رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۵ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 22 January
تهران لطیف
۴(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢۶.٠٢(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۶.٠٢(in)

۴۶ ماه پس از وعده ساخت ۱۸ ماهه پل خط‌‌آهن شلمچه -بصره از سوی آخوندی وزیر مستعفی راه و شهرسازی، وزیر تازه وارد وزارت راه از تهیه طرح اولیه ساخت این پل خبر داده است.

پل خط‌آهن شلمچه-بصره؛ از وعده سرخرمن آخوندی تا تهیه طرح اولیه ساخت

 ۱۰ دیماه سال ۹۳ وزیر مستعفی راه و شهرسازی در مراسم امضای تفاهمنامه با وزیر حمل‌ونقل عراق گفته بود: در زمینه همکاری‌های ریلی مقرر شد عملیات اتصال شبکه راه‌آهن ایران و عراق از طریق مسیر شلمچه- بصره و همچنین از طریق مرز خسروی هرچه سریعتر عملیاتی شود.

وی با بیان  این‌که برای اجرایی شدن خط آهن شلمچه-بصره احداث پل ۷۰۰ متری مد نظر است، افزود: بر اساس توافق‌های پیشین اجرای این پل بر عهده دولت ایران قرار دارد. دولت عراق درخواست دارد که این پل به نحوی اجرا شود که امکان عبور کشتی‌ها‌ از زیر آن باشد. قاعدتا برای دستیابی به این هدف باید تغییراتی در نقشه اعمال کرد که با این کار هزینه‌های اجرای پل گران‌تر می‌شود.

آخوندی با بیان این‌که طرف عراقی پذیرفت که هزینه اضافی این طرح از سوی دولت عراق پرداخت شود و ما نیز هرچه سریعتر اجرای آن را انجام دهیم، تصریح کرد: بلافاصله عملیات اجرایی پل شروع می‌شود تا آرزوی دیرینه مردم دو کشور به زودی تحقق یابد.

بیشتر بخوانید

وزیر سابق راه و شهرسازی همچنین گفته بود: در تقسیم کار برای اجرای این پروژه مقرر شد که اجرای خط آهن عراق تا مرز این کشور بر عهده کشور عراق و احداث پل با ایران باشد. این پل که طولی معادل ۷۰۰ متر دارد، متحرک است و با تکنولوژی بالا و کار فنی بزرگ و پیچیده احداث خواهد شد. برآورد شده که ساخت این پل حداقل ۱۸ ماه به طول بینجامد که در این حالت احتمال افتتاح آن تا اربعین سال آینده (سال ۹۴) کم است.

حال پس از گذشت بیش از ۳ سال و ۱۰ ماه، وزیر تازه وارد راه و شهرسازی تهیه طرح اولیه ساخت این پل خبر داده و گفته است: برای ساخت این پل بر روی اروند رایزنی‌های لازم با دولت عراق صورت گرفته است. اسلامی از سفر قریب‌الوقوع خود به خرمشهر برای بررسی وضعیت ساخت پل مذکور خبر داده و افزود: شرایط میدانی و محلی آغاز عملیات ساخت این پل مورد ارزیابی دقیق قرار می‌گیرد.

وی نیز مانند وزیر مستعفی راه و شهرسازی اعلام کرده که هزینه‌های این پل به صورت مشترک توسط ایران و عراق تامین خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

مصطفی داننده؛

پارک، خانه شما نیست! سگ‌ها را ببندید

دو سگ  گارد و شکاری (پیتبول و ژرمن) آموزش دیده در لواسان به دخترکی حمله کردند. دخترک از ناحیه دست و پا آسیب جدی دیده است. طبق گفته خانواده آسیب‌های روحی دخترک بیش از آسیب‌های جسمی اوست. دختر، خواب سگ را می‌بیند، می‌ترسد، جیغ می‌زند و بیدار می‌شود. او از تمام سگ‌ها می‌ترسد حتی سگ‌های دل‌نشین کارتونی. اتفاق تلخی بود. این حادثه نشان داد که سگ نگه داشتن در ایران هم مانند خیلی مسائل دیگر احتیاج به فرهنگ سازی دارد. برخی از ما تصور می‌کنیم وقتی به مکان عمومی می‌رویم، هرکاری که دل‌مان خواست می‌توانیم انجام دهیم. نمونه بارز آن رفتار دو جوان صاحب سگ در لواسان است. آنها فکر می‌کنند چون به پارک آمده‌اند حق دارند، سگ‌های خود را رها کنند تا آنها در فضای باز، بازی کنند و به این سو و آن سو بروند. این کار دقیقا رعایت نکردن حق دیگر شهروندانی است که پارک می‌آیند. ما اگر با سگ خود به فضای عمومی می‌رویم، حق نداریم، حیوان را آزاد کنیم. در باغ شخصی یا خانه، سگ می‌توان آزادانه به هرکجا که دلش خواست برود اما در فضای عمومی حتما باید قلاده داشته باشد. حقوق شهروندی همین چیزهای ساده است که رعایت نمی‌کنیم. سگ یک حیوان است. هرلحظه می‌تواند برای انسان خطر آفرین باشد حتی اگر بهترین آموزش‌ها را دیده باشد. پس باید حسابی در مکان‌های عمومی حواس‌مان به آن‌ها باشد. جالب است که دو جوان دو سگی که در دسته سگ‌های خطرناک تعریف می‌شوند را به راحتی آزاد می‌گذارند، چون تصور می‌کنند آنها آموزش دیده‌اند. حاصل این تفکر و تصور می‌شود این دخترک بیچاره. در آمریکا و اروپا هم قوانین محکمی در مورد آوردن سگ به خیابان و مکان عمومی وجود دارد به ویژه سگ‌هایی که خطرناک هستند. در ادامه به برخی از قوانین در مورد سگ در اروپا و آمریکا اشاره می‌کنیم. قانون نژادها Breed Bans هدف این قانون بیشتر نژادهای گروه Bullمانند پیت بول و سگ‌های نژاد گارد مانند روتفایلر، دوبرمن، ماستیف، ژرمن شپرد و …. در بر می گیرد. صاحبان این سگ‌ها باید به سگ‌های خود آموزش بدهند تا به دیگران آسیب نزنند و سگ‌های که عصبی هستند باید با پوزه بند به بیرون بیایند و مجوز عدم حمله به دیگران را دریافت کنند. در برخی از شهرهای امریکا این قانون برای آپارتمان‌ها هم وضع شده است. قانون قلاده  Leash Laws در این قانون سگ در معابر عمومی و یا پارکهای که استفاده آن برای عموم آزاد است حق تردد بدون قلاده را ندارد. این قانون عاملی است تا از گاز گرفتن سگ جلوگیری شود و از بروز خطر برخورد سگها با اتومبیل جلوگیری می کند در برخی از ایالت‌های امریکا طول بند قلاده نباید از ۶ فوت بیشتر باشد. حکم صدا Noise Ordinances این قانون در برخی از شهرهای امریکا وضع شده است. این قانون برای سگ‌هایی است که صاحبان آنها ساعتها در خارج از خانه مشغول کار کردن هستند و سگشان از تنهای شروع به پارس کردن می کند. در این قانون بعد از شکایت همسایه ها در مرحله اول از ...

تازه ترین اخبار