رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 54 خبر


  • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 19 February
تهران لطیف
٣(°C)
وزش باد ١٢(mph)
فشار ٢۵.٩٠(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۵.٩٠(in)

معاون وزیر صنعت با دفاع از پیشنهاد خود برای مختومه شدن پرونده های تعزیراتی فولاد سازان گفت: موضوع بیشتر ایجاد آرامش خاطر برای مدیران فولاد ساز و بقیه فلزات بوده است.

مختومه شدن پرونده تعزیراتی فولادی‌ها را به خاطر آرامش مدیران مطرح کردم

معاون وزیر صنعت در حالی بر مختومه شدن پرونده های تعزیراتی فولاد سازان تاکید کرده که هنوز واکنشی در خصوص تخلفات احتمالی بازگشت ارز صادراتی این دست صادرکنندگان در سامانه نیما ارائه نکرده است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی در ۶ماهه نخست سال جاری حدود ۲۳ میلیارد صادرات غیر نفتی صورت گرفته که تنها ۴.۵ میلیارد دلار آن از طریق نیما به کشوربازگشته است. طبق ادعا شرکتهای پتروشیمی حدود ۷۰ درصد از تزریق انجام شده متعلق به این شرکتها میباشد بنابراین سوالی که وجود دارد این است که در خصوص تخلفات احتمالی فولاد سازان وزارت صنعت چه اقدامی انجام داده است.

گفتنی است، یکی از دلایل آزاد سازی قیمتها و برداشته شدن سقف رقابت در بورس کالا به نحوه عرضه و تقاضا در این بازار بازمیگشت. به عبارت دیگر بر هم خوردن روند عرضه و تقاضا در بورس کالا منجر به افزایش قیمت رسمی این کالاهایی نیز فولاد شده است. ورود تعزیراتی به این پرونده ها نشان میدهد در بحث عرضه نیز تخلفاتی صورت گرفته است چه بسا رسیدگی به این دست تخلفات امکان تثبیت قیمت ها در بورس کالا را هم ایجاد می‌کرد.

جعفر سرقینی امروز در مصاحبه با رادیو اقتصاد در پاسخ به این پرسش که پیشنهاد تعلیق پرونده تعزیراتی فولادی ها را به یقین با نیت خیر از «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار شدید اما نکته اینجاست که آیا به واقع تمکین به قانون به تشویق نیاز دارد، افزود: این پیشنهاد تنها بحث تشویق نبوده بلکه موضوع بیشتر ایجاد آرامش خاطر برای مدیران فولاد ساز و بقیه فلزات بوده است.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد یک پای مدیران فولادساز بطور مرتب در دادگاه باشد در عمل آرامش خاطر لازم برای ادامه کار از آنان گرفته می شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بدون شک با این پیشنهاد ضمن ادامه تولید با قدرت هرچه تمامتر در کشور بازار هم به آرامش خواهد رسید.

وی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه اگر توجیه حضرتعالی مورد پذیرش قرار گیرد در این صورت باید برای تمامی مدیران در همه سطوح این آرامش خاطر را ایجاد کرد، افزود: پرونده عمده فولادی ها عدم عرضه بوده نه گرانفروشی یا پرونده های مشکل آفرین بنابراین با توجه به عملکرد شرکت های تولیدکننده فولاد و سایر فلزات غیرآهنی در مهر ماه سال جاری در رعایت دستور العمل های مربوطه به ویژه در رعایت کف عرضه نسبت به ماه های قبل بهبود قابل توجهی داشته و مشکل عدم عرضه بطور کلی برطرف شده است.

