رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۶ محرم ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 16 September
اوقات شرعی

  • شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۲
  • کد خبر : 70603
  • مشاهده : 62 بازدید
  • خبر مهم1
  • چاپ خبر : مانور اشراف زادگی
فرهاد دادجو؛

مانور اشراف زادگی

روز (۸ تیر  ۹۸) بنا داشتم پس از برگزاری مراسم شهادت امام صادق (ع) از مشهد به استان خود برگردم. عصر به فرودگاه شهید هاشمی نژاد آمدم و پس از گرفتن کارت پرواز به سالن انتظار رسیدم که ناگاه با صحنه عجیبی مواجه شدم. یک خانواده توسط ماشین خاصی وارد سالن فرودگاه شد (توجه کنید […]

روز (۸ تیر  ۹۸) بنا داشتم پس از برگزاری مراسم شهادت امام صادق (ع) از مشهد به استان خود برگردم. عصر به فرودگاه شهید هاشمی نژاد آمدم و پس از گرفتن کارت پرواز به سالن انتظار رسیدم که ناگاه با صحنه عجیبی مواجه شدم. یک خانواده توسط ماشین خاصی وارد سالن فرودگاه شد (توجه کنید نه محوطه فرودگاه بلکه داخل سالن فرودگاه) و به شکل VIP به گیت ورود به هواپیما منتقل شد.

چشم جمعیت حاضر در سالن انتظار پرواز از حدقه بیرون آمده بود چون احتمالا مثل من تاکنون شاهد این نبودند که یک خانواده سوار بر ماشین خاصی وارد «سالن انتظار» شوند. البته کتمان نمی کنم از اینکه احتمالا خانواده آقای رئیس جمهور یا رئیس یک قوه دیگر را دیده بودم احساس خوبی داشتم. برای اینکه مطمئن شوم خانواده ای با آن درجه VIP و با پوشش رسمی مردان و محجبه زنان، متعلق به آقای رئیس جمهور بودند شروع به پرس  و جو از مسافران کردم. چند نفر اول آنها را نمی شناختند تا اینکه یک نفر که قرار بود با همان پرواز به تهران برود خبری داد که مرا در بهت  و حیرت فرو برد و آب سردی بر سرم ریخت. باور نکردم که آنطور باشد پس مجدد به سراغ افراد دیگر رفتم و متاسفانه دو نفر که ظاهرا متعلق به همان دستگاه بودند، خبر نفر قبل را تایید کردند: آنها خانواده «معاون یک سازمان دولتی» بودند همین! شنیده ها از چند نفر حاکی از یک محتوا بود: خانواده معاون یک تشکیلات فرهنگی .همین که سرنشینان خودرو در سطوح عالی سیاسی نبودند، برای من کافی بود.

پس از اینکه دقایقی از بهت و حیرتم گذشت، اولا حسرت خوردم که چرا با موبایلم از صحنه ورود خودروی کذایی به سالن فیلم نگرفتم تا در صفحه اینستا بگذارم، ثانیا اندیشه هایی از سرم  گذشت که تصمیم گرفتم حداقل با نگارش آنها تلنگری به رفتارهای طبقه اشراف نظام بزنم:

o      این اشخاص خیلی ویژه که اینقدر با ما مردم تفاوت دارند، دیشب در  کدام هتلها و بر سر چه سفره هایی بوده اند؟

o      اگر وی دارای چنین تشریفاتی است، درجه معاون رئیس جمهور و خود آقایان روسای قوا و روسای ستادکل نیروهای مسلح و غیره چگونه خواهد بود؟

o      اگر طبق شنیده ها فرزندان رهبری کاملا غیرآشکار و داخل جمعیت به فرودگاه می روند، رتبه معاون آن تشکیلات چقدر باید از رهبری بالاتر باشد که ….؟

o      آیا آقایان و آقازاده هایی که در این خودروها حضور دارند، در خصوص نوع نگاه معنادار و ذهنیت منفی مسافران نسبت به مسئولان نظام اندیشه نمی کنند و هیچ احساس مسئولیتی ندارند؟

o      آیا خانواده معاون یک تشکیلات مشابه در اروپا و آمریکا هم اینگونه تمایزها و تجمل‌هایی دارد؟

از همه اینها بگذریم، در شرایطی که کشور درگیر شدیدترین تحریمها و یک جنگ اقتصادی تمام عیار است و بیشترین فشار بر قدرت خرید خانوارها وارد شده است، فخرفروشی از منبع حلال بخش خصوصی نیز شایسته نیست چه رسد از منابع دولتی .

