رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۱۶ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 21 May
اوقات شرعی

  • دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
  • کد خبر : 70157
  • مشاهده : 11 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : آمریکا به‌دنبال جنگ با ایران نیست/«بولتون» اعزام «ناو هواپیمابر لینکلن» را هشداری برای تهران اعلام کرد

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه در اظهاراتی مدعی شد: دولت ترامپ در حال استقرار یک گروه از ناوهای جنگی و بمب‌افکن‌ها در منطقه خاورمیانه است که این اقدامات در واکنش به “نشانه‌ها و هشدارهای” ایران خواهد بود و واشنگتن قصد دارد با این اقدام نشان دهد که با نیروی بی‌رحمانه‌ای در برابر هرگونه حمله‌ای واکنش نشان خواهد داد.

بی بی سی گزارش داده جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفته است که آمریکا در واکنش به رفتار‌های نگران کننده ایران، در حال استقرار ناوگروه “یواس‌اس آبراهام لینکتن” و شماری بمب افکن در منطقه تحت نظارت “سنتکام” (فرماندهی مرکزی آمریکا) است.او گفت: هدف فرستادن پیام روشنی برای حکومت ایران است که “هر گونه حمله‌ای به منافع آمریکا یا متحدان این کشور با نیرویی بی‌امان روبرو خواهد شد. ”

به گزارش حامی خبر؛ بولتون در بیانیه‌ای نوشت: “آمریکا قصد جنگ با ایران را ندارد، اما کاملا آماده واکنش نشان دادن به هرگونه حمله‌ای چه از سوی سپاه پاسداران، نیرو‌های نظامی متعارف ایران یا گروه‌های نیابتی (ایران) است. “بولتون نگفت که به کدام اقدامات ایران اشاره دارد، با این حال تنش میان دو کشور در چند هفته اخیر در پی تروریستی خوانده شدن سپاه پاسداران از سوی آمریکا بار دیگر اوج گرفته است.

حیطه عملکرد سنتکام خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای میانه است که نقش اصلی را در حمایت از عملیات در جنگ‌های عراق و افغانستان داشته.گزارش می‌شود که ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و ناوگروه همراهش در ماه آوریل در منطقه مدیترانه بود.

اما از سوی دیگر وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت از ایران، روسیه و کوبا خواست که نیرو‌های خود را از ونزوئلا خارج کنند تا جنبش دمکراسی این کشور «رشدونمو» کند.به گفته وی، چین نیز مانعی در تحقق دمکراسی در ونزوئلا است.مایک پومپئو در مصاحبه‌های آخر هفته با سه شبکه عمده تلویزیونی آمریکا گفت: مستشاران نظامی ایران و کوبا به شبه‌نظامیان ونزوئلایی که مخالفان را سرکوب می‌کنند، کمک می‌رسانند.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، روسیه نیز مانع تحقق اهداف جنبش مردم‌سالاری ونزوئلا است و چین هم باید از سر راه این جنبش کنار برود.

خوان گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا که از چهار ماه پیش در اعتراض به ادعای «دستکاری نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی نیکلاس مادورو، رهبر ونزوئلا، خود را رئیس‌جمهوری دوران گذار کشورش نامیده است، هفته گذشته هوادارانش را به «قیام نهایی» فرا خواند.با وجود آن‌که در پی فراخوان گوایدو، گروه‌ی از مخالفان حکومت مادورو در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، دوباره به خیابان‌ها ریختند و شماری از نظامیان نیز به آن‌ها پیوستند، اما هنوز بخش بزرگی از نظامیان و فرماندهان ارتش به دولت مرکزی وفادار مانده‌اند.

