رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 7 خبر


  • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۲۳ محرم ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 23 September
اوقات شرعی

  • دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸
  • کد خبر : 69734
  • مشاهده : 67 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : برادری ایران در حق عراق در یادها باقی می‌ماند/رابطه ایران و عراق با یک کشور اشغالگر همچون آمریکا قابل مقایسه نیست

رئیس جمهور گفت: برادری ایران در حق کشورهای منطقه از جمله عراق در یادها باقی خواهد ماند و رابطه ما وبغداد قابل قیاس با رابطه این کشور با اشغالگری همچون آمریکا نیست.

حجت الاسلام حسن روحانی در سخنرانی پیش از سفر به عراق در پاویون دولت اظهار کرد: ایران بسیاری از نیازهایش را می‌تواند از عرق تامین کند و در این سفر طرح‌های مهمی در دست داریم و برای ما موضوع ترانزیت اهمیت خاصی دارد و علاقه‌مند به توسعه راه‌های ارتباطی میان ایران و عراق هستیم.

به گزارش حامی خبر؛ وی با اشاره به علاقه مندی برای راه اندازی خط راه آهن ایران با عراق عنوان کرد: این اتفاق می‌تواند به نفع دو کشور و زائران باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: احداث شهرک‌های صنعتی، مورد علاقه طرفین است؛ همچنین مسئله محیط زیست و بحث گرد و غبار موضوعاتی است که می‌توان درباره آن اقدامات مشترک انجام داد.

روحانی ادامه داد: در این سفر بازرگانان نیز حضور دارند و نشستی اقتصادی نیز خواهیم داشت و با عشایر و سیاسیون نیز ملاقات خواهیم کرد. وی گفت: امیدواریم این سفر به نفع ملت و توسعه روابط دو کشور باشد و در همه زمینه‌ها از بهداشت و درمان، تجارت، سرمایه گذاری، ترانزیت، گردشگری و امنیت منطقه مباحث و جلسات موثری داشته باشیم.

روحانی با اشاره به سفر مخفیانه رئیس جمهوری آمریکا به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق تصریح کرد: رابطه ایران و عراق با یک کشور اشغالگر همچون آمریکا قابل مقایسه نیست؛ آمریکا در منطقه منفور است، بمب‌هایی که آمریکایی‌ها بر سر عراقی ها، مردم سوریه و دیگر کشور‌های منطقه فرود آوردند فراموش شدنی نیست و برادری ایران نسبت به کشور‌های منطقه هم در یاد کشور‌های منطقه خواهد ماند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران برای دیدار با مقامات عالی رتبه عراق در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی – اقتصادی عازم بغداد پایتخت این کشور شد.این سفر که نخستین سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق است، به دعوت رسمی برهم صالح همتای عراقی وی انجام شد.

دیدار رسمی با برهم صالح رئیس جمهور و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و مذاکرات دو جانبه در خصوص روابط تهران – بغداد در حوزه‌های مختلف و گسترش و تقویت همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور از مهم‌ترین برنامه‌های دکتر روحانی در این سفر تاریخی است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین در این سفر سه روزه با محمد الحلبوسی رییس و نمایندگان مجلس عراق دیدار و گفتگو می‌کند.شرکت در همایش تجاری با حضور بخش‌های دولتی و خصوصی ایران و عراق و همچنین دیدار با سایر مسئولان بلندپایه عراقی و برخی نخبگان، گروه‌های سیاسی و اجتماعی این کشور از دیگر برنامه‌های روحانی در سفر به عراق است.

در جریان سفر رئیس جمهور، هیات‌های عالیرتبه دو کشور در نشست‌هایی مشترک و همچنین جداگانه با همتایان خود دیدار و آخرین وضعیت توافقات و سطح همکاری‌ها و فرصت‌های جدید برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور دوست و همسایه را بررسی می‌کنند.

دیدار با آیت الله «سیدعلی سیستانی» از مراجع عظام تقلید و زیارت عتبات عالیات از دیگر برنامه‌های سفر رئیس جمهور به عراق است.برهم صالح ۲۶ آبان امسال در صدر یک هیات عالی رتبه به تهران سفر کرد که سفر صبح امروز رئیس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سفر چهار ماه پیش وی، سال ۹۷ را در تاریخ روابط دو کشور دوست و همسایه، تاریخ ساز می‌کند.

سفر سه روزه روحانی به عراق از این جهت حائز اهمیت است که علاوه بر دو کشور، دوستان و دشمنان دو طرف نیز در سطح منطقه و جهان نظاره گر چگونگی و نتایج عملی این سفر هستند.بسیاری از مقامات ایران و عراق و ناظران روابط منطقه‌ای دو کشور، سفر رییس جمهوری ایران به عراق را نقطه عطفی در روابط تاریخی تهران – بغداد می‌دانند؛ سفری که بیانگر شکست سیاست تحریم و انزوای جمهوری اسلامی و خط بطلان بر اختلال در روابط دیرینه دو ملت و زمینه ساز تفاهم‌های جدی تهران و بغداد در عرصه‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی خواهد بود.

