رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۳ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 17 June
اوقات شرعی

  • سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۷
  • کد خبر : 70324
  • مشاهده : 16 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : استقرار ۵ هزار عضو «ولایت خراسان» داعش در شمال افغانستان
رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه خبر داد؛

استقرار ۵ هزار عضو «ولایت خراسان» داعش در شمال افغانستان

رئیس دستگاه اطلاعاتی روسیه از استقرار ۵ هزار عضو داعش در مرز‌های افغانستان با کشور‌های آسیای مرکزی خبر داد و آن را تهدیدی جدی برای امنیت کشور‌های مشترک المنافع دانست.

به گزارش حامی خبر به نقل از خبرگزاری «تاس»، الکساندر بورتنیکوف، رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه (اف اس بی)، اظهار داشت که نزدیک به ۵ هزار نفر از اعضای گروه‌های تروریستی در نزدیکی مرز‌های شمالی افغانستان با کشور‌های آسیای مرکزی مستقر شده اند.
بورتنیکوف که در نشستی با حضور رئیسان سرویس‌های امنیتی عضو «کشورهای مستقل مشترک المنافع» سخن می‌گفت، تاکید کرد «استقرار گروه‌های تروریستی در استان‌های شمالی افغانستان در مرز کشور‌های مشترک المنافع هشداری ویژه است.»
او اضافه کرد: «شاخه ولایت خراسان داعش هم اکنون نزدیک به ۵ هزار شبه نظامی در این مناطق دارد. بیشتر آن‌ها اتباع کشور‌های مشترک المنافع هستند که در سوریه می‌جنگیدند.»
رئیس دستگاه اطلاعاتی روسیه هشدار داد که قدرت گرفتن نیرو‌های تروریستی، تنش‌ها در آسیای مرکزی را تشدید کرده است و ادامه داد: «آن‌ها به شکلی پایدار به کشور‌های مشترک المنافع نفوذ کرده و به گروه‌های تبهکار محلی پیوسته اند. جریان فرامرزی مواد مخدر، سلاح و مهاجرت‌های غیرقانونی هم افزایش پیدا کرده است.» بورتنیکوف تاکید کرد که درآمد‌های حاصل از این فعالیت‌ها برای پر کردن منابع تروریست‌ها و افزایش توان مبارزاتی آن‌ها استفاده می‌شود.
او توضیح داد که اعضای سازمان‌های تروریستی بین المللی از پناهجویان و کارگران مهاجر به عنوان پوششی برای جابه جایی خود از مناطق درگیری به کشور‌های همسایه و دیگر مناطق استفاده می‌کنند و با نفوذ به جوامع مهاجر و انجمن‌های هم میهنی برای استخدام هواداران جدید، به ویژه از میان جوانان و مهاجران نیازمند استفاده کرده تا از آن‌ها در انجام فعالیت‌های تروریستی بهره ببرند.

پیش از این هم سرگئی اسمیرنوف، معاون سرویس امنیت فدرال روسیه، با بیان این گروه تروریستی داعش به تازگی به فکر ایجاد پایتخت جدید برای استمرار خلافت خود در شمال افغانستان افتاده است، تحرکات این گروه تروریستی را نگران کننده خوانده بود و با اشاره به افزایش درگیری های مسلحانه در مرز شمالی افغانستان، تاکید کرده بود که این امر می تواند تهدیدی جدی برای امنیت منطقه در کوتاه مدت باشد.

میخائیل بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه نیز دو ماه پیش با اعلام نگرانی از انتقال تروریست ها از خاورمیانه به کشورهای آسیای مرکزی از جمله افغانستان اعلام کرده بود که گروه تروریستی داعش هر روز مناطق تحت کنترل خود در این کشور را بیشتر می کند.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

مرگ «یا جنگ، یا مذاکره»

سایت اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب یادداشتی درخصوص دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر کرد. به همین مناسبت، سیاوش فلاح‌پور فعال رسانه‌ای در حوزه‌ مسائل بین‌المللی، به پیام‌های مهم سخنان رهبر انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر ژاپن می‌پردازد. در شرایطی که افکار عمومی جهان منتظر اطلاع از جزئیات پیام رئیس جمهور آمریکا و پیشنهادات احتمالی وی برای تهران بود، سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر موضع ایران نسبت به مذاکرات و بیان علل این موضع به خبر اصلی رسانه‌های جهان تبدیل شده؛ مهندسی معکوسی که تعجب بسیاری از رسانه‌ها را به همراه داشته است. حالا دیگر عباراتی نظیر «ترامپ شایسته تبادل پیام نیست»، «تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارجوب برجام به هیچ وجه تکرار نخواهد شد» یا «کدام عاقلی با کشوری که زیر تمام توافق‌ها زده مذاکره می‌کند؟» در رسانه‌های بین‌المللی جای گمانه‌زنی‌ها درباره جزئیات پیام ترامپ را گرفته است. به عبارت دیگر، ایران به شکلی هوشمندانه با استفاده از پیام‌آور ترامپ، پیام خود را به گوش جهانیان رساند بدون آنکه مجالی در اختیار بازی رسانه‌ای-روانی جدید رئیس جمهور آمریکا قرار دهد! رخدادی که بدون شک نوعی پیروزی برای ایران در حوزه جنگ روانی به شمار می‌آید چرا که هم اکنون توپ به زمین واشنگتن برگشته است. اما فارغ از مدیریت هوشمندانه جنگ روانی آمریکا علیه ایران در بیت رهبری، محتوای سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر ژاپن پیش از هر چیز نشان از پایان معادله‌ای دارد که طی نزدیک به یک سال گذشته از سوی آمریکا تلاش شده بر تهران تحمیل شود؛ معادله یا «جنگ» یا «مذاکره». انتقال پیام شخص رئیس جمهور آمریکا (به عنوان نماد این معادله) توسط نخست وزیر ژاپن به تهران بعد از اعمال فشارهای اقتصادی-امنیتی بی‌سابقه، نقطه اوج این تلاش‌ها به شمار می‌رود. شکست عملی معادله جنگ یا مذاکره از آن حیث با اهمیت است که بر خلاف آنچه در ظاهر رخ داده، آمریکا در اجرای این معادله تنها نبوده و شرکای اروپایی این کشور عملا با رفتار خود در حوزه‌های مختلف، در تحمیل معادله مذکور علیه ایران به واشنگتن یاری رسانده‌اند. با این حال پاسخ روشن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نشان از مرگ زودهنگام معادله دارد؛ مرگی که تنها علت آن، توانمندی‌های ایران در ابعاد مختلف و آمادگی این کشور برای استفاده از اهرم‌های فشار خود علیه آمریکا و متحدانش بوده است. انتصار ایران در «جنگ اراده‌ها» (تحقق وضعیت نه جنگ و نه مذاکره) در حالی است که جمهوری اسلامی به شکلی هوشمندانه از ورود به مذاکرات جدید با آمریکا خودداری می‌کند. در بیان ریشه‌های اجتناب تهران از مذاکره جدید می‌توان به ۳ مورد ذیل اشاره کرد: [*]   ۱- تجربه مذاکره با آمریکا با گذشت بیش از یک سال از خروج آمریکا از توافق برجام، همچنان هیچ مدرک معتبری دال بر نقض مفاد توافق از سوی ایران منتشر نشده است. تنها مرجع راستی‌آزمایی عملکرد ایران در توافق، یعنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها در گزارش‌های خود بر پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام تاکید کرده است. تایید عملکرد ...

جدیدترین خبرها