رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۶ صفر ۱۴۴۰
  • 2018 Wednesday 17 October
تهران لطیف
٢٠(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.١٨(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۶.١٨(in)

در نشست مشترک ستاد اربعین میان مسئولان ایران و عراق بر هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن حماسه اربعین حسینی در مرز شلمچه تأکید شد.

به گزارش حامی خبر به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند، نشست مشترک ستاد اربعین حسینی میان مسئولان دو کشور ایران و عراق به‌منظور بررسی مشکلات و اجرای تمهیدات ویژه برای تردد آسان و روان زائران در ایام اربعین حسینی در پایانه مرزی خرمشهر برگزار شد.

پیام راهپیمایی حماسه اربعین حسینی برادری و وحدت میان دو ملت ایران و عراق است

سردار مصطفی مرادیان در این نشست با اشاره به حماسه اربعین حسینی، اظهار کرد: با اربعین حسینی یک پیوند مشترک معنوی میان دو ملت ایران و عراق ایجادشده است.

وی افزود: دوستی، برادری و وحدت میان دو ملت ایران و عراق پیام راهپیمایی حماسه اربعین حسینی است.

مسئول هماهنگی با طرف عراقی در ستاد اربعین حسینی گفت: امسال با اتخاذ تصمیمات امنیتی با هماهنگی طرف عراقی با هیچ مشکل خاص امنیتی برای زائران روبه‌رو نیستیم و مرز شلمچه آمادگی کاملی برای برگزاری حماسه اربعین دارد.

وی عنوان کرد: مشکلی در صدور روادید به‌موقع وجود ندارد و با هماهنگی دولت عراق پیگیری می‌شود.

 فعالیت کمیته‌های مشترک ایران و عراق برای سهولت در امر تردد زائران

سپهبد محمد بدر نیز در این جلسه اظهار کرد: حماسه اربعین حسینی سال‌ها است که باعظمت برگزار می‌شود و امسال نیز میان جمهوری اسلامی ایران و عراق هماهنگی ویژه‌ای وجود دارد.

وی عنوان کرد: دولت عراق در حال تلاش است که با همکاری و مساعدت ایران برای اربعین حسینی و راحتی زائران زیرساخت‌های مناسبی ایجاد کند.

معاون وزیر کشور عراق گفت: کمیته‌های مشترک ایران و عراق برای سهولت در امر تردد زائران به‌صورت هماهنگ مشغول فعالیت هستند.

مرز شلمچه واقع در منطقه آزاد اروند یکی از مبادی تردد زائران اربعین است که هرسال خیل عظیمی از زائران از طریق این مرز بین‌المللی به عتبات عالیات مشرف می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

وطن امروز؛

چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

رهبر انقلاب در جلسه اخیر خود با سران قوا بار دیگر درباره بانک‌ها ابراز نگرانی فرمودند و حل مشکلات بانکی را جزو اولویت‌های کاری برشمردند. اما چرا وضعیت بانک‌ها از نظر رهبر انقلاب نگران‌کننده است. همانگونه که بارها در خبرها و مقالات مختلف به آن اشاره شده است، می‌دانیم که مشکل حجم نقدینگی کشور به‌عنوان خطرناک‌ترین معضل اقتصادی کشور مطرح است. حجم نقدینگی که در انتهای سال‌96 از میزان تولید ناخالص کشور سبقت گرفت بر اساس برآوردهای بانک مرکزی اول امسال از 1600هزار میلیارد تومان نیز عبور کرد.  این بدین معناست که روزانه در حدود هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده می‌شود. براساس آمار رسمی بانک مرکزی حدود 85‌درصد از این نقدینگی به صورت سپرده‌های کوتاه مدت و بلند مدت در اختیار بانک‌های کشور است  بانک‌ها با اعطای سود بالا 15‌درصد به این سپرده‌ها بیشترین سهم را در تولید نقدینگی کشور بر عهده دارند اما نکته تاسفبارتر این است که بررسی ترازنامه بانک‌ها در سال‌96 حاکی از ضرر و زیان بانک‌ها تا چهارهزار میلیارد تومان است. یعنی د‌رحالی‌که بانک در پایان سال مالی دارای سود منفی است اما برای حفظ سهم خود در بازار و جذب مشتری نسبت به اعطای سود به سپرده‌ها اقدام می‌کند. این امر باعث می‌شود ‌اولاً در‌حالی‌که بانک نتوانسته از طریق اعطای تسهیلات به بخش تولید در آمد لازم را کسب کند اقدام به خلق پول در قالب اعطای سود سپرده‌ها می‌نماید و این مبلغ را از طریق استقراض از بانک مرکزی ‌یا سایر راه‌هایی که در خلق پول موثر هستند اقدام می‌کند. یعنی بدون اینکه در کشور تولید انجام شود یا ارزش افزوده‌ای تحقق یابد از طریق خلق پول بدون پشتوانه سود سپرده‌های بانکی تامین می‌شود. ثانیاً بر اساس نظام بانکی دون ربا سود اعطایی به سپرده‌ها علی‌الحساب است و بانک موظف است در پایان سال بر اساس ترازنامه خود میزان سود نهایی را بین سپرده‌گذاران تقسیم کند اما ترازنامه بانک‌ها حاکی از آن است که به‌رغم سود خالص منفی بانک‌ها سود علی‌الحساب به‌عنوا‌ن سود قطعی سپرده‌ها منظور می‌شود. ثالثاً بانک‌ها در مقابل ضرر سال جاری ‌یا ضررهای انباشته سال قبل مجبورند منابع خود را به سمت بازارهای کاذب دلار ‌یا سکه و مسکن سوق دهند و از طرق افزایش شوک‌گونه مسکن طلا ارز و مواردی از این قبیل به جبران بخشی از ضرر و زیان خود اقدام کنند. بنابراین نظام فعلی بانکی کشور که از دایره قانون بانکداری اسلامی پا را فراتر گذاشته است نه تنها در تولید نقدینگی و خلق پول بیشترین سهم را دارد بلکه برای جبران ضررهای سالانه خود مجبور به ورود به بازارهای کاذب است و این امر مخاطرات سنگینی را برای اقتصاد کشور می‌تواند در پی داشته باشد. می‌توان اذعان نمود که نگرانی رهبر انقلاب از نظام بانکی نگرانی بجایی است و از سویی دیگر می‌توان به جرات گفت که مهم‌ترین عامل در به وجود آمدن چنین وضعیتی عدم رعایت اصول بانکداری اسلامی و عدم وجود نظارت نظام مند در سیستم بانکی کشور بوده است. همان چیزی که بسیاری از مراجع تقلید طی سال‌های ...

تازه ترین اخبار