رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۳ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 17 June
اوقات شرعی

یافته‌ های جدید در مورد نقش ویتامین A در میانجی گری رابطه بین باکتری ‌های روده و سیستم ایمنی ممکن است برای ابداع درمان ‌های جدید بیماری های خود ایمنی مانند بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و سایر بیماری های التهابی که روی روده تاثیر می گذارد، “حیاتی” باشد.

تاثیر باکتری های روده بر ویتامین A
اثبات شده است که باکتری ‌های روده نقش حیاتی در حفظ سلامتی ما بازی می‌کنند. تحقیقات نشان داده‌ اند که تریلیون میکروارگانیسم هایی که میزبان روده ما هستند می ‌توانند ما را لاغر، جوان و سالم نگه دارند – هم در بدن و هم در ذهن.
اما چگونه باکتری ‌ها این کار را می ‌کنند؟ پاسخ اول مربوط به سیستم ایمنی است. مطالعات مختلف به آرامی رابطه پیچیده بین باکتری ‌های روده و سیستم ایمنی را حل کرده ‌اند. این مطالعات برهم کنش بین باکتری های مفید روده و باکتری ‌هایی که روده‌ های ما را تسخیر می ‌کنند و می توانند باعث بروز مشکلاتی در بدن شوند را نشان می دهند و به ما می گویند که چگونه بدن ما به بیماری پاسخ می دهد.

دانشمندان مدتی است که متوجه شده اند که میکروبیوم به تنظیم پاسخ های ایمنی کمک می کند. با این حال، بسیاری از مکانیسم های دقیق پشت این تعامل هنوز ناشناخته مانده است. به عنوان مثال، سیستم ایمنی بدن – که برای حفاظت از ما در برابر پاتوژن ها طراحی شده ‌است- دقیقا چگونه عمل می کند که این امکان را برای باکتری ‌ها فراهم می ‌کند که “دوستانه” در روده ما زندگی کنند؟

تحقیقات جدید ممکن است پاسخی را یافته باشند: ویتامین A. گروهی از دانشمندان که به رهبری شیپرا ویشناوا، استادیار میکروبیولوژی مولکولی و ایمونولوژی در دانشگاه براون در پراویدنس، دریافتند که سطح متوسط ویتامین A در روده از فعال شدن بیش از حد سیستم ایمنی جلوگیری می‌ کند.

یافته های منتشر شده در مجله Immunity ممکن است پیامدهای قابل توجهی برای اختلالات خود ایمنی مانند بیماری کرون داشته باشد.

ویتامین A واکنش ایمنی را تحت کنترل نگه می ‌دارد
میکروبیوتای روده شامل بیش از ۱۰۰ تریلیون باکتری است، محققان توضیح می دهند که این باکتری ها عمدتا به دو نوع باکتری های فرمیکوتس ( Firmicutes) و باکتری های Bacteroidetes تقسیم می شوند.

وایزنوا و تیمش، با استفاده از میکروبیوم یک مدل موش ، متوجه شدند که باکتری‌ های روده، پاسخ‌ های ایمنی میزبان خود را با تنظیم یک پروتئین که ویتامین A را در دستگاه گوارش فعال می ‌سازد، کنترل می ‌کنند.

این پروتئین، رتینول دهیدروژناز ۷ (Rdh7) نامیده می شود زیرا ویتامین A را به رتینوئیک اسید تبدیل می کند که شکل فعال ویتامین A است.

علاوه بر این، دانشمندان دریافتند که باکتری های Firmicutes (باکتری هایی که بخشی از خانواده ﮐﻟوﺳﺗرﯾدﯾوم هستند) به طور خاص تر، بیان Rdh7 را پایین می آورد. دانشمندان بر این باورند که باکتری ﮐﻟوﺳﺗرﯾدﯾوم باعث می ‌شود که کبد مقدار زیادی از ویتامین آ را ذخیره کند.

وایزنوا و تیمش، موش ‌هایی را پرورش دادند که به طور ژنتیکی فاقد Rdh۷ در سلول ‌های تشکیل دهنده روده هایشان بودند. این جوندگان دارای سطوح کم اسید رتینوئیک در بافت روده و همچنین سلول های ایمنی کمتری هستند که مولکول به اصطلاح مولکول IL-22 را تشکیل می دهند. IL-22 یک مولکول سیگنال دهنده است که واکنش ضد میکروبی سیستم ایمنی را هدایت می کند.

محقق ارشد همچنین اشاره می کند که دیگر عناصر سیستم ایمنی – مانند سلول های ایمونوگلوبولین A و سایر سلول های T – پس از تخریب Rdh7 موش ها، یکسان باقی ماندند. این نشان می دهد که Rdh7 تنها کلید پاسخ سیستم ایمنی به باکتری ها است.

درمان های جدید برای بیماری های خود ایمنی
دانشمندان تاثیر تحقیقات خود را توضیح می دهند. آنها می گویند که درک تعاملات بین باکتری های روده و پاسخ ایمنی می‌ تواند روش ‌های درمانی جدید برای اختلالات خود ایمنی مانند بیماری التهاب روده را روشن کند.

ویشناوا می ‌گوید: ” بسیاری از این بیماری‌ ها به افزایش پاسخ ایمنی یا فعال‌سازی ایمنی بدن نسبت داده می ‌شوند، اما روش جدیدی پیدا کرده‌ ایم که باکتری در روده ما می ‌تواند واکنش ایمنی را کاهش دهد.”

