رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 7 خبر


  • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۲۳ محرم ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 23 September
اوقات شرعی

صبح پنج شنبه بیست و نهم اردیبهشت سال ۹۵ در حالی که خورشید انوار طلایی خود را بر فراز روستای هندل آباد مشهد گسترده بود، تعدادی از اهالی روستا نیز طبق معمول زیر سایه دیواری بلند در نزدیکی دو فروشگاه موادغذایی نشستند تا کنار یکدیگر ساعات خوشی را بگذرانند، اما هنوز گرم گفت: وگو نشده بودند که ناگهان صدای برق آسای انفجار گونه ای، چشم‌های آنان را به سوی فروشگاه موادغذایی خیره کرد. در این میان، یکی از اهالی سکوت حیرت انگیز دیگران را شکست و گفت: «حتما کابل‌های برق داخل فروشگاه اتصالی دارد!»، اما با خروج دو برادر خون آلود از داخل فروشگاه، اهالی سایه نشین وحشت زده به سوی مجروحانی دویدند که هدف اصابت ضربه چاقو قرار گرفته بودند. هنوز چشمان حیرت زده اهالی به دنبال سرنخی از این ماجرا بود که جوان ۲۴ ساله‌ای به نام «علی» که سلاح شکاری را در دست می‌فشرد، از فروشگاه خارج شد و با موتورسیکلت گریخت. چند نفر از سایه نشین‌ها وقتی داخل مغازه رفتند، با صحنه وحشتناک دیگری رو به رو شدند. مرد ۴۱ ساله دیگری نیز که آثار گلوله روی بدنش نمایان بود، پشت پیشخوان فروشگاه قرار داشت. دقایقی بعد با کمک اهالی روستا، سه جوان مجروح به بیمارستان شهیدهاشمی نژاد مشهد منتقل شدند، اما تلاش پزشکان برای نجات جان مرد ۴۱ ساله به نتیجه نرسید و او بر اثر عوارض ناشی از اصابت گلوله جان خود را از دست داد.

با گزارش این حادثه مرگبار بلافاصله قاضی سیدجواد حسینی (قاضی ویژه قتل عمد در زمان حادثه) به همراه عوامل بررسی صحنه جرم و کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی، عازم روستای هندل آباد در حدود ۴۰ کیلومتری مشهد شد. آثار خون‌های ریخته شده در محل حکایت از درگیری خونینی داشت که یکی از گلوله‌ها نیز به مایع ۴ لیتری ظرف شویی داخل فروشگاه اصابت کرده بود. بررسی‌های مقدماتی مقام قضایی نشان می‌داد، متهم به سمت کوه‌های اطراف روستا گریخته است بنابراین، گروهی از مأموران به سوی کوه رفتند، اما خبری از متهم فراری نبود.

عقربه‌های ساعت به نیمه شب نزدیک می‌شد که کارآگاهان دریافتند متهم به یکی از روستا‌های اطراف کلات متواری شده است، بنابراین گروهی از نیرو‌های انتظامی نیز عازم روستای مذکور شدند، اما متهم قبل از رسیدن مأموران، مخفیگاه خود را تغییر داده بود.

متهم این پرونده جنایی که به شهر‌های مختلف گریخته بود دوباره مخفیانه و با همکاری افراد دیگری وارد مشهد شد و با اجاره یک منزل در توس ۶۵ به زندگی پنهانی خود ادامه داد تا این که کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی به سرپرستی سرهنگ سلطانیان (رئیس دایره قتل عمد) و با صدور دستورات ویژه‌ای از سوی قاضی کاظم میرزایی که ادامه رسیدگی به این پرونده جنایی را به عهده داشت به ردیابی‌های تخصصی پرداختند و به سرنخ‌هایی رسیدند که نشان می‌داد متهم در مشهد مخفی شده است بنابراین گروه ویژه عملیاتی پلیس، در یک اقدام هماهنگ و با کسب مجوز‌های قضایی او را در دقایق اولیه بامداد روز گذشته و در مخفیگاهش دستگیر کردند. در بازرسی از مخفیگاه این متهم ۲۶ ساله مجرد مقادیری مشروبات الکلی نیز کشف شد. وی که روز گذشته در شعبه ۲۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد مقابل میز عدالت قرار گرفته بود در تشریح ماجرا به قاضی میرزایی گفت: از حدود پنج ماه قبل از وقوع قتل، فردی به نام «ح – ر» از طریق ارسال پیامک‌های زشت به همسر برادرم توهین می‌کرد. به همین دلیل ما شکایتی را در دادسرا مطرح کردیم، ولی عاقبت این پیگیری‌ها به نتیجه نرسید تا این که تصمیم گرفتم او را بترسانم. ساعت ۸ صبح بیست و نهم اردیبهشت سال ۹۵ اسلحه شکاری دو لول را که از افراد ناشناس خریده بودم برداشتم و به سمت فروشگاه مواد غذایی آن فرد که در بالای روستای هندل آباد بود رفتم، اما داماد آن‌ها که «علی – الف» نام داشت نیز آن جا بود. در یک لحظه گلوله شلیک شد و به علی برخورد کرد، در حین فرار با «ح – ر» و فرد دیگری هم درگیر شدم، ولی در نهایت با آن که با آجر ضربه‌ای به سرم خورده بود موفق به فرار شدم. متهم جنایت مسلحانه ادامه داد: من در این باره به برادرم چیزی نگفتم، چون می‌خواستم به تنهایی او را بترسانم. البته قبل از این ماجرا با «ح- ر» صحبت کردم، اما او گفت: هر غلطی نکردی بکن! من با افراد دیگر کاری نداشتم فقط قصدم «ح- ر» بود که پیامک‌های زشت را می‌فرستاد!

