رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۵ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 22 January
تهران لطیف
۴(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢۶.٠٢(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۶.٠٢(in)

تغییرات قیمتی ۲۴ قلم کالای خوراکی در مهر ماه سال جاری، حکایت از افزایش بی رویه نرخ این کالا‌ها دارد.

بر پایه آمار رسمی، نرخ یک کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک در مهرماه ۱۵ هزار و ۵۹۱ تومان بوده که نسبت به شهریور ماه ۴.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۲.۹ درصد رشد داشته است.

هر کیلوگرم برنج خارجی درجه یک نیز با رشد ۵.۶ درصدی نسبت به شهریورماه و ۵۱.۳ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل با نرخ ۸ هزار و ۶۵۸ تومان به فروش رفته است.

نرخ یک کیلوگرم گوشت گوسفندی ۵۸ هزار و ۲۹۳ تومان بوده که نسبت به شهریورماه ۴.۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۳.۲ درصد افزایش قیمت داشته است.

هر کیلوگرم گوشت گاو یا گوساله نیز با رشد ۸.۵ درصدی نسبت به شهریورماه و ۵۲ درصدی نسبت به مهرماه سال قبل، با نرخ ۵۷ هزار و ۸۳۲ تومان عرضه شده است.

هر کیلوگرم مرغ ماشینی نیز با نرخ ۹ هزار و ۸۲۳ تومان به فروش رفته است که نسبت به شهریورماه ۴ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۱.۱ درصد رشد داشته است.

همچنین یک لیتر شیر پاستوریزه با قیمت ۳ هزار و ۶۲۷ تومان عرضه شده که نسبت به شهریورماه ۸.۷ درصد و نسبت به مهرماه سال گذشته ۳۴.۳ درصد رشد داشته است.

ماست پاستوریزه نیز با افزایش ۷.۹ درصدی نسبت به شهریورماه و ۴۶.۸ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل با نرخ ۵ هزار و ۴۱۸ تومان به فروش رفته است.

یک کیلوگرم تخم مرغ ماشینی نیز با قیمت ۹ هزار و ۹۸۶ تومان به فروش رفته که نسبت به شهریورماه ۲.۱ درصد کاهش و نسبت به مهر ماه سال قبل ۷۲.۷ درصد رشد قیمت داشته است.

۱۰۰ گرم کره پاستوریزه (کره حیوانی) نیز با افزایش ۲.۳ درصدی نسبت به شهریورماه و ۴۰.۹ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل با نرخ ۴ هزار و ۴۳۶ تومان به فروش رفته است.

همچنین ۹۰۰ گرم روغن مایع با قیمت ۷ هزار و ۲۳۷ تومان به فروش رفته که نسبت به شهریورماه ۱۵.۲ درصد و نسبت به مهر ماه ۳۵.۷ درصد رشد قیمت داشته است.

گوشت ۵۲ درصد گران شد

هر کیلوگرم موز با افزایش ۰.۲ درصدی نسبت به شهریورماه و ۱۶۸.۲ درصدی نسبت به مهرماه سال قبل با نرخ ۱۱ هزار و ۴۶۵ تومان به فروش رفته است.

همچنین سیب درختی زرد با نرخ۶ هزار و ۹۵۴ تومان عرضه شده که نسبت به شهریورماه ۴.۴ درصد کاهش و نسبت به مهرماه سال قبل ۸۹.۳ درصد افزایش قیمت داشته است.

پرتقال محصول داخل با کاهش ۳۲.۹ درصدی نسبت به شهریورماه و افزایش ۵۶.۲ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل با نرخ ۷ هزار و ۶۹۵ تومان به فروش رفته است.

خیار نیز با کاهش ۰.۹ درصدی نسبت به شهریورماه و افزایش ۴۴.۶ درصدی نسبت به مهرماه سال قبل با قیمت ۳ هزار و ۱۳۴ تومان عرضه شده است.

همچنین گوجه فرنگی با نرخ ۴ هزار و ۴۲۲ تومان به فروش رفته است که نسبت به شهریورماه ۴۰.۵ درصد و نسبت به مهرماه سال قبل ۱۴۷.۴ درصد رشد قیمت داشته است و رب گوجه فرنگی نیز با افزایش ۸۹.۷ درصدی نسبت به شهریورماه و ۲۲۷.۸ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل با نرخ ۱۷ هزار و ۱۷۶ تومان به فروش رفته است.

