رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۱۶ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 21 May
اوقات شرعی

واکنش روحانی به اقدام ترامپ: سپاه محبوب‌تر از همیشه در قلب ملت ایران است

موشک‌هایی داریم که در مخیله شما هم نمی‌گنجد

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز سپاه محبوب‌تر از همیشه در قلب ملت ایران و در منطقه خواهد بود، گفت: استکبار جهانی و آمریکا می‌خواهد کینه و شکست خود علیه ملت ایران را با تروریست خواندن سپاه پاسداران جبران کند، ضمن اینکه موشک‌هایی داریم که در مخیله شما هم نمی‌گنجد.

حجت الاسلام حسن روحانی در سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای که در سالن اجلاس سران کشور‌های اسلامی برگزار شد، اظهارداشت:استکبار جهانی و آمریکا امروز می‌خواهد کینه، شکست و عداوت خود را از طریق تروریسم نام دادن یا نامیدن گروهی که همواره بزرگ‌ترین هدف، عمل، ایثار و آرمانش مبارزه با تروریسم بوده است، جبران کند.

به گزارش حامی خبر؛ وی با بیان این که بدانید محبوبیت سپاه با این اقدام هر روز بیشتر می‌شود، تصریح کرد: پاسداران از روز نخست انقلاب در کنار مردم بودند و برای منافع انقلاب از راحتی خود گذشتند.

وی ضمن تبریک روز میلاد امام حسین (ع) گفت: فرهنگ ثارالله شهیدان عامل اصلی پیروز‌های بزرگ ملت‌های مسلمان و به ویژه ملت بزرگ ایران در نهضت‌های مختلف و انقلاب‌های مختلف و حراست از ایران و دفع تجاوز امروز است. امروز درس بزرگی برای ایستادگی و مقاومت ما در برابر آن‌هایی است که می‌خواهند با فشار به زندگی مردم ما را از مسیر تعالی بازگردانند.

رییس قوه مجریه با یادآوری این که امروز روز پاسدار است، خاطرنشان کرد: روز فداکاران و جان برکفانی که از روز اول انقلاب کنار و با مردم بودند. آن‌ها برای منافع مردم و برای منافع کشور و انقلاب از راحتی خود گذشتند. شب‌هایی را این عزیزان به صبح آوردند در کنار سایر نیرو‌های مسلح و فداکاران که هر شب آن از شب قدر بالاتر بود.

روحانی همچنین گفت: بالاتر از شب قدر، شب آن پاسدار و فداکاری است که در مرز‌های کشور می‌ایستد و از منافع کشور دفاع می‌کند و مطمئن نیست که شب را به سلامت به صبح آورد. شب قدر فقط شب نوزدهم، بیست و یکم و بیست سوم ماه رمضان یا شب‌های دیگری که نقل شده است، نیست، ما می‌توانیم شب قدری را بیافرینیم که از آن شب قدر هم بالاتر باشد.

وی افزود: هر شبی که تصمیم، اراده و نقشه ما برای رفاه این ملت و توسعه ایران و قدرت ملت باشد آن شب، از شب قدر بالاتر است. تنها در انتظار رمضان و شب‌های قدر‌های ماه رمضان نباشیم. بیاییم همه شب‌های خود را شب قدر بسازیم.

رییس دولت دوازدهم ادامه داد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیرو‌های فداکار ما در کشور و آن‌هایی که شب‌ها را تا صبحبرای راحتی مردم و استراحت مردم نخوابیدن، آن‌ها کسانی هستند که شب‌های زندگی خود را شب قدر ساختند.

روحانی با طرح این سوال که چرا سپاه به وجود آمد و برای چه بود؟گفت: انقلاب بزرگی توسط ملت ایران به پیروزی رسیده بود، دشمنان فراوانی در منطقه و جهان می‌خواستنددوران و زمان این انقلاب چند هفته و حداکثر چند ماه بیشتر نباشد و انواع توطئه‌ها را علیه ملت ایران طراحی کردند و یکی از آن توطئه‌ها توطئه ترور علیه ملت ایران بود.

وی ادامه داد: گروهک‌هایی را در دامن خود پرورش دادند و آن‌ها را ترغیب کردند و پول لازم را پرداخت کردند و مواد منفجره را در اختیار آن‌ها گذاشتند تا مسوولین و مردم و انقلابیون را به خاک و خون بکشند و ایران به دورانی برگردد که زیر سلطه آمریکا بود.

