رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۱۶ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 23 January
تهران Haze
٨(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.٠٨(in)
محدوده دید ١.٠(mi)
اشعه فرابنفش 3-Moderate
رطوبت ٢۶.٠٨(in)

پسر جوانی که متهم است روی پدر و پسری در محله باغ‌فیض اسید‌پاشیده است پس از اعتراف به جرمش در بازجویی‌های بعدی اتهامش را انکار کرد.

به گزارش خبرنگار ما، ساعت‌۱۹:۲۰ شامگاه چهارشنبه ۴‌مهرماه امسال مأموران کلانتری‌۱۴۰‌باغ فیض با تماس تلفنی شهروندی از حادثه اسیدپاشی روی پدر و پسری با خبر و راهی محل شدند. مأموران در محل حادثه که ابتدای خیابان امیر ابراهیمی روبه‌روی بوستان کاج حوالی محله باغ‌فیض دریافتند لحظاتی قبل پسر جوانی به نام جمشید با پسر ۱۶‌ساله‌ای به نام شاهین و پدرش احمد درگیر شده که در جریان آن علاوه بر زخمی کردن پدر با چاقو روی او و پسر ۱۶‌ساله‌اش هم مایع اسیدی پاشیده است. بررسی‌های بعدی هم حکایت از این داشت عامل اسیدپاشی در این درگیری هم با اسید از ناحیه دست‌ها و شکم دچار سوختگی شده و همچنین با چاقوی خودش اقدام به خودزنی هم کرده است.
پس از این مأموران برای بررسی بیشتر راهی بیمارستان شدند تا از عامل اسیدپاشی و پدر و پسر مجروح تحقیق کنند.
یکی از بستگان نزدیک شاهین به مأموران گفت: شاهین و جمشید هر دو در یک باشگاه با هم ورزش می‌کنند و همین موضوع باعث دوستی آن‌ها شده بود. آن‌ها با هم ارتباط داشتند تا اینکه پدر شاهین متوجه می‌شود جمشید پسر خلافکاری است. او همچنین فهمیده بود که او برای شاهین از طریق تلگرام فیلم‌های غیر‌اخلاقی به اشتراک می‌گذارد به همین دلیل از جمشید می‌خواهد که ارتباطش را با پسرش قطع کند، اما جمشید ارتباطش را قطع نکرده بود که پدر شاهین با او درگیر می‌شود و برای آخرین بار به او تذکر می‌دهد تا اینکه روز حادثه احمد وقتی از محل کار به خانه‌اش بر می‌گردد جمشید را داخل پارک جلوی خانه‌شان می‌بیند که در حال پرسه زدن است. از آنجایی که شاهین بیرون از خانه بوده احمد به‌دنبال پسرش می‌رود تا او را به خانه بیاورد که با جمشید روبه‌رو نشود که در نزدیکی خانه جمشید در حالی که ظرفی در دست داشته به پدر و پسر نزدیک می‌شود و مایع اسیدی داخل آن را روی آن‌ها می‌پاشد و در ادامه احمد را با چاقو زخمی می‌کند و در پایان هم اقدام به خودزنی می‌کند.
پس از آن مأموران از جمشید تحقیق کردند.
وی در بازجویی‌ها به اسیدپاشی و زخمی کردن پدر و پسر اعتراف کرد و گفت: زمانی که پدر دوستم مانع ارتباط من و پسرش شد تصمیم گرفتم روی آن‌ها اسید بپاشم.
صبح دیروز متهم در حالی که از ناحیه دو دست و شکم و پا دچار سوختگی با مایع اسیدی شده بود برای بازجویی به دادسرای امور جنایی منتقل شد. متهم در ادامه برای تحقیقات بیشتر در اختیار کارآگاهان پلیس آگاهی قرار گرفت.

گفتگو با متهم

چند سال داری؟
۱۹ سال.
به چه کاری مشغولی؟
محصلم، دبیرستان درس می‌خوانم.
چطوری با شاهین آشنا شدی؟
۸ ماه قبل از حادثه در باشگاه ورزشی در منطقه خانی‌آباد در جنوب تهران با هم آشنا شدیم.
شاهین در محل شما باشگاه می‌آمد؟
نه، من اهل اسلامشهر هستم و شاهین هم در محله باغ فیض زندگی می‌کند.
چه شد که با شاهین اختلاف پیدا کردی؟
من و او دوست صمیمی بودیم به طوریکه من به خانه‌شان می‌رفتم و حتی چند باری با خانواده آن‌ها برای تفریح به شمال هم رفتیم تا اینکه پدرش از من کینه گرفت و خواست من ارتباطم را با پسرش قطع کنم.
چرا؟‌
می‌گفت: من خلافکار هستم. در صورتی که من خلافکار نیستم. او حتی مرا تهدید کرد که به باشگاه هم نروم.
چرا روی آن‌ها اسیدپاشیدی؟
آن روز از اسلامشهر به در خانه آن‌ها رفتم تا با او حرف بزنم که پدرش آمد و با هم درگیر شدیم که در جریان درگیری متوجه نشدم چه کسی مایع اسیدی روی ما پاشید.
یعنی شاهین و پدرش اسیدپاشیدند؟
نه.
شما قبلاً به اسیدپاشی اعتراف کرده بودی و حتی گفته بودی مایع اسیدی را از کجا تهیه کردی؟
(سکوت می‌کند.)

