رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
  • السبت ۲۲ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 24 August
اوقات شرعی

  • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴
  • کد خبر : 70291
  • مشاهده : 31 بازدید
  • خبر مهم2
  • چاپ خبر : خطوط وساطت آمریکا با ایران

زبان جنگ در منطقه شدت کمتری گرفته است و تمام طرفها در واشنگتن، تهران و خلیج فارس، شعله ور شدن مقابله ای فراگیر را بعید می دانند. اما کمرنگ شدن زبان تهدید، بر سطح تنش های میدانی منطبق نیست. همچنان خطر وجود دارد و امکان حوادث غافلگیر کننده هست. این روزها، سردار سلیمانی بین جبهه […]

زبان جنگ در منطقه شدت کمتری گرفته است و تمام طرفها در واشنگتن، تهران و خلیج فارس، شعله ور شدن مقابله ای فراگیر را بعید می دانند. اما کمرنگ شدن زبان تهدید، بر سطح تنش های میدانی منطبق نیست. همچنان خطر وجود دارد و امکان حوادث غافلگیر کننده هست.

این روزها، سردار سلیمانی بین جبهه ها رفت و آمد دارد و دیدارهای گسترده ای با هم پیمانان داشته است.

همزمان، جوّ کنونی پر است از تلاش های مختلف برای میانجی گری بین تهران و واشنگتن؛ اولین این اقدامات از دوحه آغاز شد و در سفر شتابزده و سرّی وزیر خارجه قطر به تهران نمود یافت.

دوحه به ایفای نقش میانجی بین تهران و واشنگتن نیاز دارد؛ چرا که هر گونه تفاهم بین ایران و ایالات متحده در اثر تلاش های قطر، می تواند به منزله سیلی محکم دوحه به دشمنانش در خلیج فارس باشد، که تلاش می کنند ترامپ را به سمت جنگ با ایران سوق دهند.

تا این لحظه، ظاهرا دوحه موفق به ایفای نقش واسطه نشده است؛ اما فرصتهای موفقیت قطر همچنان وجود دارد. عراق نیز پیشنهاد علنی کمک داده است؛ به این دلیل که عراق یکی از طرفهایی است که بیشترین ضرر را از تنش بین ایران و آمریکا می بیند. در این میان، به نظر می رسد مسقط جایگاه برتری نسبت به دیگر دولتهای عربی دارد و این امکان وجود دارد که با میانجی گری آن، مذاکرات دشواری بین طرفین صورت گیرد. اما به نظر من، به دلیل اعتبارها و تحولاتی که در سیاست خارجی عمان ایجاد شده، بعید است مسقط بار دیگر این نقش را ایفا کند.

کانال مهمتری که باقی می ماند، سوئیس است؛ همانطور که به دنبال سفر غیر منتظره رئیس جمهور این کشور به کاخ سفید، رسانه های امریکایی و اسرائیلی احتمال دادند که علت اصلی این سفر بی سابقه، مساله وساطت بین ایران و آمریکا باشد.

به نظر می رسد که ایران کانال سوئیس را بر دیگر کانال دیپلماتیک ترجیح می دهد. اما با توجه به پیامهای غیر مستقیمی که بین دو طرف رد و بدل شده، معضل اصلی ان است که تهران اصرار دارد مذاکرات به صورت علنی برگزار شود. ایرانی ها مخالف قرار گرفتن برنامه های موشکی خود در ضمن موضوعات مورد بحث در مذاکره هستند.

ما بر این عقیده ایم که ترامپ در آینده به سمت مذاکره می رود و با ارسال هیئت مذاکره کننده خود به تهران، بخش اعظمی از اقدامات ظاهری مربوط به این مساله را فراهم می کند و این مذاکرات سرّی در سفارت سوئیس در تهران برگزار می شود، نه جای دیگری.

بر اساس محاسبات ما، دور دوم مذاکرات، در واشنگتن انجام می شود. در صورتی که این سناریو به واقعیت بپیوندد، در برابر یک اتفاق تاریخی بزرگ در روابط امریکا و ایران هستیم، ولو اینکه طرفین به هیچ توافقی هم نرسند.

با استناد به تحرکات فعلی ترامپ می توان اینطور نتیجه گرفت که وی برای یک حادثه غافلگیر کننده آماده می شود، که بدون شک جنگ نیست.

گروه جنگ که ترامپ را احاطه کرده اند، چه در داخل دولت او، کاخ سفید، و چه در بین سران دولتهای خلیج فارس، در ورطه ای گرفتار خواهند شد و حتی بعید نمی دانم که مستشار امنیت ملی ترامپ، جان بولتون پیش از پایان یافتن سال جاری و یا زودتر برکنار شود.

در صورتی که دو طرف آمریکا و ایران به سمت مذاکره بروند، گروه جنگ در کاخ سفید از مأموریت خود مبنی بر سوق دادن آمریکا به سمت جنگ، به طرف تلاش برای شکست دادن مذاکره و بازگشت تنش ها گرایش پیدا می کنند.

