رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • السبت ۲۰ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 25 May
اوقات شرعی

  • دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۳
  • کد خبر : 69746
  • مشاهده : 49 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم/نمی‌گوییم خطایی در عملکرد قوه قضاییه وجود ندارد

معاون اول قوه قضاییه گفت: در طول ۴۰ سال گذشته اقدامات خوبی در حوزه قضا، عدالت انجام شده است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه رؤسای سابق و جدید قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه در ۴۰ سال گذشته با مسئولینی که همگی عالم، وارسته، دلسوز نظام و خیرخواه انقلاب بودند اداره شده است.

به گزارش حامی خبر؛ معاون اول قوه قضاییه افزود: این مسئولین با تلاش‌های شبانه‌روزی خود خدمات ارزشمندی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ارائه کردند و توانسته‌اند قوه قضاییه را به جایگاه فعلی خود برسانند هرچند تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

اژه‌ای افزود: قوه قضاییه در زمان انقلاب و پس از آن در زمان تثبیت انقلاب و در سال‌های بعد در جهت برقراری امنیت نقش بسزایی داشته است و گرفتن حق مظلوم از ظالم و برگرداندن اموال بیت‌المال را سرلوحه کار خود قرار داده است.

وی گفت: در دوره چهارم با ریاست آیت‌الله آملی که عالمی وارسته و عامل بود با مشورت همه خیرخواهان در داخل و خارج حوزه و با همکاری و همیاری همه مسئولان، قوه قضاییه توفیقات خوبی به دست آمد.

اژه‌ای افزود: آملی لاریجانی در بدو ورود به قوه قضاییه کار بسیار خوبی انجام داد که عبارت بود از تلفیق نیروهای جدید با نیروهای قدیمی به این ترتیب که فضلای حوزه علمیه که افراد مستعد بودند به قوه قضاییه آمدند و در کنار نیروهای با تجربه قبلی کار را به پیش بردند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در طول ۱۰ سال گذشته از عمر فعالیت آقای آملی لاریجانی ۲۲ هزار نیروی جوان خوش استعداد و دارای بنیه‌های تحصیلی بالا در قوه قضاییه مشغول به کار شدند که بیش از ۶ هزار نفر آنها قاضی و ۱۶ هزار نفرشان کارمندان دستگاه قضایی بودند که این خود اقدام بزرگی بود.

محسنی اژه‌ای یکی دیگر از اقدامات خوب آیت‌الله آملی را استفاده از فناوری‌های نوین اعلام کرد و گفت: همین امر باعث شد یک توسعه فوق‌العاده و قابل توجه در حوزه قضایی ایجاد شود. با کمک نیروهای متخصص و استفاده از تجربه گذشتگان به حوزه فناوری اطلاعات اهمیت داده شد.

وی گفت: همچنین سندهای پیشرفت و تحول در دوره آیت‌الله آملی لاریجانی نوشته شد و راهبردهای اجرای آن با تعیین مسئولین ذیربط تدوین و بخش عمده‌ای از آن اجرا و بخشی هم در حال اجراست.

وی افزود: همگان از قوه قضاییه این توقع را داشتند که باید نظارت بیشتری بر عملکرد درونی قوه قضاییه به وجود آید که در این خصوص بخش نظارتی قوه قضاییه تقویت شد و معاونتی در همین راستا در دیوان عالی کشور ایجاد شد و به این موضوع افزایش فعالیت و نظارت پیدا و پنهان حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه را هم بیافزاید.

معاون اول قوه قضاییه به افزایش پرونده‌ها در ابتدای سال‌های ۸۷ و ۸۸ اشاره کرد و گفت: برای رفع این موضوع ۲ کار باید صورت می‌گرفت. هم قانون باید تغییر کرده و اصلاح می‌شد هم باید با همکاری سایر نهادها راه‌های وقوع جرم بسته می‌شد.

وی گفت: از همین رو معاونت پیشگیری از وقوع جرم با ابتکار آیت‌الله آملی لاریجانی تشکیل شد که اگر این معاونت نبود حتماً شاهد افزایش چند برابری پرونده‌ها بودیم.

محسنی اژه‌ای با اشاره به این مطلب که تلاش شد تبعیضی قائل نشویم و مُرّ قانون در رسیدگی به پرونده‌ها انجام شود، گفت: البته ما اصلاً ادعا نمی‌کنیم که خطایی رخ نداده است.

وی ادامه داد: امروز در ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی و در گام دوم مواجه هستیم با اینکه فردی ریاست قوه قضاییه را پذیرفته که شخصیتی بزرگوار از نظر علمی و تجربی است.