روزنامه جوان

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

حسین شریعتمداری/کیهان؛

اینجا که واتیکان نیست!

۱- «انگار ما اختیاری از آسمان داریم که می‌توانیم بر زمینیان هر فرمانی را صادر کنیم، نه اینطور نیست، چنین چیزی وجود ندارد. اینطور نیست که ما اختیار داشته باشیم. خداوند به پیغمبرش می‌گوید: «وَ ما أَنْتَ عَلَیْهِمْ بِوَکِیلٍ، تو وکیل مردم نیستی، تو چکار به کار مردم داری؟ «و َمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ»؛ تو باید پیام برسانی، حالا مردم یا گوش می‌کنند و هدایت می‌شوند یا گوش نمی‌دهند… مردم باید انتخاب کنند، اگر انتخاب نکنند که دین نمی‌شود، با تحمیل که نمی‌شود دین درست کرد. «لا اکراه فی‌الدین». اساس دین باید با فهم و درک و پذیرش باشد. بقیه مسائل هم همینطور است». این، بخشی از سخنان دیروز رئیس‌جمهور محترم در جمع مدیران وزارت ارتباطات است که سخن حق و بایسته‌ای است چرا که دین یک باور قلبی است و باور قلبی افراد را نمی‌توان با توسل به زور تغییر داد. اما این نکته که بدیهی نیز هست از مسئولیت مسئولان در قبال دین مردم نمی‌کاهد چرا که ابلاغ دین در آیه شریفه «وَمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ» تنها ابلاغ زبانی و بیان مبانی دینی نیست بلکه مقابله با موانعی که از فهم دین و رسیدن پیام اسلام به مردم جلوگیری می‌کند نیز بخشی از همان ابلاغ دین است. جناب رئیس‌جمهور یک شخصیت روحانی است و به یقین می‌دانند که آیات قرآن را باید در ضرب با آیات دیگر تفسیر کرد. مثلاً در آیه شریفه «یدالله فوق ایدیهم… دست خدا بالای دست آنهاست» نمی‌توان «ید» را به معنای «دست» گرفت! زیرا خداوند تبارک و تعالی منزه از جسم و ماده است. «ید» هم به معنای دست است و هم به معنای «قدرت» و در آیه مورد اشاره معنای قدرت مورد نظر بوده است چرا که در آیه دیگری می‌فرماید «لیس کمثله شیء… هیچ چیز مانند او-خدا- نیست». حال اگر مفهوم آیه شریفه «وما علینا الا البلاغ» و یا «وَ ما أَنْتَ عَلَیْهِمْ بِوَکِیلٍ» رها کردن امور به حال خود باشد! ضمن آنکه با سیره رسول خدا (ص) و ائمه هدی (ع) در تناقض آشکار است، با آیات فراوان دیگر قرآن نیز مغایرت و تضاد جدی دارد و این در حالی است که به مصداق «‫وَ لَوْ کانَ مِنْ عِنْدِ غَیْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِیهِ اخْتِلافاً کَثِیراً… ‬اگر (قرآن) از جانب غیر خدا بود در آن اختلافی بسیار می‌یافتند».‫ در قرآن اختلاف و تناقضی نیست بنابراین، چنانچه منظور جناب روحانی از استناد به آیات یاد شده، رفع مسئولیت از دولت و مسئولان باشد، با عرض پوزش باید گفت برداشت و تفسیر ناصواب و خطایی داشته‌اند! به عنوان مثال: ‬‬‬ در آیه‌ای که زینت‌بخش آرم سپاه پاسداران نیز هست، آمده است؛ «‬وَأَعِدّوا لَهُم مَااستَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَ مِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُم… هر چه نیرو در توان دارید، برای مقابله با آنها [= دشمنان]، آماده سازید! و (همچنین) اسب‌های ورزیده (برای میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید». بدیهی است که این آیه شریفه با آیه «و َمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ» مغایرتی ندارد ...

تازه ترین اخبار