رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • السبت ۲۰ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 25 May
اوقات شرعی

قرار است کانال بانکی در اروپا تاسیس شود اما فعلاً کسی موافقت نکرده در هرحال به نظر می‌آید که این کانال در فرانسه تاسیس خواهد شد.

زمانی‌نیا با بیان اینکه مذاکرات کارشناسی برای ایجاد یک کانال پرداخت بانکی بین یک یا دو بانک ایرانی و چند بانک کوچک اروپایی در جریان است گفت: آنگونه که از شواهد پیداست کانال بانکی در فرانسه تاسیس می‌شود و امیدواریم تا چند هفته آینده به نتیجه برسد.

به گزارش ایلنا، امیرحسین زمانی‌نیا در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قشم در حوزه نفت و انرژی اظهار داشت: بخشی از وظیفه مسئولین پیش‌بینی آینده و تشریح وضعیت کنونی است. مدت زمان زیادی است که منتظر اقدام اروپا برای باقی ماندن اروپا و ایران در برجام هستیم.

وی ادامه داد: حفظ تعادل استراتژیک مستلزم این است که اروپا اقدامی انجام دهد و روسیه، چین، انگلستان، آلمان، فرانسه، هند، ژاپن، برزیل و دیگر کشورها هم بتوانند نقش خود را در شرایط تحریم و روابط بین‌المللی جدیدی که در حال شکل‌گیری است ایفا کند.

معاون وزیر نفت در امور بازرگانی و بین‌الملل تصریح کرد: همیشه سوال ما این بوده که منابع ما چه زمانی تامین می‌شود. رفتار ترامپ غیر متمدنانه است و با فرهنگ عمومی دنیا در روابط بین‌الملل جور در نمی‌آید. شاید اینکه گفته می‌شود آمریکا در حال افول است به این معناست که نفوذ آمریکا در دنیا کاهش می‌یابد.

زمانی‌نیا با بیان اینکه اروپا عنوان می‌کند که مگر ما اسیر جنگی هستیم که آمریکا با ما به این شکل رفتار می‌کند گفت: مشکل آمریکا، ایران است؛ ما هستیم که هزینه پرداخت می‌کنیم قرار است یک قرار بانکی با اروپا داشته باشیم و اروپایی‌ها نیز دنبال آن هستند اما در عمل هر اقدامی که بخواهند انجام دهند متوجه نفوذ آمریکا می‌شوند البته در مورد نفوذ استراتژیک اروپا نیز شکی نیست.

وی با بیان اینکه در ملاقات‌های خصوصی تاکید شده که منافع استراتژیک اروپا اقتضا می‌کند برجام را حفظ کند تصریح کرد: مذاکرات کارشناسی برای ایجاد یک کانال پرداخت بانکی بین یک یا دو بانک ایرانی و چند بانک کوچک اروپایی که تعامل کمتری با آمریکا دارند در جریان است. این کانال در مرحله اول برای اقلام غیر تحریمی است و از اواسط سال ۲۰۱۹ توسعه یافته و اقلام تحریم‌شده را هم شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه احتمال تاسیس کانال بانکی بین اروپا و ایران در فرانسه وجود دارد افزود: قرار است کانال بانکی در اروپا تاسیس شود اما فعلاً کسی موافقت نکرده در هرحال به نظر می‌آید که این کانال در فرانسه تاسیس خواهد شد. مذاکرات کارشناسی آن در جریان است و امیدواریم تا چند هفته آینده به نتیجه برسد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه کشورهای بزرگ از جمله چین، روسیه، ژاپن، هند و برزیل منتظر هستند تا ببینند کانال پرداخت اروپایی به چه صورت کار می‌کننداظهار داشت: این کشورها می‌خواهند مطمئن شوند که از تحریم‌ها مصون خواهند بود.

وی با بیان اینکه معافیت هشت کشور از تحریم را ایران به آمریکا القا کرده است خاطرنشان کرد: اگر جان بولتون می‌توانست آنطور که می‌خواهد رفتار کند بدون توجه به قیمت بنزین در آمریکا معافیت نفتی به هفت کشور نمی‌داد. ما یک آشنایی ۳۰ ساله با آقای بولتون داریم و هرکدام از ما دعوای مفصلی در جلسه با ایشان داشته‌ایم. آدم تندی است، هیچ کدام از سفرای اروپا چه غربی و چه شرقی حاضر نبود با اقای بولتون مراوده داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه معافیت آمریکا با هشت کشور تصمیم ایالات متحده نبود یادآور شد: استراتژی وزارت نفت و سیاست‌های ایران منجر به این معافیت‌ها شده است.

زمانی‌نیا در ادامه با اشاره به اهمیت قیمت بنزین در آمریکا گفت: اگر قیمت‌ها به بیش از ۳ دلار و ۳۰ سنت برسد مردم این کشور اعتراض می‌کنند.