معاون اول قوه قضاییه به برشمردن خصوصیات بارز آیت‌الله رئیسی پرداخت و گفت: ایشان تجربه ۴۰ ساله انقلاب را در وجود خود دارد و به گونه‌ای فرزند حوزه، فرزند انقلاب و فرزند قوه قضاییه است و آنطور که این چند روز فضای کشور را رصد کردم مطلع شدم همه از آمدن ایشان استقبال کرده‌اند و این جزء افتخارات قوه قضاییه محسوب می‌شود.

محسنی اژه‌ای گفت: امروز یک چیز باید در مدیریت دستگاه قضایی مورد توجه قرار گیرد که آن هم بحث مدیریت و تدبیر است. همگان می‌دانند ما پول و نیروی کافی نداریم و کسری‌هایی داریم و حتماً فشارهایی هم به ما وارد می‌شود که در این برهه تحول مورد نظر رهبری و مردم محقق نمی‌شود مگر با مدیریت و تدبیر.

معاون اول قوه قضاییه در بخش پایانی سخنانش با اشاره به اینکه امیدواریم با حضور آقای رئیسی شاهد یک تحول بزرگ در دستگاه قضایی باشیم گفت: به عنوان سربازی کوچک آنچه در توانم باشد برای خدمت به شما مضایقه نخواهم کرد اما به شما می‌گویم حتماً بهتر است که افراد جوان جایگزین بنده و امثال بنده شوند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

لطفا دوباره روی دیوار دموکرات‌ها یادگاری ننویسیم!

حزب دموکرات آمريکا خود را براي رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ آمريکا آماده مي‌کند. اکثر نامزدهاي حزب دموکرات مدعي شده‌اند که اگر در انتخابات پيروز شوند و به کاخ سفيد راه پيدا کنند، بار ديگر به توافق هسته‌اي با ايران باز مي گردند. واقعيت امر اين است که دولت بعدي آمريکا، حتي اگر دولتي دموکرات باشد، قصد احياي توافق هسته‌اي را نخواهد داشت و در عمل نيز به برجام باز نخواهد گشت! نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني‌هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريم‌ها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند (خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريم‌هاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا) از اين توافق خارج شد. سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آنها بخواهند به برجام بازگردند، بايد از جمهوري اسلامي ايران امتيازات جديد و بيشتري بگيرند! منظور دموکرات‌ها از امتيازات جديد، دائمي کردن محدوديت‌هاي مشخص شده زماني در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکي ايران است. چندي پيش "فارين پاليسي" در گزارشي به قلم «ايلان گلدنبرگ»، مشاور سابق «جان کري»، وزير خارجه اسبق آمريکا و «اريک بروئر»، کارشناس انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکا» پيشنهاد کرده رئيس‌جمهور بعدي آمريکا پس از اخذ امتياز از ايران به برجام برگردد. گلدنبرگ و بروئر در اين خصوص مي نويسند: رئيس‌جمهور بعدي بايستي از اهرم فشاري که پس از خروج ترامپ از برجام ايجاد شده براي رسيدن به تفاهم اوليه بر سر بسياري از مسائل محل اختلاف با ايران و آينده برنامه هسته‌اي اين کشور استفاده کنند. پيامي که بايد به ايران و دنيا بدهيم اين است: ما انتظار داريم که بار ديگر به توافق برگرديم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنيم! ما بايد براي بازگشت به برجام امتيازات بيشتري از ايران بگيريم. اين مواضع به خوبي  نشان مي‌دهد که دموکرات‌ها بازي پيچيده‌اي را در خصوص بازگشت به برجام (در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰) طراحي کرده‌اند. مغر متفکر دموکرات‌ها در طراحي اين بازي چندلايه، کسي جز جان کري و مشاورانش نيستند. گلدنبرگ معتقد است توجه به اينکه ايران تصميم گرفته که پايبند به توافق هسته‌اي باشد، علي‌رغم خروج آمريکا از آن در راستاي منافعش است، بازگشت آمريکا و رفع متعاقب تحريم‌ها، در حکم واگذاري يکجانبه امتياز به ايران خواهد بود. واشنگتن مي‌تواند در ازاي اين بازگشت، چيزي از ايران مطالبه کند! نکته مهم تر اينکه دموکرات‌ها پاي تروئيکاي اروپايي را نيز به اين معادله پيچيده باز خواهند کرد. سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه در سال ۲۰۱۷ ميلادي مذاکرات مستمري را با دولت ترامپ بر سر تغيير برجام آغاز کردند. کليت حضور اروپائيان در اين مذاکرات نشان مي‌دهد که اتحاديه اروپا حتي حداقلي‌ترين ...

جدیدترین خبرها