رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۶ محرم ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 16 September
اوقات شرعی

  • دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
  • کد خبر : 70639
  • مشاهده : 32 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : موسوی: گام سوم محکم‌تر خواهد بود/ ایران گفتگوی خارج از برجامی ندارد/ تصویر «گاندو» از دستگاه دیپلماسی با واقعیت منطبق نیست
واکنش سخنگوی وزارت خارجه به نگاه گاندو به دستگاه دیپلماسی تا تبعات عدم تعهد اروپا به برجام؛

موسوی: گام سوم محکم‌تر خواهد بود/ ایران گفتگوی خارج از برجامی ندارد/ تصویر «گاندو» از دستگاه دیپلماسی با واقعیت منطبق نیست

سید عباس موسوی در نشست خبری با خبرنگاران همچنین گفت: طی روزهای آینده بار دیگر مشاور دیپلماتیک امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه به تهران سفر می‌کند.

موسوی در ابتدای نشست خبری با خبرنگاران در روز دوشنبه و در واکنش به توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی توسط نیروی دریایی انگلیس در جبل الطارق گفت: از انگلیس می‌خواهیم که نفتکش را ازاد کند و این دزدی دریایی را نمی‌پذیریم و هشدار‌های لازم را داده‌ایم. من نمی‌دانم که مقصد نفتکش کجا بوده، اما هیچکدام از بنادر سوریه مناسب پهلوگیری نفتکش فوق نبوده است.

پرونده برجام بسته شده است

به گزارش حامی خبر؛ سخنگوی وزارت خارجه درباره بحث مذاکره درباره برجام گفت: مذاکرات برای نحوه اجرای برجام و تعهدات طرفین است و موضوع جدیدی نیست. برجام پرونده‌ای است که خاتمه یافته است، به این معنا که کلمه‌ای به آن اضافه نمی‌شود و یا از آن کم نمی‌شود. اینکه دولت‌ها تلاش می‌کنند که انتظارات ایران برآورده شود را قدردانی می‌کنیم، اما این کار‌ها را باید زودتر انجام می‌دادند. طرف‌های مقابل ۱۱ تعهد را متقبل شده بودند که انجام دهند. اگر مذاکراتی باشد مربوط به اجرای تعهدات طرف مقابل است. آمریکایی‌ها باید دست از جنگ و تروریسم اقتصادی بردارند و برگردند تعهدات خود را انجام دهند.

وی در ادامه افزود: ایران حق دارد که به بی عملی اروپایی‌ها و باقی کسانی که در برجام تعهد داشتند واکنش نشان دهد، و واکنش آن حقوقی و بر مبنای بند‌های ۲۶ و ۳۶ است. اگر می‌خواستند نگران باشند باید بیش و پیش از این حرف‌ها نگران می‌بودند. این نگرانی‌ها وجهی از نظر ما هم به لحاظ حقوقی، قانونی و اخلاقی ندارد. ما پنجره دیپلماسی را باز گذاشته‌ایم و سفر‌های متعددی که به کشور شده را تایید می‌کنیم. تا آنجایی که ما خبر داریم، هیات‌هایی که آمده‌اند به اندازه انگشتان دست نرسیده است. طبیعی است که این‌ها با حسن نیت و با هدف کاهش تنش است. همچنان درب دیپلماسی به روی همه باز است و ایران قاطعانه به حقوق مردم خود متعهد است و اگر رفت و آمدی است، باید این را مد نظر قرار دهند که علت تنش‌ها چه بوده است. آمریکا بستگی به خودش و رفتار خود دارد و ما فرش قرمز برای امریکا پهن نمی‌کنیم. اما اگر به تعهدات خود برگردد، می‌تواند گام مثبت تلقی شود.

