رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • السبت ۲۰ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 25 May
اوقات شرعی

تدبیر در دولت روحانی تا حدی بود که مردم برای مایحتاج زندگی در صف‌های طولانی گوشت و مرغ روزگار می‌گذرانند و به نحوه چرخیدن سانتریفیوژها به همراه چره زندگی خود، نگاه معناداری می‌کنند.

به گزارش حامی خبر؛ در لا به لای روزنامه‌های سال‌های گذشته، وعده‌ها و ادبیات جالبی از سوی دولتی‌ها واصلاح‌طلبان به کار گرفته شده است که مشرق روز به روز آن‌ها را بررسی و بازنشر خواهد کرد.

*******

روزنامه شرق؛ ۱۶/۱۲/۹۳

موسوی لاری: اصلاح‌طلبان نباید ساختارشکن باشند

موسوی لاری در کرمان، از ساختارشکنی اصلاح‌طلبان گفت و تأکید کرد اصلاح‌طلبان هیچ‌وقت به دنبال ساختارشکنی نبودند.

موسوی لاری به بحث افراطی‌گری هم ورود کرد و از پرخاشگری به‌عنوان آفت اصلاح‌طلبی نام برد و گفت: «یک عده نانشان در فضای پرالتهاب و پرخاشگری است. یک اصلاح‌طلب باید از هرگونه افراط‌وتفریط پرهیز کند.» موسوی لاری همچنین افزود: «مسیر درست جریان اصلاح‌طلب، مسیر عاری از خشونت است.»

اگرچه اصلاح‌طلبان تلاش دارند که خود را خارج از خشونت طلبی و در راستای اصلاحات معرفی کنند، اما هرجایی که در کشور خشونتی به وجود می‌آید، نام یک اصلاح‌طلب می‌درخشد که خشونت بارز این جریان در فتنه ۸۸ غیرقابل کتمان است، خشونتی که باعث کشته شدن جوانان و همچنین تحریم‌های سنگین غرب علیه مردم ایران بشود.

روزنامه شرق؛ ۱۶/۱۲/۹۳

ظریف: باید همه تحریم‌ها یکجا برداشته شوند

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه دیگری با خبرگزاری «کیودو» تأکید کرد که «برای رسیدن به توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای، باید تمامی تحریم‌های ایران برداشته شود. ما یک دستور بسیار روشن داریم و آن برداشته‌شدن تمامی تحریم‌هاست.» او درعین‌حال لغو یک‌باره تمامی تحریم‌های ایران را مقدمه دستیابی به توافق نهایی با کشورهای ۱+۵ دانست.

سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران نیز در این خصوص گفت: موضع اصولی و اساسی ایران، حذف تمامی تحریم‌هاست و دستیابی به توافق نهایی منوط به حذف تحریم‌هاست.

اگرچه تیم مذاکره‌کننده به همراه روحانی ادعای لغو تحریم‌ها را داشتند، اما در عمل نه تحریم لغو شد و نه تعاملی با جهان بین‌الملل برقرار شد و عملاً کلاه گشادی بر سر تیم مذاکره‌کننده توسط اروپا و امریکا گذاشته شد.

روزنامه ایران؛ ۱۶/۱۲/۹۴

** سیف: برجام بزرگ‌ترین تحول اقتصادی ایران بود

سیف بزرگ‌ترین تحول اخیر اقتصاد ایران را اجرای برجام و لغو تحریم‌های اقتصادی تحمیلی دانست و افزود: اعمال تحریم‌های اقتصادی نه تنها به‌عنوان یکی از موانع توسعه اقتصاد ایران به‌ویژه در سال‌های اخیر نقش داشت، بلکه بسیاری از کشورها ازجمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا را از همکاری‌های سازنده با ایران محروم کرد.

