رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۳ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 17 June
اوقات شرعی

  • دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۵
  • کد خبر : 70428
  • مشاهده : 5 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : علت قتل مصاحبه‌ای بود که میترا میخواست انجام دهد/ قتل خواهرم دلایل کاملا خانوادگی دارد/ خیلی مسائل هست که می‌دانم؛ اما حالا وقت گفتنش نیست؛ بعد از صدور حکم درباره آن صحبت خواهم کرد

مسعود استاد، برادر میترا استاد، همسر دوم نجفی، نیز در جمع خبرنگارانی که در دادسرای جنایی تهران حضور داشتند، گفت: قتل خواهرم سیاسی نیست و دلایل کاملا خانوادگی دارد. من مدارکی دارم که نشان می‌دهد آقای نجفی همسر اولش را طلاق داده‌ است؛ اما حالا می‌گویند او را طلاق نداده‌اند. دلیل قتل مصاحبه‌ای بود که قرار بود با خواهرم انجام شود.

محمدعلی نجفی که به اتهام قتل همسر دومش بازداشت است. دیروز برای آخرین‌بار در دادسرا از خودش دفاع کرد.

به گزارش حامی خبر، او دیروز یک ساعت به‌صورت خصوصی با وکلایش دیدار کرد. روز گذشته اولین روزی بود که همه طرفین پرونده برای پیگیری موضوع در دادسرا حاضر شده ‌بودند. به گزارش خبرنگار ما، هرچند بازسازی صحنه قتل میترا استاد به دست محمدعلی نجفی در سکوت مطلق خبری و به دور از چشم رسانه‌ها انجام گرفت، اما روز گذشته یک منبع آگاه به خبرنگاران گفت نجفی در جلسه بازسازی صحنه چه موضوعاتی را توضیح داده است.

نجفی در بازسازی صحنه قتل گفته است: شب قبل از حادثه تا نیمه‌های شب با هم درگیری داشتیم. صبح که بیدار شدم، میترا به حمام رفت، گوشی من را هم با خود برده ‌بود تا با کسی در تماس نباشم. مقابل در حمام جروبحث کردیم، اسلحه را برداشتم و به سمت حمام رفتم و گفتم می‌خواهی این بحث را تمام کنیم؟ قصدم ترساندن او بود. میترا ترسید و به سمت من آمد و تیرها شلیک شد.

نجفی همچنین گفته است: بعد از اینکه میترا جانش را از دست داد، از شدت ناراحتی و فشاری که داشتم می‌خواستم خودم را از بالکن به پایین پرت کنم. تا لبه بالکن هم رفتم، اما از خدا ترسیدم و پشیمان شدم و دوباره به داخل برگشتم. وسایلم را جمع کردم و به قم سر مزار پدرم رفتم. در قم شهروندی من را شناخت و از من خواست با او سلفی بگیرم. وضع روحی خیلی بدی داشتم، اما آن‌قدر بامحبت جلو آمد و به من ابراز لطف کرد که نتوانستم دلش را بشکنم و قبول کردم. بعد از اینکه سلفی گرفتم، به سمت حرم حضرت معصومه (س) رفتم. در آنجا هم هم‌وطن دیگری من را شناخت. جلو آمد و با ناراحتی به من تسلیت گفت. خیلی ابراز لطف کرد. پرسیدم چه شده، گفت به‌خاطر مرگ همسرتان تسلیت می‌گویم. آنجا بود که متوجه شدم همه‌چیز مشخص شده ‌است. بعد از زیارت حضرت معصومه (س) و خلوت با پدرم سوار ماشین شدم و به تهران آمدم و خودم را تسلیم کردم.

با توجه به پوشش روز گذشته دکتر نجفی مشخص بود او همچنان در بازداشتگاه اداره آگاهی نگهداری می‌شود. وی که به دستور بازپرس به دادسرا برده ‌شده ‌بود، هنگام عبور از کنار خبرنگاران با خوش‌رفتاری سلام و احوال‌پرسی کرد، اما مأموری که همراهش بود، اجازه گفت‌وگو به خبرنگاران را نداد و بلافاصله او را دور کرد و به اتاق بازپرس پرونده برد. نجفی تقریبا ۵ ساعت در دادسرا بود و به دستور بازپرس نزدیک به ۴۵ دقیقه با وکلایش در اتاق کنفرانس دادسرای جنایی تهران صحبت کرد.