گام سوم ایران محکم‌تر خواهد بود

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه با اشاره به نشست خبری روز گذشته مقامات ایران درباره اعلام کاهش تعهدات ذیل برجام گفت: ما این اقدام تقابلی و کاهش خود را در برجام آغاز کرده‌ایم و اعلام کرده‌ایم که بین تکالیف و حقوق ایران در برجام با اقدامات طرف‌های مقابل به ویژه اروپایی‌ها تناسبی وجود ندارد. ما گام سوم را بعد از ۶۰ روز اعلام می‌کنیم و هنوز در حال بررسی هستیم. اگر طرف‌های مقابل به ویژه اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل نکنند، گام سوم ایران محکم‌تر خواهد بود. ۶۰ روز آینده این اقدامات اعلام خواهند شد. گام بعدی ما هم در چارچوب حقوقی مندرج در بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام خواهد بود مگر اینکه برخی کشور‌ها بخواهند اقدامات عجیب و غریبی انجام دهند که در آنصورت ما اقدام نهایی را انجام خواهیم داد. هرگاه قانع شدیم اقداماتی که انجام می‌شود، آن چیزی است که به انتظارات و خواسته‌های ما نزدیک باشد، این موارد قابل بازگشت هستند.

موسوی همچنین تاکید کرد: ما نه امید و نه اعتماد به کسی و کشوری نداریم، اما باب دیپلماسی باز است. ما گام‌های خودمان را بر می‌داریم، اگر آن‌ها نگران زنده ماندن برجام هستند می‌توانند با اقدامات عملی و نه صرفا برای سفر و برای عکس گرفتن به ایران بیایند. نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام هم احتمالا اواخر جولای خواهد بود و زمان و مکان آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

وی در خصوص اینکه آیا با آمریکا گفتگو‌ها درباره موضوعات جدیدی خواهد بود یا نه گفت: خیر. ایران مبنای کارش برجام فعلی است نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر. ایران گفتگوی خارج از برجامی را در دستورکار خود ندارد. اقدام آمریکا در درخواست جلسه شورای حکام به عنوان ناقض قطعنامه شورای امنیت کمی عجیب بوده و جالب نیست. اگر چنین جلسه‌ای باشد ایران مدعی خواهد بود.

مسئول حفظ کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز ایران است

موسوی درباره تحولات منطقه هم گفت: ایران یک بازیگر مهم در منطقه بوده و به دنبال صلح و ثبات در منطقه است. یکی از کانون‌های بی ثباتی می‌تواند افغانستان باشد که داعش را به آنجا کوچ داده‌اند. ایران از بازیگران فعال است که می‌تواند به صلح و ثبات در افغانستان کمک کند و این کار انجام می‌شود. همچنین مسئول حفظ کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز ایران است و اینجا منطقه و خلیج ماست و بر اساس وظایق قانونی و ذاتی خود امنیت را برقرار می‌کنیم. اینکه کشور‌هایی واقع در کیلومتر‌ها فاصله و مسافت دور (آمریکا) اعلام می‌کنند که می‌خواهند امنیت را برقرار کنند حرف زیادی است.

احضار کاردار نیجریه به وزارت خارجه درباره وضعیت شیخ زکزاکی

سخنگوی وزارت خارجه درباره پیگیری‌های ایران درباره آخرین وضعیت شیخ زکزاکی گفت: اخیرا کاردار سفارت نیجریه به وزارت خارجه آمد و مراتب نگرانی ایران در خصوص وضعیت شیخ زکزاکی اعلام شد، ایشان یک شخصیت عالم و برجسته هستند. امیدواریم تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد به نتیجه برسد و ایشان سلامتی کامل خود را بازیابند.

