رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 18 August
اوقات شرعی

  • دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹
  • کد خبر : 70424
  • مشاهده : 18 بازدید
  • خبر مهم3
  • چاپ خبر : رهبر چهل‌ساله!
مهدی فضائلی؛

رهبر چهل‌ساله!

سی سال است چهارده خرداد، هم غمی فراموش‌نشدنی را شعله‌ور میسازد و هم نعمتی ستودنی را یادآور میشود. “غم” فقدان آن پیر سفر کرده که با دم مسیحایی خود نه فقط ملت ایران را که امتی را زنده و بیدار کرد و “نعمت” تداوم راه و مکتب امام راحل توسط شاگرد خلف او. چهارده خرداد […]

سی سال است چهارده خرداد، هم غمی فراموش‌نشدنی را شعله‌ور میسازد و هم نعمتی ستودنی را یادآور میشود.

“غم” فقدان آن پیر سفر کرده که با دم مسیحایی خود نه فقط ملت ایران را که امتی را زنده و بیدار کرد و “نعمت” تداوم راه و مکتب امام راحل توسط شاگرد خلف او.

چهارده خرداد امسال فرصت مناسبی است تا چهل سال رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

اگر چه عملکرد نظام را نمیتوان با عملکرد مدیران کشور یکی دانست اما دستاوردهای کلان نظام را هم نمیتوان از رهبری نظام تفکیک کرد!

تشکیل نظام اسلامی، حفظ و تداوم انقلاب اسلامی در جهت اهداف اولیه و با صیانت از مبانی و اصول خود بویژه جمهوریت و اسلامیت، مبارزه با استکبار و گسترش دامنه نفوذ و عمق راهبردی انقلاب در سطح وسیعی از جهان از جمله تا مدیترانه، امنیت خیره کننده در منطقه ای پرتلاطم و به‌رغم تهدیدها و برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات بی‌وقفه دشمنان، هدایت سکان انقلاب در طوفان فتنه‌های داخلی و خارج‌شدن از آنها، جلوگیری از وارد شدن کشور در آتش جنگ (حداقل دوبار در دوران آیت‌الله خامنه‌ای)، پیشرفت‌های شگفت‌انگیز علمی، حفظ و گسترش حرکت‌های معنوی (اعتکاف، اربعین، تلاوت و حفظ قرآن، مراسم عزاداری محرم و صفر، مراسم ماه مبارک رمضان و …) به‌رغم امواج سهمگین دین‌زدا و گستراننده فساد، گام‌های ارزشمند در جهت تحقق عدالت و ارتقای قدرت دفاعی کشور به اندازه دستیابی به توان بازدارندگی بالا را میتوان از جمله دستاوردهایی دانست که بدون تردید نتیجه نقش‌آفرینی‌های مستقیم رهبری نظام بویژه در سه دهه اخیر است.

این دستاوردها گویای روح واحد حاکم بر رهبری نظام در دوران بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی و دوران زعامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ‌ است. این روح، آنچنان قدرتمند است که میتوان به‌راحتی ادعا کرد نظام اسلامی از یک رهبری چهل‌ساله برخوردار بوده است و هیچ تغییر و دگرگونی بنیادینی طی دو دوره رهبری امام و حضرت آقا به وجود نیامده است.

بر این اساس، نیروهای وفادار به انقلاب اسلامی نیروهای وفادار به رهبری چهل‌ساله آن هستند و افراد و جریان‌هایی که به‌نوعی با رهبری نظام زاویه پیدا کرده‌اند با اصل انقلاب و نظام هم زاویه‌دار شده‌اند!

در پایان این یادداشت میخواهم به یکی از ویژگی‌های ناگفته یا کمترگفته‌شده رهبری نظام چه در دوره امام خمینی(ره) و چه در دوره آیت‌الله خامنه‌ای اشاره کنم؛ ویژگیی که به رهبران الهی اختصاص دارد و در قرآن با تعابیر مشابهی از آن یاد شده است. این ویژگی عبارت است از آنچه قرآن از زبان پیامبران مختلف این‌گونه آورده است: “إن أجری إلا علی‌الله”.

یکی از عوامل بسیار موثر در پیشرفت دین خداوند، اخلاص و عدم چشم‌داشت مادی پیامبران، در تبلیغ آن دین الهی بوده است.

