رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Monday 27 January
اوقات شرعی

  • شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۲
  • کد خبر : 70654
  • مشاهده : 46 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : اوضاع تنگه هرمز به صورت دراماتیک در حال تغییر است/ آمریکا برای تغییر نظام در ایران تلاش می کند/

سخنگوی وزیر امور خارجه روسیه گفت: وضعیت منطقه تنگه هرمز به صورت دراماتیکی در حال تغییر است و آمریکا برای تغییر نظام در ایران تلاش می کند.

به گزارش حامی خبر به نقل از روسیا الیوم، «ماریا زاخاووا» شامگاه پنج شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی با بیان این مطلب گفت: اوضاع این منطقه به صورت دراماتیکی در حال تغییر است و لازم است از تشدید بیشتر اوضاع جلوگیری شود.

زاخارووا افزود: برای بهبود اوضاع به اقدامات ملموس نیاز است. مسکو به خوبی می داند که چنین وضعیتی مناسب نیست و ممکن است تبعات بدی به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: به همین دلیل باید از تشدید اوضاع جلوگیری و برای تغییر وضعیت تلاش کرد. هرچند اوضاع به حالت طبیعی برنگردد اما حداقل فضای گفتگو برای حل اختلافات فراهم شود.

سخنگوی وزیر خارجه روسیه در ادامه اظهار کرد: برای همه روشن است که دلیل اصلی تنش های کنونی درباره برنامه جامع اقدام مشترک، سیاست های واشنگتن در زمینه اعمال فشار حداکثری روی تهران و تلاش برای تغییر نظام دریک کشور دارای حاکمیت است.

زاخاروا افزود: مسخره است که دور جدید جلسات شورای اداری آژانش بین المللی انرژی اتمی به درخواست آمریکا برگزار شد در حالی که همه می دانند این واشنگتن بود که سال گذشته از برجام حارج شد و به صورت یک جانبه با اجرای تعهداتش مخالفت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: می شنویم که چگونه آمریکا از ایران می خواهد به تعهداتش پایبند باشد در حالی که طرف آمریکایی از بیشتر از یک سال پیش برای نابودی آن تلاش می کند و جلوی همه کشورها را برای اجرای آن می گیرد.

وی تاکید کرد که مواضع آمریکا با انتقادات شدید آژانس بین المللی انرژی اتمی همراه بود و به هیچ وجه آژانس از این کشور حمایت نکرد.

این مقام روسی در ادامه با اشاره به سفر مشاور امانوئل ماکرون به ایران گفت:به میانجی گری میان آمریکا و ایران هیچ نیازی نیست زیرا همه فرصت ها برای از سرگیری گفتگوی طبیعی میان دو طرف موجود است و این در صورتی است که واشنگتن تشدید اوضاع را متوقف کند.

زاخاروا در پایان خاطرنشان کرد: با این حال به خوبی می دانیم که کشورهای دیگر از جمله فرانسه، منافع خاص خود را دارند. اما از طرف دیگر، فقط می توان به کاهش سطح هیجانات غیرقابل کنترل شماری زیادی از مقامات واشنگتن درباره ایران استقبال کرد.

منبع: شفقنا

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

محمدعلی حبیبی؛

آیا انتقام سخت همان انتقام سریع است؟

پس از ترور ناجوانمردانه سردار شهید قاسم سلیمانی توسط ارتش تروریست آمریکا، رهبر انقلاب در پیام تسلیتی که صادر کردند از انتقام سخت سخن گفتند: «شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوه‌ی الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند.» از سویی دیگر محبوبیت فوق‌العاده سردار سلیمانی در میان مردم و نحوه شهادت ایشان یعنی ترور برنامه‌ریزی شده باعث شد موج خونخواهی از نخستین ساعات انتشار خبر در بین آحاد جامعه همه‌گیر شود. موج انتقام در شبکه‌های اجتماعی باعث ترس اندک‌شماری از کاربران از احتمال جنگ شد. شماری از کاربران از ترس بروز جنگ، خواهان این شدند که ایران از خون سردار سلیمانی بگذرد. اما این کاربران از یک مسئله آگاه نیستند و آن هم تست تاب‌آوری کشورهای متخاصم است. اتفاقا آمریکا اگر ببیند ایران منفعل و ساکت می‌نشیند در آن صورت احتمال جنگ در آینده بسیار زیاد است. چون آمریکا این سکوت را بر ضعف ایران حمل می‌کند و قاعدتا حمله به یک کشور ضعیف بسیار آسان‌تر از حمله به یک کشور قدرتمند است. اما اگر ایران واکنش درستی نشان دهد و انتقام این ترور ناجوانمردانه را بگیرد در آن صورت احتمال بروز جنگ بسیار کمتر است. پس در اینکه ایران باید انتقام خون سردار سلیمانی را از رژيم آمریکا بگیرد هیچ شکی نیست اما این انتقام لزوما نباید سریع باشد. به نظر می‌رسد انتظاری که در افکارعمومی مبنی بر واکنش و انتقام سریع ایران شکل گرفته انتظاری به‌جا نیست. انتقام سخت باید در زمان و مکان مناسب باشد و تشخیص زمان و مکان مناسب با فرماندهان نظامی است. ممکن است تشخیص فرماندهان نظامی این باشد که شرایط تحقق انتقام سخت یک هفته دیگر یا یک ماه دیگر فراهم می شود. موج انتقام سریع باعث می‌شود فرماندهان نظامی ما در افکارعمومی تحت فشار قرار گیرند. هرچند تجربه نشان داده فشار افکار عمومی باعث تصمیم غلط استراتژیست های ایران نمی‌شود اما این فضا باعث می‌شود اگر تصمیم ایشان برای انتقام سخت در زمانی نزدیک محقق نشود افکار عمومی سرخورده شود. به‌همین دلیل به نظر می‌رسد مطالبه افکار عمومی باید انتقام سخت باشد؛ نه انتقام سریع. خصوصا اینکه فرماندهان نظامی ما و به‌خصوص رهبری نشان داده‌اند وقتی از انتقام سخن می‌گویند حتما به آن عمل خواهند کرد -مانند انتقام از داعش در پی حمله به مجلس- اما تشخیص زمان و مکان مناسب آن برعهده ایشان است و قاعدتا پاسخ به چنین جنایتی باید با فکر و برنامه‌ریزی درست صورت گیرد. امری که سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح هم بر آن صحه گذاشته است. سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: پاسخ به این اقدام تروریستی حق ماست و حتما جمهوری اسلامی به این اقدام تروریستی پاسخ خواهد داد. وی با تاکید بر اینکه ایران این اقدام تروریستی آمریکا را به شدت پاسخ خواهد داد، ادامه داد: البته جمهوری اسلامی ایران ...

جدیدترین خبرها