رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۱۶ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 23 January
تهران Haze
٨(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.٠٨(in)
محدوده دید ١.٠(mi)
اشعه فرابنفش 3-Moderate
رطوبت ٢۶.٠٨(in)

منطقا باید الان در ساختمان سیما و استودیوی ۱۱ آماده می‌شد تا برنامه ۹۰ را روی آنتن ببرد. او هفته قبل بار‌ها تکرار کرد که دوشنبه شب این هفته هم با اینکه لیگ نیست، برنامه خواهند داشت و به چالش‌های فوتبالی می‌پردازند. مثلا در همین هفته می‌شد به دعوا‌های بین تیم ملی امید و بزرگسالان پرداخت و یا به جای اینکه برنامه فوتبالیسم که غیرتخصصی است، از تنها دستاورد فدراسیون در سال‌های اخیر که به درد آیندگان می‌خورد یک دژ مخفی بسازد که انگار پشت در‌های بسته آن چه می‌گذرد، به این می‌پرداختند که واقعیت پک برای فوتبال ملی ایران چیست.

فردوسی‌پور جای استودیوی نود کجا رفت؟ +عکس

اینکه چرا دیگر تیم‌های ملی راهی به این مرکز پیدا نکرده اند؟ مرکزی که فقط یک طبقه اش در تملک تیم ملی بزرگسالان است و همه تیم‌های پایه باید بتوانند از آن استفاده کنند. جایی که حتی اگر کی‌روش مانعی برای ورود اعضای تیم‌های دیگر به آنجا شود، فدراسیون باید خیلی قوی بایستد و درهایش را باز کند تا همه تیم‌های فوتبال بیایند و از امکاناتش بهره بگیرند. ادعایی که البته کی‌روش تکذیب می‌کند. یا مثلا از رفتار زشت کادرفنی تیم ملی در قبال بزرگی مثل حمید استیلی در فوتبال ایران انتقاد می‌کرد و یا از این ایراد می‌گرفت که چرا بعد از این همه دعوا وقتی تیم ملی امید به کمپ تیم‌های ملی وارد شده، یک شبه اردوی این تیم را ۴۸ ساعتی زودتر تعطیل می‌کنند؟

یا هزاران مسئله دیگر مثل گاف‌ها و پرونده‌های مالی که در فدراسیون فوتبال و کمیته اخلاق باز مانده اند. ولی در عمل چه اتفاقی افتاد؟ او به سالن مسابقات جام رسانه‌ها رفته بود تا برای تیم بچه‌های شبکه ۳ بازی کند. این شاید یکی از اولین دوشنبه‌های میان فصل فوتبال در تمام ۲۰ سال گذشته باشد که عادل علی‌رغم میل باطنی نتوانسته در استودیوی ۹۰ باشد و به جایش برای فوتبال رفته است.

پربیننده‌ترین برنامه تخصصی رسانه ملی را مدیران جدید البته به بهانه پخش یک مسابقه فوتبال پربیننده در لیگ اروپا از کنداکتور خارج کرده اند تا نشان دهند می‌توان نود را هم

کنار گذاشت. معاون سیما هم البته عادل را شماتت کرد تا نشان دهند او تافته جدابافته نیست. همان طور که در حین اجرای برنامه ۲۰۱۸ برایش حسابی کری می‌خواندند و در کارهایش تا جایی که توانستند سنگ انداختند.

اصلا شاید آن‌ها به‌زودی تصمیم بگیرند که این یاغی را بازنشسته کنند. به هر حال آن‌ها مدیرند و بالادستی. مگر بار‌ها با ستاره سازی و سلبریتی محوری در دهه‌های ۶۰ و هفتاد در رسانه ملی ایران برخورد نشده است؟ خب حالا فردوسی‌پور در این بیست سال گافی دست مدیرانش نداده یا در زمانی اصغر پورمحمدی و مخاطبان میلیونی اش پشتش بوده اند؛ حالا آنجا نگاه عوض شده است.

فوتبالی که می‌شد از شبکه تخصصی ورزش پخش کرد را جای ۹۰ روی آنتن می‌برند که اگر جواب داد، دفعات بعدی هم همین کار را تکرار کنند. اصلا اساس مدیریت یعنی همین!

آن‌ها رئیس هستند و تصمیم می‌گیرند و پیش می‌برند! چه ایرادی دارد که میرباقری معاون سیما بیاید و اعتراف کند که زیرساخت‌های شبکه‌های دیجیتال فراگیر نیست و معلوم نیست وقتی معاون سیما این حرف را می‌زند، چطور بر اساس آمارهای‌شان برنامه‌هایی مثل دورهمی و خندوانه را گاه تا بالای ۸۵ درصد، صاحب مخاطب اعلام می‌کنند، درحالی که خودشان اشراف دارند و اعتراف می‌کنند خیلی از نواحی کشور نمی‌توانند این امواج را بگیرند!

