رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۱۶ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 21 May
اوقات شرعی

  • چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
  • کد خبر : 70222
  • مشاهده : 7 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : دستور به خروج فوری کارکنان غیرضروری سفارت آمریکا از بغداد/ نیروهای «سنتکام» در بالاترین سطح آماده‌باش قرار گرفتند

دولت آمریکا در ادامه تحولات اخیر در منطقه، از کارمندان غیرضروری خود خواست در سریع‌ترین زمان ممکن عراق را ترک کنند.

وزارت خارجه آمریکا در راستای جنگ روانی گسترده خود علیه ایران، به کارمندان دولتی که حضورشان در عراق ضروری نیست دستور داد فورا این کشور را ترک کنند. این دستور شامل کارکنان سفارت خانه آمریکا در بغداد و کنسولگری آن در اربیل می شود.
به گزارش حامی خبر؛ این هشدار که در وبسایت سفارت آمریکا در عراق منتشر شده از کارمندان آمریکایی می‌خواهد «هرچه زودتر» از این کشور خارج شوند و از تاسیسات آمریکایی دوری کنند.
واشنگتن هفته گذشته هم مدعی شده بود که تهدیداتی فوری از سوی ایران و نیرو‌های مورد حمایتش را در هدف گرفتن اتباع و منافع آمریکایی در منطقه کشف کرده است.
روز یکشنبه سفارت آمریکا در عراق با اشاره به بالاگرفتن تنش‌ها از آمریکایی‌ها خواسته بود که از سفر به این کشور خودداری کنند.
شب گذشته هم فرماندهی مرکزی آمریکا، موسوم به سنتکام که از سوی ایران به عنوان سازمانی تروریستی شناخته می‌شود، در بیانیه‌ای اعلام کرد نیرو‌های آمریکایی در عراق در بالاترین سطح آماده باش قرار دارند. بیل اوربان، سخنگوی سنتکام، مدعی شد که تهدیدات جدی علیه نیرو‌های آمریکایی را زیر نظر دارند.
در بیانیه ستنکام آمده است که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و متحدانش اطلاعات قابل اعتنایی از تهدید‌های نیرو‌های مورد حمایت ایران در عراق دریافت کرده اند.
بیانیه «سنتکام» در رد اظهارات کریستوفر گیکا، ژنرال انگلیسی و معاون فرمانده نیرو‌های ائتلاف آمریکایی ضد داعش، مطرح شد که پیش از این در کنفرانسی خبری گفته بود «هیچ افزایش تهدیدی از سوی نیروهای مورد حمایت ایران در عراق و سوریه وجود ندارد.»
او اضافه کرده بود: «تعداد قابل توجهی گروه شبه نظامی در عراق و سوریه وجود دارند، و ما در این مرحله هیچ تهدید فزاینده از هیچ یک از آنها ندیده ایم.»
در هفته‌های اخیر تنش میان ایران و آمریکا به اوج خود رسیده است، اما مقامات سیاسی و نظامی هر دو کشور بارها تاکید کرده اند که به دنبال درگیری نظامی و جنگ نیستند.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

لطفا دوباره روی دیوار دموکرات‌ها یادگاری ننویسیم!

حزب دموکرات آمريکا خود را براي رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ آمريکا آماده مي‌کند. اکثر نامزدهاي حزب دموکرات مدعي شده‌اند که اگر در انتخابات پيروز شوند و به کاخ سفيد راه پيدا کنند، بار ديگر به توافق هسته‌اي با ايران باز مي گردند. واقعيت امر اين است که دولت بعدي آمريکا، حتي اگر دولتي دموکرات باشد، قصد احياي توافق هسته‌اي را نخواهد داشت و در عمل نيز به برجام باز نخواهد گشت! نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني‌هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريم‌ها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند (خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريم‌هاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا) از اين توافق خارج شد. سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آنها بخواهند به برجام بازگردند، بايد از جمهوري اسلامي ايران امتيازات جديد و بيشتري بگيرند! منظور دموکرات‌ها از امتيازات جديد، دائمي کردن محدوديت‌هاي مشخص شده زماني در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکي ايران است. چندي پيش "فارين پاليسي" در گزارشي به قلم «ايلان گلدنبرگ»، مشاور سابق «جان کري»، وزير خارجه اسبق آمريکا و «اريک بروئر»، کارشناس انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکا» پيشنهاد کرده رئيس‌جمهور بعدي آمريکا پس از اخذ امتياز از ايران به برجام برگردد. گلدنبرگ و بروئر در اين خصوص مي نويسند: رئيس‌جمهور بعدي بايستي از اهرم فشاري که پس از خروج ترامپ از برجام ايجاد شده براي رسيدن به تفاهم اوليه بر سر بسياري از مسائل محل اختلاف با ايران و آينده برنامه هسته‌اي اين کشور استفاده کنند. پيامي که بايد به ايران و دنيا بدهيم اين است: ما انتظار داريم که بار ديگر به توافق برگرديم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنيم! ما بايد براي بازگشت به برجام امتيازات بيشتري از ايران بگيريم. اين مواضع به خوبي  نشان مي‌دهد که دموکرات‌ها بازي پيچيده‌اي را در خصوص بازگشت به برجام (در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰) طراحي کرده‌اند. مغر متفکر دموکرات‌ها در طراحي اين بازي چندلايه، کسي جز جان کري و مشاورانش نيستند. گلدنبرگ معتقد است توجه به اينکه ايران تصميم گرفته که پايبند به توافق هسته‌اي باشد، علي‌رغم خروج آمريکا از آن در راستاي منافعش است، بازگشت آمريکا و رفع متعاقب تحريم‌ها، در حکم واگذاري يکجانبه امتياز به ايران خواهد بود. واشنگتن مي‌تواند در ازاي اين بازگشت، چيزي از ايران مطالبه کند! نکته مهم تر اينکه دموکرات‌ها پاي تروئيکاي اروپايي را نيز به اين معادله پيچيده باز خواهند کرد. سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه در سال ۲۰۱۷ ميلادي مذاکرات مستمري را با دولت ترامپ بر سر تغيير برجام آغاز کردند. کليت حضور اروپائيان در اين مذاکرات نشان مي‌دهد که اتحاديه اروپا حتي حداقلي‌ترين ...

جدیدترین خبرها