رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۵ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 22 January
تهران لطیف
۴(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢۶.٠٢(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۶.٠٢(in)

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده از سوی کارشناسان، دامداران در ۹۹ درصد از حملات گرگ به دام ها، مقصر هستند.

علی قره چه لو، افزود: اغلب دامداران در حفظ و حراست از دام‌های اهلی در برابر حملات احتمالی گرگ ها، سهل انگاری و بی احتیاطی می‌کنند.

وی اظهار داشت: کم ارتفاع بودن دیوار محوطه و محکم نبودن درب و پنجره محل نگهداری دام ها، نبود سگ‌های نگهبان گله، رها کردن گله‌های درحال چرا به حال خود، بی احتیاطی و هوشیار نبودن چوپانان ازجمله عواملی هستند که گرگ‌ها را در رسیدن به شکار سهل و آماده، یاری می‌دهند.

قره چه لو افزود: امسال ۶ مورد حمله گرگ به دام‌های روستائیان در استان را داشتیم که در پی آن ۱۵ راس گوسفند، یک راس گاو، یک راس الاغ و یک راس کره اسب، تلف شدند، اما خوشبختانه، گزارشی از حمله این جانور درنده به انسان را نداشتیم.

وی با بیان اینکه بطور معمول گرگ‌ها از انسان‌ها دوری کرده و به ندرت و در شرایط خاص به انسان حمله می‌کنند، ادامه داد: لازم است دامداران برای جبران خسارت احتمالی ناشی از حوادثی، چون حمله گرگ به دام‌های اهلی خود، به بیمه کردن دام ها، توجه جدی بکنند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: پارسال ۱۳ نفر در این استان بر اثر حمله گرگ، زخمی و به منظور مداوا و درمان به بیمارستان منتقل شدند و ۳۰ مورد حمله نیز به دام‌های اهلی، صورت گرفت.

پارسال، فروردین ماه پسربچه یک و نیم ساله در روستای زواجر، اردیبهشت ماه دختر بچه سه و نیم ساله‌ای در روستای زرند شهرستان خدابنده و مرد ۳۵ ساله‌ای در روستای گیلوان شهرستان طارم، خرداد ماه هفت نفر شامل ۲ زن، ۲ مرد، ۲ دختر هشت ساله و پسربچه‌ای ۱۳ ساله در روستای رامین شهرستان زنجان و دی ماه نیز در شهر زرین آباد یک مرد ۶۹ ساله، در روستای ینگی کند سیدلر یک زن ۴۳ ساله و در روستای ایچ نیز یک مرد ۳۲ ساله توسط گرگ مهاجم زخمی شدند.

براساس بررسی‌های انجام گرفته و وجود شواهد، حمله به ۲ کودک در روستا‌های زواجر و زرند از توابع شهرستان خدابنده توسط گرگ‌های هیبریدی (سگ گرگ) که خطرناک‌تر از گرگ‌های معمولی هستند و در واقع هیچ ترس و واهمه‌ای از نزدیک شدن به انسان و سکونتگاه‌های انسانی ندارند، صورت گرفته بود.

گرگ‌های معمولی اگر به انسان حمله ور شوند همان لحظه نخست طعمه خود را می‌درند، اما اتفاق رخ داده در این ۲ روستای خدابنده حکایت از این داشت که این حیوانات مهاجم منتسب به گرگ پس از حمله به کودکان آن‌ها را زنده به دهان گرفته و با خود می‌برده اند.

سال ۹۵ نیز سه فرد بزرگسال در روستا‌های چپقلو، گوگجه ییلاق و حسام آباد شهرستان خدابنده و سه نفر نیز در روستا‌های شهرستان ابهر، مورد حمله گرگ قرار گرفته بودند.

ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

مصطفی داننده؛

پارک، خانه شما نیست! سگ‌ها را ببندید

دو سگ  گارد و شکاری (پیتبول و ژرمن) آموزش دیده در لواسان به دخترکی حمله کردند. دخترک از ناحیه دست و پا آسیب جدی دیده است. طبق گفته خانواده آسیب‌های روحی دخترک بیش از آسیب‌های جسمی اوست. دختر، خواب سگ را می‌بیند، می‌ترسد، جیغ می‌زند و بیدار می‌شود. او از تمام سگ‌ها می‌ترسد حتی سگ‌های دل‌نشین کارتونی. اتفاق تلخی بود. این حادثه نشان داد که سگ نگه داشتن در ایران هم مانند خیلی مسائل دیگر احتیاج به فرهنگ سازی دارد. برخی از ما تصور می‌کنیم وقتی به مکان عمومی می‌رویم، هرکاری که دل‌مان خواست می‌توانیم انجام دهیم. نمونه بارز آن رفتار دو جوان صاحب سگ در لواسان است. آنها فکر می‌کنند چون به پارک آمده‌اند حق دارند، سگ‌های خود را رها کنند تا آنها در فضای باز، بازی کنند و به این سو و آن سو بروند. این کار دقیقا رعایت نکردن حق دیگر شهروندانی است که پارک می‌آیند. ما اگر با سگ خود به فضای عمومی می‌رویم، حق نداریم، حیوان را آزاد کنیم. در باغ شخصی یا خانه، سگ می‌توان آزادانه به هرکجا که دلش خواست برود اما در فضای عمومی حتما باید قلاده داشته باشد. حقوق شهروندی همین چیزهای ساده است که رعایت نمی‌کنیم. سگ یک حیوان است. هرلحظه می‌تواند برای انسان خطر آفرین باشد حتی اگر بهترین آموزش‌ها را دیده باشد. پس باید حسابی در مکان‌های عمومی حواس‌مان به آن‌ها باشد. جالب است که دو جوان دو سگی که در دسته سگ‌های خطرناک تعریف می‌شوند را به راحتی آزاد می‌گذارند، چون تصور می‌کنند آنها آموزش دیده‌اند. حاصل این تفکر و تصور می‌شود این دخترک بیچاره. در آمریکا و اروپا هم قوانین محکمی در مورد آوردن سگ به خیابان و مکان عمومی وجود دارد به ویژه سگ‌هایی که خطرناک هستند. در ادامه به برخی از قوانین در مورد سگ در اروپا و آمریکا اشاره می‌کنیم. قانون نژادها Breed Bans هدف این قانون بیشتر نژادهای گروه Bullمانند پیت بول و سگ‌های نژاد گارد مانند روتفایلر، دوبرمن، ماستیف، ژرمن شپرد و …. در بر می گیرد. صاحبان این سگ‌ها باید به سگ‌های خود آموزش بدهند تا به دیگران آسیب نزنند و سگ‌های که عصبی هستند باید با پوزه بند به بیرون بیایند و مجوز عدم حمله به دیگران را دریافت کنند. در برخی از شهرهای امریکا این قانون برای آپارتمان‌ها هم وضع شده است. قانون قلاده  Leash Laws در این قانون سگ در معابر عمومی و یا پارکهای که استفاده آن برای عموم آزاد است حق تردد بدون قلاده را ندارد. این قانون عاملی است تا از گاز گرفتن سگ جلوگیری شود و از بروز خطر برخورد سگها با اتومبیل جلوگیری می کند در برخی از ایالت‌های امریکا طول بند قلاده نباید از ۶ فوت بیشتر باشد. حکم صدا Noise Ordinances این قانون در برخی از شهرهای امریکا وضع شده است. این قانون برای سگ‌هایی است که صاحبان آنها ساعتها در خارج از خانه مشغول کار کردن هستند و سگشان از تنهای شروع به پارس کردن می کند. در این قانون بعد از شکایت همسایه ها در مرحله اول از ...

تازه ترین اخبار