رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۱۵ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 19 June
اوقات شرعی

در نشست مشترک ستاد اربعین میان مسئولان ایران و عراق بر هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن حماسه اربعین حسینی در مرز شلمچه تأکید شد.

به گزارش حامی خبر به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند، نشست مشترک ستاد اربعین حسینی میان مسئولان دو کشور ایران و عراق به‌منظور بررسی مشکلات و اجرای تمهیدات ویژه برای تردد آسان و روان زائران در ایام اربعین حسینی در پایانه مرزی خرمشهر برگزار شد.

پیام راهپیمایی حماسه اربعین حسینی برادری و وحدت میان دو ملت ایران و عراق است

سردار مصطفی مرادیان در این نشست با اشاره به حماسه اربعین حسینی، اظهار کرد: با اربعین حسینی یک پیوند مشترک معنوی میان دو ملت ایران و عراق ایجادشده است.

وی افزود: دوستی، برادری و وحدت میان دو ملت ایران و عراق پیام راهپیمایی حماسه اربعین حسینی است.

مسئول هماهنگی با طرف عراقی در ستاد اربعین حسینی گفت: امسال با اتخاذ تصمیمات امنیتی با هماهنگی طرف عراقی با هیچ مشکل خاص امنیتی برای زائران روبه‌رو نیستیم و مرز شلمچه آمادگی کاملی برای برگزاری حماسه اربعین دارد.

وی عنوان کرد: مشکلی در صدور روادید به‌موقع وجود ندارد و با هماهنگی دولت عراق پیگیری می‌شود.

 فعالیت کمیته‌های مشترک ایران و عراق برای سهولت در امر تردد زائران

سپهبد محمد بدر نیز در این جلسه اظهار کرد: حماسه اربعین حسینی سال‌ها است که باعظمت برگزار می‌شود و امسال نیز میان جمهوری اسلامی ایران و عراق هماهنگی ویژه‌ای وجود دارد.

وی عنوان کرد: دولت عراق در حال تلاش است که با همکاری و مساعدت ایران برای اربعین حسینی و راحتی زائران زیرساخت‌های مناسبی ایجاد کند.

معاون وزیر کشور عراق گفت: کمیته‌های مشترک ایران و عراق برای سهولت در امر تردد زائران به‌صورت هماهنگ مشغول فعالیت هستند.

مرز شلمچه واقع در منطقه آزاد اروند یکی از مبادی تردد زائران اربعین است که هرسال خیل عظیمی از زائران از طریق این مرز بین‌المللی به عتبات عالیات مشرف می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

مرگ «یا جنگ، یا مذاکره»

سایت اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب یادداشتی درخصوص دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر کرد. به همین مناسبت، سیاوش فلاح‌پور فعال رسانه‌ای در حوزه‌ مسائل بین‌المللی، به پیام‌های مهم سخنان رهبر انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر ژاپن می‌پردازد. در شرایطی که افکار عمومی جهان منتظر اطلاع از جزئیات پیام رئیس جمهور آمریکا و پیشنهادات احتمالی وی برای تهران بود، سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر موضع ایران نسبت به مذاکرات و بیان علل این موضع به خبر اصلی رسانه‌های جهان تبدیل شده؛ مهندسی معکوسی که تعجب بسیاری از رسانه‌ها را به همراه داشته است. حالا دیگر عباراتی نظیر «ترامپ شایسته تبادل پیام نیست»، «تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارجوب برجام به هیچ وجه تکرار نخواهد شد» یا «کدام عاقلی با کشوری که زیر تمام توافق‌ها زده مذاکره می‌کند؟» در رسانه‌های بین‌المللی جای گمانه‌زنی‌ها درباره جزئیات پیام ترامپ را گرفته است. به عبارت دیگر، ایران به شکلی هوشمندانه با استفاده از پیام‌آور ترامپ، پیام خود را به گوش جهانیان رساند بدون آنکه مجالی در اختیار بازی رسانه‌ای-روانی جدید رئیس جمهور آمریکا قرار دهد! رخدادی که بدون شک نوعی پیروزی برای ایران در حوزه جنگ روانی به شمار می‌آید چرا که هم اکنون توپ به زمین واشنگتن برگشته است. اما فارغ از مدیریت هوشمندانه جنگ روانی آمریکا علیه ایران در بیت رهبری، محتوای سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر ژاپن پیش از هر چیز نشان از پایان معادله‌ای دارد که طی نزدیک به یک سال گذشته از سوی آمریکا تلاش شده بر تهران تحمیل شود؛ معادله یا «جنگ» یا «مذاکره». انتقال پیام شخص رئیس جمهور آمریکا (به عنوان نماد این معادله) توسط نخست وزیر ژاپن به تهران بعد از اعمال فشارهای اقتصادی-امنیتی بی‌سابقه، نقطه اوج این تلاش‌ها به شمار می‌رود. شکست عملی معادله جنگ یا مذاکره از آن حیث با اهمیت است که بر خلاف آنچه در ظاهر رخ داده، آمریکا در اجرای این معادله تنها نبوده و شرکای اروپایی این کشور عملا با رفتار خود در حوزه‌های مختلف، در تحمیل معادله مذکور علیه ایران به واشنگتن یاری رسانده‌اند. با این حال پاسخ روشن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نشان از مرگ زودهنگام معادله دارد؛ مرگی که تنها علت آن، توانمندی‌های ایران در ابعاد مختلف و آمادگی این کشور برای استفاده از اهرم‌های فشار خود علیه آمریکا و متحدانش بوده است. انتصار ایران در «جنگ اراده‌ها» (تحقق وضعیت نه جنگ و نه مذاکره) در حالی است که جمهوری اسلامی به شکلی هوشمندانه از ورود به مذاکرات جدید با آمریکا خودداری می‌کند. در بیان ریشه‌های اجتناب تهران از مذاکره جدید می‌توان به ۳ مورد ذیل اشاره کرد: [*]   ۱- تجربه مذاکره با آمریکا با گذشت بیش از یک سال از خروج آمریکا از توافق برجام، همچنان هیچ مدرک معتبری دال بر نقض مفاد توافق از سوی ایران منتشر نشده است. تنها مرجع راستی‌آزمایی عملکرد ایران در توافق، یعنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها در گزارش‌های خود بر پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام تاکید کرده است. تایید عملکرد ...

جدیدترین خبرها