رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۱۶ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 21 May
اوقات شرعی

  • دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۴
  • کد خبر : 70149
  • مشاهده : 15 بازدید
  • اسلاید » پیشخوان
  • چاپ خبر : کشور به هیچ عنوان ظرفیت تحمل جهش قیمتی دیگری را ندارد
دبیرکل جبهه ایران اسلامی (جبهه حامیان انقلاب اسلامی):

کشور به هیچ عنوان ظرفیت تحمل جهش قیمتی دیگری را ندارد

دبیرکل جبهه ایران اسلامی گفت: سهمیه‌‌ای کردن بنزین تنها یک مُسکن زودگذر برای دولت به شمار می‌آید و این تصوری اشتباه است که اجرای این طرح بتواند عمده مشکلات دولت را برطرف کند.

محمدحسین عظیمی دبیرکل جبهه ایران اسلامی( جبهه حامیان انقلاب اسلامی) در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، با اشاره به احتمال سهمیه‌بندی بنزین گفت: قیمت بنزین در دیگر کشورها در مقایسه با ارزش پول ملی ما،  از ۲۰  تا ۶۰ هزار تومان  متغیر است. به طور مثال در کشوری مانند ترکیه به دلیل قیمت بالای بنزین  مردم بیشتر از وسایل نقلیه گازسوز استفاده می‌کنند.

به گزارش حامی خبر؛ وی با بیان اینکه خوشبختانه با تلاش متخصصان بومی در سال ۹۰ به خودکفایی بالای ۸۵ درصدی تولید بنزین با اکتان بالای ۹۲ درصد در پالایشگاه ستاره خلیج فارس و شازند رسیدیم، تصریح کرد: با توجه به این دستاورد و از آنجا که صنعت نفت در کشور ما صنعتی ملی بشمار می‌رود، وظیفه دولت این بود که با در نظر گرفتن یارانه‌ سوخت، هزینه‌ تمام شده  بنزین برای مصرف کننده را پایین‌  بیاوریم.

دبیرکل جبهه ایران اسلامی یاد‌آور شد: یکی از اشتباهات دولت در این سالها این بود که با عدم توجه به توصیه‌ کارشناسان اقتصادی، تفکر بازار آزاد و اتصال به بازار جهانی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داد و به واسطه  باز گذاشتن درهای ورودی کشور،‌  واردات بی‌رویه کالای خارجی افزایش پیدا کرد و متعاقب آن منجر به ورشکستگی بسیاری از کارخانه‌های داخلی شد.

عظیمی با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین و دیگر فرآورده‌های نفتی زمانی موجب نارضایتی عمومی نمی‌شود که مردم در تهیه کالاهای اساسی خود دچار مشکل نباشند، گفت:  افزایش قیمت بنزین بدون شک بر افزایش کرایه وسایل نقلیه و همچنین قیمت تمام شده کالاها تاثیر مستقیم گذاشته و در نتیجه منجر به افزایش فشارهای اقتصادی بر زندگی مردم می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه  فضای عمومی کشور به هیچ عنوان آمادگی و ظرفیت تحمل جهش قیمتی دیگر را ندارد، تاکید کرد: بنزین سهمیه‌ای تنها یک مُسکن زودگذر برای دولت به شمار می‌آید و این تصوری اشتباه است که  اجرای این طرح بتواند عمده مشکلات دولت را برطرف کند.

دبیرکل جبهه ایران اسلامی گفت: سوالی که اینجا از مسئولان دولتی باید پرسید این است که چرا این افزایش قیمت‌های فزاینده محدود به یک سال اخیر شده و دولت این افزایش قیمت‌ها را به شکل مدیریت شده و در بازه  چند ساله اعمال نکرده است تا فضای روانی کشور را تحت تاثیر خود قرار ندهد. البته اتخاذ چنین سیاست‌ غلطی تنها  محدود به دولت کنونی نیست و دولت‌های گذشته نیز با همین سیاست‌ اشتباه موجب وارد آمدن شوک‌های ناگهانی به اقتصاد کشور شدند.

