رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۳ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 17 June
اوقات شرعی

  • دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹
  • کد خبر : 70424
  • مشاهده : 9 بازدید
  • خبر مهم3
  • چاپ خبر : رهبر چهل‌ساله!
مهدی فضائلی؛

رهبر چهل‌ساله!

سی سال است چهارده خرداد، هم غمی فراموش‌نشدنی را شعله‌ور میسازد و هم نعمتی ستودنی را یادآور میشود. “غم” فقدان آن پیر سفر کرده که با دم مسیحایی خود نه فقط ملت ایران را که امتی را زنده و بیدار کرد و “نعمت” تداوم راه و مکتب امام راحل توسط شاگرد خلف او. چهارده خرداد […]

سی سال است چهارده خرداد، هم غمی فراموش‌نشدنی را شعله‌ور میسازد و هم نعمتی ستودنی را یادآور میشود.

“غم” فقدان آن پیر سفر کرده که با دم مسیحایی خود نه فقط ملت ایران را که امتی را زنده و بیدار کرد و “نعمت” تداوم راه و مکتب امام راحل توسط شاگرد خلف او.

چهارده خرداد امسال فرصت مناسبی است تا چهل سال رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

اگر چه عملکرد نظام را نمیتوان با عملکرد مدیران کشور یکی دانست اما دستاوردهای کلان نظام را هم نمیتوان از رهبری نظام تفکیک کرد!

تشکیل نظام اسلامی، حفظ و تداوم انقلاب اسلامی در جهت اهداف اولیه و با صیانت از مبانی و اصول خود بویژه جمهوریت و اسلامیت، مبارزه با استکبار و گسترش دامنه نفوذ و عمق راهبردی انقلاب در سطح وسیعی از جهان از جمله تا مدیترانه، امنیت خیره کننده در منطقه ای پرتلاطم و به‌رغم تهدیدها و برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات بی‌وقفه دشمنان، هدایت سکان انقلاب در طوفان فتنه‌های داخلی و خارج‌شدن از آنها، جلوگیری از وارد شدن کشور در آتش جنگ (حداقل دوبار در دوران آیت‌الله خامنه‌ای)، پیشرفت‌های شگفت‌انگیز علمی، حفظ و گسترش حرکت‌های معنوی (اعتکاف، اربعین، تلاوت و حفظ قرآن، مراسم عزاداری محرم و صفر، مراسم ماه مبارک رمضان و …) به‌رغم امواج سهمگین دین‌زدا و گستراننده فساد، گام‌های ارزشمند در جهت تحقق عدالت و ارتقای قدرت دفاعی کشور به اندازه دستیابی به توان بازدارندگی بالا را میتوان از جمله دستاوردهایی دانست که بدون تردید نتیجه نقش‌آفرینی‌های مستقیم رهبری نظام بویژه در سه دهه اخیر است.

این دستاوردها گویای روح واحد حاکم بر رهبری نظام در دوران بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی و دوران زعامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ‌ است. این روح، آنچنان قدرتمند است که میتوان به‌راحتی ادعا کرد نظام اسلامی از یک رهبری چهل‌ساله برخوردار بوده است و هیچ تغییر و دگرگونی بنیادینی طی دو دوره رهبری امام و حضرت آقا به وجود نیامده است.

بر این اساس، نیروهای وفادار به انقلاب اسلامی نیروهای وفادار به رهبری چهل‌ساله آن هستند و افراد و جریان‌هایی که به‌نوعی با رهبری نظام زاویه پیدا کرده‌اند با اصل انقلاب و نظام هم زاویه‌دار شده‌اند!

در پایان این یادداشت میخواهم به یکی از ویژگی‌های ناگفته یا کمترگفته‌شده رهبری نظام چه در دوره امام خمینی(ره) و چه در دوره آیت‌الله خامنه‌ای اشاره کنم؛ ویژگیی که به رهبران الهی اختصاص دارد و در قرآن با تعابیر مشابهی از آن یاد شده است. این ویژگی عبارت است از آنچه قرآن از زبان پیامبران مختلف این‌گونه آورده است: “إن أجری إلا علی‌الله”.

یکی از عوامل بسیار موثر در پیشرفت دین خداوند، اخلاص و عدم چشم‌داشت مادی پیامبران، در تبلیغ آن دین الهی بوده است.