وی در پاسخ به این سوال که هزینه زندگی مخفیانه را چگونه تامین می‌کردی؟ نیز گفت: برخی از روز‌ها سرکار می‌رفتم!

روزنامه خراسان

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

عباس عبدی؛

حمله به آرامکو و بحران امنیت رژیم صهیونیستی

حمله پهپادی به‌مهم‌ترین مرکز امپراطوری نفتی عربستان، یعنی آرامکو بازتاب‌های سیاسی بزرگی داشت و این بازتاب‌ها تازه آغاز شده است و احتمال می‌رود که در روزها و هفته‌های آینده ابعاد بزرگ‌تری نیز پیدا کند ولی به‌نظر می‌رسد که این حمله موجب تغییر دکترین‌های دفاعی منطقه شود بویژه دکترین دفاعی اسرائیل را به کلی با سؤال مواجه خواهد کرد.  واقعیت این است که تعدادی پهپاد و احتمالاً موشک از نقطه‌ای که معلوم نیست کجاست به سوی مراکز نفتی شلیک شده یا به پرواز در آمده‌اند. مبدأ اولیه ارسال آنها تا محل اصابت حداقل ۵۰۰ کیلومتر و حداکثر تا ۱۲۰۰ کیلومتر فاصله داشته است تعداد آنها زیاد و حداقل ۱۲ فروند بوده است. در این فاصله هیچ رادار و ماهواره‌ای آنها را ردیابی نکرده و هشدار نداده یا اقدامی نکرده است هنوز هم نمی‌توانند با قاطعیت بگویند که از کجا شلیک شده است. آنها از دفاع ضد هوایی پیشرفته پاتریوت عبور کرده‌اند. از همه مهمتر اینکه با دقت تمام اهداف تعیین شده را به‌صورت نقطه زنی مورد اصابت قرار داده‌اند. این امر به معنای آن است که تاریخ مصرف دکترین دفاعی و امنیتی موجود در کشورهای منطقه و حتی فرامنطقه به پایان رسیده است. در این مرحله سؤال بنیادین این نیست که عربستان یا کشورهای دیگر چه پاسخی به این حمله بدهند یا ندهند؟ پرسش اصلی این است که آیا آنان  در ادامه نیز قادر به دفاع از خود هستند یا همچنان سپر دفاعی آنان قابل عبور است؟ این مشکل بیش از هر جایی گریبان اسرائیل را خواهد گرفت چون اسرائیل تنها رژیم منطقه است که فاقد عمق استراتژیک و گستره جغرافیایی است. به همین علت از قدیم در پی ایجاد خطوط مرزی فرضی امنیتی با دایره‌هایی به شعاع‌های گوناگون بود و اجازه نمی‌داد که ارتش‌های عربی از این مرزهای مجازی و با ویژگی‌های مورد نظر اسرائیل عبور کنند یا خطوط قرمز اسرائیل را نقض نمایند. ولی حضور پهپادها و موشک‌های نقطه‌زن کل معادلات دکترین دفاعی اسرائیل را زیر و رو کرده است در حقیقت اکنون دشمن اصلی و بالفعلِ اسرائیل؛ نه کشورهای سوریه، اردن، مصر، عراق، عربستان و غیره است که هر کدام دارای ارتش‌های منظم هستند بلکه انواع و اقسام گروه‌های نظامی و شبه نظامی کوچک و متوسط هستند که در مرزهای اسرائیل مستقر هستند و ابزارهای آنان برای مبارزه علیه اسرائیل نه توپ‌های صحرایی و تانک‌های بزرگ و بالگردها و هلیکوپترهای جنگی موجود در ارتش‌های کلاسیک که نیازمند یگان‌های‌های رزمی و فرودگاه‌های جنگی و غیره است که کوچک‌ترین تحرکشان در دیدرس ماهواره قرار دارند؛ بلکه آنان براحتی می‌توانند پهپادها را ساخته و از هر محلی آنها را به پرواز درآورند و از طریق دستگاه‌های موجود الکترونیکی و حتی تلفن همراه آنها را به سوی هدف مورد نظر خود هدایت کنند و هر نوع تسلیحاتی اعم از منفجره یا بمب‌های شیمیایی و غیره را روی آنها سوار نمایند. این نوع مقابله نیازی به ارتش‌های منظم و کلاسیک ندارد و شاید بتوان گفت این تحول مثل تحولات مشابه موجب دموکراتیک ...

جدیدترین خبرها