سیب زمینی و پیاز نیز نسبت به شهریورماه به ترتیب ۴۶.۱ و ۱۶.۸ درصد و مهر ماه سال قبل ۱۰۵.۶ و ۰.۷ درصد رشد داشته که به ترتیب با نرخ ۳ هزار و ۴۳۵ و ۲ هزار و ۱۰۷ تومان عرضه شده است.

مهر

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

مصطفی داننده؛

پارک، خانه شما نیست! سگ‌ها را ببندید

دو سگ  گارد و شکاری (پیتبول و ژرمن) آموزش دیده در لواسان به دخترکی حمله کردند. دخترک از ناحیه دست و پا آسیب جدی دیده است. طبق گفته خانواده آسیب‌های روحی دخترک بیش از آسیب‌های جسمی اوست. دختر، خواب سگ را می‌بیند، می‌ترسد، جیغ می‌زند و بیدار می‌شود. او از تمام سگ‌ها می‌ترسد حتی سگ‌های دل‌نشین کارتونی. اتفاق تلخی بود. این حادثه نشان داد که سگ نگه داشتن در ایران هم مانند خیلی مسائل دیگر احتیاج به فرهنگ سازی دارد. برخی از ما تصور می‌کنیم وقتی به مکان عمومی می‌رویم، هرکاری که دل‌مان خواست می‌توانیم انجام دهیم. نمونه بارز آن رفتار دو جوان صاحب سگ در لواسان است. آنها فکر می‌کنند چون به پارک آمده‌اند حق دارند، سگ‌های خود را رها کنند تا آنها در فضای باز، بازی کنند و به این سو و آن سو بروند. این کار دقیقا رعایت نکردن حق دیگر شهروندانی است که پارک می‌آیند. ما اگر با سگ خود به فضای عمومی می‌رویم، حق نداریم، حیوان را آزاد کنیم. در باغ شخصی یا خانه، سگ می‌توان آزادانه به هرکجا که دلش خواست برود اما در فضای عمومی حتما باید قلاده داشته باشد. حقوق شهروندی همین چیزهای ساده است که رعایت نمی‌کنیم. سگ یک حیوان است. هرلحظه می‌تواند برای انسان خطر آفرین باشد حتی اگر بهترین آموزش‌ها را دیده باشد. پس باید حسابی در مکان‌های عمومی حواس‌مان به آن‌ها باشد. جالب است که دو جوان دو سگی که در دسته سگ‌های خطرناک تعریف می‌شوند را به راحتی آزاد می‌گذارند، چون تصور می‌کنند آنها آموزش دیده‌اند. حاصل این تفکر و تصور می‌شود این دخترک بیچاره. در آمریکا و اروپا هم قوانین محکمی در مورد آوردن سگ به خیابان و مکان عمومی وجود دارد به ویژه سگ‌هایی که خطرناک هستند. در ادامه به برخی از قوانین در مورد سگ در اروپا و آمریکا اشاره می‌کنیم. قانون نژادها Breed Bans هدف این قانون بیشتر نژادهای گروه Bullمانند پیت بول و سگ‌های نژاد گارد مانند روتفایلر، دوبرمن، ماستیف، ژرمن شپرد و …. در بر می گیرد. صاحبان این سگ‌ها باید به سگ‌های خود آموزش بدهند تا به دیگران آسیب نزنند و سگ‌های که عصبی هستند باید با پوزه بند به بیرون بیایند و مجوز عدم حمله به دیگران را دریافت کنند. در برخی از شهرهای امریکا این قانون برای آپارتمان‌ها هم وضع شده است. قانون قلاده  Leash Laws در این قانون سگ در معابر عمومی و یا پارکهای که استفاده آن برای عموم آزاد است حق تردد بدون قلاده را ندارد. این قانون عاملی است تا از گاز گرفتن سگ جلوگیری شود و از بروز خطر برخورد سگها با اتومبیل جلوگیری می کند در برخی از ایالت‌های امریکا طول بند قلاده نباید از ۶ فوت بیشتر باشد. حکم صدا Noise Ordinances این قانون در برخی از شهرهای امریکا وضع شده است. این قانون برای سگ‌هایی است که صاحبان آنها ساعتها در خارج از خانه مشغول کار کردن هستند و سگشان از تنهای شروع به پارس کردن می کند. در این قانون بعد از شکایت همسایه ها در مرحله اول از ...

تازه ترین اخبار