رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 7 خبر


  • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۲۳ محرم ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 23 September
اوقات شرعی

  • پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۵
  • کد خبر : 69673
  • مشاهده : 99 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : نهایت صمیمیت در روابط بین ایران و عراق برقرار است
لاریجانی در دیدار با رییس مجلس عراق:

نهایت صمیمیت در روابط بین ایران و عراق برقرار است

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز خوشبختانه نهایت صمیمیت در روابط بین ایران و عراق برقرار است، هم در ابعاد سیاسی و هم در ابعاد اقتصادی و فرهنگی.

علی لاریجانی در نشست خبری مشترک با همتای عراقی خود گفت: مایه مسرت ماست که رییس مجلس عراق و همکاران ایشان امروز به ایران تشریف آوردند. ما یکدیگر را در کنفرانس‌‌‌های بین‌‌المللی دیده‌‌ایم، با هم مذاکره کرده‌‌ایم و با افکار یکدیگر آشنا هستیم.

به گزارش حامی خبر؛ وی با بیان اینکه امروز خوشبختانه نهایت صمیمیت روابط بین ایران و عراق برقرار است، هم در ابعاد سیاسی و هم در ابعاد اقتصادی و فرهنگی، اظهار داشت: ما خیلی خوشحالیم بعد از آن تنش‌‌‌هایی که از گروه‌‌های تروریستی به وجود آمده بود، امروز عراق از امنیت خوبی برخوردار است. این نشان داد که ملت عراق یک ملت رشید و از ارتش خوبی برخوردار است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: حشدالشعبی هم در این مسئله ایفای نقش کرد و توانست با ایجاد وحدت غائله را ختم کند. نقش آیت‌‌الله سیستانی هم در این مسئله بسیار چشمگیر بود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه من فکر می‌‌‌کنم عراق در شرایط فعلی از جایگاه خوبی در منطقه برخوردار است، تصریح کرد: ما امروز درباره مسایل مختلفی با هم گفت‌‌‌وگو داشتیم؛ هم در زمینه گسترش همکاری‌‌‌های اقتصادی و روابط پارلمانی و هم راه‌هایی که امنیت پایدار را به وجود بیاورد.

وی ادامه داد: مخصوصا با فشارهایی که امروز روی مردم فلسطین است، کشورها باید از این مردم مظلوم حمایت کنند.

رئیس مجلس با اشاره به حضور رئیس مجلس عراق اظهار داشت: قطعا حضور ایشان و همکارانشان در توسعه روابط دو کشور تاثیر مهمی خواهد داشت. من از این جهت از ایشان تشکر می‌کنم.

 

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

عباس عبدی؛

حمله به آرامکو و بحران امنیت رژیم صهیونیستی

حمله پهپادی به‌مهم‌ترین مرکز امپراطوری نفتی عربستان، یعنی آرامکو بازتاب‌های سیاسی بزرگی داشت و این بازتاب‌ها تازه آغاز شده است و احتمال می‌رود که در روزها و هفته‌های آینده ابعاد بزرگ‌تری نیز پیدا کند ولی به‌نظر می‌رسد که این حمله موجب تغییر دکترین‌های دفاعی منطقه شود بویژه دکترین دفاعی اسرائیل را به کلی با سؤال مواجه خواهد کرد.  واقعیت این است که تعدادی پهپاد و احتمالاً موشک از نقطه‌ای که معلوم نیست کجاست به سوی مراکز نفتی شلیک شده یا به پرواز در آمده‌اند. مبدأ اولیه ارسال آنها تا محل اصابت حداقل ۵۰۰ کیلومتر و حداکثر تا ۱۲۰۰ کیلومتر فاصله داشته است تعداد آنها زیاد و حداقل ۱۲ فروند بوده است. در این فاصله هیچ رادار و ماهواره‌ای آنها را ردیابی نکرده و هشدار نداده یا اقدامی نکرده است هنوز هم نمی‌توانند با قاطعیت بگویند که از کجا شلیک شده است. آنها از دفاع ضد هوایی پیشرفته پاتریوت عبور کرده‌اند. از همه مهمتر اینکه با دقت تمام اهداف تعیین شده را به‌صورت نقطه زنی مورد اصابت قرار داده‌اند. این امر به معنای آن است که تاریخ مصرف دکترین دفاعی و امنیتی موجود در کشورهای منطقه و حتی فرامنطقه به پایان رسیده است. در این مرحله سؤال بنیادین این نیست که عربستان یا کشورهای دیگر چه پاسخی به این حمله بدهند یا ندهند؟ پرسش اصلی این است که آیا آنان  در ادامه نیز قادر به دفاع از خود هستند یا همچنان سپر دفاعی آنان قابل عبور است؟ این مشکل بیش از هر جایی گریبان اسرائیل را خواهد گرفت چون اسرائیل تنها رژیم منطقه است که فاقد عمق استراتژیک و گستره جغرافیایی است. به همین علت از قدیم در پی ایجاد خطوط مرزی فرضی امنیتی با دایره‌هایی به شعاع‌های گوناگون بود و اجازه نمی‌داد که ارتش‌های عربی از این مرزهای مجازی و با ویژگی‌های مورد نظر اسرائیل عبور کنند یا خطوط قرمز اسرائیل را نقض نمایند. ولی حضور پهپادها و موشک‌های نقطه‌زن کل معادلات دکترین دفاعی اسرائیل را زیر و رو کرده است در حقیقت اکنون دشمن اصلی و بالفعلِ اسرائیل؛ نه کشورهای سوریه، اردن، مصر، عراق، عربستان و غیره است که هر کدام دارای ارتش‌های منظم هستند بلکه انواع و اقسام گروه‌های نظامی و شبه نظامی کوچک و متوسط هستند که در مرزهای اسرائیل مستقر هستند و ابزارهای آنان برای مبارزه علیه اسرائیل نه توپ‌های صحرایی و تانک‌های بزرگ و بالگردها و هلیکوپترهای جنگی موجود در ارتش‌های کلاسیک که نیازمند یگان‌های‌های رزمی و فرودگاه‌های جنگی و غیره است که کوچک‌ترین تحرکشان در دیدرس ماهواره قرار دارند؛ بلکه آنان براحتی می‌توانند پهپادها را ساخته و از هر محلی آنها را به پرواز درآورند و از طریق دستگاه‌های موجود الکترونیکی و حتی تلفن همراه آنها را به سوی هدف مورد نظر خود هدایت کنند و هر نوع تسلیحاتی اعم از منفجره یا بمب‌های شیمیایی و غیره را روی آنها سوار نمایند. این نوع مقابله نیازی به ارتش‌های منظم و کلاسیک ندارد و شاید بتوان گفت این تحول مثل تحولات مشابه موجب دموکراتیک ...

جدیدترین خبرها