشور بر عهده دارند اما نکته تاسفبارتر این است که بررسی ترازنامه بانک‌ها در سال‌96 حاکی از ضرر و زیان بانک‌ها تا چهارهزار میلیارد تومان است. یعنی د‌رحالی‌که بانک در پایان سال مالی دارای سود منفی است اما برای حفظ سهم خود در بازار و جذب مشتری نسبت به اعطای سود به سپرده‌ها اقدام می‌کند. این امر باعث می‌شود ‌اولاً در‌حالی‌که بانک نتوانسته از طریق اعطای تسهیلات به بخش تولید در آمد لازم را کسب کند اقدام به خلق پول در قالب اعطای سود سپرده‌ها می‌نماید و این مبلغ را از طریق استقراض از بانک مرکزی ‌یا سایر راه‌هایی که در خلق پول موثر هستند اقدام می‌کند. یعنی بدون اینکه در کشور تولید انجام شود یا ارزش افزوده‌ای تحقق یابد از طریق خلق پول بدون پشتوانه سود سپرده‌های بانکی تامین می‌شود. ثانیاً بر اساس نظام بانکی دون ربا سود اعطایی به سپرده‌ها علی‌الحساب است و بانک موظف است در پایان سال بر اساس ترازنامه خود میزان سود نهایی را بین سپرده‌گذاران تقسیم کند اما ترازنامه بانک‌ها حاکی از آن است که به‌رغم سود خالص منفی بانک‌ها سود علی‌الحساب به‌عنوا‌ن سود قطعی سپرده‌ها منظور می‌شود. ثالثاً بانک‌ها در مقابل ضرر سال جاری ‌یا ضررهای انباشته سال قبل مجبورند منابع خود را به سمت بازارهای کاذب دلار ‌یا سکه و مسکن سوق دهند و از طرق افزایش شوک‌گونه مسکن طلا ارز و مواردی از این قبیل به جبران بخشی از ضرر و زیان خود اقدام کنند. بنابراین نظام فعلی بانکی کشور که از دایره قانون بانکداری اسلامی پا را فراتر گذاشته است نه تنها در تولید نقدینگی و خلق پول بیشترین سهم را دارد بلکه برای جبران ضررهای سالانه خود مجبور به ورود به بازارهای کاذب است و این امر مخاطرات سنگینی را برای اقتصاد کشور می‌تواند در پی داشته باشد. می‌توان اذعان نمود که نگرانی رهبر انقلاب از نظام بانکی نگرانی بجایی است و از سویی دیگر می‌توان به جرات گفت که مهم‌ترین عامل در به وجود آمدن چنین وضعیتی عدم رعایت اصول بانکداری اسلامی و عدم وجود نظارت نظام مند در سیستم بانکی کشور بوده است. همان چیزی که بسیاری از مراجع تقلید طی سال‌های ...

تازه ترین اخبار