به نظر نویسنده، یکی از مزایای شفافیت آن است که حتی اگر این طبقه هیچکدام از ملاحظات بالا را نداشته و دین و رای سیاسی و وطن دوستی هم نداشته باشند، به دلیل شفاف شدن اطلاعات مربوط به سفرها و هدایا و هزینه ها، از بیم حیثیت اجتماعی خویش ناچارند برخی از رفتارهای خلاف عقل و شرع خود را کنار بگذارند. اگر اشراف زاده ها مطمئن بودند کسی فیلم رفتار آنها را منتشر می کند (مانند اتفاقی که سال گذشته برای یکی از نمایندگان مجلس رخ داد)، حتما رفتار دیگری در پیش می گرفتند… همه امید ما فراگیر شدن موج شفافیت است.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

ایده باشگاه تحریمی ها از کجا آمد؟

در ساختار تصمیم سازی و تصمیم گیری ایالات متحده بهره گیری، ابزار تحریم جایگاه بسیار ویژه ای به خود اختصاص داده و روسای جمهور آمریکا تمایل زیادی به استفاده از آن علیه کشورهای مستقل دارند. اما دونالد ترامپ بعد از تکیه زدن به کرسی ریاست جمهوری در آمریکا به صورت افراطی به استفاده از تحریم اقتصادی و  جنگ تجاری  روی آورد. درباره اقدامات دونالد ترامپ در زمینه تحریم می توان به راه اندازی جنگ تجاری با چین و برخی کشورهای اروپایی و تحریم کشورهایی نظیر ترکیه،یمن، کره شمالی، سوریه، ایران، کوبا، ونزوئلا، روسیه، کلمبیا، پاکستان و ... اشاره کرد. انتظار می رود اگر دونالد ترامپ در سال 2020 دوباره رای بیاورد این فهرست بسیار افزایش یابد و کشورهای بیشتری در آن قرار گیرند. در ایران نیز که سال هاست شاهد سیاست های خصمانه علیه خود بوده به تازگی طرح های مختلف ضدآمریکایی در فراکسیون اقدامات پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا تهیه و تدوین شده است که روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه به مناسبت سالروز ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس از آن رونمایی شد. اکبر رنجبرزاده، عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار الف گفت: این 12 طرح واکنش منطقی مجلس شورای اسلامی در مقابل فعالیت کنگره آمریکا و دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی است. ترامپ تلاش می کند تا با برجسته‌سازی تهدید ایران زمینه غارت ثروت کشورهای منطقه را فراهم نماید. در این راستا ضرورت دارد ایران مسیر مقاومت در مقابل فشار آمریکا را ادامه دهد. بنابراین دولت و همه نیروهای نظامی در کشور باید در مسیر مقابله با آمریکا همگرایی و هم افزایی داشته باشند. به همین دلیل مجلس شورای اسلامی نیز  الزامات قانونی را در همین زمینه در حال تهیه و تدارک دارد تا واکنشی فعالی به اقدامات ضد ایرانی در آمریکا داشته باشد. نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از طرح ها تشکیل باشگاهی از کشورهای مورد تحریم ایالات متحده با همت جمهوری اسلامی ایران است تا بین آنها وحدت و هماهنگی صورت بگیرد که می تواند بازتاب بین المللی بسیار مثبتی داشته باشد. در این باره ضرورت دارد در همه سطوح ظرفیت های لازم برای مقابله با آمریکا پیش بینی شود. رنجبرزاده گفت: لازم است مناسبات نهادی موثری بین کشورهای مورد تحریم آمریکا در راستای گسترش تجارت صورت گیرد، حتی می توان از ارز مشترک بین این کشورها در مقابله با دلار استفاده شود. در واقع هدف تقویت ارتباطات بین کشورهای مورد تحریم آمریکا جهت شکل گیری یک ائتلاف سیاسی اقتصادی است تا بتوانند نه تنها از تحریم ها عبور کنند بلکه هژمونی آمریکا در استفاده از ابزارهای نامشروع را به چالش بکشند. بدون شک یکی از پایه های چنین ائتلافی هم باید استفاده از ابزار دیپلماسی عمومی برای آگاهی بخشی مردم جهان از سیاست استکباری آمریکا در عرصه بین الملل باشد. پایدارترین راه مقابله با تحریم تشکیل باشگاه تحریمی ها است علیرضا فرقانی، دبیر اجرایی فراکسیون مقابله با تحریم نیز به خبرنگار الف گفت: بحث تشکیل باشگاه تحریمی ها از سال 1392 در ایران مطرح ...

جدیدترین خبرها