وی با بیان اینکه بین ایران و آمریکا جنگ اطلاعاتی وجود دارد اظهار داشت: عملکرد وزارت نفت در چند ماه اخیر بسیار موفق بوده است. البته این وزارتخانه نمی‌تواند درباره آمار و ارقام حرف بزند زیرا جنگ جدی اطلاعاتی، روانی و افکار عمومی بین تهران و واشنگتن در جریان است. هر اطلاعاتی که ما بدهیم آنها استفاده کرده و هر اطلاعاتی که آنها بدهند ما استفاده می‌کنیم. هر دو طرف یکدیگر را خوب می‌فهمند اما اینکه این جنگ تا چه زمانی ادامه دارد به تغییر ماهوی روابط بین‌الملل بستگی دارد و اینکه اتحادیه اروپا چقدر مستقل از آمریکا بوده و نفوذ مالی آمریکا چقدر در دنیا محدود می‌شود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ایران در نفت جلوتر از برنامه خود قرار دارد یادآور شد: بنده فکر می‌کنم با مشکلات کمتری از تحریم‌های جدید آمریکا گذر خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: ما آماده مشکلات بیشتری بوده و هستیم. احتمالاً لیست اسامی و شرکت‌هایی که آمریکا تحریم کرده مدام به روز می‌شود اما مهم نیست. به دلیل ظرفیت‌های داخلی و تجربیات بین‌المللی مشکلات را پشت سر می‌گذاریم.

وی همچنین به ظرفیت جزیره قشم در حوزه نفت و انرژی اشاره و اظهار داشت: قشم جایگاه خوبی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کوچک زیر ۱۰۰ میلیون دلار است و ما از این پروژه ها به خصوص در بخش ذخیره‌سازی و بانکرینگ حمایت می‌کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

لطفا دوباره روی دیوار دموکرات‌ها یادگاری ننویسیم!

حزب دموکرات آمريکا خود را براي رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ آمريکا آماده مي‌کند. اکثر نامزدهاي حزب دموکرات مدعي شده‌اند که اگر در انتخابات پيروز شوند و به کاخ سفيد راه پيدا کنند، بار ديگر به توافق هسته‌اي با ايران باز مي گردند. واقعيت امر اين است که دولت بعدي آمريکا، حتي اگر دولتي دموکرات باشد، قصد احياي توافق هسته‌اي را نخواهد داشت و در عمل نيز به برجام باز نخواهد گشت! نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني‌هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريم‌ها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند (خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريم‌هاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا) از اين توافق خارج شد. سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آنها بخواهند به برجام بازگردند، بايد از جمهوري اسلامي ايران امتيازات جديد و بيشتري بگيرند! منظور دموکرات‌ها از امتيازات جديد، دائمي کردن محدوديت‌هاي مشخص شده زماني در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکي ايران است. چندي پيش "فارين پاليسي" در گزارشي به قلم «ايلان گلدنبرگ»، مشاور سابق «جان کري»، وزير خارجه اسبق آمريکا و «اريک بروئر»، کارشناس انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکا» پيشنهاد کرده رئيس‌جمهور بعدي آمريکا پس از اخذ امتياز از ايران به برجام برگردد. گلدنبرگ و بروئر در اين خصوص مي نويسند: رئيس‌جمهور بعدي بايستي از اهرم فشاري که پس از خروج ترامپ از برجام ايجاد شده براي رسيدن به تفاهم اوليه بر سر بسياري از مسائل محل اختلاف با ايران و آينده برنامه هسته‌اي اين کشور استفاده کنند. پيامي که بايد به ايران و دنيا بدهيم اين است: ما انتظار داريم که بار ديگر به توافق برگرديم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنيم! ما بايد براي بازگشت به برجام امتيازات بيشتري از ايران بگيريم. اين مواضع به خوبي  نشان مي‌دهد که دموکرات‌ها بازي پيچيده‌اي را در خصوص بازگشت به برجام (در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰) طراحي کرده‌اند. مغر متفکر دموکرات‌ها در طراحي اين بازي چندلايه، کسي جز جان کري و مشاورانش نيستند. گلدنبرگ معتقد است توجه به اينکه ايران تصميم گرفته که پايبند به توافق هسته‌اي باشد، علي‌رغم خروج آمريکا از آن در راستاي منافعش است، بازگشت آمريکا و رفع متعاقب تحريم‌ها، در حکم واگذاري يکجانبه امتياز به ايران خواهد بود. واشنگتن مي‌تواند در ازاي اين بازگشت، چيزي از ايران مطالبه کند! نکته مهم تر اينکه دموکرات‌ها پاي تروئيکاي اروپايي را نيز به اين معادله پيچيده باز خواهند کرد. سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه در سال ۲۰۱۷ ميلادي مذاکرات مستمري را با دولت ترامپ بر سر تغيير برجام آغاز کردند. کليت حضور اروپائيان در اين مذاکرات نشان مي‌دهد که اتحاديه اروپا حتي حداقلي‌ترين ...

جدیدترین خبرها