رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
  • الجمعة ۷ ربيع أول ۱۴۴۰
  • 2018 Friday 16 November
تهران Light Rain
٨(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۶.١٨(in)
محدوده دید ٣.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۶.١٨(in)

تغییرات قیمتی ۲۴ قلم کالای خوراکی در مهر ماه سال جاری، حکایت از افزایش بی رویه نرخ این کالا‌ها دارد.

بر پایه آمار رسمی، نرخ یک کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک در مهرماه ۱۵ هزار و ۵۹۱ تومان بوده که نسبت به شهریور ماه ۴.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۲.۹ درصد رشد داشته است.

هر کیلوگرم برنج خارجی درجه یک نیز با رشد ۵.۶ درصدی نسبت به شهریورماه و ۵۱.۳ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل با نرخ ۸ هزار و ۶۵۸ تومان به فروش رفته است.

نرخ یک کیلوگرم گوشت گوسفندی ۵۸ هزار و ۲۹۳ تومان بوده که نسبت به شهریورماه ۴.۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۳.۲ درصد افزایش قیمت داشته است.

هر کیلوگرم گوشت گاو یا گوساله نیز با رشد ۸.۵ درصدی نسبت به شهریورماه و ۵۲ درصدی نسبت به مهرماه سال قبل، با نرخ ۵۷ هزار و ۸۳۲ تومان عرضه شده است.

هر کیلوگرم مرغ ماشینی نیز با نرخ ۹ هزار و ۸۲۳ تومان به فروش رفته است که نسبت به شهریورماه ۴ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۱.۱ درصد رشد داشته است.

همچنین یک لیتر شیر پاستوریزه با قیمت ۳ هزار و ۶۲۷ تومان عرضه شده که نسبت به شهریورماه ۸.۷ درصد و نسبت به مهرماه سال گذشته ۳۴.۳ درصد رشد داشته است.

ماست پاستوریزه نیز با افزایش ۷.۹ درصدی نسبت به شهریورماه و ۴۶.۸ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل با نرخ ۵ هزار و ۴۱۸ تومان به فروش رفته است.

یک کیلوگرم تخم مرغ ماشینی نیز با قیمت ۹ هزار و ۹۸۶ تومان به فروش رفته که نسبت به شهریورماه ۲.۱ درصد کاهش و نسبت به مهر ماه سال قبل ۷۲.۷ درصد رشد قیمت داشته است.

۱۰۰ گرم کره پاستوریزه (کره حیوانی) نیز با افزایش ۲.۳ درصدی نسبت به شهریورماه و ۴۰.۹ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل با نرخ ۴ هزار و ۴۳۶ تومان به فروش رفته است.

همچنین ۹۰۰ گرم روغن مایع با قیمت ۷ هزار و ۲۳۷ تومان به فروش رفته که نسبت به شهریورماه ۱۵.۲ درصد و نسبت به مهر ماه ۳۵.۷ درصد رشد قیمت داشته است.

گوشت ۵۲ درصد گران شد

هر کیلوگرم موز با افزایش ۰.۲ درصدی نسبت به شهریورماه و ۱۶۸.۲ درصدی نسبت به مهرماه سال قبل با نرخ ۱۱ هزار و ۴۶۵ تومان به فروش رفته است.

همچنین سیب درختی زرد با نرخ۶ هزار و ۹۵۴ تومان عرضه شده که نسبت به شهریورماه ۴.۴ درصد کاهش و نسبت به مهرماه سال قبل ۸۹.۳ درصد افزایش قیمت داشته است.

پرتقال محصول داخل با کاهش ۳۲.۹ درصدی نسبت به شهریورماه و افزایش ۵۶.۲ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل با نرخ ۷ هزار و ۶۹۵ تومان به فروش رفته است.

خیار نیز با کاهش ۰.۹ درصدی نسبت به شهریورماه و افزایش ۴۴.۶ درصدی نسبت به مهرماه سال قبل با قیمت ۳ هزار و ۱۳۴ تومان عرضه شده است.