واکنش به سریال گاندو

وی در خصوص سریال گاندو گفت: آنچه درباره وزارت خارجه یا شخص وزیر یا همکاران ما نشان می‌دهد خیلی انطباق با واقعیت ندارد. اگر به ما می‌گفتند اسنادی است و ما اسناد را به آنها می‌دادیم تا فیلم واقعی تر باشد. کاش کمی در آن فیلم تقوا پررنگ تر می‌شد. اینکه آقای ظریف گفتند تلویزیون نگاه نمی‌کنند منظور صدا و سیما نیست. ایشان به علت مشغله کلا تلویزیون را روشن نمی‌کنند. ایشان کلا وقت برای تماشای تلویزیون ندارند.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

ایده باشگاه تحریمی ها از کجا آمد؟

در ساختار تصمیم سازی و تصمیم گیری ایالات متحده بهره گیری، ابزار تحریم جایگاه بسیار ویژه ای به خود اختصاص داده و روسای جمهور آمریکا تمایل زیادی به استفاده از آن علیه کشورهای مستقل دارند. اما دونالد ترامپ بعد از تکیه زدن به کرسی ریاست جمهوری در آمریکا به صورت افراطی به استفاده از تحریم اقتصادی و  جنگ تجاری  روی آورد. درباره اقدامات دونالد ترامپ در زمینه تحریم می توان به راه اندازی جنگ تجاری با چین و برخی کشورهای اروپایی و تحریم کشورهایی نظیر ترکیه،یمن، کره شمالی، سوریه، ایران، کوبا، ونزوئلا، روسیه، کلمبیا، پاکستان و ... اشاره کرد. انتظار می رود اگر دونالد ترامپ در سال 2020 دوباره رای بیاورد این فهرست بسیار افزایش یابد و کشورهای بیشتری در آن قرار گیرند. در ایران نیز که سال هاست شاهد سیاست های خصمانه علیه خود بوده به تازگی طرح های مختلف ضدآمریکایی در فراکسیون اقدامات پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا تهیه و تدوین شده است که روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه به مناسبت سالروز ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس از آن رونمایی شد. اکبر رنجبرزاده، عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار الف گفت: این 12 طرح واکنش منطقی مجلس شورای اسلامی در مقابل فعالیت کنگره آمریکا و دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی است. ترامپ تلاش می کند تا با برجسته‌سازی تهدید ایران زمینه غارت ثروت کشورهای منطقه را فراهم نماید. در این راستا ضرورت دارد ایران مسیر مقاومت در مقابل فشار آمریکا را ادامه دهد. بنابراین دولت و همه نیروهای نظامی در کشور باید در مسیر مقابله با آمریکا همگرایی و هم افزایی داشته باشند. به همین دلیل مجلس شورای اسلامی نیز  الزامات قانونی را در همین زمینه در حال تهیه و تدارک دارد تا واکنشی فعالی به اقدامات ضد ایرانی در آمریکا داشته باشد. نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از طرح ها تشکیل باشگاهی از کشورهای مورد تحریم ایالات متحده با همت جمهوری اسلامی ایران است تا بین آنها وحدت و هماهنگی صورت بگیرد که می تواند بازتاب بین المللی بسیار مثبتی داشته باشد. در این باره ضرورت دارد در همه سطوح ظرفیت های لازم برای مقابله با آمریکا پیش بینی شود. رنجبرزاده گفت: لازم است مناسبات نهادی موثری بین کشورهای مورد تحریم آمریکا در راستای گسترش تجارت صورت گیرد، حتی می توان از ارز مشترک بین این کشورها در مقابله با دلار استفاده شود. در واقع هدف تقویت ارتباطات بین کشورهای مورد تحریم آمریکا جهت شکل گیری یک ائتلاف سیاسی اقتصادی است تا بتوانند نه تنها از تحریم ها عبور کنند بلکه هژمونی آمریکا در استفاده از ابزارهای نامشروع را به چالش بکشند. بدون شک یکی از پایه های چنین ائتلافی هم باید استفاده از ابزار دیپلماسی عمومی برای آگاهی بخشی مردم جهان از سیاست استکباری آمریکا در عرصه بین الملل باشد. پایدارترین راه مقابله با تحریم تشکیل باشگاه تحریمی ها است علیرضا فرقانی، دبیر اجرایی فراکسیون مقابله با تحریم نیز به خبرنگار الف گفت: بحث تشکیل باشگاه تحریمی ها از سال 1392 در ایران مطرح ...

جدیدترین خبرها