سپس نجفی به اتاق رئیس دادسرای جنایی تهران منتقل شد و آنها پشت درهای بسته با هم صحبت کردند.از هیچ‌کدام از گفت‌وگوها خبری منتشر نشده است. دشتبان، بازپرس پرونده، وکلای نجفی و رئیس مجتمع همگی دیروز سکوت کردند و اجازه صحبت مستقیم به خبرنگاران و نجفی هم داده نشد. روز گذشته فقط نجفی نبود که در دادسرا حضور داشت، بلکه چند نفر از اعضای خانواده‌ او به همراه دامادش در دادسرا حاضر شده و پیگیر پرونده بودند.

همسر سابق میترا استاد و دو نفر از اعضای خانواده او نیز در دادسرا حاضر شدند و مدتی با بازپرس و رئیس دادسرا به صورت خصوصی صحبت کردند. همسر سابق میترا استاد مورد پرسش خبرنگاران قرار گرفت، اما به هیچ سؤالی پاسخ نداد و گفت: من در جریان جزئیات پرونده نیستم و برای کار دیگری به‌جز جزئیات قتل به دادسرا آمده‌ام. او در پاسخ به این سؤال که روز اول در صحنه قتل از سوی خبرنگاران دیده شده، پس چطور می‌گوید در جریان جزئیات نیست، گفت: من به‌خاطر پسرم در محل حاضر شده‌ بودم و اطلاعاتی از پرونده قتل ندارم.

اظهارات برادر مقتول

مسعود استاد، برادر میترا استاد، همسر دوم نجفی، نیز در جمع خبرنگارانی که در دادسرای جنایی تهران حضور داشتند، گفت: قتل خواهرم سیاسی نیست و دلایل کاملا خانوادگی دارد. من مدارکی دارم که نشان می‌دهد آقای نجفی همسر اولش را طلاق داده‌ است؛ اما حالا می‌گویند او را طلاق نداده‌اند. دلیل قتل مصاحبه‌ای بود که قرار بود با خواهرم انجام شود.

مسعود استاد گفت: این را که گفته شده خواهرم با یک نهاد امنیتی ارتباط داشته، رد می‌کنم. او با هیچ نهادی ارتباط نداشت. آنها اختلافاتی با هم داشتند؛ اما اصلا صحبت از جدایی نبود و اولین بار است که گفته می‌شود قرار بود میترا از آقای نجفی جدا شود. روز قبل از قتل تا چهار صبح من با خواهرم در تماس بودم و او از درگیری‌ای که با شوهرش داشت، به من گفت. فردای آن روز قرار بود برای مصاحبه برود که این قتل اتفاق افتاد و علت قتل به مصاحبه برمی‌گردد. قرار بود روز حادثه خواهرم با یک سایت خبری مصاحبه کند و مسائلی را مطرح کند که همین امر باعث شد خواهرم کشته شود.

روز جمعه ما در دادسرای جنایی بودیم. آقای نجفی شخصا با من یک ساعت صحبت کردند تا بتوانند رضایت بگیرند؛ اما ما رضایت نمی‌دهیم. خیلی مسائل هست که می‌دانم؛ اما حالا وقت گفتنش نیست و من بعد از صدور حکم درباره آن صحبت خواهم کرد و واقعیت‌هایی را خواهم گفت. او در پاسخ به این سؤال که چرا پرونده تا این حد سریع رسیدگی شد، گفت: این پرونده از حد ملی خارج شده و جهانی شده و قوه قضائیه هم ویژه به آن رسیدگی کرده‌ است.

مسعود استاد گفت: قرار مجرمیت و کیفرخواست علیه محمدعلی نجفی صادر و پرونده برای رسیدگی ارسال می‌شود.

