رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 4 خبر


  • چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۱۳ رجب ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 20 March
اوقات شرعی

یافته‌ های جدید در مورد نقش ویتامین A در میانجی گری رابطه بین باکتری ‌های روده و سیستم ایمنی ممکن است برای ابداع درمان ‌های جدید بیماری های خود ایمنی مانند بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و سایر بیماری های التهابی که روی روده تاثیر می گذارد، “حیاتی” باشد.

تاثیر باکتری های روده بر ویتامین A
اثبات شده است که باکتری ‌های روده نقش حیاتی در حفظ سلامتی ما بازی می‌کنند. تحقیقات نشان داده‌ اند که تریلیون میکروارگانیسم هایی که میزبان روده ما هستند می ‌توانند ما را لاغر، جوان و سالم نگه دارند – هم در بدن و هم در ذهن.
اما چگونه باکتری ‌ها این کار را می ‌کنند؟ پاسخ اول مربوط به سیستم ایمنی است. مطالعات مختلف به آرامی رابطه پیچیده بین باکتری ‌های روده و سیستم ایمنی را حل کرده ‌اند. این مطالعات برهم کنش بین باکتری های مفید روده و باکتری ‌هایی که روده‌ های ما را تسخیر می ‌کنند و می توانند باعث بروز مشکلاتی در بدن شوند را نشان می دهند و به ما می گویند که چگونه بدن ما به بیماری پاسخ می دهد.

دانشمندان مدتی است که متوجه شده اند که میکروبیوم به تنظیم پاسخ های ایمنی کمک می کند. با این حال، بسیاری از مکانیسم های دقیق پشت این تعامل هنوز ناشناخته مانده است. به عنوان مثال، سیستم ایمنی بدن – که برای حفاظت از ما در برابر پاتوژن ها طراحی شده ‌است- دقیقا چگونه عمل می کند که این امکان را برای باکتری ‌ها فراهم می ‌کند که “دوستانه” در روده ما زندگی کنند؟

تحقیقات جدید ممکن است پاسخی را یافته باشند: ویتامین A. گروهی از دانشمندان که به رهبری شیپرا ویشناوا، استادیار میکروبیولوژی مولکولی و ایمونولوژی در دانشگاه براون در پراویدنس، دریافتند که سطح متوسط ویتامین A در روده از فعال شدن بیش از حد سیستم ایمنی جلوگیری می‌ کند.

یافته های منتشر شده در مجله Immunity ممکن است پیامدهای قابل توجهی برای اختلالات خود ایمنی مانند بیماری کرون داشته باشد.

ویتامین A واکنش ایمنی را تحت کنترل نگه می ‌دارد
میکروبیوتای روده شامل بیش از ۱۰۰ تریلیون باکتری است، محققان توضیح می دهند که این باکتری ها عمدتا به دو نوع باکتری های فرمیکوتس ( Firmicutes) و باکتری های Bacteroidetes تقسیم می شوند.

وایزنوا و تیمش، با استفاده از میکروبیوم یک مدل موش ، متوجه شدند که باکتری‌ های روده، پاسخ‌ های ایمنی میزبان خود را با تنظیم یک پروتئین که ویتامین A را در دستگاه گوارش فعال می ‌سازد، کنترل می ‌کنند.

این پروتئین، رتینول دهیدروژناز ۷ (Rdh7) نامیده می شود زیرا ویتامین A را به رتینوئیک اسید تبدیل می کند که شکل فعال ویتامین A است.

علاوه بر این، دانشمندان دریافتند که باکتری های Firmicutes (باکتری هایی که بخشی از خانواده ﮐﻟوﺳﺗرﯾدﯾوم هستند) به طور خاص تر، بیان Rdh7 را پایین می آورد. دانشمندان بر این باورند که باکتری ﮐﻟوﺳﺗرﯾدﯾوم باعث می ‌شود که کبد مقدار زیادی از ویتامین آ را ذخیره کند.

وایزنوا و تیمش، موش ‌هایی را پرورش دادند که به طور ژنتیکی فاقد Rdh۷ در سلول ‌های تشکیل دهنده روده هایشان بودند. این جوندگان دارای سطوح کم اسید رتینوئیک در بافت روده و همچنین سلول های ایمنی کمتری هستند که مولکول به اصطلاح مولکول IL-22 را تشکیل می دهند. IL-22 یک مولکول سیگنال دهنده است که واکنش ضد میکروبی سیستم ایمنی را هدایت می کند.

محقق ارشد همچنین اشاره می کند که دیگر عناصر سیستم ایمنی – مانند سلول های ایمونوگلوبولین A و سایر سلول های T – پس از تخریب Rdh7 موش ها، یکسان باقی ماندند. این نشان می دهد که Rdh7 تنها کلید پاسخ سیستم ایمنی به باکتری ها است.

درمان های جدید برای بیماری های خود ایمنی
دانشمندان تاثیر تحقیقات خود را توضیح می دهند. آنها می گویند که درک تعاملات بین باکتری های روده و پاسخ ایمنی می‌ تواند روش ‌های درمانی جدید برای اختلالات خود ایمنی مانند بیماری التهاب روده را روشن کند.

ویشناوا می ‌گوید: ” بسیاری از این بیماری‌ ها به افزایش پاسخ ایمنی یا فعال‌سازی ایمنی بدن نسبت داده می ‌شوند، اما روش جدیدی پیدا کرده‌ ایم که باکتری در روده ما می ‌تواند واکنش ایمنی را کاهش دهد.”