زمان به نفع این گروه پیش نمی رود؛ چرا که ورود به مذاکرات تنها دو احتمال دارد، یا توافق به ضرر گروه خواهان جنگ پیش می رود و تمام تلاش و هزینه آنها بیهوده می شود، و یا اینکه همه چیز به نقطه صفر باز می گردد و این مساله به پروسه ای طولانی نیاز دارد، که ممکن است از عمر ریاست جمهوری ترامپ فراتر رود؛ بویژه انکه هیچ کس نمی داند نتیجه انتخابات آمریکا چه خواهد شد، رئیس بعدی کاخ سفید کیست و استراتژی های جدید آمریکا چه خواهد بود.

آنچه برای ما اعراب اهمیت دارد، گشوده شدن کانالی برای مذاکره مستقل بین ایران و عربهاست، تا مشکلات منطقه را مورد بررسی قرار دهند. لازم است آرامش بازگشته و تحریکها علیه ایران متوقف شود؛ چرا که این اقدامات تنها باعث کینه توزی و دشمنی ها در منطقه می شود. اعراب باید زمام امور را از دست آمریکا بگیرند و پیش از هر چیز، جنگ یمن متوقف شود.

مترجم: مریم نصراللهی

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

ایده باشگاه تحریمی ها از کجا آمد؟

در ساختار تصمیم سازی و تصمیم گیری ایالات متحده بهره گیری، ابزار تحریم جایگاه بسیار ویژه ای به خود اختصاص داده و روسای جمهور آمریکا تمایل زیادی به استفاده از آن علیه کشورهای مستقل دارند. اما دونالد ترامپ بعد از تکیه زدن به کرسی ریاست جمهوری در آمریکا به صورت افراطی به استفاده از تحریم اقتصادی و  جنگ تجاری  روی آورد. درباره اقدامات دونالد ترامپ در زمینه تحریم می توان به راه اندازی جنگ تجاری با چین و برخی کشورهای اروپایی و تحریم کشورهایی نظیر ترکیه،یمن، کره شمالی، سوریه، ایران، کوبا، ونزوئلا، روسیه، کلمبیا، پاکستان و ... اشاره کرد. انتظار می رود اگر دونالد ترامپ در سال 2020 دوباره رای بیاورد این فهرست بسیار افزایش یابد و کشورهای بیشتری در آن قرار گیرند. در ایران نیز که سال هاست شاهد سیاست های خصمانه علیه خود بوده به تازگی طرح های مختلف ضدآمریکایی در فراکسیون اقدامات پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا تهیه و تدوین شده است که روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه به مناسبت سالروز ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس از آن رونمایی شد. اکبر رنجبرزاده، عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار الف گفت: این 12 طرح واکنش منطقی مجلس شورای اسلامی در مقابل فعالیت کنگره آمریکا و دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی است. ترامپ تلاش می کند تا با برجسته‌سازی تهدید ایران زمینه غارت ثروت کشورهای منطقه را فراهم نماید. در این راستا ضرورت دارد ایران مسیر مقاومت در مقابل فشار آمریکا را ادامه دهد. بنابراین دولت و همه نیروهای نظامی در کشور باید در مسیر مقابله با آمریکا همگرایی و هم افزایی داشته باشند. به همین دلیل مجلس شورای اسلامی نیز  الزامات قانونی را در همین زمینه در حال تهیه و تدارک دارد تا واکنشی فعالی به اقدامات ضد ایرانی در آمریکا داشته باشد. نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از طرح ها تشکیل باشگاهی از کشورهای مورد تحریم ایالات متحده با همت جمهوری اسلامی ایران است تا بین آنها وحدت و هماهنگی صورت بگیرد که می تواند بازتاب بین المللی بسیار مثبتی داشته باشد. در این باره ضرورت دارد در همه سطوح ظرفیت های لازم برای مقابله با آمریکا پیش بینی شود. رنجبرزاده گفت: لازم است مناسبات نهادی موثری بین کشورهای مورد تحریم آمریکا در راستای گسترش تجارت صورت گیرد، حتی می توان از ارز مشترک بین این کشورها در مقابله با دلار استفاده شود. در واقع هدف تقویت ارتباطات بین کشورهای مورد تحریم آمریکا جهت شکل گیری یک ائتلاف سیاسی اقتصادی است تا بتوانند نه تنها از تحریم ها عبور کنند بلکه هژمونی آمریکا در استفاده از ابزارهای نامشروع را به چالش بکشند. بدون شک یکی از پایه های چنین ائتلافی هم باید استفاده از ابزار دیپلماسی عمومی برای آگاهی بخشی مردم جهان از سیاست استکباری آمریکا در عرصه بین الملل باشد. پایدارترین راه مقابله با تحریم تشکیل باشگاه تحریمی ها است علیرضا فرقانی، دبیر اجرایی فراکسیون مقابله با تحریم نیز به خبرنگار الف گفت: بحث تشکیل باشگاه تحریمی ها از سال 1392 در ایران مطرح ...

جدیدترین خبرها