رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
  • السبت ۲۲ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 24 August
اوقات شرعی

  • سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۷
  • کد خبر : 70324
  • مشاهده : 32 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : استقرار ۵ هزار عضو «ولایت خراسان» داعش در شمال افغانستان
رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه خبر داد؛

استقرار ۵ هزار عضو «ولایت خراسان» داعش در شمال افغانستان

رئیس دستگاه اطلاعاتی روسیه از استقرار ۵ هزار عضو داعش در مرز‌های افغانستان با کشور‌های آسیای مرکزی خبر داد و آن را تهدیدی جدی برای امنیت کشور‌های مشترک المنافع دانست.

به گزارش حامی خبر به نقل از خبرگزاری «تاس»، الکساندر بورتنیکوف، رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه (اف اس بی)، اظهار داشت که نزدیک به ۵ هزار نفر از اعضای گروه‌های تروریستی در نزدیکی مرز‌های شمالی افغانستان با کشور‌های آسیای مرکزی مستقر شده اند.
بورتنیکوف که در نشستی با حضور رئیسان سرویس‌های امنیتی عضو «کشورهای مستقل مشترک المنافع» سخن می‌گفت، تاکید کرد «استقرار گروه‌های تروریستی در استان‌های شمالی افغانستان در مرز کشور‌های مشترک المنافع هشداری ویژه است.»
او اضافه کرد: «شاخه ولایت خراسان داعش هم اکنون نزدیک به ۵ هزار شبه نظامی در این مناطق دارد. بیشتر آن‌ها اتباع کشور‌های مشترک المنافع هستند که در سوریه می‌جنگیدند.»
رئیس دستگاه اطلاعاتی روسیه هشدار داد که قدرت گرفتن نیرو‌های تروریستی، تنش‌ها در آسیای مرکزی را تشدید کرده است و ادامه داد: «آن‌ها به شکلی پایدار به کشور‌های مشترک المنافع نفوذ کرده و به گروه‌های تبهکار محلی پیوسته اند. جریان فرامرزی مواد مخدر، سلاح و مهاجرت‌های غیرقانونی هم افزایش پیدا کرده است.» بورتنیکوف تاکید کرد که درآمد‌های حاصل از این فعالیت‌ها برای پر کردن منابع تروریست‌ها و افزایش توان مبارزاتی آن‌ها استفاده می‌شود.
او توضیح داد که اعضای سازمان‌های تروریستی بین المللی از پناهجویان و کارگران مهاجر به عنوان پوششی برای جابه جایی خود از مناطق درگیری به کشور‌های همسایه و دیگر مناطق استفاده می‌کنند و با نفوذ به جوامع مهاجر و انجمن‌های هم میهنی برای استخدام هواداران جدید، به ویژه از میان جوانان و مهاجران نیازمند استفاده کرده تا از آن‌ها در انجام فعالیت‌های تروریستی بهره ببرند.

پیش از این هم سرگئی اسمیرنوف، معاون سرویس امنیت فدرال روسیه، با بیان این گروه تروریستی داعش به تازگی به فکر ایجاد پایتخت جدید برای استمرار خلافت خود در شمال افغانستان افتاده است، تحرکات این گروه تروریستی را نگران کننده خوانده بود و با اشاره به افزایش درگیری های مسلحانه در مرز شمالی افغانستان، تاکید کرده بود که این امر می تواند تهدیدی جدی برای امنیت منطقه در کوتاه مدت باشد.

میخائیل بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه نیز دو ماه پیش با اعلام نگرانی از انتقال تروریست ها از خاورمیانه به کشورهای آسیای مرکزی از جمله افغانستان اعلام کرده بود که گروه تروریستی داعش هر روز مناطق تحت کنترل خود در این کشور را بیشتر می کند.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

ایده باشگاه تحریمی ها از کجا آمد؟

در ساختار تصمیم سازی و تصمیم گیری ایالات متحده بهره گیری، ابزار تحریم جایگاه بسیار ویژه ای به خود اختصاص داده و روسای جمهور آمریکا تمایل زیادی به استفاده از آن علیه کشورهای مستقل دارند. اما دونالد ترامپ بعد از تکیه زدن به کرسی ریاست جمهوری در آمریکا به صورت افراطی به استفاده از تحریم اقتصادی و  جنگ تجاری  روی آورد. درباره اقدامات دونالد ترامپ در زمینه تحریم می توان به راه اندازی جنگ تجاری با چین و برخی کشورهای اروپایی و تحریم کشورهایی نظیر ترکیه،یمن، کره شمالی، سوریه، ایران، کوبا، ونزوئلا، روسیه، کلمبیا، پاکستان و ... اشاره کرد. انتظار می رود اگر دونالد ترامپ در سال 2020 دوباره رای بیاورد این فهرست بسیار افزایش یابد و کشورهای بیشتری در آن قرار گیرند. در ایران نیز که سال هاست شاهد سیاست های خصمانه علیه خود بوده به تازگی طرح های مختلف ضدآمریکایی در فراکسیون اقدامات پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا تهیه و تدوین شده است که روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه به مناسبت سالروز ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس از آن رونمایی شد. اکبر رنجبرزاده، عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار الف گفت: این 12 طرح واکنش منطقی مجلس شورای اسلامی در مقابل فعالیت کنگره آمریکا و دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی است. ترامپ تلاش می کند تا با برجسته‌سازی تهدید ایران زمینه غارت ثروت کشورهای منطقه را فراهم نماید. در این راستا ضرورت دارد ایران مسیر مقاومت در مقابل فشار آمریکا را ادامه دهد. بنابراین دولت و همه نیروهای نظامی در کشور باید در مسیر مقابله با آمریکا همگرایی و هم افزایی داشته باشند. به همین دلیل مجلس شورای اسلامی نیز  الزامات قانونی را در همین زمینه در حال تهیه و تدارک دارد تا واکنشی فعالی به اقدامات ضد ایرانی در آمریکا داشته باشد. نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از طرح ها تشکیل باشگاهی از کشورهای مورد تحریم ایالات متحده با همت جمهوری اسلامی ایران است تا بین آنها وحدت و هماهنگی صورت بگیرد که می تواند بازتاب بین المللی بسیار مثبتی داشته باشد. در این باره ضرورت دارد در همه سطوح ظرفیت های لازم برای مقابله با آمریکا پیش بینی شود. رنجبرزاده گفت: لازم است مناسبات نهادی موثری بین کشورهای مورد تحریم آمریکا در راستای گسترش تجارت صورت گیرد، حتی می توان از ارز مشترک بین این کشورها در مقابله با دلار استفاده شود. در واقع هدف تقویت ارتباطات بین کشورهای مورد تحریم آمریکا جهت شکل گیری یک ائتلاف سیاسی اقتصادی است تا بتوانند نه تنها از تحریم ها عبور کنند بلکه هژمونی آمریکا در استفاده از ابزارهای نامشروع را به چالش بکشند. بدون شک یکی از پایه های چنین ائتلافی هم باید استفاده از ابزار دیپلماسی عمومی برای آگاهی بخشی مردم جهان از سیاست استکباری آمریکا در عرصه بین الملل باشد. پایدارترین راه مقابله با تحریم تشکیل باشگاه تحریمی ها است علیرضا فرقانی، دبیر اجرایی فراکسیون مقابله با تحریم نیز به خبرنگار الف گفت: بحث تشکیل باشگاه تحریمی ها از سال 1392 در ایران مطرح ...

جدیدترین خبرها