وی افزود: “این تحقیق می تواند در تعیین درمان در مورد بیماری های خود ایمنی مانند بیماری کرون یا سایر بیماری های التهابی روده و همچنین کمبود ویتامین A حیاتی باشد.”

در آینده، دانشمندان قصد دارند بررسی کنند که چرا سرکوب Rdh۷ برای پاسخ ایمنی بدن حیاتی است و چگونه باکتری، بیان ژن را کنترل می ‌کند.

ویشناوا اظهار کرد: “تغییر در وضعیت ویتامین A و ژن های متابولیکی ویتامین A همزمان با بیماری های التهابی روده است، اما ما نمی دانیم که آیا این باعث التهاب می شود یا خیر. ما امیدواریم که یافته ‌های ما – که باکتری ‌ها می ‌توانند نحوه تولید ویتامین A در روده یا کبد را تنظیم کنند – می ‌تواند به روشن کردن این مساله کمک کند که افزایش و کاهش این ویتامین در التهاب روده چه تاثیری دارد و دقیقا چگونه عمل می کند”.

محقق با تاکید بر نقش رژیم غذایی و باکتری های روده در حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن، ادامه می داد که” هم رژیم غذایی و هم باکتری های موجود در روده ما به شدت به تنظیم نحوه رفتار سلول ‌های ایمنی بدن مرتبط می باشند.”

شیپرا ویشناوا گفت: “پیدا کردن آنچه که این ارتباطات در یک سطح مولکولی، مهم است که بدانیم چگونه می توانیم از رژیم یا باکتری یا هر دو آنها با هم برای تأثیر درمان در بیماری های التهابی یا عفونی استفاده کنیم.”

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

روزنامه ایران؛

تریبون رسمی و مسئولیت نقد

تردیدی نیست که جامعه ایران دچار مشکلات گوناگونی است. برخی از این مشکلات عام و فراگیر است، به‌طوری که کشورهای صنعتی و پیشرفته نیز درگیر آنها هستند، هرچند ابعاد درگیری با مشکلات در هر کشوری با کشور دیگر تفاوت دارد. برخی از مشکلات نیز خاص ایران یا کشورهای معدودی است. بنابراین هدف هیچکس نباید پوشاندن مشکلات و خطاها باشد. ولی آیا این امر بدان معناست که صبح تا شب خودمان را درگیر این مشکلات کنیم و امکان دیدن بخش‌های پر لیوان را از خود سلب کنیم؟ شاید از مخالفان انقلاب و کشور و براندازان انتظار این رفتار باشد که مثل مگس فقط روی زخم‌ها بنشینند و از آن ارتزاق کنند. این رفتار آنان غیر طبیعی نیست، ولی انتظار می‌رود که صاحبان تریبون‌های رسمی در عین حال که به مشکلات جامعه می‌پردازند و درست هم هست، البته مشروط بر اینکه منصفانه اظهار نمایند، ولی در عین حال باید نقاط مثبت و روشن جامعه را نیز فراموش نکنند و آنها را هم ببینند. مگر نه اینکه رهبر معظم انقلاب درباره انعکاس اقدامات مثبت بارها تأکید کرده‌اند، خوب چه کسی باید این وظیفه را انجام دهند؟ فقط که دولت نباید از اقدامات خود تعریف و تمجید کند. بلکه این وظیفه کسانی است که از تریبون‌های رسمی انتقاد می‌کنند، باید در کنار انتقادات، نقاط قوت و برجسته را نیز بیان کنند. تا تعبیر بدی از آن تریبون نشود. نمونه روشن آن خط آهن قزوین به رشت است که یکی دیگر از مراکز استان‌های کشور که از استان‌های مهم است را به شبکه ریلی کشور وصل کرده است. نه فقط این خط که در طول دوره این دولت، رکورد احداث خطوط ریلی شکسته شده و به میانگین سالانه ۵۰۰ کیلومتر رسیده است که رقم بسیار قابل توجهی است. مگر نه اینکه یکی از سیاست‌های کلان و ابلاغی رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه افزایش خطوط ریلی و بالا رفتن سهم راه‌آهن در حمل و نقل مسافر و بار است؟ و مگر نه اینکه این همه تصادفات جاده‌ای و مصرف سوخت بالا داریم و مگر نه اینکه در دولت‌های قبلی، بویژه در دولت اصول‌گرا، توجهی اندکی به این صنعت شد در حالی که بیشترین درآمدهای نفتی تاریخ ایران را داشتند، پس چرا باید مهم‌ترین مسأله تریبون رسمی نماز جمعه به گوشت نخوردن بخشی از مردم خلاصه شود؟ چرا افتتاح پروژه‌های بزرگ عسلویه یا موارد مشابه در این تریبون‌ها دیده نمی‌شود؟ فقط در سال گذشته و امسال مراکز استان‌های، همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و گیلان به شبکه ریلی متصل شده‌اند. موضوعی که همواره برای مردم این استان‌ها در حد آرزوهای چند ده ساله تلقی می‌شد، اکنون محقق شده است. چرا تریبون نماز جمعه در این موارد ساکت است؟ مسأله فقط این نیست. اگر تاریخ این تریبون‌ها نشان می‌داد که آنان همواره بر نارسایی‌ها و انتقادات تأکید داشته‌اند و هیچ‌گاه نقاط مثبت و نیمه پر لیوان را ندیده‌اند، باز هم می‌پذیرفتیم، هرچند این کار نادرست است که از اموال عمومی استفاده شود و علیه یک بخش ...

جدیدترین خبرها