امام راحل و رهبر کنونی انقلاب نیز با تأسی به پیامبران الهی نه‌تنها کیسه‌ای از انقلاب برای خود ندوخته و حتی ریالی بابت مسئولیت سنگین رهبری دریافت نکرده و نمیکنند بلکه همواره خود را خدمتگزار مردم دانسته و میدانند و قرآن کریم در سوه مبارکه یس میفرماید:《یاقوم اِتّبعوا المرسلین• اِتّبعوا مَن لایسالُکم أجراً و هم مُهتدون.》 «ای قوم من! از فرستادگان (خدا) پیروی کنید! از کسانی پیروی کنید که از شما مزدی نمی‌‌خواهند و خود، هدایت‌یافته‌اند.»

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

ایده باشگاه تحریمی ها از کجا آمد؟

در ساختار تصمیم سازی و تصمیم گیری ایالات متحده بهره گیری، ابزار تحریم جایگاه بسیار ویژه ای به خود اختصاص داده و روسای جمهور آمریکا تمایل زیادی به استفاده از آن علیه کشورهای مستقل دارند. اما دونالد ترامپ بعد از تکیه زدن به کرسی ریاست جمهوری در آمریکا به صورت افراطی به استفاده از تحریم اقتصادی و  جنگ تجاری  روی آورد. درباره اقدامات دونالد ترامپ در زمینه تحریم می توان به راه اندازی جنگ تجاری با چین و برخی کشورهای اروپایی و تحریم کشورهایی نظیر ترکیه،یمن، کره شمالی، سوریه، ایران، کوبا، ونزوئلا، روسیه، کلمبیا، پاکستان و ... اشاره کرد. انتظار می رود اگر دونالد ترامپ در سال 2020 دوباره رای بیاورد این فهرست بسیار افزایش یابد و کشورهای بیشتری در آن قرار گیرند. در ایران نیز که سال هاست شاهد سیاست های خصمانه علیه خود بوده به تازگی طرح های مختلف ضدآمریکایی در فراکسیون اقدامات پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا تهیه و تدوین شده است که روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه به مناسبت سالروز ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس از آن رونمایی شد. اکبر رنجبرزاده، عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار الف گفت: این 12 طرح واکنش منطقی مجلس شورای اسلامی در مقابل فعالیت کنگره آمریکا و دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی است. ترامپ تلاش می کند تا با برجسته‌سازی تهدید ایران زمینه غارت ثروت کشورهای منطقه را فراهم نماید. در این راستا ضرورت دارد ایران مسیر مقاومت در مقابل فشار آمریکا را ادامه دهد. بنابراین دولت و همه نیروهای نظامی در کشور باید در مسیر مقابله با آمریکا همگرایی و هم افزایی داشته باشند. به همین دلیل مجلس شورای اسلامی نیز  الزامات قانونی را در همین زمینه در حال تهیه و تدارک دارد تا واکنشی فعالی به اقدامات ضد ایرانی در آمریکا داشته باشد. نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از طرح ها تشکیل باشگاهی از کشورهای مورد تحریم ایالات متحده با همت جمهوری اسلامی ایران است تا بین آنها وحدت و هماهنگی صورت بگیرد که می تواند بازتاب بین المللی بسیار مثبتی داشته باشد. در این باره ضرورت دارد در همه سطوح ظرفیت های لازم برای مقابله با آمریکا پیش بینی شود. رنجبرزاده گفت: لازم است مناسبات نهادی موثری بین کشورهای مورد تحریم آمریکا در راستای گسترش تجارت صورت گیرد، حتی می توان از ارز مشترک بین این کشورها در مقابله با دلار استفاده شود. در واقع هدف تقویت ارتباطات بین کشورهای مورد تحریم آمریکا جهت شکل گیری یک ائتلاف سیاسی اقتصادی است تا بتوانند نه تنها از تحریم ها عبور کنند بلکه هژمونی آمریکا در استفاده از ابزارهای نامشروع را به چالش بکشند. بدون شک یکی از پایه های چنین ائتلافی هم باید استفاده از ابزار دیپلماسی عمومی برای آگاهی بخشی مردم جهان از سیاست استکباری آمریکا در عرصه بین الملل باشد. پایدارترین راه مقابله با تحریم تشکیل باشگاه تحریمی ها است علیرضا فرقانی، دبیر اجرایی فراکسیون مقابله با تحریم نیز به خبرنگار الف گفت: بحث تشکیل باشگاه تحریمی ها از سال 1392 در ایران مطرح ...

جدیدترین خبرها