سرقینی در ادامه تصریح کرد: پیشنهاد منتفی شدن یا تعلیق پرونده های تعزیراتی عدم عرضه فولادی ها نه تنها مشکلی ایجاد نمی کند بلکه تولید کنندگان این عرصه را به تولید بیشتر تشویق و در عمل مشکل بازار و مصرف کنندگان نیز برطرف می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

جرج سوروس؛

اتحادیه اروپا مانند شوروی فرو می‌پاشد

رویداد‌های کم سابقه در اروپا، از صعود احزاب راستگرا گرفته تا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، آینده این اتحادیه را به حدی در خطر قرار داده که برخی متفکران غربی درباره بروز آشفتگی در اتحادیه اروپا و دچار شدن آن به سرنوشت شوروی هشدار می‌دهند. جورج سوروس، میلیاردر آمریکایی-مجارستانی، که به شدت از جوامع باز حمایت می‌کند، مدتی است از افزایش تهدیدات برای اینگونه جوامع سخن می‌گوید. رئیس بنیاد‌های جامعه باز، اخیرا چند یادداشت در این زمینه نوشته و از احتمال افول جوامع باز، خصوصا در اروپا، هشدار داده است. او در جدیدترین یادداشت خود، که در وبگاه «پراجکت سیندیکیت» منتشر شده، از اروپا خواست که بیدار شود و در برابر تهدیدات دشمنانش از ارزش‌های خود دفاع کند. «اروپا ناخواسته به سمت نیستی گام برمی‌دارد و مردم اروپا باید، قبل از اینکه بسیار دیر شود، بیدار شوند. اگر بیدار نشوند، اتحادیه اروپا به سرنوشت شوروی در سال ۱۹۹۱ مبتلا خواهد شد. ظاهرا نه رهبران و نه شهروندان عادی ما نمی‌فهمند که ما در حال تجربه یک لحظه انقلابی هستیم و طیف احتمالات بسیار گسترده است و لذا نتیجه نهایی به شدت مبهم است. اغلب ما گمان می‌کنیم که آینده کم‌وبیش شبیه حال خواهد بود. اما ضرورتا اینگونه نیست. در عمر طولانی و پرماجرایم، من بسیاری از دوره‌ها را دیده‌ام که آن‌ها را بی‌تعادلی رادیکال می‌نامم. امروز ما در چنین مرحله‌ای زندگی می‌کنیم.» سوروس ادامه داد: «مرحله تغییر بعدی، انتخابات پارلمان اروپا در می ۲۰۱۹ خواهد بود. متاسفانه، نیرو‌های ضداروپایی در انتخابات، از مزیت رقابتی برخوردار خواهند بود. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد. از جمله: سیستم تحزب کهنه که در اکثر کشور‌های اروپایی نفوذ دارد، امکان‌ناپدیری عملی برای تغییر معاهدات و فقدان ابزار‌های قانونی برای منضبط کردن کشور‌های عضو که اصولی را زیرپا می‌گذارند که اتحادیه اروپا بر اساس آن‌ها تاسیس شده است. اتحادیه اروپا می‌تواند قوانین خود را بر کشور‌های متقاضی اعمال کند، اما فاقد ظرفیت کافی برای وادار کردن کشور‌های عضو به پایبندی است.» به نوشته این میلیاردر، سیستم تحزب کهنه مانع کسانی می‌شود که می‌خواهند ارزش‌هایی را حفظ کنند که اتحادیه اروپا بر اساس آن‌ها تاسیس شده است. این سیستم در مقابل، به کسانی که می‌خواهند آن ارزش‌ها را با ارزش‌های به شدت متفاوت عوض کنند، کمک می‌کند. سیسم تحزب کشور‌های فردی، شکاف‌هایی را منعکس می‌کند که در قرن‌های نوزدهم و بیستم اهمیت داشتند. مثل نزاع میان سرمایه‌دار و کارگر. اما شکافی که امروز بیشترین اهمیت را دارد، شکاف میان نیرو‌های هوادار و ضد اتحادیه اروپا است. کشور مسلط در اتحادیه اروپا، آلمان است و ائتلاف سیاسی مسلط در آلمان –میان اتحادیه دمکراتیک مسیحی (CDU) و اتحادیه سوسیال مسیحی (CSU) مستقر در باواریا – ناپایدار شده است. این ائتلاف تا زمانی کارآمد بود که هیچ حزب راستگرای مهمی در کنار CSU در باواریا وجود نداشت. با صعود حزب افراطی «جایگزین برای آلمان» (AfD) وضعیت تغییر کرد. در انتخابات سپتامبر گذشته آلمان، نتایج CSU در شش دهه گذشته، بدترین نتایج بود و AfD توانست برای نخستین ...

تازه ترین اخبار