همچنین گوجه فرنگی با نرخ ۴ هزار و ۴۲۲ تومان به فروش رفته است که نسبت به شهریورماه ۴۰.۵ درصد و نسبت به مهرماه سال قبل ۱۴۷.۴ درصد رشد قیمت داشته است و رب گوجه فرنگی نیز با افزایش ۸۹.۷ درصدی نسبت به شهریورماه و ۲۲۷.۸ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل با نرخ ۱۷ هزار و ۱۷۶ تومان به فروش رفته است.

سیب زمینی و پیاز نیز نسبت به شهریورماه به ترتیب ۴۶.۱ و ۱۶.۸ درصد و مهر ماه سال قبل ۱۰۵.۶ و ۰.۷ درصد رشد داشته که به ترتیب با نرخ ۳ هزار و ۴۳۵ و ۲ هزار و ۱۰۷ تومان عرضه شده است.

مهر

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

مهرداد خدیر؛

خود دانید و مملکت «تان!»

فیلم گفت و گوی یک کشاورز طبسی با وزیر جهاد کشاورزی که در فضای مجازی انتشار یافته یک دنیا حرف دارد. در این ویدیو پیرمرد در مواجهه با محمود حجتی به جای تقاضاها یا گله های معمول در مقام یک ناصح، شعر مشهوری را می خواند که البته به اشتباه به حافظ نسبت داده می شود: همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ ... این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم... لحن پیرمرد در این کلیپ شِکوه‌آمیز اما با شُکوه و در عین حال مشفقانه است. صحنۀ تکان‌دهنده اما در پایان است. آنجا که با خونسردی و بی نیازی دست خود را به شانه‌های آقای وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!» دربارۀ این گفت وگو چند نکته را می توان یادآور شد: 1. صرف حضور وزیران در جمع مردم امری مثبت است. نباید چنان فضاسازی و نقد شود که وزیران ترجیح دهند در دفتر کار خود بمانند یا با مردم گفت و گو نکنند. آن هم در دورانی که هر کس با گوشی تلفن همراه خود تصویر برداری می کند. از این نظر جای نگرانی است که استمرار انتشار این ویدیوها این تماس ها را محدود کند. همان نکته ای که درباره ویدیوی گفت و گوی وزیر بهداشت با آن نانوا نوشتیم. 2. کشاورز طبسی با شور و حرارت شعر را می خواند و نصیحت می کند اما آقای وزیر «خُب خُب» می کند. حال آن که می توانست برخورد صمیمانه تری داشته باشد. محمود حجتی را به برخوردهای صمیمانه و اصطلاحا «خاکی بودن» می شناختیم و می شناسیم. اما این رفتار به این تصور خصوصا برای کسانی که با پیشینه و خاستگاه سیاسی او آشنا نیستند خدشه وارد می کند. 3. بعید است آقای حجتی بتواند مانند این پیرمرد این گونه شعر بخواند یا در مقابل مقامات بالاتر به صراحت نظر خود را ابراز کند. آیا این استغنا و طلب نکردن برای خود و دغدغۀ جامعه داشتن شایستۀ تحسین نبود؟ آیا بر زبان آوردن کلمۀ «احسنت» این قدر سخت بود؟ واقعا جا نداشت بر پیشانی پیرمرد و حتی دست او بوسه بزند؟ او که زاده و بالیدۀ یک خانوادۀ متمکن نیست و خاستگاه خودش نیز همین بوده است. 4. چنانچه اشاره شد اصل ماجرا در آخر اتفاق می افتد: خود دانید و مملکت تان! تمام قصه در همین «تان» است. این که احساس «غیر بودن» یا « دیگری بودن» می کند. کشاورز طبسی به زبان شعر و کنایه دربارۀ « شکاف بین دولت و ملت» هشدار می دهد. بی آن که دچار لکنت شود یا کلمات را در لفافه بپیچد این موضوع را توضیح می دهد. اگر احساس تعلق به کشور از بین برود و به جای «مملکت مان» بشنویم «مملکت تان» هشداری جدی است و با «خب خب» هم حل نمی شود. وقتی مردم احساس کنند به رأی و نظر آنان احترام گذاشته نمی شود، وقتی با تبعیض و تحقیر رو به رو شوند و وقتی های دیگر رابطۀ مردم با حکومت ...

تازه ترین اخبار