رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 13 خبر


  • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
  • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 16 February
تهران Partly Cloudy / Windy
١٠(°C)
وزش باد ٢٣(mph)
فشار ٢۵.٨٧(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 2-Low
رطوبت ٢۵.٨٧(in)

قرار است کانال بانکی در اروپا تاسیس شود اما فعلاً کسی موافقت نکرده در هرحال به نظر می‌آید که این کانال در فرانسه تاسیس خواهد شد.

زمانی‌نیا با بیان اینکه مذاکرات کارشناسی برای ایجاد یک کانال پرداخت بانکی بین یک یا دو بانک ایرانی و چند بانک کوچک اروپایی در جریان است گفت: آنگونه که از شواهد پیداست کانال بانکی در فرانسه تاسیس می‌شود و امیدواریم تا چند هفته آینده به نتیجه برسد.

به گزارش ایلنا، امیرحسین زمانی‌نیا در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قشم در حوزه نفت و انرژی اظهار داشت: بخشی از وظیفه مسئولین پیش‌بینی آینده و تشریح وضعیت کنونی است. مدت زمان زیادی است که منتظر اقدام اروپا برای باقی ماندن اروپا و ایران در برجام هستیم.

وی ادامه داد: حفظ تعادل استراتژیک مستلزم این است که اروپا اقدامی انجام دهد و روسیه، چین، انگلستان، آلمان، فرانسه، هند، ژاپن، برزیل و دیگر کشورها هم بتوانند نقش خود را در شرایط تحریم و روابط بین‌المللی جدیدی که در حال شکل‌گیری است ایفا کند.

معاون وزیر نفت در امور بازرگانی و بین‌الملل تصریح کرد: همیشه سوال ما این بوده که منابع ما چه زمانی تامین می‌شود. رفتار ترامپ غیر متمدنانه است و با فرهنگ عمومی دنیا در روابط بین‌الملل جور در نمی‌آید. شاید اینکه گفته می‌شود آمریکا در حال افول است به این معناست که نفوذ آمریکا در دنیا کاهش می‌یابد.

زمانی‌نیا با بیان اینکه اروپا عنوان می‌کند که مگر ما اسیر جنگی هستیم که آمریکا با ما به این شکل رفتار می‌کند گفت: مشکل آمریکا، ایران است؛ ما هستیم که هزینه پرداخت می‌کنیم قرار است یک قرار بانکی با اروپا داشته باشیم و اروپایی‌ها نیز دنبال آن هستند اما در عمل هر اقدامی که بخواهند انجام دهند متوجه نفوذ آمریکا می‌شوند البته در مورد نفوذ استراتژیک اروپا نیز شکی نیست.

وی با بیان اینکه در ملاقات‌های خصوصی تاکید شده که منافع استراتژیک اروپا اقتضا می‌کند برجام را حفظ کند تصریح کرد: مذاکرات کارشناسی برای ایجاد یک کانال پرداخت بانکی بین یک یا دو بانک ایرانی و چند بانک کوچک اروپایی که تعامل کمتری با آمریکا دارند در جریان است. این کانال در مرحله اول برای اقلام غیر تحریمی است و از اواسط سال ۲۰۱۹ توسعه یافته و اقلام تحریم‌شده را هم شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه احتمال تاسیس کانال بانکی بین اروپا و ایران در فرانسه وجود دارد افزود: قرار است کانال بانکی در اروپا تاسیس شود اما فعلاً کسی موافقت نکرده در هرحال به نظر می‌آید که این کانال در فرانسه تاسیس خواهد شد. مذاکرات کارشناسی آن در جریان است و امیدواریم تا چند هفته آینده به نتیجه برسد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه کشورهای بزرگ از جمله چین، روسیه، ژاپن، هند و برزیل منتظر هستند تا ببینند کانال پرداخت اروپایی به چه صورت کار می‌کننداظهار داشت: این کشورها می‌خواهند مطمئن شوند که از تحریم‌ها مصون خواهند بود.

وی با بیان اینکه معافیت هشت کشور از تحریم را ایران به آمریکا القا کرده است خاطرنشان کرد: اگر جان بولتون می‌توانست آنطور که می‌خواهد رفتار کند بدون توجه به قیمت بنزین در آمریکا معافیت نفتی به هفت کشور نمی‌داد. ما یک آشنایی ۳۰ ساله با آقای بولتون داریم و هرکدام از ما دعوای مفصلی در جلسه با ایشان داشته‌ایم. آدم تندی است، هیچ کدام از سفرای اروپا چه غربی و چه شرقی حاضر نبود با اقای بولتون مراوده داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه معافیت آمریکا با هشت کشور تصمیم ایالات متحده نبود یادآور شد: استراتژی وزارت نفت و سیاست‌های ایران منجر به این معافیت‌ها شده است.

زمانی‌نیا در ادامه با اشاره به اهمیت قیمت بنزین در آمریکا گفت: اگر قیمت‌ها به بیش از ۳ دلار و ۳۰ سنت برسد مردم این کشور اعتراض می‌کنند.

