رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 63 خبر


  • شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
  • السبت ۶ ربيع ثاني ۱۴۴۰
  • 2018 Saturday 15 December
تهران لطیف
١٠(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۶.٢٣(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.٢٣(in)

قرار است کانال بانکی در اروپا تاسیس شود اما فعلاً کسی موافقت نکرده در هرحال به نظر می‌آید که این کانال در فرانسه تاسیس خواهد شد.

زمانی‌نیا با بیان اینکه مذاکرات کارشناسی برای ایجاد یک کانال پرداخت بانکی بین یک یا دو بانک ایرانی و چند بانک کوچک اروپایی در جریان است گفت: آنگونه که از شواهد پیداست کانال بانکی در فرانسه تاسیس می‌شود و امیدواریم تا چند هفته آینده به نتیجه برسد.

به گزارش ایلنا، امیرحسین زمانی‌نیا در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قشم در حوزه نفت و انرژی اظهار داشت: بخشی از وظیفه مسئولین پیش‌بینی آینده و تشریح وضعیت کنونی است. مدت زمان زیادی است که منتظر اقدام اروپا برای باقی ماندن اروپا و ایران در برجام هستیم.

وی ادامه داد: حفظ تعادل استراتژیک مستلزم این است که اروپا اقدامی انجام دهد و روسیه، چین، انگلستان، آلمان، فرانسه، هند، ژاپن، برزیل و دیگر کشورها هم بتوانند نقش خود را در شرایط تحریم و روابط بین‌المللی جدیدی که در حال شکل‌گیری است ایفا کند.

معاون وزیر نفت در امور بازرگانی و بین‌الملل تصریح کرد: همیشه سوال ما این بوده که منابع ما چه زمانی تامین می‌شود. رفتار ترامپ غیر متمدنانه است و با فرهنگ عمومی دنیا در روابط بین‌الملل جور در نمی‌آید. شاید اینکه گفته می‌شود آمریکا در حال افول است به این معناست که نفوذ آمریکا در دنیا کاهش می‌یابد.

زمانی‌نیا با بیان اینکه اروپا عنوان می‌کند که مگر ما اسیر جنگی هستیم که آمریکا با ما به این شکل رفتار می‌کند گفت: مشکل آمریکا، ایران است؛ ما هستیم که هزینه پرداخت می‌کنیم قرار است یک قرار بانکی با اروپا داشته باشیم و اروپایی‌ها نیز دنبال آن هستند اما در عمل هر اقدامی که بخواهند انجام دهند متوجه نفوذ آمریکا می‌شوند البته در مورد نفوذ استراتژیک اروپا نیز شکی نیست.

وی با بیان اینکه در ملاقات‌های خصوصی تاکید شده که منافع استراتژیک اروپا اقتضا می‌کند برجام را حفظ کند تصریح کرد: مذاکرات کارشناسی برای ایجاد یک کانال پرداخت بانکی بین یک یا دو بانک ایرانی و چند بانک کوچک اروپایی که تعامل کمتری با آمریکا دارند در جریان است. این کانال در مرحله اول برای اقلام غیر تحریمی است و از اواسط سال ۲۰۱۹ توسعه یافته و اقلام تحریم‌شده را هم شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه احتمال تاسیس کانال بانکی بین اروپا و ایران در فرانسه وجود دارد افزود: قرار است کانال بانکی در اروپا تاسیس شود اما فعلاً کسی موافقت نکرده در هرحال به نظر می‌آید که این کانال در فرانسه تاسیس خواهد شد. مذاکرات کارشناسی آن در جریان است و امیدواریم تا چند هفته آینده به نتیجه برسد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه کشورهای بزرگ از جمله چین، روسیه، ژاپن، هند و برزیل منتظر هستند تا ببینند کانال پرداخت اروپایی به چه صورت کار می‌کننداظهار داشت: این کشورها می‌خواهند مطمئن شوند که از تحریم‌ها مصون خواهند بود.

وی با بیان اینکه معافیت هشت کشور از تحریم را ایران به آمریکا القا کرده است خاطرنشان کرد: اگر جان بولتون می‌توانست آنطور که می‌خواهد رفتار کند بدون توجه به قیمت بنزین در آمریکا معافیت نفتی به هفت کشور نمی‌داد. ما یک آشنایی ۳۰ ساله با آقای بولتون داریم و هرکدام از ما دعوای مفصلی در جلسه با ایشان داشته‌ایم. آدم تندی است، هیچ کدام از سفرای اروپا چه غربی و چه شرقی حاضر نبود با اقای بولتون مراوده داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه معافیت آمریکا با هشت کشور تصمیم ایالات متحده نبود یادآور شد: استراتژی وزارت نفت و سیاست‌های ایران منجر به این معافیت‌ها شده است.

زمانی‌نیا در ادامه با اشاره به اهمیت قیمت بنزین در آمریکا گفت: اگر قیمت‌ها به بیش از ۳ دلار و ۳۰ سنت برسد مردم این کشور اعتراض می‌کنند.

