رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • السبت ۲۰ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 25 May
اوقات شرعی

  • دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸
  • کد خبر : 69734
  • مشاهده : 43 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : برادری ایران در حق عراق در یادها باقی می‌ماند/رابطه ایران و عراق با یک کشور اشغالگر همچون آمریکا قابل مقایسه نیست

رئیس جمهور گفت: برادری ایران در حق کشورهای منطقه از جمله عراق در یادها باقی خواهد ماند و رابطه ما وبغداد قابل قیاس با رابطه این کشور با اشغالگری همچون آمریکا نیست.

حجت الاسلام حسن روحانی در سخنرانی پیش از سفر به عراق در پاویون دولت اظهار کرد: ایران بسیاری از نیازهایش را می‌تواند از عرق تامین کند و در این سفر طرح‌های مهمی در دست داریم و برای ما موضوع ترانزیت اهمیت خاصی دارد و علاقه‌مند به توسعه راه‌های ارتباطی میان ایران و عراق هستیم.

به گزارش حامی خبر؛ وی با اشاره به علاقه مندی برای راه اندازی خط راه آهن ایران با عراق عنوان کرد: این اتفاق می‌تواند به نفع دو کشور و زائران باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: احداث شهرک‌های صنعتی، مورد علاقه طرفین است؛ همچنین مسئله محیط زیست و بحث گرد و غبار موضوعاتی است که می‌توان درباره آن اقدامات مشترک انجام داد.

روحانی ادامه داد: در این سفر بازرگانان نیز حضور دارند و نشستی اقتصادی نیز خواهیم داشت و با عشایر و سیاسیون نیز ملاقات خواهیم کرد. وی گفت: امیدواریم این سفر به نفع ملت و توسعه روابط دو کشور باشد و در همه زمینه‌ها از بهداشت و درمان، تجارت، سرمایه گذاری، ترانزیت، گردشگری و امنیت منطقه مباحث و جلسات موثری داشته باشیم.

روحانی با اشاره به سفر مخفیانه رئیس جمهوری آمریکا به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق تصریح کرد: رابطه ایران و عراق با یک کشور اشغالگر همچون آمریکا قابل مقایسه نیست؛ آمریکا در منطقه منفور است، بمب‌هایی که آمریکایی‌ها بر سر عراقی ها، مردم سوریه و دیگر کشور‌های منطقه فرود آوردند فراموش شدنی نیست و برادری ایران نسبت به کشور‌های منطقه هم در یاد کشور‌های منطقه خواهد ماند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران برای دیدار با مقامات عالی رتبه عراق در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی – اقتصادی عازم بغداد پایتخت این کشور شد.این سفر که نخستین سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق است، به دعوت رسمی برهم صالح همتای عراقی وی انجام شد.

دیدار رسمی با برهم صالح رئیس جمهور و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و مذاکرات دو جانبه در خصوص روابط تهران – بغداد در حوزه‌های مختلف و گسترش و تقویت همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور از مهم‌ترین برنامه‌های دکتر روحانی در این سفر تاریخی است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین در این سفر سه روزه با محمد الحلبوسی رییس و نمایندگان مجلس عراق دیدار و گفتگو می‌کند.شرکت در همایش تجاری با حضور بخش‌های دولتی و خصوصی ایران و عراق و همچنین دیدار با سایر مسئولان بلندپایه عراقی و برخی نخبگان، گروه‌های سیاسی و اجتماعی این کشور از دیگر برنامه‌های روحانی در سفر به عراق است.

در جریان سفر رئیس جمهور، هیات‌های عالیرتبه دو کشور در نشست‌هایی مشترک و همچنین جداگانه با همتایان خود دیدار و آخرین وضعیت توافقات و سطح همکاری‌ها و فرصت‌های جدید برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور دوست و همسایه را بررسی می‌کنند.

دیدار با آیت الله «سیدعلی سیستانی» از مراجع عظام تقلید و زیارت عتبات عالیات از دیگر برنامه‌های سفر رئیس جمهور به عراق است.برهم صالح ۲۶ آبان امسال در صدر یک هیات عالی رتبه به تهران سفر کرد که سفر صبح امروز رئیس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سفر چهار ماه پیش وی، سال ۹۷ را در تاریخ روابط دو کشور دوست و همسایه، تاریخ ساز می‌کند.