وی در خصوص رفع تحریم‌های اقتصادی و اجرای برجام تأکید کرد: اکنون با حصول نتایج برجام و اجرای آن، علاوه بر رفع تحریم‌های اقتصادی به‌عنوان گامی مثبت در عرصه سیاسی – اقتصادی، روابط خارجی ایران را به‌ویژه با اتحادیه اروپا ارتقا بخشیده و چشم‌انداز روشنی را برای توسعه همه‌جانبه همکاری‌های متقابل گشوده است.

وی افزود: با اجرای برجام، ریسک‌های سیاسی و اقتصادی ایران به‌صورت قابل توجهی کاهش خواهد یافت و با توسعه تجارت خارجی، گشایش مالی دولت، تقویت سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی، فرآیند رشد و توسعه اقتصاد ایران در مسیری جدید قرار خواهد گرفت.

به هرجهت، سیف اولین شخصی بود که بعد از توافق برجام، در جمع غربی‌ها اعتراف کرد که برجام عملاً هیچ منفعتی برای ایران نداشته است، از سوی دیگر، دلار ۲۰ هزار تومانی، دست‌پخت و یکی از نشانه‌ها و یادگاری‌های سیف برای مردم ایران در دوران برجام بود.

روزنامه اعتماد؛ ۱۶/۱۲/۹۴

روحانی: همه می‌بینند که با برجام زندگی مردم می‌چرخد

حسن روحانی در نشست خبری با رسانه‌ها گفت: دست ما بعد از تصویب برجام باز شده مثلاً ما قبلاً یک میلیون بشکه نفت می‌فروختیم اما اکنون یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه می‌فروشیم و نمایندگان مجلس نیز دولت را مکلف به فروش بالای دو میلیون برای سال آینده کرده‌اند. در عین حال روابط بانکی ما برقرار شده و این چیزی مخفی نیست. ما امروز مشکل نفتی نداریم. قیمت دلار را مردم بالعیان در بازار می‌بینند در عین حال که می‌بینیم در کشورهای مجاور ارز خارجی چه وضعی دارد و ما چیز مخفی نداریم و همه‌چیز به‌وضوح برای مردم مشخص است.

خیلی‌ها می‌گفتند این‌ها می‌گویند سانتریفیوژ می‌چرخد زندگی مردم هم می‌چرخد اما حالا می‌بینید که واقعاً سانتریفیوژهای ما می‌چرخد و زندگی مردم هم می‌چرخد و برجام یک مثل آفتاب تابان است و اگر چشم‌ها را باز کنید می‌بینید آفتاب هست.

صبح انتخابات مردم دیدند اینترنت و موبایل‌هایشان کار می‌کند و من از وزارتخانه‌های مربوطه تشکر می‌کنم که این احساس امنیت را به مردم دادند.

این اظهارات روحانی و ادعایی که می‌کرد در حال حاضر هیچ جای دفاعی ندارد و کار به جایی رسیده است که بعد از خروج آمریکا از برجام دولتی‌ها گفتند که امریکا عضو مزاحم بود و الآن می‌گویند که با افتخار تحریم‌ها آمریکا را دور می‌زنند، از سو دیگر، تدبیر در دولت روحانی تا حدی بود که مردم برای مایحتاج زندگی در صف‌های طولانی گوشت و مرغ روزگار می‌گذرانند و به نحوه چرخیدن سانتریفیوژها به همراه چره زندگی خود، نگاه معناداری می‌کنند.

روزنامه ایران؛ ۱۶/۱۲/۹۵

** طیب نیا: در دولت یازدهم سفر مردم بزرگت می‌شود

اکنون تورم ۸.۶ درصد است یعنی اثر تورم بر کاهش قدرت خرید مردم از ۴۰ درصد در سال ۹۲ به ۸.۶ درصد کاهش یافت کاهش تورم به افزایش نسبی قدرت خرید مردم کمک کرده یا بهتر است دقیق‌تر بگویم از سرعت کاهش قدرت خرید آن‌ها کاسته است و امیدواریم با حفظ تورم در سطوح پایین و تحرک‌بخشی بیشتر بخش‌های مختلف اقتصادی، کیفیت زندگی ایرانیان بهتر شود، طیب نیا گفت: تداوم تورم تک رقمی، سفره مردم را بزرگ‌تر می‌کند.

