رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 43 خبر


  • یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸
  • الأحد ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 21 July
اوقات شرعی

در هفته گذشته شاهد افزایش تنش نظامی بین تهران و واشنگتن بودیم. مطابق با گزارش ها رئیس جمهور آمریکا با انجام یک حمله سایبری علیه ایران در واکنش به سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا موافقت کرده بود. این موضوع نشان می دهد که شیوه جنگیدن نبردهای مدرن تغییر کرده است.

دیوید باند در فایننشال تایمز نوشت: در هفته گذشته شاهد افزایش تنش نظامی بین تهران و واشنگتن بودیم. مطابق با گزارش ها رئیس جمهور آمریکا با انجام یک حمله سایبری علیه ایران در واکنش به سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا موافقت کرده بود. این موضوع نشان می دهد که شیوه جنگیدن نبردهای مدرن تغییر کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل «حامی خبر»؛ در ادامه این مطلب آمده است: هدف از این حمله سایبری از کار انداختن سیستم های موشکی تهران پیش از عملیات هوایی نیروهای مسلح آمریکا علیه سه موضع نامشخص در داخل ایران بود. البته ترامپ در دقایق نهایی این عملیات را لغو کرد.

تاکتیک های جنگی آمریکا نشان می دهد که درگیری احتمالی با ایران شباهتی با مداخلات نظامی گذشته در عراق و افغانستان نخواهد داشت.

ست جونز، محقق سیاسی در اندیشکده مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک در این ارتباط گفت: «سرنگون کردن نظام ایران از طریق عملیات نظامی در بین گزینه های واشنگتن قرار ندارد. ترامپ یا اعضای کابینه اش تمایلی به تکرار تجارب گذشته در عراق و افغانستان ندارند».

ترامپ در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ با انجام حملات محدود علیه مواضع رژیم بشار اسد در سوریه در پاسخ به کاربرد تسلیحات شیمیایی موافقت کرد. در سال ۲۰۱۶ نیز حملاتی علیه سایت های رادار حوثی های تحت حمایت ایران در یمن انجام شد. بنا بر این، آمریکا می تواند از همین تاکتیک علیه ایران استفاده کند.

هنری بوید، تحلیل گر سیاسی در اندیشکده بین المللی مطالعات استراتژیک در این ارتباط گفت: «دولت ترامپ باید از تجارب خود در سوریه و یمن استفاده کند. گزینه های پیش رو میتوانند حمله به سایت های رادار باشند. آمریکا می تواند از این طریق به ایران نشان دهد که اقدامات آن ها را بی پاسخ نخواهد گذاشت».

البته آمریکا در گذشته دست به حملات سایبری علیه ایران زده است. آمریکا و اسرائیل از ویروس کامپیوتری استاکس نت برای حمله و نابود کردن سانتریوفیوژهای فعال در تاسیسات غنی سازی اورانیوم در سایت هسته ای نطنز استفاده کردند.

اما یکی از مشکلات استفاده از حملات سایبری علیه مراکز نظامی ایران این است که سطح کارایی آن ها را نمی دانیم. جونز در این ارتباط گفت: «حملات سایبری در مقایسه با حملات نظامی مستقیم کمتر مورد توجه رسانه ها قرار می گیرند و مقامات دولتی اطلاعات محدودی در مورد نتایج آن ها منتشر می کنند».

حال این سوال مطرح است که آیا چنین تاکتیک هایی می توانند پیام دلخواه واشنگتن را به تهران منتقل کنند. در حال حاضر باید راهی برای کاهش فشار در منطقه پرتنش خلیج فارس پیدا شود.

در ماه گذشته تنش ها بین دو کشور بعد از وقوع مجموعه ای از حوادث شدت پیدا کردند. هفته گذشته سپاه پاسداران ایران یک پهپاد جاسوسی ۱۳۰ میلیون دلاری آمریکا را هدف قرار داد. پیش از این نیز چندین نفت کش تجاری در نزدیکی تنگه هرمز هدف قرار گرفته بودند. دولت ترامپ ایران را به عنوان مسئول اصلی این حملات معرفی کرده است.

پنتاگون در طول دو ماه گذشته ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و حداقل سه ناو نابودگر کلاس آرلیگ برک را به منطقه اعزام کرده است. علاوه بر این، بمب افکن های بی-۵۲ در پایگاه نظامی آمریکا در قطر و جنگنده های F35A و F15 در امارات مستقر شده اند. ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین و تفنگداران دریایی واحد اعزامی ۲۲ ارتش نیز در ناو تهاجمی آبی-خاکی کیرسارج حضور دارند.

اما شاید این نیروهای نظامی متعارف کاربرد زیادی در مقابل ایران نداشته باشند، زیرا آن ها تلاش خواهند کرد که به جای نبرد زمینی با نیروهای آمریکایی از گروه های نیابتی و قابلیت های موشک های بالستیک خود بهره بگیرند.

موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در گزارش سالانه خود نتیجه گیری کرد که ایران از طریق متحدان و گروه های نیابتی از جمله حوثی های یمن و سازمان حزب الله در لبنان به نفوذ بالایی در منطقه دست پیدا کرده است. در صورتی که آمریکا به مراکز نظامی داخل حمله کند، ایران و متحدانش منافع آمریکا در منطقه یا اسرائیل را هدف قرار خواهند داد.

جونز در این ارتباط گفت: «ایران از دهه ۱۹۸۰ خیلی بر روی تقویت نیروهای متعارف خود سرمایه گذاری نکرده است. ارتش، نیروی هوایی و نیروی دریایی بودجه شان به خاطر تحریم های آمریکا کاهش یافته است».