وی با بیان اینکه بین ایران و آمریکا جنگ اطلاعاتی وجود دارد اظهار داشت: عملکرد وزارت نفت در چند ماه اخیر بسیار موفق بوده است. البته این وزارتخانه نمی‌تواند درباره آمار و ارقام حرف بزند زیرا جنگ جدی اطلاعاتی، روانی و افکار عمومی بین تهران و واشنگتن در جریان است. هر اطلاعاتی که ما بدهیم آنها استفاده کرده و هر اطلاعاتی که آنها بدهند ما استفاده می‌کنیم. هر دو طرف یکدیگر را خوب می‌فهمند اما اینکه این جنگ تا چه زمانی ادامه دارد به تغییر ماهوی روابط بین‌الملل بستگی دارد و اینکه اتحادیه اروپا چقدر مستقل از آمریکا بوده و نفوذ مالی آمریکا چقدر در دنیا محدود می‌شود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ایران در نفت جلوتر از برنامه خود قرار دارد یادآور شد: بنده فکر می‌کنم با مشکلات کمتری از تحریم‌های جدید آمریکا گذر خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: ما آماده مشکلات بیشتری بوده و هستیم. احتمالاً لیست اسامی و شرکت‌هایی که آمریکا تحریم کرده مدام به روز می‌شود اما مهم نیست. به دلیل ظرفیت‌های داخلی و تجربیات بین‌المللی مشکلات را پشت سر می‌گذاریم.

وی همچنین به ظرفیت جزیره قشم در حوزه نفت و انرژی اشاره و اظهار داشت: قشم جایگاه خوبی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کوچک زیر ۱۰۰ میلیون دلار است و ما از این پروژه ها به خصوص در بخش ذخیره‌سازی و بانکرینگ حمایت می‌کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

تکرار بازی برجام با FATF؛

ملاک همچنان «جیب مردم» است؟

حسن روحانی-۱۹ آذر ۹۷- در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی گفت: «اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آن چه قدر سود دارد و نبودنش چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد». به گزارش حامی خبر؛ رئیس جمهور در ادامه با تأکید بر اینکه بدون همکاری با بانک‌های خارجی هزینه‌ها ۲۰ درصد گران‌تر و با وجود همکاری هزینه‌ها کاهش می‌یابد، تصریح کرد: «اگر FATF، باشد هزینه‌ها ۲۰ درصد ارزان‌تر است و بدون آن گران‌تر خواهد بود و کسی که علیه این مسأله شعار می‌دهد، باید هزینه‌اش را هم بپردازد. پذیرفتنی نیست که یک نفر در ارگان و نهادی شعار دهد و آثار این شعار برای مردم ترجمه نشود». آقای روحانی گفته است که «اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آن چه قدر سود دارد و نبودنش چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد». جناب رئیس جمهور باید توجه داشته باشد که مردم نیازی به ترجمه شدن مسئله برجام ندارند. خود ایشان قبلاً در این زمینه راهکار داده است و تاکید داشته که «ملاک، جیب مردم است». بدون برجام دلار حدود ۳۰۰۰ تومان بود و با برجام دلار تا آستانه ۱۸۰۰۰ تومان نیز افزایش پیدا کرد و اکنون نیز در کانال ۱۰ و ۱۱ هزارتومان قرار دارد. این در حالی است که مردم در اثر تبلیغات و عملیات روانی ستاد برجام اینگونه تصور می‌کردند که قیمت هر دلار در پسابرجام ۱۰۰۰ تومان خواهد شد. بدون برجام سکه حدود یک میلیون تومان بود اما در پسابرجام قیمت سکه تا آستانه ۵ میلیون تومان نیز افزایش یافت و اکنون قیمت سکه حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. بدون برجام پراید حدود ۲۰ میلیون تومان بود ولی با برجام به حدود ۴۰ میلیون تومان رسید. قیمت خودرو در پسابرجام به طرز سرسام آوری افزایش یافت. در مهرماه سال ۹۲ -۲ ماه پس از آغاز به کار دولت روحانی-متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران، سه میلیون و ۷۶۴ هزار تومان بوده اما در مهر ۹۷ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به هشت‌میلیون و ۶۳۳ هزار تومان افزایش یافت. به عبارت دیگر در بازه زمانی مهرماه ۹۲ تا مهرماه ۹۷ قیمت متوسط یک مترمربع آپارتمان در تهران حدود ۱۳۰ درصد افزایش یافت. در فاصله زمانی سال ۹۶ تا ۹۷ و دقیقاً زمانیکه مسئولان دولتی مدعی بودند که زمان رسیدن میوه‌های برجام است، نرخ اجاره بها برای یک واحد مسکونی ۵۰ متری از ۴۰۰ هزار به ۷۰۰ هزار تومان و با افزایش ۱۰ میلیونی ودیعه مواجه شد. بدهی خارجی ایران در ابتدای دی ۱۳۹۴ یعنی قبل از اجرای برجام، ۵ میلیارد و ۶۷۵ میلیون دلار بود. بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی، بدهی خارجی ایران در پایان سال ۱۳۹۶ به ۱۰ میلیارد و ۹۱۰ میلیون دلار افزایش یافته است. یعنی مدت ۲ سال و سه ماه از اجرای برجام، ایران از لحاظ بدهی خارجی، ۹۲ درصد مقروض‌تر شده است. (افزایش حدوداً ۲ برابری بدهی خارجی کشور.) در پسابرجام واردات به طرز نگران کننده‌ای افزایش یافت. در سال ۱۳۹۶ میزان واردات (واردات گمرکی + غیرگمرکی + واردات خدمات) به  ۹۳.۸ میلیارد دلار رسید که نسبت ...

تازه ترین اخبار