رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
  • الأحد ۷ ربيع ثاني ۱۴۴۰
  • 2018 Sunday 16 December
تهران لطیف
۵(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۶.٢٨(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.٢٨(in)

به نقل از پایگاه خبری هیل، انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا تاکنون بیش از ۵ میلیارد دلار هزینه دربرداشته است و از این نظر توانست به گران قیمت‌ترین انتخابات غیر ریاست جمهوری در تاریخ آمریکا تبدیل شود. این انتخابات تمامی رکورد‌های هزینه‎‌ای رقابت‌های انتخاباتی غیر ریاست جمهوری سابق را شکسته است. این در حالی است که هنوز سه هفته تا برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره باقی مانده است.

براساس اطلاعات کمیته انتخاباتی فدرال، که توسط مرکز سیاست پاسخگو مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، تمامی کاندیدا‌ها و گروه‌های وابسته به آن‌ها که به دنبال کسب کرسی در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا هستند، تا پایان ماه گذشته ۳.۹۶ میلیارد دلار را در این زمینه جمع آوری کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری هیل در سطح دولتی رقابت برای کسب کرسی‌های حساس و مهم یک میلیارد دلار را به این رقم می‌افزاید. در گزارش این مرکز آمده است نامزد‌های تصدی کرسی‌های نمایندگی مجلس نمایندگان آمریکا بیش از ۱.۲۶ میلیارد دلار در این زمینه صرف کردند.

براساس گزارش این مرکز دموکرات‌ها ۷۱۴ میلیون دلار در این انتخابات هزینه کردند که نسبت به رقم هزینه ۵۴۲ میلیون دلاری رقبای جمهوری‌خواه آن‌ها بیشتر است. در رقابت برای کسب کرسی‌های سنای آمریکا احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه ۸۰۰ میلیون دلار جمع‌آوری کردند. در این رقابت نیز دموکرات‌ها در حدود ۱۰۰ میلیون دلار بیشتر از رقبای جمهوری‌خواه خود جمع‌آوری کردند. این ارقام البته صد‌ها میلیون پولی را که صرف تبلیغات تلویزیونی، الکترونیکی و تلفنی شد، را دربرنمی‌گیرد. صندوق رهبری کنگره که تحت حمایت جمهوری‌خواهان است بیش از ۹۰ میلیون دلار را بر روی هزینه‌های مستقل صرف کرده است. سه کمیته دیگر نیز در مجموع بیش از ۵۰ میلیون دلار هزینه صرف کردند.

در این میان ۱۷ گروه دست کم ۱۰ میلیون دلار را تاکنون صرف تبلیغات کردند. ۷۳ گروه دیگر نیز هزینه‌ای بین ۱ تا ۱۰ میلیون دلار صرف کردند و ۱۶۴ گروه نیز مبالغی بین ۱۰۰ هزار دلار تا یک میلیون دلار را در هزینه‌های مستقل صرف کردند. در عین حال رقابت انتخاباتی برای رسیدن به کرسی فلوریدا در سنای آمریکا گران قیمت‌ترین رقابت سنا در تاریخ آمریکا محسوب می‌شود. بیل نلسون و ریک اسکات در مجموع ۷۹ میلیون دلار هزینه صرف کردند.

هزینه‌های مربوط به انتخابات میان دوره‌ای کنگره طی سال‌های اخیر افزایش یافته است. مرکز سیاست‌های پاسخگو که تنها رقابت‌های فدرال را پیگیری می‌کند، هزینه انتخابات میان دوره‌ای کنگره سال ۲۰۱۴ را در حدود ۳.۶۷ میلیارد دلار اعلام کرد که اندکی بیشتر از انتخابات سال ۲۰۱۰ بود.

اولین بار در انتخابات میان دوره‌ای سال ۲۰۰۲ هزینه انتخابات از آستانه ۲ میلیارد دلار گذشت.

باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

تکرار بازی برجام با FATF؛

ملاک همچنان «جیب مردم» است؟

حسن روحانی-۱۹ آذر ۹۷- در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی گفت: «اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آن چه قدر سود دارد و نبودنش چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد». به گزارش حامی خبر؛ رئیس جمهور در ادامه با تأکید بر اینکه بدون همکاری با بانک‌های خارجی هزینه‌ها ۲۰ درصد گران‌تر و با وجود همکاری هزینه‌ها کاهش می‌یابد، تصریح کرد: «اگر FATF، باشد هزینه‌ها ۲۰ درصد ارزان‌تر است و بدون آن گران‌تر خواهد بود و کسی که علیه این مسأله شعار می‌دهد، باید هزینه‌اش را هم بپردازد. پذیرفتنی نیست که یک نفر در ارگان و نهادی شعار دهد و آثار این شعار برای مردم ترجمه نشود». آقای روحانی گفته است که «اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آن چه قدر سود دارد و نبودنش چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد». جناب رئیس جمهور باید توجه داشته باشد که مردم نیازی به ترجمه شدن مسئله برجام ندارند. خود ایشان قبلاً در این زمینه راهکار داده است و تاکید داشته که «ملاک، جیب مردم است». بدون برجام دلار حدود ۳۰۰۰ تومان بود و با برجام دلار تا آستانه ۱۸۰۰۰ تومان نیز افزایش پیدا کرد و اکنون نیز در کانال ۱۰ و ۱۱ هزارتومان قرار دارد. این در حالی است که مردم در اثر تبلیغات و عملیات روانی ستاد برجام اینگونه تصور می‌کردند که قیمت هر دلار در پسابرجام ۱۰۰۰ تومان خواهد شد. بدون برجام سکه حدود یک میلیون تومان بود اما در پسابرجام قیمت سکه تا آستانه ۵ میلیون تومان نیز افزایش یافت و اکنون قیمت سکه حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. بدون برجام پراید حدود ۲۰ میلیون تومان بود ولی با برجام به حدود ۴۰ میلیون تومان رسید. قیمت خودرو در پسابرجام به طرز سرسام آوری افزایش یافت. در مهرماه سال ۹۲ -۲ ماه پس از آغاز به کار دولت روحانی-متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران، سه میلیون و ۷۶۴ هزار تومان بوده اما در مهر ۹۷ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به هشت‌میلیون و ۶۳۳ هزار تومان افزایش یافت. به عبارت دیگر در بازه زمانی مهرماه ۹۲ تا مهرماه ۹۷ قیمت متوسط یک مترمربع آپارتمان در تهران حدود ۱۳۰ درصد افزایش یافت. در فاصله زمانی سال ۹۶ تا ۹۷ و دقیقاً زمانیکه مسئولان دولتی مدعی بودند که زمان رسیدن میوه‌های برجام است، نرخ اجاره بها برای یک واحد مسکونی ۵۰ متری از ۴۰۰ هزار به ۷۰۰ هزار تومان و با افزایش ۱۰ میلیونی ودیعه مواجه شد. بدهی خارجی ایران در ابتدای دی ۱۳۹۴ یعنی قبل از اجرای برجام، ۵ میلیارد و ۶۷۵ میلیون دلار بود. بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی، بدهی خارجی ایران در پایان سال ۱۳۹۶ به ۱۰ میلیارد و ۹۱۰ میلیون دلار افزایش یافته است. یعنی مدت ۲ سال و سه ماه از اجرای برجام، ایران از لحاظ بدهی خارجی، ۹۲ درصد مقروض‌تر شده است. (افزایش حدوداً ۲ برابری بدهی خارجی کشور.) در پسابرجام واردات به طرز نگران کننده‌ای افزایش یافت. در سال ۱۳۹۶ میزان واردات (واردات گمرکی + غیرگمرکی + واردات خدمات) به  ۹۳.۸ میلیارد دلار رسید که نسبت ...

تازه ترین اخبار