مایک پومپئو در مصاحبه روز یکشنبه با کریس والاس، از شبکه فاکس‌نیوز، گفت، ترامپ به روشنی تاکید کرده که روسیه باید از ونزوئلا بیرون برود؛ این امر شامل ایران، چین و به ویژه کوبا نیز می‌شود. از طرفی دیگر وزیر خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به پرسش شبکه سی‌بی‌اس در خصوص احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا گفت، آمریکا مجموعه‌ای از گزینه‌ها، و رئیس‌جمهور ترامپ اختیارات کافی را در این زمینه دارد؛ وی توضیح بیش‌تری در این زمینه نداد.

پومپئو روز یکشنبه در صفحه توئیتر خود به مردم ونزوئلا گفته بود: «زمان تغییر فرا رسیده» و آمریکا «کاملا» در کنار شما می‌ایستد!

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

لطفا دوباره روی دیوار دموکرات‌ها یادگاری ننویسیم!

حزب دموکرات آمريکا خود را براي رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ آمريکا آماده مي‌کند. اکثر نامزدهاي حزب دموکرات مدعي شده‌اند که اگر در انتخابات پيروز شوند و به کاخ سفيد راه پيدا کنند، بار ديگر به توافق هسته‌اي با ايران باز مي گردند. واقعيت امر اين است که دولت بعدي آمريکا، حتي اگر دولتي دموکرات باشد، قصد احياي توافق هسته‌اي را نخواهد داشت و در عمل نيز به برجام باز نخواهد گشت! نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني‌هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريم‌ها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند (خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريم‌هاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا) از اين توافق خارج شد. سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آنها بخواهند به برجام بازگردند، بايد از جمهوري اسلامي ايران امتيازات جديد و بيشتري بگيرند! منظور دموکرات‌ها از امتيازات جديد، دائمي کردن محدوديت‌هاي مشخص شده زماني در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکي ايران است. چندي پيش "فارين پاليسي" در گزارشي به قلم «ايلان گلدنبرگ»، مشاور سابق «جان کري»، وزير خارجه اسبق آمريکا و «اريک بروئر»، کارشناس انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکا» پيشنهاد کرده رئيس‌جمهور بعدي آمريکا پس از اخذ امتياز از ايران به برجام برگردد. گلدنبرگ و بروئر در اين خصوص مي نويسند: رئيس‌جمهور بعدي بايستي از اهرم فشاري که پس از خروج ترامپ از برجام ايجاد شده براي رسيدن به تفاهم اوليه بر سر بسياري از مسائل محل اختلاف با ايران و آينده برنامه هسته‌اي اين کشور استفاده کنند. پيامي که بايد به ايران و دنيا بدهيم اين است: ما انتظار داريم که بار ديگر به توافق برگرديم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنيم! ما بايد براي بازگشت به برجام امتيازات بيشتري از ايران بگيريم. اين مواضع به خوبي  نشان مي‌دهد که دموکرات‌ها بازي پيچيده‌اي را در خصوص بازگشت به برجام (در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰) طراحي کرده‌اند. مغر متفکر دموکرات‌ها در طراحي اين بازي چندلايه، کسي جز جان کري و مشاورانش نيستند. گلدنبرگ معتقد است توجه به اينکه ايران تصميم گرفته که پايبند به توافق هسته‌اي باشد، علي‌رغم خروج آمريکا از آن در راستاي منافعش است، بازگشت آمريکا و رفع متعاقب تحريم‌ها، در حکم واگذاري يکجانبه امتياز به ايران خواهد بود. واشنگتن مي‌تواند در ازاي اين بازگشت، چيزي از ايران مطالبه کند! نکته مهم تر اينکه دموکرات‌ها پاي تروئيکاي اروپايي را نيز به اين معادله پيچيده باز خواهند کرد. سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه در سال ۲۰۱۷ ميلادي مذاکرات مستمري را با دولت ترامپ بر سر تغيير برجام آغاز کردند. کليت حضور اروپائيان در اين مذاکرات نشان مي‌دهد که اتحاديه اروپا حتي حداقلي‌ترين ...

جدیدترین خبرها