مطابق با گزارش منتشر شده توسط موسسه بروکینگز، ایران دارای ۱۵ نوع موشک بالستیک است که بین ۲۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلومتر برد دارند. ایران همچنین یک موشک ضد کشتی جدید توسعه داده است که در ماه فوریه آن را آزمایش کرد.

به همین خاطر آمریکا چاره ای ندارد جز اینکه به حملات محدود از جمله حملات هوایی، حملات سایبری استراتژیک یا فشارهای اقتصادی روی بیاورد. جونز در این ارتباط گفت: «به نظرم در حال حاضر دولت ترامپ ترجیح می دهد که جنگ خود را با ایران از طریق تحریم های اقتصادی پیش ببرد. آن ها حتی تمایلی به استفاده از نیروهای نظامی غیر مستقیم نیز ندارند».

تحلیلگران همچنین اشاره می کنند که ایران قابلیت های تهاجمی سایبری خود را تقویت کرده است. کارشناسان امنیت سایبری، ایران را مسئول حمله سال ۲۰۱۲ علیه شرکت های عربستان سعودی معرفی کرده اند. این حملات با استفاده از ویروسی با نام شامون انجام شدند. سال گذشته نیز حمله مشابهی پیاده سازی شده بود.

کریستوفر کربز، مدیر دپارتمان امنیت سایبری امریکا در هفته گذشته در مصاحبه با رسانه ها گفت: «شکی وجود ندارد که سطح فعالیت های سایبری ایران افزایش یافته اند. عوامل ایران و نیروهای نیابتی آن ها تنها به دنبال سرقت اطلاعات نیستند و عملیات های تهاجمی تخریبی زیادی را علیه ما انجام داده اند.»

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

ایده باشگاه تحریمی ها از کجا آمد؟

در ساختار تصمیم سازی و تصمیم گیری ایالات متحده بهره گیری، ابزار تحریم جایگاه بسیار ویژه ای به خود اختصاص داده و روسای جمهور آمریکا تمایل زیادی به استفاده از آن علیه کشورهای مستقل دارند. اما دونالد ترامپ بعد از تکیه زدن به کرسی ریاست جمهوری در آمریکا به صورت افراطی به استفاده از تحریم اقتصادی و  جنگ تجاری  روی آورد. درباره اقدامات دونالد ترامپ در زمینه تحریم می توان به راه اندازی جنگ تجاری با چین و برخی کشورهای اروپایی و تحریم کشورهایی نظیر ترکیه،یمن، کره شمالی، سوریه، ایران، کوبا، ونزوئلا، روسیه، کلمبیا، پاکستان و ... اشاره کرد. انتظار می رود اگر دونالد ترامپ در سال 2020 دوباره رای بیاورد این فهرست بسیار افزایش یابد و کشورهای بیشتری در آن قرار گیرند. در ایران نیز که سال هاست شاهد سیاست های خصمانه علیه خود بوده به تازگی طرح های مختلف ضدآمریکایی در فراکسیون اقدامات پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا تهیه و تدوین شده است که روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه به مناسبت سالروز ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس از آن رونمایی شد. اکبر رنجبرزاده، عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار الف گفت: این 12 طرح واکنش منطقی مجلس شورای اسلامی در مقابل فعالیت کنگره آمریکا و دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی است. ترامپ تلاش می کند تا با برجسته‌سازی تهدید ایران زمینه غارت ثروت کشورهای منطقه را فراهم نماید. در این راستا ضرورت دارد ایران مسیر مقاومت در مقابل فشار آمریکا را ادامه دهد. بنابراین دولت و همه نیروهای نظامی در کشور باید در مسیر مقابله با آمریکا همگرایی و هم افزایی داشته باشند. به همین دلیل مجلس شورای اسلامی نیز  الزامات قانونی را در همین زمینه در حال تهیه و تدارک دارد تا واکنشی فعالی به اقدامات ضد ایرانی در آمریکا داشته باشد. نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از طرح ها تشکیل باشگاهی از کشورهای مورد تحریم ایالات متحده با همت جمهوری اسلامی ایران است تا بین آنها وحدت و هماهنگی صورت بگیرد که می تواند بازتاب بین المللی بسیار مثبتی داشته باشد. در این باره ضرورت دارد در همه سطوح ظرفیت های لازم برای مقابله با آمریکا پیش بینی شود. رنجبرزاده گفت: لازم است مناسبات نهادی موثری بین کشورهای مورد تحریم آمریکا در راستای گسترش تجارت صورت گیرد، حتی می توان از ارز مشترک بین این کشورها در مقابله با دلار استفاده شود. در واقع هدف تقویت ارتباطات بین کشورهای مورد تحریم آمریکا جهت شکل گیری یک ائتلاف سیاسی اقتصادی است تا بتوانند نه تنها از تحریم ها عبور کنند بلکه هژمونی آمریکا در استفاده از ابزارهای نامشروع را به چالش بکشند. بدون شک یکی از پایه های چنین ائتلافی هم باید استفاده از ابزار دیپلماسی عمومی برای آگاهی بخشی مردم جهان از سیاست استکباری آمریکا در عرصه بین الملل باشد. پایدارترین راه مقابله با تحریم تشکیل باشگاه تحریمی ها است علیرضا فرقانی، دبیر اجرایی فراکسیون مقابله با تحریم نیز به خبرنگار الف گفت: بحث تشکیل باشگاه تحریمی ها از سال 1392 در ایران مطرح ...

جدیدترین خبرها