سفر سه روزه روحانی به عراق از این جهت حائز اهمیت است که علاوه بر دو کشور، دوستان و دشمنان دو طرف نیز در سطح منطقه و جهان نظاره گر چگونگی و نتایج عملی این سفر هستند.بسیاری از مقامات ایران و عراق و ناظران روابط منطقه‌ای دو کشور، سفر رییس جمهوری ایران به عراق را نقطه عطفی در روابط تاریخی تهران – بغداد می‌دانند؛ سفری که بیانگر شکست سیاست تحریم و انزوای جمهوری اسلامی و خط بطلان بر اختلال در روابط دیرینه دو ملت و زمینه ساز تفاهم‌های جدی تهران و بغداد در عرصه‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی خواهد بود.

روحانی روز چهارشنبه ۲۲ اسفندماه ۹۷ به تهران باز می‌گردد.

رفت و آمد‌های دیپلماتیک دو ماه گذشته و همچنین تماس‌های تلفنی بین مقامات ایرانی و عراقی در آستانه سفر روحانی به بغداد، نشان از وجود اراده سیاسی قوی در پایتخت‌های دو کشور برای گسترش مراودات و گفتگو‌های دو جانبه است.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

لطفا دوباره روی دیوار دموکرات‌ها یادگاری ننویسیم!

حزب دموکرات آمريکا خود را براي رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ آمريکا آماده مي‌کند. اکثر نامزدهاي حزب دموکرات مدعي شده‌اند که اگر در انتخابات پيروز شوند و به کاخ سفيد راه پيدا کنند، بار ديگر به توافق هسته‌اي با ايران باز مي گردند. واقعيت امر اين است که دولت بعدي آمريکا، حتي اگر دولتي دموکرات باشد، قصد احياي توافق هسته‌اي را نخواهد داشت و در عمل نيز به برجام باز نخواهد گشت! نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني‌هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريم‌ها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند (خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريم‌هاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا) از اين توافق خارج شد. سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آنها بخواهند به برجام بازگردند، بايد از جمهوري اسلامي ايران امتيازات جديد و بيشتري بگيرند! منظور دموکرات‌ها از امتيازات جديد، دائمي کردن محدوديت‌هاي مشخص شده زماني در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکي ايران است. چندي پيش "فارين پاليسي" در گزارشي به قلم «ايلان گلدنبرگ»، مشاور سابق «جان کري»، وزير خارجه اسبق آمريکا و «اريک بروئر»، کارشناس انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکا» پيشنهاد کرده رئيس‌جمهور بعدي آمريکا پس از اخذ امتياز از ايران به برجام برگردد. گلدنبرگ و بروئر در اين خصوص مي نويسند: رئيس‌جمهور بعدي بايستي از اهرم فشاري که پس از خروج ترامپ از برجام ايجاد شده براي رسيدن به تفاهم اوليه بر سر بسياري از مسائل محل اختلاف با ايران و آينده برنامه هسته‌اي اين کشور استفاده کنند. پيامي که بايد به ايران و دنيا بدهيم اين است: ما انتظار داريم که بار ديگر به توافق برگرديم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنيم! ما بايد براي بازگشت به برجام امتيازات بيشتري از ايران بگيريم. اين مواضع به خوبي  نشان مي‌دهد که دموکرات‌ها بازي پيچيده‌اي را در خصوص بازگشت به برجام (در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰) طراحي کرده‌اند. مغر متفکر دموکرات‌ها در طراحي اين بازي چندلايه، کسي جز جان کري و مشاورانش نيستند. گلدنبرگ معتقد است توجه به اينکه ايران تصميم گرفته که پايبند به توافق هسته‌اي باشد، علي‌رغم خروج آمريکا از آن در راستاي منافعش است، بازگشت آمريکا و رفع متعاقب تحريم‌ها، در حکم واگذاري يکجانبه امتياز به ايران خواهد بود. واشنگتن مي‌تواند در ازاي اين بازگشت، چيزي از ايران مطالبه کند! نکته مهم تر اينکه دموکرات‌ها پاي تروئيکاي اروپايي را نيز به اين معادله پيچيده باز خواهند کرد. سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه در سال ۲۰۱۷ ميلادي مذاکرات مستمري را با دولت ترامپ بر سر تغيير برجام آغاز کردند. کليت حضور اروپائيان در اين مذاکرات نشان مي‌دهد که اتحاديه اروپا حتي حداقلي‌ترين ...

جدیدترین خبرها