رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • السبت ۲۰ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 25 May
اوقات شرعی

صبح پنج شنبه بیست و نهم اردیبهشت سال ۹۵ در حالی که خورشید انوار طلایی خود را بر فراز روستای هندل آباد مشهد گسترده بود، تعدادی از اهالی روستا نیز طبق معمول زیر سایه دیواری بلند در نزدیکی دو فروشگاه موادغذایی نشستند تا کنار یکدیگر ساعات خوشی را بگذرانند، اما هنوز گرم گفت: وگو نشده بودند که ناگهان صدای برق آسای انفجار گونه ای، چشم‌های آنان را به سوی فروشگاه موادغذایی خیره کرد. در این میان، یکی از اهالی سکوت حیرت انگیز دیگران را شکست و گفت: «حتما کابل‌های برق داخل فروشگاه اتصالی دارد!»، اما با خروج دو برادر خون آلود از داخل فروشگاه، اهالی سایه نشین وحشت زده به سوی مجروحانی دویدند که هدف اصابت ضربه چاقو قرار گرفته بودند. هنوز چشمان حیرت زده اهالی به دنبال سرنخی از این ماجرا بود که جوان ۲۴ ساله‌ای به نام «علی» که سلاح شکاری را در دست می‌فشرد، از فروشگاه خارج شد و با موتورسیکلت گریخت. چند نفر از سایه نشین‌ها وقتی داخل مغازه رفتند، با صحنه وحشتناک دیگری رو به رو شدند. مرد ۴۱ ساله دیگری نیز که آثار گلوله روی بدنش نمایان بود، پشت پیشخوان فروشگاه قرار داشت. دقایقی بعد با کمک اهالی روستا، سه جوان مجروح به بیمارستان شهیدهاشمی نژاد مشهد منتقل شدند، اما تلاش پزشکان برای نجات جان مرد ۴۱ ساله به نتیجه نرسید و او بر اثر عوارض ناشی از اصابت گلوله جان خود را از دست داد.

با گزارش این حادثه مرگبار بلافاصله قاضی سیدجواد حسینی (قاضی ویژه قتل عمد در زمان حادثه) به همراه عوامل بررسی صحنه جرم و کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی، عازم روستای هندل آباد در حدود ۴۰ کیلومتری مشهد شد. آثار خون‌های ریخته شده در محل حکایت از درگیری خونینی داشت که یکی از گلوله‌ها نیز به مایع ۴ لیتری ظرف شویی داخل فروشگاه اصابت کرده بود. بررسی‌های مقدماتی مقام قضایی نشان می‌داد، متهم به سمت کوه‌های اطراف روستا گریخته است بنابراین، گروهی از مأموران به سوی کوه رفتند، اما خبری از متهم فراری نبود.

عقربه‌های ساعت به نیمه شب نزدیک می‌شد که کارآگاهان دریافتند متهم به یکی از روستا‌های اطراف کلات متواری شده است، بنابراین گروهی از نیرو‌های انتظامی نیز عازم روستای مذکور شدند، اما متهم قبل از رسیدن مأموران، مخفیگاه خود را تغییر داده بود.

متهم این پرونده جنایی که به شهر‌های مختلف گریخته بود دوباره مخفیانه و با همکاری افراد دیگری وارد مشهد شد و با اجاره یک منزل در توس ۶۵ به زندگی پنهانی خود ادامه داد تا این که کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی به سرپرستی سرهنگ سلطانیان (رئیس دایره قتل عمد) و با صدور دستورات ویژه‌ای از سوی قاضی کاظم میرزایی که ادامه رسیدگی به این پرونده جنایی را به عهده داشت به ردیابی‌های تخصصی پرداختند و به سرنخ‌هایی رسیدند که نشان می‌داد متهم در مشهد مخفی شده است بنابراین گروه ویژه عملیاتی پلیس، در یک اقدام هماهنگ و با کسب مجوز‌های قضایی او را در دقایق اولیه بامداد روز گذشته و در مخفیگاهش دستگیر کردند. در بازرسی از مخفیگاه این متهم ۲۶ ساله مجرد مقادیری مشروبات الکلی نیز کشف شد. وی که روز گذشته در شعبه ۲۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد مقابل میز عدالت قرار گرفته بود در تشریح ماجرا به قاضی میرزایی گفت: از حدود پنج ماه قبل از وقوع قتل، فردی به نام «ح – ر» از طریق ارسال پیامک‌های زشت به همسر برادرم توهین می‌کرد. به همین دلیل ما شکایتی را در دادسرا مطرح کردیم، ولی عاقبت این پیگیری‌ها به نتیجه نرسید تا این که تصمیم گرفتم او را بترسانم. ساعت ۸ صبح بیست و نهم اردیبهشت سال ۹۵ اسلحه شکاری دو لول را که از افراد ناشناس خریده بودم برداشتم و به سمت فروشگاه مواد غذایی آن فرد که در بالای روستای هندل آباد بود رفتم، اما داماد آن‌ها که «علی – الف» نام داشت نیز آن جا بود. در یک لحظه گلوله شلیک شد و به علی برخورد کرد، در حین فرار با «ح – ر» و فرد دیگری هم درگیر شدم، ولی در نهایت با آن که با آجر ضربه‌ای به سرم خورده بود موفق به فرار شدم. متهم جنایت مسلحانه ادامه داد: من در این باره به برادرم چیزی نگفتم، چون می‌خواستم به تنهایی او را بترسانم. البته قبل از این ماجرا با «ح- ر» صحبت کردم، اما او گفت: هر غلطی نکردی بکن! من با افراد دیگر کاری نداشتم فقط قصدم «ح- ر» بود که پیامک‌های زشت را می‌فرستاد!