رییس جمهوری تصریح کرد: ما نیاز به یک نیروی مومن، ایثارگر و فداکاری که در برابر تروریسم بایستد، داشتیم و امنیت را برای ملت ایران به ارمغان آورد، در راس این حرکت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

روحانی افزود: آن روزی که در خانه‌های تیمی در تهران و در دیگر شهر‌ها گروهک‌های منافق و چپ با نام‌های مختلف که انسان‌های بیگناه را ترور می‌کردند و دستگیر می‌شدند و به دست عدالت سپرده می‌شدند چه کسانی بودند که فداکاری می‌کردند و به خانه‌های تیمی می‌رفتند، کشته می‌شدند و فداکاری می‌کردند.

وی یادآور شد: آن روزی که دشمنان این ملت جنگ را بر ما تحمیل کردند و اعلام کرده بودند که سه روز بعد مصاحبه را در اهواز انجام خواهند داد و در هفته‌های بعد در تهران مصاحبه می‌کنند چه کسانی بودند که در برابر متجاوزین ایستادند و فداکاری کردند؟ این ملت ایران، ارتش، بسج، دلاوران عشایر، نیروی انتظامی بودند و در کنار آن یکی از نیرو‌هایی که در راس این فدکاری قرار داشت باز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

رییس جمهوری اضافه کرد: شما می‌خواهید سپاه مورد کینه و غضب آمریکا و صهیونیست‌ها نباشد؟ شاید این توقعی که در ذهن ما است یک مقدار با واقعیت نخواند. آن‌ها در طول ۴۰ سال تمام توطئه‌هایی که علیه ملت ایران طراحی کردند طرح آن‌ها منجر به شکست شد. چه کسانی باعث شدند؟ کل ملت ایران، جوانان، زنان و مردان، تمام اقوام، شیعه و سنی، همه دوشادوش هم ایستادند، سپاه پاسداران در این مقاومت و ایستادگی پرچم دار بزرگ بود.

روحانی گفت: امروز استکبار جهانی و آمریکا کینه و شکست و عداوت خود را می‌خواهد را از طریق تروریسم نام دادن یا نامیدن گروهی که همواره بزرگترین هدف، عمل، ایثار و آرمانش مبارزه با تروریسم بوده است را جبران کند.

وی تاکید کرد: هیچ کس در دنیا و هیچ ملتی نمی‌تواند ادعا کند که بالاتر از ملت ایران قربانی تروریسم بوده است. ملت ایران قربانی تروریسمی است که بدست ابرقدرت‌ها ساختهو تسهیل شدند و به آن‌ها دستور دادند و آن‌ها مجری فرمان آن‌ها بودند.

رییس جمهوری ادامه داد: به من نشان دهید ملتی که در یک شب ده‌ها تن از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از وزیران و رییس دستگاه قضایی در یک انفجار جان به جان آفرین تسلیم می‌کنند و به شهادت می‌رسند و به من نشان دهید آن نخست وزیر، رییس جمهوری و مقاماتی که در یک روز بر اثر توطئه تروریسم روحشان به آسمان پرواز کرد؛ و آن همه مردم بی گناه در سراسر کشور بیش از ۱۷ هزار بی گناه بدست تروریست‌ها کشته شدند.

وی گفت: کدام ملت است بالاتر از ملت ایران که در برابر تروریسم در طول ۴۰ سال ایستادگی و فداکاری کرده باشد و تروریسم‌ها را در ایران ریشه کن کرده باشد.

رییس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: سپاه پاسداران تروریست‌ها را ریشه کن کرد که در دوران جنگ تحمیلی به دامان صدام و امروز به دامان صهیونیست‌ها و استکبار جهانی پناه بردند.

روحانی با بیان این که سپاه پاسداران ریشه تروریست را در منطقه ریشه کن کرد، افزود: اگر عراق از ما دعوت کرد که به کمک مردم این کشور بشتابیم ثانیه‌ای درنگ نکردیم و اگر شبی که اربیل و سلیمانیه در حال سقوط بود و کرد‌های عراق از ما کمک خواستند سریع وارد عمل شدیم.
وی با یادآوری این که پس از درخواست کمک سوریه از ایران برای مبارزه با تروریست، مردم، دولت و سپاه پاسداران ایران به کمک سوریه و لبنان رفتند، اظهارداشت: باید از آن‌ها پرسید که چه کسانی در کنار سوریه و لبنان ایستادند و داعش را به شکست کشادند تا سلطه ـنها بر عراق و سوریه از بین برود. البته عامل اصلی این پیروزی‌ها مردم عراق، سوریه و لبنان بودند و، اما ملت ایران و در راس آن سپاه پاسداران ندای کمک آنان پاسخ دادند.

رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: عملا سپاه در همان روز‌های انقلاب در صحنه بود، اما از زمان نوشتن اولین اساسنامه در سال ۵۸ تا کنون با تروریست‌ها رسما مبارزه کرده و شهید داده است.

روحانی به شهادت نیرو‌های سپاه در جاده خاش – زاهدان اشاره کرد و گفت: تروریست‌ها توسط آمریکا حمایت و تشویق می‌شوند؛ هنوز هم این کشور حاضر نیست علیه داعش بجنگند، به سران این گروه پناه می‌دهد و حاضر نیست مناطق سران داعش را به دولت‌های منطقه اعلام کند.

وی خطاب به سران دولت آمریکا گفت: شما می‌خواهید از گروه‌های ترویستی علیه ملت‌ها استفاده کنید، اما مدعی هستید که علیه تروریسم نظر داده و نهاد‌های انقلابی جهان را تروریست خطاب می‌کنید؛ این درحالی است که شما در راس تروریست‌های عالم هستید.

رییس جمهوری اضافه کرد: این شما بودید که هواپیمای مسافربری ایران را در آب‌های خلیج فارس سرنگون کرد؛ ید این شما همواره نیرو‌های مداخله گر در منطقه بودید و علیه مردم اقدام کردید.

روحانی توضیح داد: آن کسی که الفبای هوانوردی را فهمیده باشد، می‌داند که اشتباه گرفتن هواپیمای مسافربری با اف ۱۴ نادرست است؛ شما با انفجار هواپیمای مسافربری ایران می‌خواستید بگویید که کودکان و زنان را نیز خواهید کشت.

وی عنوان کرد: اگر مدعی هستید که با تحریم جلوی فناوری‌های هسته‌ای را می‌گیرید؛ امروز افتتاح فناوری‌های هسته‌ای نشان می‌دهد که تحریم‌ها موفق نبودند. اگر آن روز از IR۱ می‌ترسیدید ما امروز IR۶ را افتتاح کردیم و اگر به ظلم خود ادامه دهید زنجیزه IR۸ را نیز مشاهده خواهید کرد.

رییس جمهوری با تاکید بر این که تحریم‌ها نمی‌تواند جلوی ملت ایران را بگیرد، گفت: دیدید که با وجود تحریم‌ها ما به موشک‌های و سلاح‌هایی دست یافته ایم که در فکر شما نمی‌گنجد.

روحانی افزود: اگر به دنبال ایجاد اختلاف داخلی در ایران بودید، دیدید که از زمان اعمل تحریم‌ها ملت، دولت و نیرو‌های مسلح و تمام ارگان‌های بیش از پیش باهم متحد هستند.

وی ادامه داد: شما می‌خواستید از سیل و بارندگی سوء استفاده کنید که ملت ایران به شما پاسخ قاطع داد، در فضای مجازی و میان همه دستگاه‌های تبلیغاتی خود خواستید بگویید در سیل اخیر میان ارتش و سپاه، دولت، شیعه و سنی جنگ است که خطا کردید.

رییس جمهوری همچنین گفت: امروز در لرستان و خوزستان و در اقصی نقاط کشور همه در کنار مردم گرفتار در سیل هستند، ماموران دولتی یا نیرو‌های مسلح همه در کنار مردم هستند، این به معنای وحدت نیرو‌های مسلح و مردم است.

وی بار دیگر تاکید کرد: شما اشتباه می‌کنید، راه غلط را پیمودید، فکر کردید سپاه را در لیست تروریسم جای بدهید کسی می‌پذیرد؟ کار‌هایی که هیات حاکمه کم تجربه آمریکا در دو سال اخیر انجام داد در کجای آن موفق بود؟

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: آن روز که گفتید معاهده آب و هوایی اشتباه است و خارج شدید آیا به شما اعتنایی کردند و کسی برای شما کف زد؟ آن روز که سیاه پوستان مسلمان، مردم آمریکای لاتین و مکزیک را در رفت و آمد تحت فشار قرار دادید، کسی در جهان احسنت گفت؟ روزی که قدس را پایتخت رژیم اشغالگر صهیونیستی اعلام کردید قدس پایتخت اسرائیل شد و کسی آنرا قبول کرد؟

رییس جمهوری تاکید کرد: بدانید قدس برای همیشه پایتخت ملت فلسطین است. فعالیت و توطئه شما در تاریخ منطقه اثر نخواهد گذاشت.
روحانی یادآور شد: آن روز که گفتید جولان متعلق به اسراییل است، کسی از شما قبول کرد؟ شما خطا و اشتباه می‌کنید. وقتی ملت ایران را تحریم کردید، گفتید در تابستان کار ایران تمام است، دیدید نشد؛ گفتید در کریسمس کار ایران تمام است، دیدید نشد؛ اعلام کردید که در ۲۲ بهمن کار ایران تمام است و باز نشد، گفتید در آغاز سال کار ایران تمام است. شما همیشه در خطا بودید.