اگرچه طیب نیا در دولت دوازدهم با روحانی همراه نشد اما نه در دولت یازدهم و نه در دولت دوازدهم، سفره مردم نه تنها بزرگ نشد که با دست‌پخت امثال طیب نیا و سیف، دلار به ۲۰ هزار تومان رسید و مردم برای دستیابی به مایحتاج اولیه خود ازجمله پوشک و گوشت، در صف‌های طولانی ایستادند تا به‌وضوح بزرگ شدن سفره خود در دولت روحانی را نگاه کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

لطفا دوباره روی دیوار دموکرات‌ها یادگاری ننویسیم!

حزب دموکرات آمريکا خود را براي رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ آمريکا آماده مي‌کند. اکثر نامزدهاي حزب دموکرات مدعي شده‌اند که اگر در انتخابات پيروز شوند و به کاخ سفيد راه پيدا کنند، بار ديگر به توافق هسته‌اي با ايران باز مي گردند. واقعيت امر اين است که دولت بعدي آمريکا، حتي اگر دولتي دموکرات باشد، قصد احياي توافق هسته‌اي را نخواهد داشت و در عمل نيز به برجام باز نخواهد گشت! نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني‌هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريم‌ها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند (خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريم‌هاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا) از اين توافق خارج شد. سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آنها بخواهند به برجام بازگردند، بايد از جمهوري اسلامي ايران امتيازات جديد و بيشتري بگيرند! منظور دموکرات‌ها از امتيازات جديد، دائمي کردن محدوديت‌هاي مشخص شده زماني در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکي ايران است. چندي پيش "فارين پاليسي" در گزارشي به قلم «ايلان گلدنبرگ»، مشاور سابق «جان کري»، وزير خارجه اسبق آمريکا و «اريک بروئر»، کارشناس انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکا» پيشنهاد کرده رئيس‌جمهور بعدي آمريکا پس از اخذ امتياز از ايران به برجام برگردد. گلدنبرگ و بروئر در اين خصوص مي نويسند: رئيس‌جمهور بعدي بايستي از اهرم فشاري که پس از خروج ترامپ از برجام ايجاد شده براي رسيدن به تفاهم اوليه بر سر بسياري از مسائل محل اختلاف با ايران و آينده برنامه هسته‌اي اين کشور استفاده کنند. پيامي که بايد به ايران و دنيا بدهيم اين است: ما انتظار داريم که بار ديگر به توافق برگرديم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنيم! ما بايد براي بازگشت به برجام امتيازات بيشتري از ايران بگيريم. اين مواضع به خوبي  نشان مي‌دهد که دموکرات‌ها بازي پيچيده‌اي را در خصوص بازگشت به برجام (در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰) طراحي کرده‌اند. مغر متفکر دموکرات‌ها در طراحي اين بازي چندلايه، کسي جز جان کري و مشاورانش نيستند. گلدنبرگ معتقد است توجه به اينکه ايران تصميم گرفته که پايبند به توافق هسته‌اي باشد، علي‌رغم خروج آمريکا از آن در راستاي منافعش است، بازگشت آمريکا و رفع متعاقب تحريم‌ها، در حکم واگذاري يکجانبه امتياز به ايران خواهد بود. واشنگتن مي‌تواند در ازاي اين بازگشت، چيزي از ايران مطالبه کند! نکته مهم تر اينکه دموکرات‌ها پاي تروئيکاي اروپايي را نيز به اين معادله پيچيده باز خواهند کرد. سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه در سال ۲۰۱۷ ميلادي مذاکرات مستمري را با دولت ترامپ بر سر تغيير برجام آغاز کردند. کليت حضور اروپائيان در اين مذاکرات نشان مي‌دهد که اتحاديه اروپا حتي حداقلي‌ترين ...

جدیدترین خبرها