وی گفت حرف پدر و مادر و خواهر‌زاده‌ام حرف من است و آنچه من تصمیم بگیرم آنها نیر قبول می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

مرگ «یا جنگ، یا مذاکره»

سایت اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب یادداشتی درخصوص دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر کرد. به همین مناسبت، سیاوش فلاح‌پور فعال رسانه‌ای در حوزه‌ مسائل بین‌المللی، به پیام‌های مهم سخنان رهبر انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر ژاپن می‌پردازد. در شرایطی که افکار عمومی جهان منتظر اطلاع از جزئیات پیام رئیس جمهور آمریکا و پیشنهادات احتمالی وی برای تهران بود، سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر موضع ایران نسبت به مذاکرات و بیان علل این موضع به خبر اصلی رسانه‌های جهان تبدیل شده؛ مهندسی معکوسی که تعجب بسیاری از رسانه‌ها را به همراه داشته است. حالا دیگر عباراتی نظیر «ترامپ شایسته تبادل پیام نیست»، «تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارجوب برجام به هیچ وجه تکرار نخواهد شد» یا «کدام عاقلی با کشوری که زیر تمام توافق‌ها زده مذاکره می‌کند؟» در رسانه‌های بین‌المللی جای گمانه‌زنی‌ها درباره جزئیات پیام ترامپ را گرفته است. به عبارت دیگر، ایران به شکلی هوشمندانه با استفاده از پیام‌آور ترامپ، پیام خود را به گوش جهانیان رساند بدون آنکه مجالی در اختیار بازی رسانه‌ای-روانی جدید رئیس جمهور آمریکا قرار دهد! رخدادی که بدون شک نوعی پیروزی برای ایران در حوزه جنگ روانی به شمار می‌آید چرا که هم اکنون توپ به زمین واشنگتن برگشته است. اما فارغ از مدیریت هوشمندانه جنگ روانی آمریکا علیه ایران در بیت رهبری، محتوای سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر ژاپن پیش از هر چیز نشان از پایان معادله‌ای دارد که طی نزدیک به یک سال گذشته از سوی آمریکا تلاش شده بر تهران تحمیل شود؛ معادله یا «جنگ» یا «مذاکره». انتقال پیام شخص رئیس جمهور آمریکا (به عنوان نماد این معادله) توسط نخست وزیر ژاپن به تهران بعد از اعمال فشارهای اقتصادی-امنیتی بی‌سابقه، نقطه اوج این تلاش‌ها به شمار می‌رود. شکست عملی معادله جنگ یا مذاکره از آن حیث با اهمیت است که بر خلاف آنچه در ظاهر رخ داده، آمریکا در اجرای این معادله تنها نبوده و شرکای اروپایی این کشور عملا با رفتار خود در حوزه‌های مختلف، در تحمیل معادله مذکور علیه ایران به واشنگتن یاری رسانده‌اند. با این حال پاسخ روشن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نشان از مرگ زودهنگام معادله دارد؛ مرگی که تنها علت آن، توانمندی‌های ایران در ابعاد مختلف و آمادگی این کشور برای استفاده از اهرم‌های فشار خود علیه آمریکا و متحدانش بوده است. انتصار ایران در «جنگ اراده‌ها» (تحقق وضعیت نه جنگ و نه مذاکره) در حالی است که جمهوری اسلامی به شکلی هوشمندانه از ورود به مذاکرات جدید با آمریکا خودداری می‌کند. در بیان ریشه‌های اجتناب تهران از مذاکره جدید می‌توان به ۳ مورد ذیل اشاره کرد: [*]   ۱- تجربه مذاکره با آمریکا با گذشت بیش از یک سال از خروج آمریکا از توافق برجام، همچنان هیچ مدرک معتبری دال بر نقض مفاد توافق از سوی ایران منتشر نشده است. تنها مرجع راستی‌آزمایی عملکرد ایران در توافق، یعنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها در گزارش‌های خود بر پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام تاکید کرده است. تایید عملکرد ...

جدیدترین خبرها