وی در پاسخ به این سوال که هزینه زندگی مخفیانه را چگونه تامین می‌کردی؟ نیز گفت: برخی از روز‌ها سرکار می‌رفتم!

روزنامه خراسان

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

لطفا دوباره روی دیوار دموکرات‌ها یادگاری ننویسیم!

حزب دموکرات آمريکا خود را براي رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ آمريکا آماده مي‌کند. اکثر نامزدهاي حزب دموکرات مدعي شده‌اند که اگر در انتخابات پيروز شوند و به کاخ سفيد راه پيدا کنند، بار ديگر به توافق هسته‌اي با ايران باز مي گردند. واقعيت امر اين است که دولت بعدي آمريکا، حتي اگر دولتي دموکرات باشد، قصد احياي توافق هسته‌اي را نخواهد داشت و در عمل نيز به برجام باز نخواهد گشت! نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني‌هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريم‌ها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند (خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريم‌هاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا) از اين توافق خارج شد. سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آنها بخواهند به برجام بازگردند، بايد از جمهوري اسلامي ايران امتيازات جديد و بيشتري بگيرند! منظور دموکرات‌ها از امتيازات جديد، دائمي کردن محدوديت‌هاي مشخص شده زماني در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکي ايران است. چندي پيش "فارين پاليسي" در گزارشي به قلم «ايلان گلدنبرگ»، مشاور سابق «جان کري»، وزير خارجه اسبق آمريکا و «اريک بروئر»، کارشناس انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکا» پيشنهاد کرده رئيس‌جمهور بعدي آمريکا پس از اخذ امتياز از ايران به برجام برگردد. گلدنبرگ و بروئر در اين خصوص مي نويسند: رئيس‌جمهور بعدي بايستي از اهرم فشاري که پس از خروج ترامپ از برجام ايجاد شده براي رسيدن به تفاهم اوليه بر سر بسياري از مسائل محل اختلاف با ايران و آينده برنامه هسته‌اي اين کشور استفاده کنند. پيامي که بايد به ايران و دنيا بدهيم اين است: ما انتظار داريم که بار ديگر به توافق برگرديم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنيم! ما بايد براي بازگشت به برجام امتيازات بيشتري از ايران بگيريم. اين مواضع به خوبي  نشان مي‌دهد که دموکرات‌ها بازي پيچيده‌اي را در خصوص بازگشت به برجام (در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰) طراحي کرده‌اند. مغر متفکر دموکرات‌ها در طراحي اين بازي چندلايه، کسي جز جان کري و مشاورانش نيستند. گلدنبرگ معتقد است توجه به اينکه ايران تصميم گرفته که پايبند به توافق هسته‌اي باشد، علي‌رغم خروج آمريکا از آن در راستاي منافعش است، بازگشت آمريکا و رفع متعاقب تحريم‌ها، در حکم واگذاري يکجانبه امتياز به ايران خواهد بود. واشنگتن مي‌تواند در ازاي اين بازگشت، چيزي از ايران مطالبه کند! نکته مهم تر اينکه دموکرات‌ها پاي تروئيکاي اروپايي را نيز به اين معادله پيچيده باز خواهند کرد. سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه در سال ۲۰۱۷ ميلادي مذاکرات مستمري را با دولت ترامپ بر سر تغيير برجام آغاز کردند. کليت حضور اروپائيان در اين مذاکرات نشان مي‌دهد که اتحاديه اروپا حتي حداقلي‌ترين ...

جدیدترین خبرها