وی افزود: “این تحقیق می تواند در تعیین درمان در مورد بیماری های خود ایمنی مانند بیماری کرون یا سایر بیماری های التهابی روده و همچنین کمبود ویتامین A حیاتی باشد.”

در آینده، دانشمندان قصد دارند بررسی کنند که چرا سرکوب Rdh۷ برای پاسخ ایمنی بدن حیاتی است و چگونه باکتری، بیان ژن را کنترل می ‌کند.

ویشناوا اظهار کرد: “تغییر در وضعیت ویتامین A و ژن های متابولیکی ویتامین A همزمان با بیماری های التهابی روده است، اما ما نمی دانیم که آیا این باعث التهاب می شود یا خیر. ما امیدواریم که یافته ‌های ما – که باکتری ‌ها می ‌توانند نحوه تولید ویتامین A در روده یا کبد را تنظیم کنند – می ‌تواند به روشن کردن این مساله کمک کند که افزایش و کاهش این ویتامین در التهاب روده چه تاثیری دارد و دقیقا چگونه عمل می کند”.

محقق با تاکید بر نقش رژیم غذایی و باکتری های روده در حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن، ادامه می داد که” هم رژیم غذایی و هم باکتری های موجود در روده ما به شدت به تنظیم نحوه رفتار سلول ‌های ایمنی بدن مرتبط می باشند.”

شیپرا ویشناوا گفت: “پیدا کردن آنچه که این ارتباطات در یک سطح مولکولی، مهم است که بدانیم چگونه می توانیم از رژیم یا باکتری یا هر دو آنها با هم برای تأثیر درمان در بیماری های التهابی یا عفونی استفاده کنیم.”

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

مرگ «یا جنگ، یا مذاکره»

سایت اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب یادداشتی درخصوص دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر کرد. به همین مناسبت، سیاوش فلاح‌پور فعال رسانه‌ای در حوزه‌ مسائل بین‌المللی، به پیام‌های مهم سخنان رهبر انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر ژاپن می‌پردازد. در شرایطی که افکار عمومی جهان منتظر اطلاع از جزئیات پیام رئیس جمهور آمریکا و پیشنهادات احتمالی وی برای تهران بود، سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر موضع ایران نسبت به مذاکرات و بیان علل این موضع به خبر اصلی رسانه‌های جهان تبدیل شده؛ مهندسی معکوسی که تعجب بسیاری از رسانه‌ها را به همراه داشته است. حالا دیگر عباراتی نظیر «ترامپ شایسته تبادل پیام نیست»، «تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارجوب برجام به هیچ وجه تکرار نخواهد شد» یا «کدام عاقلی با کشوری که زیر تمام توافق‌ها زده مذاکره می‌کند؟» در رسانه‌های بین‌المللی جای گمانه‌زنی‌ها درباره جزئیات پیام ترامپ را گرفته است. به عبارت دیگر، ایران به شکلی هوشمندانه با استفاده از پیام‌آور ترامپ، پیام خود را به گوش جهانیان رساند بدون آنکه مجالی در اختیار بازی رسانه‌ای-روانی جدید رئیس جمهور آمریکا قرار دهد! رخدادی که بدون شک نوعی پیروزی برای ایران در حوزه جنگ روانی به شمار می‌آید چرا که هم اکنون توپ به زمین واشنگتن برگشته است. اما فارغ از مدیریت هوشمندانه جنگ روانی آمریکا علیه ایران در بیت رهبری، محتوای سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر ژاپن پیش از هر چیز نشان از پایان معادله‌ای دارد که طی نزدیک به یک سال گذشته از سوی آمریکا تلاش شده بر تهران تحمیل شود؛ معادله یا «جنگ» یا «مذاکره». انتقال پیام شخص رئیس جمهور آمریکا (به عنوان نماد این معادله) توسط نخست وزیر ژاپن به تهران بعد از اعمال فشارهای اقتصادی-امنیتی بی‌سابقه، نقطه اوج این تلاش‌ها به شمار می‌رود. شکست عملی معادله جنگ یا مذاکره از آن حیث با اهمیت است که بر خلاف آنچه در ظاهر رخ داده، آمریکا در اجرای این معادله تنها نبوده و شرکای اروپایی این کشور عملا با رفتار خود در حوزه‌های مختلف، در تحمیل معادله مذکور علیه ایران به واشنگتن یاری رسانده‌اند. با این حال پاسخ روشن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نشان از مرگ زودهنگام معادله دارد؛ مرگی که تنها علت آن، توانمندی‌های ایران در ابعاد مختلف و آمادگی این کشور برای استفاده از اهرم‌های فشار خود علیه آمریکا و متحدانش بوده است. انتصار ایران در «جنگ اراده‌ها» (تحقق وضعیت نه جنگ و نه مذاکره) در حالی است که جمهوری اسلامی به شکلی هوشمندانه از ورود به مذاکرات جدید با آمریکا خودداری می‌کند. در بیان ریشه‌های اجتناب تهران از مذاکره جدید می‌توان به ۳ مورد ذیل اشاره کرد: [*]   ۱- تجربه مذاکره با آمریکا با گذشت بیش از یک سال از خروج آمریکا از توافق برجام، همچنان هیچ مدرک معتبری دال بر نقض مفاد توافق از سوی ایران منتشر نشده است. تنها مرجع راستی‌آزمایی عملکرد ایران در توافق، یعنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها در گزارش‌های خود بر پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام تاکید کرده است. تایید عملکرد ...

جدیدترین خبرها