رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
  • الجمعة ۷ ربيع أول ۱۴۴۰
  • 2018 Friday 16 November
تهران Light Rain
٨(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۶.١٨(in)
محدوده دید ٣.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۶.١٨(in)

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده از سوی کارشناسان، دامداران در ۹۹ درصد از حملات گرگ به دام ها، مقصر هستند.

علی قره چه لو، افزود: اغلب دامداران در حفظ و حراست از دام‌های اهلی در برابر حملات احتمالی گرگ ها، سهل انگاری و بی احتیاطی می‌کنند.

وی اظهار داشت: کم ارتفاع بودن دیوار محوطه و محکم نبودن درب و پنجره محل نگهداری دام ها، نبود سگ‌های نگهبان گله، رها کردن گله‌های درحال چرا به حال خود، بی احتیاطی و هوشیار نبودن چوپانان ازجمله عواملی هستند که گرگ‌ها را در رسیدن به شکار سهل و آماده، یاری می‌دهند.

قره چه لو افزود: امسال ۶ مورد حمله گرگ به دام‌های روستائیان در استان را داشتیم که در پی آن ۱۵ راس گوسفند، یک راس گاو، یک راس الاغ و یک راس کره اسب، تلف شدند، اما خوشبختانه، گزارشی از حمله این جانور درنده به انسان را نداشتیم.

وی با بیان اینکه بطور معمول گرگ‌ها از انسان‌ها دوری کرده و به ندرت و در شرایط خاص به انسان حمله می‌کنند، ادامه داد: لازم است دامداران برای جبران خسارت احتمالی ناشی از حوادثی، چون حمله گرگ به دام‌های اهلی خود، به بیمه کردن دام ها، توجه جدی بکنند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: پارسال ۱۳ نفر در این استان بر اثر حمله گرگ، زخمی و به منظور مداوا و درمان به بیمارستان منتقل شدند و ۳۰ مورد حمله نیز به دام‌های اهلی، صورت گرفت.

پارسال، فروردین ماه پسربچه یک و نیم ساله در روستای زواجر، اردیبهشت ماه دختر بچه سه و نیم ساله‌ای در روستای زرند شهرستان خدابنده و مرد ۳۵ ساله‌ای در روستای گیلوان شهرستان طارم، خرداد ماه هفت نفر شامل ۲ زن، ۲ مرد، ۲ دختر هشت ساله و پسربچه‌ای ۱۳ ساله در روستای رامین شهرستان زنجان و دی ماه نیز در شهر زرین آباد یک مرد ۶۹ ساله، در روستای ینگی کند سیدلر یک زن ۴۳ ساله و در روستای ایچ نیز یک مرد ۳۲ ساله توسط گرگ مهاجم زخمی شدند.

براساس بررسی‌های انجام گرفته و وجود شواهد، حمله به ۲ کودک در روستا‌های زواجر و زرند از توابع شهرستان خدابنده توسط گرگ‌های هیبریدی (سگ گرگ) که خطرناک‌تر از گرگ‌های معمولی هستند و در واقع هیچ ترس و واهمه‌ای از نزدیک شدن به انسان و سکونتگاه‌های انسانی ندارند، صورت گرفته بود.

گرگ‌های معمولی اگر به انسان حمله ور شوند همان لحظه نخست طعمه خود را می‌درند، اما اتفاق رخ داده در این ۲ روستای خدابنده حکایت از این داشت که این حیوانات مهاجم منتسب به گرگ پس از حمله به کودکان آن‌ها را زنده به دهان گرفته و با خود می‌برده اند.

سال ۹۵ نیز سه فرد بزرگسال در روستا‌های چپقلو، گوگجه ییلاق و حسام آباد شهرستان خدابنده و سه نفر نیز در روستا‌های شهرستان ابهر، مورد حمله گرگ قرار گرفته بودند.

ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

مهرداد خدیر؛

خود دانید و مملکت «تان!»

فیلم گفت و گوی یک کشاورز طبسی با وزیر جهاد کشاورزی که در فضای مجازی انتشار یافته یک دنیا حرف دارد. در این ویدیو پیرمرد در مواجهه با محمود حجتی به جای تقاضاها یا گله های معمول در مقام یک ناصح، شعر مشهوری را می خواند که البته به اشتباه به حافظ نسبت داده می شود: همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ ... این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم... لحن پیرمرد در این کلیپ شِکوه‌آمیز اما با شُکوه و در عین حال مشفقانه است. صحنۀ تکان‌دهنده اما در پایان است. آنجا که با خونسردی و بی نیازی دست خود را به شانه‌های آقای وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!» دربارۀ این گفت وگو چند نکته را می توان یادآور شد: 1. صرف حضور وزیران در جمع مردم امری مثبت است. نباید چنان فضاسازی و نقد شود که وزیران ترجیح دهند در دفتر کار خود بمانند یا با مردم گفت و گو نکنند. آن هم در دورانی که هر کس با گوشی تلفن همراه خود تصویر برداری می کند. از این نظر جای نگرانی است که استمرار انتشار این ویدیوها این تماس ها را محدود کند. همان نکته ای که درباره ویدیوی گفت و گوی وزیر بهداشت با آن نانوا نوشتیم. 2. کشاورز طبسی با شور و حرارت شعر را می خواند و نصیحت می کند اما آقای وزیر «خُب خُب» می کند. حال آن که می توانست برخورد صمیمانه تری داشته باشد. محمود حجتی را به برخوردهای صمیمانه و اصطلاحا «خاکی بودن» می شناختیم و می شناسیم. اما این رفتار به این تصور خصوصا برای کسانی که با پیشینه و خاستگاه سیاسی او آشنا نیستند خدشه وارد می کند. 3. بعید است آقای حجتی بتواند مانند این پیرمرد این گونه شعر بخواند یا در مقابل مقامات بالاتر به صراحت نظر خود را ابراز کند. آیا این استغنا و طلب نکردن برای خود و دغدغۀ جامعه داشتن شایستۀ تحسین نبود؟ آیا بر زبان آوردن کلمۀ «احسنت» این قدر سخت بود؟ واقعا جا نداشت بر پیشانی پیرمرد و حتی دست او بوسه بزند؟ او که زاده و بالیدۀ یک خانوادۀ متمکن نیست و خاستگاه خودش نیز همین بوده است. 4. چنانچه اشاره شد اصل ماجرا در آخر اتفاق می افتد: خود دانید و مملکت تان! تمام قصه در همین «تان» است. این که احساس «غیر بودن» یا « دیگری بودن» می کند. کشاورز طبسی به زبان شعر و کنایه دربارۀ « شکاف بین دولت و ملت» هشدار می دهد. بی آن که دچار لکنت شود یا کلمات را در لفافه بپیچد این موضوع را توضیح می دهد. اگر احساس تعلق به کشور از بین برود و به جای «مملکت مان» بشنویم «مملکت تان» هشداری جدی است و با «خب خب» هم حل نمی شود. وقتی مردم احساس کنند به رأی و نظر آنان احترام گذاشته نمی شود، وقتی با تبعیض و تحقیر رو به رو شوند و وقتی های دیگر رابطۀ مردم با حکومت ...

تازه ترین اخبار