امام راحل و رهبر کنونی انقلاب نیز با تأسی به پیامبران الهی نه‌تنها کیسه‌ای از انقلاب برای خود ندوخته و حتی ریالی بابت مسئولیت سنگین رهبری دریافت نکرده و نمیکنند بلکه همواره خود را خدمتگزار مردم دانسته و میدانند و قرآن کریم در سوه مبارکه یس میفرماید:《یاقوم اِتّبعوا المرسلین• اِتّبعوا مَن لایسالُکم أجراً و هم مُهتدون.》 «ای قوم من! از فرستادگان (خدا) پیروی کنید! از کسانی پیروی کنید که از شما مزدی نمی‌‌خواهند و خود، هدایت‌یافته‌اند.»

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

مرگ «یا جنگ، یا مذاکره»

سایت اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب یادداشتی درخصوص دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر کرد. به همین مناسبت، سیاوش فلاح‌پور فعال رسانه‌ای در حوزه‌ مسائل بین‌المللی، به پیام‌های مهم سخنان رهبر انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر ژاپن می‌پردازد. در شرایطی که افکار عمومی جهان منتظر اطلاع از جزئیات پیام رئیس جمهور آمریکا و پیشنهادات احتمالی وی برای تهران بود، سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر موضع ایران نسبت به مذاکرات و بیان علل این موضع به خبر اصلی رسانه‌های جهان تبدیل شده؛ مهندسی معکوسی که تعجب بسیاری از رسانه‌ها را به همراه داشته است. حالا دیگر عباراتی نظیر «ترامپ شایسته تبادل پیام نیست»، «تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارجوب برجام به هیچ وجه تکرار نخواهد شد» یا «کدام عاقلی با کشوری که زیر تمام توافق‌ها زده مذاکره می‌کند؟» در رسانه‌های بین‌المللی جای گمانه‌زنی‌ها درباره جزئیات پیام ترامپ را گرفته است. به عبارت دیگر، ایران به شکلی هوشمندانه با استفاده از پیام‌آور ترامپ، پیام خود را به گوش جهانیان رساند بدون آنکه مجالی در اختیار بازی رسانه‌ای-روانی جدید رئیس جمهور آمریکا قرار دهد! رخدادی که بدون شک نوعی پیروزی برای ایران در حوزه جنگ روانی به شمار می‌آید چرا که هم اکنون توپ به زمین واشنگتن برگشته است. اما فارغ از مدیریت هوشمندانه جنگ روانی آمریکا علیه ایران در بیت رهبری، محتوای سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر ژاپن پیش از هر چیز نشان از پایان معادله‌ای دارد که طی نزدیک به یک سال گذشته از سوی آمریکا تلاش شده بر تهران تحمیل شود؛ معادله یا «جنگ» یا «مذاکره». انتقال پیام شخص رئیس جمهور آمریکا (به عنوان نماد این معادله) توسط نخست وزیر ژاپن به تهران بعد از اعمال فشارهای اقتصادی-امنیتی بی‌سابقه، نقطه اوج این تلاش‌ها به شمار می‌رود. شکست عملی معادله جنگ یا مذاکره از آن حیث با اهمیت است که بر خلاف آنچه در ظاهر رخ داده، آمریکا در اجرای این معادله تنها نبوده و شرکای اروپایی این کشور عملا با رفتار خود در حوزه‌های مختلف، در تحمیل معادله مذکور علیه ایران به واشنگتن یاری رسانده‌اند. با این حال پاسخ روشن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نشان از مرگ زودهنگام معادله دارد؛ مرگی که تنها علت آن، توانمندی‌های ایران در ابعاد مختلف و آمادگی این کشور برای استفاده از اهرم‌های فشار خود علیه آمریکا و متحدانش بوده است. انتصار ایران در «جنگ اراده‌ها» (تحقق وضعیت نه جنگ و نه مذاکره) در حالی است که جمهوری اسلامی به شکلی هوشمندانه از ورود به مذاکرات جدید با آمریکا خودداری می‌کند. در بیان ریشه‌های اجتناب تهران از مذاکره جدید می‌توان به ۳ مورد ذیل اشاره کرد: [*]   ۱- تجربه مذاکره با آمریکا با گذشت بیش از یک سال از خروج آمریکا از توافق برجام، همچنان هیچ مدرک معتبری دال بر نقض مفاد توافق از سوی ایران منتشر نشده است. تنها مرجع راستی‌آزمایی عملکرد ایران در توافق، یعنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها در گزارش‌های خود بر پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام تاکید کرده است. تایید عملکرد ...

جدیدترین خبرها