وی همچنین گفت: شما منافع ملت آمریکا و جهان به خاطر یک مشت صهیونیست دارید، معامله می‌کنید که این بزرگترین خطا و اشتباه است.

رییس جمهوری افزود: اگر فکر کردید علیه سپاه سخن گفتید در ایران اختلافی ایجاد می‌شود و از محبوبیت سپاه کاسته می‌شود؟ بدانید از امروز محبوبیت سپاه در قلب مردم ایران و منطقه بیشتر خواهد شد.

در مراسم سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای از ۱۱۴ دستاورد اقتدارآفرین صنعت هسته‌ای با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

در این مراسم چهار پروژه هم به صورت ویدیوکنفرانس با دستور حسن روحانی به بهره برداری رسید.

رئیس جمهور پیش از آغاز این مراسم از ۱۰۵ دستاورد صنعت هسته‌ای در نمایشگاه جانبی در سالن اجلاس سران بازدید کرد.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، سید محمود علوی وزیر اطلاعات، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس جمهور را در این مراسم همراهی کردند.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

لطفا دوباره روی دیوار دموکرات‌ها یادگاری ننویسیم!

حزب دموکرات آمريکا خود را براي رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ آمريکا آماده مي‌کند. اکثر نامزدهاي حزب دموکرات مدعي شده‌اند که اگر در انتخابات پيروز شوند و به کاخ سفيد راه پيدا کنند، بار ديگر به توافق هسته‌اي با ايران باز مي گردند. واقعيت امر اين است که دولت بعدي آمريکا، حتي اگر دولتي دموکرات باشد، قصد احياي توافق هسته‌اي را نخواهد داشت و در عمل نيز به برجام باز نخواهد گشت! نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني‌هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريم‌ها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند (خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريم‌هاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا) از اين توافق خارج شد. سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آنها بخواهند به برجام بازگردند، بايد از جمهوري اسلامي ايران امتيازات جديد و بيشتري بگيرند! منظور دموکرات‌ها از امتيازات جديد، دائمي کردن محدوديت‌هاي مشخص شده زماني در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکي ايران است. چندي پيش "فارين پاليسي" در گزارشي به قلم «ايلان گلدنبرگ»، مشاور سابق «جان کري»، وزير خارجه اسبق آمريکا و «اريک بروئر»، کارشناس انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکا» پيشنهاد کرده رئيس‌جمهور بعدي آمريکا پس از اخذ امتياز از ايران به برجام برگردد. گلدنبرگ و بروئر در اين خصوص مي نويسند: رئيس‌جمهور بعدي بايستي از اهرم فشاري که پس از خروج ترامپ از برجام ايجاد شده براي رسيدن به تفاهم اوليه بر سر بسياري از مسائل محل اختلاف با ايران و آينده برنامه هسته‌اي اين کشور استفاده کنند. پيامي که بايد به ايران و دنيا بدهيم اين است: ما انتظار داريم که بار ديگر به توافق برگرديم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنيم! ما بايد براي بازگشت به برجام امتيازات بيشتري از ايران بگيريم. اين مواضع به خوبي  نشان مي‌دهد که دموکرات‌ها بازي پيچيده‌اي را در خصوص بازگشت به برجام (در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰) طراحي کرده‌اند. مغر متفکر دموکرات‌ها در طراحي اين بازي چندلايه، کسي جز جان کري و مشاورانش نيستند. گلدنبرگ معتقد است توجه به اينکه ايران تصميم گرفته که پايبند به توافق هسته‌اي باشد، علي‌رغم خروج آمريکا از آن در راستاي منافعش است، بازگشت آمريکا و رفع متعاقب تحريم‌ها، در حکم واگذاري يکجانبه امتياز به ايران خواهد بود. واشنگتن مي‌تواند در ازاي اين بازگشت، چيزي از ايران مطالبه کند! نکته مهم تر اينکه دموکرات‌ها پاي تروئيکاي اروپايي را نيز به اين معادله پيچيده باز خواهند کرد. سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه در سال ۲۰۱۷ ميلادي مذاکرات مستمري را با دولت ترامپ بر سر تغيير برجام آغاز کردند. کليت حضور اروپائيان در اين مذاکرات نشان مي‌دهد که اتحاديه اروپا حتي حداقلي‌ترين ...

جدیدترین خبرها