وی با بیان اینکه بین ایران و آمریکا جنگ اطلاعاتی وجود دارد اظهار داشت: عملکرد وزارت نفت در چند ماه اخیر بسیار موفق بوده است. البته این وزارتخانه نمی‌تواند درباره آمار و ارقام حرف بزند زیرا جنگ جدی اطلاعاتی، روانی و افکار عمومی بین تهران و واشنگتن در جریان است. هر اطلاعاتی که ما بدهیم آنها استفاده کرده و هر اطلاعاتی که آنها بدهند ما استفاده می‌کنیم. هر دو طرف یکدیگر را خوب می‌فهمند اما اینکه این جنگ تا چه زمانی ادامه دارد به تغییر ماهوی روابط بین‌الملل بستگی دارد و اینکه اتحادیه اروپا چقدر مستقل از آمریکا بوده و نفوذ مالی آمریکا چقدر در دنیا محدود می‌شود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ایران در نفت جلوتر از برنامه خود قرار دارد یادآور شد: بنده فکر می‌کنم با مشکلات کمتری از تحریم‌های جدید آمریکا گذر خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: ما آماده مشکلات بیشتری بوده و هستیم. احتمالاً لیست اسامی و شرکت‌هایی که آمریکا تحریم کرده مدام به روز می‌شود اما مهم نیست. به دلیل ظرفیت‌های داخلی و تجربیات بین‌المللی مشکلات را پشت سر می‌گذاریم.

وی همچنین به ظرفیت جزیره قشم در حوزه نفت و انرژی اشاره و اظهار داشت: قشم جایگاه خوبی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کوچک زیر ۱۰۰ میلیون دلار است و ما از این پروژه ها به خصوص در بخش ذخیره‌سازی و بانکرینگ حمایت می‌کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

محمد کاظم انبارلویی؛

چرا آمریکا رو به افول است؟

پاسخ به این پرسش برای ما حیاتی است که چرا آمریکا رو به افول است؟ فهم چیستی ماهیت قدرت در آمریکا به چرایی این پرسش، هر فردی را که جویای حقیقت باشد، رهنمون می‌سازد. قدرت آمریکایی‌ها روی چهار ستون استوار بود که عبارتند از: 1- رکن اخلاقی و ایدئولوژیک 2- توانایی در حل معضلات خود و همپیمانان 3- توانایی ائتلاف ‌سازی و استفاده از قدرت‌های دیگر برای مقابله با رقیب 4- قدرت مهار رقیب رکن اول: آمریکا به ویژه در نیم قرن اخیر، خود را پرچمدار «دموکراسی» و «آزادی» در جهان می‌دانست. آمریکایی‌ها با این دو پرچم، داعیه‌ دار حقوق بشر در سرزمین خود و در کل جهان بودند. روسای جمهور آمریکا یک دکور اخلاقی داشتند و خود را در کادر این دکور تعریف می‌کردند. امروز از این بساط و دکور چیزی باقی‌ نمانده است. آنها به کسی رای دادند تا به کاخ سفید راه یابد که تیر خلاص به اخلاق، مذهب، انسانیت، آزادی و پایبندی به تعهدات بزند. فیلسوفان سیاسی غرب و آمریکا از تئوری‌پردازی در حوزه‌های اخلاق، سیاست، حقوق اساسی، حقوق بین‌الملل و ... عقیم هستند. آنان که می‌گفتند لیبرالیسم پایان تاریخ است و پس از آن هیچ کس قادر نیست اندیشه‌ای ناب در خصوص فلاح و رستگاری بشر بیاورد، امروز سوگمندانه به پایان کار خود و ایده‌های پوسیده خود نشسته ‌اند و حرفی برای بشر ندارند. آنها با بازخیزش جوامع اسلامی به سوی تمدن اسلامی و ظهور انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) و استمرار انقلاب پس از امام (ره) توسط مقام معظم رهبری، به پرسش‌های کلیدی عصر ما دیگر نمی‌توانند پاسخ دهند. موتور ایدئولوژی آنها فاقد یک سوخت معنوی و ساخت اخلاقی است. قدرت در آمریکا فعلاً در چاه ویل حاکمیت دوگانه است، بعید است از این مخمصه رهایی یابد. آمریکائی ها در عصری زندگی می‌کنند که زیر آواری از پرسش‌های بی‌پایان به ویژه در حوزه آزادی دفن شده‌اند. آنها از رویارویی نبرد نرم با ایران کم آورده‌اند، آستانه تحمل خود را از دست داده‌اند، بستن صدها صفحه شبکه‌های اجتماعی در فیسبوک، تونیتر و اینستاگرام که برخی از آنها تا 5/2 میلیون نفر مخاطب دارد و از سوی ایرانیان و طرفداران جمهوری اسلامی پیام‌رسانی می‌شود، نشان می‌دهد آزادی قلم و بیان و گردش آزاد اطلاعات، آمریکائی ها را به شدت رنج می ‌دهد. رکن دوم: آمریکایی‌ها امروز بدهکارترین دولت خود را تجربه می‌کنند، زیرساخت‌های حیاتی آمریکا در تمامی ابعاد نیاز به نوسازی دارد. اینکه ترامپ با راه‌اندازی جنگ تعرفه‌ها مشغول جیب‌ زنی رفقا و متحدان خود است، نشان می‌دهد برای نوسازی آمریکا سخت نیازمند بودجه است. با قرض و قوله نمی‌تواند آن نیازمندی‌ها را برطرف کند. باید هزینه‌ها به ‌ویژه هزینه‌های سرسام‌ آور لشکرکشی به اقصی نقاط جهان را کم کند و به فکر درآمدزایی باشد. آمریکا‌یی‌ها امروز برای حکمرانی خوب در برابر کوهی از پرسش‌های بی‌پاسخ قرار دارند. برای پاسخ به آنها، زدن زیر هر پیمان و عهدی را اولین راه‌ حل می‌ دانند. سازمان آمار آمریکا می‌گوید: «48 درصد مردم آمریکا گرسنه ‌اند و در مرز خط فقر زندگی ...

تازه ترین اخبار