رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • السبت ۲۰ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 25 May
اوقات شرعی

  • پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۵
  • کد خبر : 69673
  • مشاهده : 53 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : نهایت صمیمیت در روابط بین ایران و عراق برقرار است
لاریجانی در دیدار با رییس مجلس عراق:

نهایت صمیمیت در روابط بین ایران و عراق برقرار است

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز خوشبختانه نهایت صمیمیت در روابط بین ایران و عراق برقرار است، هم در ابعاد سیاسی و هم در ابعاد اقتصادی و فرهنگی.

علی لاریجانی در نشست خبری مشترک با همتای عراقی خود گفت: مایه مسرت ماست که رییس مجلس عراق و همکاران ایشان امروز به ایران تشریف آوردند. ما یکدیگر را در کنفرانس‌‌‌های بین‌‌المللی دیده‌‌ایم، با هم مذاکره کرده‌‌ایم و با افکار یکدیگر آشنا هستیم.

به گزارش حامی خبر؛ وی با بیان اینکه امروز خوشبختانه نهایت صمیمیت روابط بین ایران و عراق برقرار است، هم در ابعاد سیاسی و هم در ابعاد اقتصادی و فرهنگی، اظهار داشت: ما خیلی خوشحالیم بعد از آن تنش‌‌‌هایی که از گروه‌‌های تروریستی به وجود آمده بود، امروز عراق از امنیت خوبی برخوردار است. این نشان داد که ملت عراق یک ملت رشید و از ارتش خوبی برخوردار است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: حشدالشعبی هم در این مسئله ایفای نقش کرد و توانست با ایجاد وحدت غائله را ختم کند. نقش آیت‌‌الله سیستانی هم در این مسئله بسیار چشمگیر بود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه من فکر می‌‌‌کنم عراق در شرایط فعلی از جایگاه خوبی در منطقه برخوردار است، تصریح کرد: ما امروز درباره مسایل مختلفی با هم گفت‌‌‌وگو داشتیم؛ هم در زمینه گسترش همکاری‌‌‌های اقتصادی و روابط پارلمانی و هم راه‌هایی که امنیت پایدار را به وجود بیاورد.

وی ادامه داد: مخصوصا با فشارهایی که امروز روی مردم فلسطین است، کشورها باید از این مردم مظلوم حمایت کنند.

رئیس مجلس با اشاره به حضور رئیس مجلس عراق اظهار داشت: قطعا حضور ایشان و همکارانشان در توسعه روابط دو کشور تاثیر مهمی خواهد داشت. من از این جهت از ایشان تشکر می‌کنم.

 

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

لطفا دوباره روی دیوار دموکرات‌ها یادگاری ننویسیم!

حزب دموکرات آمريکا خود را براي رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ آمريکا آماده مي‌کند. اکثر نامزدهاي حزب دموکرات مدعي شده‌اند که اگر در انتخابات پيروز شوند و به کاخ سفيد راه پيدا کنند، بار ديگر به توافق هسته‌اي با ايران باز مي گردند. واقعيت امر اين است که دولت بعدي آمريکا، حتي اگر دولتي دموکرات باشد، قصد احياي توافق هسته‌اي را نخواهد داشت و در عمل نيز به برجام باز نخواهد گشت! نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني‌هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريم‌ها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند (خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريم‌هاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا) از اين توافق خارج شد. سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آنها بخواهند به برجام بازگردند، بايد از جمهوري اسلامي ايران امتيازات جديد و بيشتري بگيرند! منظور دموکرات‌ها از امتيازات جديد، دائمي کردن محدوديت‌هاي مشخص شده زماني در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکي ايران است. چندي پيش "فارين پاليسي" در گزارشي به قلم «ايلان گلدنبرگ»، مشاور سابق «جان کري»، وزير خارجه اسبق آمريکا و «اريک بروئر»، کارشناس انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکا» پيشنهاد کرده رئيس‌جمهور بعدي آمريکا پس از اخذ امتياز از ايران به برجام برگردد. گلدنبرگ و بروئر در اين خصوص مي نويسند: رئيس‌جمهور بعدي بايستي از اهرم فشاري که پس از خروج ترامپ از برجام ايجاد شده براي رسيدن به تفاهم اوليه بر سر بسياري از مسائل محل اختلاف با ايران و آينده برنامه هسته‌اي اين کشور استفاده کنند. پيامي که بايد به ايران و دنيا بدهيم اين است: ما انتظار داريم که بار ديگر به توافق برگرديم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنيم! ما بايد براي بازگشت به برجام امتيازات بيشتري از ايران بگيريم. اين مواضع به خوبي  نشان مي‌دهد که دموکرات‌ها بازي پيچيده‌اي را در خصوص بازگشت به برجام (در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰) طراحي کرده‌اند. مغر متفکر دموکرات‌ها در طراحي اين بازي چندلايه، کسي جز جان کري و مشاورانش نيستند. گلدنبرگ معتقد است توجه به اينکه ايران تصميم گرفته که پايبند به توافق هسته‌اي باشد، علي‌رغم خروج آمريکا از آن در راستاي منافعش است، بازگشت آمريکا و رفع متعاقب تحريم‌ها، در حکم واگذاري يکجانبه امتياز به ايران خواهد بود. واشنگتن مي‌تواند در ازاي اين بازگشت، چيزي از ايران مطالبه کند! نکته مهم تر اينکه دموکرات‌ها پاي تروئيکاي اروپايي را نيز به اين معادله پيچيده باز خواهند کرد. سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه در سال ۲۰۱۷ ميلادي مذاکرات مستمري را با دولت ترامپ بر سر تغيير برجام آغاز کردند. کليت حضور اروپائيان در اين مذاکرات نشان مي‌دهد که اتحاديه اروپا حتي حداقلي‌ترين ...

جدیدترین خبرها