عظیمی در پایان خاطرنشان کرد: راه درمان تمام  مشکلات اقتصادی، پیاده سازی اقتصادی مقاومتی در کشور است. نمونه این رویکرد در کشوری مانند ژاپن پس از گذر از جنگ جهانی دوم پیاده‌سازی شد و مردم این کشور متعهد شدند که تنها از کالاهای تولید داخلی استفاده کنند و بدون کمک قدرت‌های وقت، توانستند در یک بازه چند ساله به تولید علم و تکنولوژی روز دست پیدا کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

لطفا دوباره روی دیوار دموکرات‌ها یادگاری ننویسیم!

حزب دموکرات آمريکا خود را براي رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ آمريکا آماده مي‌کند. اکثر نامزدهاي حزب دموکرات مدعي شده‌اند که اگر در انتخابات پيروز شوند و به کاخ سفيد راه پيدا کنند، بار ديگر به توافق هسته‌اي با ايران باز مي گردند. واقعيت امر اين است که دولت بعدي آمريکا، حتي اگر دولتي دموکرات باشد، قصد احياي توافق هسته‌اي را نخواهد داشت و در عمل نيز به برجام باز نخواهد گشت! نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني‌هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريم‌ها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند (خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريم‌هاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا) از اين توافق خارج شد. سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آنها بخواهند به برجام بازگردند، بايد از جمهوري اسلامي ايران امتيازات جديد و بيشتري بگيرند! منظور دموکرات‌ها از امتيازات جديد، دائمي کردن محدوديت‌هاي مشخص شده زماني در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکي ايران است. چندي پيش "فارين پاليسي" در گزارشي به قلم «ايلان گلدنبرگ»، مشاور سابق «جان کري»، وزير خارجه اسبق آمريکا و «اريک بروئر»، کارشناس انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکا» پيشنهاد کرده رئيس‌جمهور بعدي آمريکا پس از اخذ امتياز از ايران به برجام برگردد. گلدنبرگ و بروئر در اين خصوص مي نويسند: رئيس‌جمهور بعدي بايستي از اهرم فشاري که پس از خروج ترامپ از برجام ايجاد شده براي رسيدن به تفاهم اوليه بر سر بسياري از مسائل محل اختلاف با ايران و آينده برنامه هسته‌اي اين کشور استفاده کنند. پيامي که بايد به ايران و دنيا بدهيم اين است: ما انتظار داريم که بار ديگر به توافق برگرديم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنيم! ما بايد براي بازگشت به برجام امتيازات بيشتري از ايران بگيريم. اين مواضع به خوبي  نشان مي‌دهد که دموکرات‌ها بازي پيچيده‌اي را در خصوص بازگشت به برجام (در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰) طراحي کرده‌اند. مغر متفکر دموکرات‌ها در طراحي اين بازي چندلايه، کسي جز جان کري و مشاورانش نيستند. گلدنبرگ معتقد است توجه به اينکه ايران تصميم گرفته که پايبند به توافق هسته‌اي باشد، علي‌رغم خروج آمريکا از آن در راستاي منافعش است، بازگشت آمريکا و رفع متعاقب تحريم‌ها، در حکم واگذاري يکجانبه امتياز به ايران خواهد بود. واشنگتن مي‌تواند در ازاي اين بازگشت، چيزي از ايران مطالبه کند! نکته مهم تر اينکه دموکرات‌ها پاي تروئيکاي اروپايي را نيز به اين معادله پيچيده باز خواهند کرد. سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه در سال ۲۰۱۷ ميلادي مذاکرات مستمري را با دولت ترامپ بر سر تغيير برجام آغاز کردند. کليت حضور اروپائيان در اين مذاکرات نشان مي‌دهد که اتحاديه اروپا حتي حداقلي‌ترين ...

جدیدترین خبرها