روحانی روز چهارشنبه ۲۲ اسفندماه ۹۷ به تهران باز می‌گردد.

رفت و آمد‌های دیپلماتیک دو ماه گذشته و همچنین تماس‌های تلفنی بین مقامات ایرانی و عراقی در آستانه سفر روحانی به بغداد، نشان از وجود اراده سیاسی قوی در پایتخت‌های دو کشور برای گسترش مراودات و گفتگو‌های دو جانبه است.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

عباس عبدی؛

حمله به آرامکو و بحران امنیت رژیم صهیونیستی

حمله پهپادی به‌مهم‌ترین مرکز امپراطوری نفتی عربستان، یعنی آرامکو بازتاب‌های سیاسی بزرگی داشت و این بازتاب‌ها تازه آغاز شده است و احتمال می‌رود که در روزها و هفته‌های آینده ابعاد بزرگ‌تری نیز پیدا کند ولی به‌نظر می‌رسد که این حمله موجب تغییر دکترین‌های دفاعی منطقه شود بویژه دکترین دفاعی اسرائیل را به کلی با سؤال مواجه خواهد کرد.  واقعیت این است که تعدادی پهپاد و احتمالاً موشک از نقطه‌ای که معلوم نیست کجاست به سوی مراکز نفتی شلیک شده یا به پرواز در آمده‌اند. مبدأ اولیه ارسال آنها تا محل اصابت حداقل ۵۰۰ کیلومتر و حداکثر تا ۱۲۰۰ کیلومتر فاصله داشته است تعداد آنها زیاد و حداقل ۱۲ فروند بوده است. در این فاصله هیچ رادار و ماهواره‌ای آنها را ردیابی نکرده و هشدار نداده یا اقدامی نکرده است هنوز هم نمی‌توانند با قاطعیت بگویند که از کجا شلیک شده است. آنها از دفاع ضد هوایی پیشرفته پاتریوت عبور کرده‌اند. از همه مهمتر اینکه با دقت تمام اهداف تعیین شده را به‌صورت نقطه زنی مورد اصابت قرار داده‌اند. این امر به معنای آن است که تاریخ مصرف دکترین دفاعی و امنیتی موجود در کشورهای منطقه و حتی فرامنطقه به پایان رسیده است. در این مرحله سؤال بنیادین این نیست که عربستان یا کشورهای دیگر چه پاسخی به این حمله بدهند یا ندهند؟ پرسش اصلی این است که آیا آنان  در ادامه نیز قادر به دفاع از خود هستند یا همچنان سپر دفاعی آنان قابل عبور است؟ این مشکل بیش از هر جایی گریبان اسرائیل را خواهد گرفت چون اسرائیل تنها رژیم منطقه است که فاقد عمق استراتژیک و گستره جغرافیایی است. به همین علت از قدیم در پی ایجاد خطوط مرزی فرضی امنیتی با دایره‌هایی به شعاع‌های گوناگون بود و اجازه نمی‌داد که ارتش‌های عربی از این مرزهای مجازی و با ویژگی‌های مورد نظر اسرائیل عبور کنند یا خطوط قرمز اسرائیل را نقض نمایند. ولی حضور پهپادها و موشک‌های نقطه‌زن کل معادلات دکترین دفاعی اسرائیل را زیر و رو کرده است در حقیقت اکنون دشمن اصلی و بالفعلِ اسرائیل؛ نه کشورهای سوریه، اردن، مصر، عراق، عربستان و غیره است که هر کدام دارای ارتش‌های منظم هستند بلکه انواع و اقسام گروه‌های نظامی و شبه نظامی کوچک و متوسط هستند که در مرزهای اسرائیل مستقر هستند و ابزارهای آنان برای مبارزه علیه اسرائیل نه توپ‌های صحرایی و تانک‌های بزرگ و بالگردها و هلیکوپترهای جنگی موجود در ارتش‌های کلاسیک که نیازمند یگان‌های‌های رزمی و فرودگاه‌های جنگی و غیره است که کوچک‌ترین تحرکشان در دیدرس ماهواره قرار دارند؛ بلکه آنان براحتی می‌توانند پهپادها را ساخته و از هر محلی آنها را به پرواز درآورند و از طریق دستگاه‌های موجود الکترونیکی و حتی تلفن همراه آنها را به سوی هدف مورد نظر خود هدایت کنند و هر نوع تسلیحاتی اعم از منفجره یا بمب‌های شیمیایی و غیره را روی آنها سوار نمایند. این نوع مقابله نیازی به ارتش‌های منظم و کلاسیک ندارد و شاید بتوان گفت این تحول مثل تحولات مشابه موجب دموکراتیک ...

جدیدترین خبرها