برای همین شروع به پخش فوتبال‌های همزمان با نود کرده اند به جای این برنامه قدیمی و پرسابقه. حتما این یک پیروزی برای آنهاست دیگر! برنامه‌ای که البته برای‌شان کلی بیننده دارد فعلا به محاق می‌رود.
نود این هفته پخش نمی‌شود، ولی فردوسی‌پور که از فوتبال جدا نمی‌شود. دوستانش می‌گویند او فقط از زندگی فوتبال را می‌فهمد. خانه‌اش یک مرکز مانیتورینگ فوتبال است و تقریبا تمام روز یا فوتبال می‌بیند یا بازی می‌کند یا درباره اش حرف می‌زند.

عادل در روز تعطیلی ۹۰ هم به سالن فوتبال فرهنگسرای رسانه رفت و برای تیم صدا و سیما بازی کرد و گل هم زد. او با فوتبالش بود. فوتبالی که می‌گوید برای پاک شدنش و به تصویر کشیدن حقایقش، رفته تا تاج و تخت سلاطین و خان‌هایش را زیر و رو کند، برای همین مدام متهمش می‌کنند.

ولی او همچنان با همه این ضربات بیرونی و درونی که می‌خورد یکی از سلبریتی‌های دوست‌داشتنی مردم است، چون خود را ور مردم نگه داشته است!

خبرآنلاین

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

حسین شریعتمداری/کیهان؛

اینجا که واتیکان نیست!

۱- «انگار ما اختیاری از آسمان داریم که می‌توانیم بر زمینیان هر فرمانی را صادر کنیم، نه اینطور نیست، چنین چیزی وجود ندارد. اینطور نیست که ما اختیار داشته باشیم. خداوند به پیغمبرش می‌گوید: «وَ ما أَنْتَ عَلَیْهِمْ بِوَکِیلٍ، تو وکیل مردم نیستی، تو چکار به کار مردم داری؟ «و َمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ»؛ تو باید پیام برسانی، حالا مردم یا گوش می‌کنند و هدایت می‌شوند یا گوش نمی‌دهند… مردم باید انتخاب کنند، اگر انتخاب نکنند که دین نمی‌شود، با تحمیل که نمی‌شود دین درست کرد. «لا اکراه فی‌الدین». اساس دین باید با فهم و درک و پذیرش باشد. بقیه مسائل هم همینطور است». این، بخشی از سخنان دیروز رئیس‌جمهور محترم در جمع مدیران وزارت ارتباطات است که سخن حق و بایسته‌ای است چرا که دین یک باور قلبی است و باور قلبی افراد را نمی‌توان با توسل به زور تغییر داد. اما این نکته که بدیهی نیز هست از مسئولیت مسئولان در قبال دین مردم نمی‌کاهد چرا که ابلاغ دین در آیه شریفه «وَمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ» تنها ابلاغ زبانی و بیان مبانی دینی نیست بلکه مقابله با موانعی که از فهم دین و رسیدن پیام اسلام به مردم جلوگیری می‌کند نیز بخشی از همان ابلاغ دین است. جناب رئیس‌جمهور یک شخصیت روحانی است و به یقین می‌دانند که آیات قرآن را باید در ضرب با آیات دیگر تفسیر کرد. مثلاً در آیه شریفه «یدالله فوق ایدیهم… دست خدا بالای دست آنهاست» نمی‌توان «ید» را به معنای «دست» گرفت! زیرا خداوند تبارک و تعالی منزه از جسم و ماده است. «ید» هم به معنای دست است و هم به معنای «قدرت» و در آیه مورد اشاره معنای قدرت مورد نظر بوده است چرا که در آیه دیگری می‌فرماید «لیس کمثله شیء… هیچ چیز مانند او-خدا- نیست». حال اگر مفهوم آیه شریفه «وما علینا الا البلاغ» و یا «وَ ما أَنْتَ عَلَیْهِمْ بِوَکِیلٍ» رها کردن امور به حال خود باشد! ضمن آنکه با سیره رسول خدا (ص) و ائمه هدی (ع) در تناقض آشکار است، با آیات فراوان دیگر قرآن نیز مغایرت و تضاد جدی دارد و این در حالی است که به مصداق «‫وَ لَوْ کانَ مِنْ عِنْدِ غَیْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِیهِ اخْتِلافاً کَثِیراً… ‬اگر (قرآن) از جانب غیر خدا بود در آن اختلافی بسیار می‌یافتند».‫ در قرآن اختلاف و تناقضی نیست بنابراین، چنانچه منظور جناب روحانی از استناد به آیات یاد شده، رفع مسئولیت از دولت و مسئولان باشد، با عرض پوزش باید گفت برداشت و تفسیر ناصواب و خطایی داشته‌اند! به عنوان مثال: ‬‬‬ در آیه‌ای که زینت‌بخش آرم سپاه پاسداران نیز هست، آمده است؛ «‬وَأَعِدّوا لَهُم مَااستَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَ مِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُم… هر چه نیرو در توان دارید، برای مقابله با آنها [= دشمنان]، آماده سازید! و (همچنین) اسب‌های ورزیده (برای میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید». بدیهی است که این آیه شریفه با آیه «و َمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ» مغایرتی ندارد ...

تازه ترین اخبار