رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲ شهریور ۱۳۹۸
  • الجمعة ۲۱ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • 2019 Friday 23 August
اوقات شرعی

  • شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۲
  • کد خبر : 70654
  • مشاهده : 15 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : اوضاع تنگه هرمز به صورت دراماتیک در حال تغییر است/ آمریکا برای تغییر نظام در ایران تلاش می کند/

سخنگوی وزیر امور خارجه روسیه گفت: وضعیت منطقه تنگه هرمز به صورت دراماتیکی در حال تغییر است و آمریکا برای تغییر نظام در ایران تلاش می کند.

به گزارش حامی خبر به نقل از روسیا الیوم، «ماریا زاخاووا» شامگاه پنج شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی با بیان این مطلب گفت: اوضاع این منطقه به صورت دراماتیکی در حال تغییر است و لازم است از تشدید بیشتر اوضاع جلوگیری شود.

زاخارووا افزود: برای بهبود اوضاع به اقدامات ملموس نیاز است. مسکو به خوبی می داند که چنین وضعیتی مناسب نیست و ممکن است تبعات بدی به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: به همین دلیل باید از تشدید اوضاع جلوگیری و برای تغییر وضعیت تلاش کرد. هرچند اوضاع به حالت طبیعی برنگردد اما حداقل فضای گفتگو برای حل اختلافات فراهم شود.

سخنگوی وزیر خارجه روسیه در ادامه اظهار کرد: برای همه روشن است که دلیل اصلی تنش های کنونی درباره برنامه جامع اقدام مشترک، سیاست های واشنگتن در زمینه اعمال فشار حداکثری روی تهران و تلاش برای تغییر نظام دریک کشور دارای حاکمیت است.

زاخاروا افزود: مسخره است که دور جدید جلسات شورای اداری آژانش بین المللی انرژی اتمی به درخواست آمریکا برگزار شد در حالی که همه می دانند این واشنگتن بود که سال گذشته از برجام حارج شد و به صورت یک جانبه با اجرای تعهداتش مخالفت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: می شنویم که چگونه آمریکا از ایران می خواهد به تعهداتش پایبند باشد در حالی که طرف آمریکایی از بیشتر از یک سال پیش برای نابودی آن تلاش می کند و جلوی همه کشورها را برای اجرای آن می گیرد.

وی تاکید کرد که مواضع آمریکا با انتقادات شدید آژانس بین المللی انرژی اتمی همراه بود و به هیچ وجه آژانس از این کشور حمایت نکرد.

این مقام روسی در ادامه با اشاره به سفر مشاور امانوئل ماکرون به ایران گفت:به میانجی گری میان آمریکا و ایران هیچ نیازی نیست زیرا همه فرصت ها برای از سرگیری گفتگوی طبیعی میان دو طرف موجود است و این در صورتی است که واشنگتن تشدید اوضاع را متوقف کند.

زاخاروا در پایان خاطرنشان کرد: با این حال به خوبی می دانیم که کشورهای دیگر از جمله فرانسه، منافع خاص خود را دارند. اما از طرف دیگر، فقط می توان به کاهش سطح هیجانات غیرقابل کنترل شماری زیادی از مقامات واشنگتن درباره ایران استقبال کرد.

منبع: شفقنا

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

ایده باشگاه تحریمی ها از کجا آمد؟

در ساختار تصمیم سازی و تصمیم گیری ایالات متحده بهره گیری، ابزار تحریم جایگاه بسیار ویژه ای به خود اختصاص داده و روسای جمهور آمریکا تمایل زیادی به استفاده از آن علیه کشورهای مستقل دارند. اما دونالد ترامپ بعد از تکیه زدن به کرسی ریاست جمهوری در آمریکا به صورت افراطی به استفاده از تحریم اقتصادی و  جنگ تجاری  روی آورد. درباره اقدامات دونالد ترامپ در زمینه تحریم می توان به راه اندازی جنگ تجاری با چین و برخی کشورهای اروپایی و تحریم کشورهایی نظیر ترکیه،یمن، کره شمالی، سوریه، ایران، کوبا، ونزوئلا، روسیه، کلمبیا، پاکستان و ... اشاره کرد. انتظار می رود اگر دونالد ترامپ در سال 2020 دوباره رای بیاورد این فهرست بسیار افزایش یابد و کشورهای بیشتری در آن قرار گیرند. در ایران نیز که سال هاست شاهد سیاست های خصمانه علیه خود بوده به تازگی طرح های مختلف ضدآمریکایی در فراکسیون اقدامات پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا تهیه و تدوین شده است که روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه به مناسبت سالروز ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس از آن رونمایی شد. اکبر رنجبرزاده، عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار الف گفت: این 12 طرح واکنش منطقی مجلس شورای اسلامی در مقابل فعالیت کنگره آمریکا و دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی است. ترامپ تلاش می کند تا با برجسته‌سازی تهدید ایران زمینه غارت ثروت کشورهای منطقه را فراهم نماید. در این راستا ضرورت دارد ایران مسیر مقاومت در مقابل فشار آمریکا را ادامه دهد. بنابراین دولت و همه نیروهای نظامی در کشور باید در مسیر مقابله با آمریکا همگرایی و هم افزایی داشته باشند. به همین دلیل مجلس شورای اسلامی نیز  الزامات قانونی را در همین زمینه در حال تهیه و تدارک دارد تا واکنشی فعالی به اقدامات ضد ایرانی در آمریکا داشته باشد. نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از طرح ها تشکیل باشگاهی از کشورهای مورد تحریم ایالات متحده با همت جمهوری اسلامی ایران است تا بین آنها وحدت و هماهنگی صورت بگیرد که می تواند بازتاب بین المللی بسیار مثبتی داشته باشد. در این باره ضرورت دارد در همه سطوح ظرفیت های لازم برای مقابله با آمریکا پیش بینی شود. رنجبرزاده گفت: لازم است مناسبات نهادی موثری بین کشورهای مورد تحریم آمریکا در راستای گسترش تجارت صورت گیرد، حتی می توان از ارز مشترک بین این کشورها در مقابله با دلار استفاده شود. در واقع هدف تقویت ارتباطات بین کشورهای مورد تحریم آمریکا جهت شکل گیری یک ائتلاف سیاسی اقتصادی است تا بتوانند نه تنها از تحریم ها عبور کنند بلکه هژمونی آمریکا در استفاده از ابزارهای نامشروع را به چالش بکشند. بدون شک یکی از پایه های چنین ائتلافی هم باید استفاده از ابزار دیپلماسی عمومی برای آگاهی بخشی مردم جهان از سیاست استکباری آمریکا در عرصه بین الملل باشد. پایدارترین راه مقابله با تحریم تشکیل باشگاه تحریمی ها است علیرضا فرقانی، دبیر اجرایی فراکسیون مقابله با تحریم نیز به خبرنگار الف گفت: بحث تشکیل باشگاه تحریمی ها از سال 1392 در ایران مطرح ...

جدیدترین خبرها