رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۶ محرم ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 16 September
اوقات شرعی

در اواخر ماه ژوئن و در حاشیه نشست «گروه ۲۰» در اوزاکای ژاپن، مکرون اعلام کرد که قرار است با پوتین دیدار و گفت وگو کند. پس از اینکه دو رهبر با یکدیگر گفت وگوی طولانی داشتند. اما او درباره زمان دقیق این گفت وگوها صحبتی نکرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام فرانسوی که نامی از آن نبرده، موضوع ایران را یکی از دستور کارهای اصلی دیدار آتی «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه و «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه پیش از نشست سران «گروه ۷» عنوان کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، پاریس تمایل دارد که مسکو از روابط گرم خود با تهران برای جلوگیری از تشدید تنش ها در منطقه استفاده کند.

از زمان خروج یکجانبه واشنگتن از توافق هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵ موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تنش ها افزایش یافته است.

درخواست پاریس از مسکو برای پاسخ به پیشنهادهای اوکراین

پایان دادن به بحران اوکراین دیگر دستور کار مکرون در دیدار آتی خود با پوتین است.

خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت: پاریس از پوتین خواسته تا قبل از مذاکرات با مکرون، به پیشنهادات اوکراین پاسخ دهد.

فرانسه امیدوار است «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به اقدامات «ولادیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی خود برای پایان دادن به درگیری پنج ساله در شرق این کشور پاسخ مثبت دهد.

خبرگزاری فرانسه نوشت: این نشست(مکرون و پوتین) فرصتی اساسی برای رییس جمهوری فرانسه فراهم می کند تا قبل از میزبانی اجلاس سران «گروه ۷» که از دوم تا چهارم شهریور ماه (۲۴ تا ۲۶ اوت) در بیاریتز واقع در جنوب غربی فرانسه برگزار می شود، بتواند زمینه های مشترکی با پوتین بیاید.

روسیه پس از الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴ از «گروه ۸» حذف شد؛ مداخله نظامی روسیه در اوکراین و الحاق کریمه به خاک این کشور موجب شد که رهبران هفت کشور بزرگ صنعتی عضویت روسیه در «گروه ۸» را به حالت تعلیق درآورند.

به گفته آنها روسیه در صورت تغییر رویه می‌تواند جایگاه خود را بازیابد.

این مقام فرانسوی که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت: “ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین پیشنهادهایی را ارائه کرده که به نظر ما رئیس جمهور پوتین باید به روشی دلگرم کننده به این پیشنهادها پاسخ دهد.

مکرون علاقه زیادی به میانجیگری برای پایان دادن به درگیری در شرق اوکراین که از سال ۲۰۱۴ آغاز شده نشان داده است.

خبرگزاری فرانسه نوشت: امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه قرار است روز دوشنبه ۲۸ مرداد ماه میزبان ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه برای مذاکره در محل اقامت تعطیلات تابستانه خود در بیاریتز باشد؛ یک دیدار دو جانبه نادر توسط مرد قدرتمند روس با غرب پس از سالها افزایش تنش ها.

این مقام فرانسوی گفته، ما تلاش های خود را در مورد اوکراین بویژه در “قالب نرماندی” که روسیه ، اوکراین ، فرانسه و آلمان را تشکیل می دهد، تشدید خواهیم کرد.

این مقام افزود: انتخاب زلنسکی به عنوان رئیس جمهوری اوکراین برخی فضاها برای مانور دادن را در اختیار ما قرار می دهد.

زلنسکی پیشنهاد داده تا با پوتین برای مذاکرات چهره به چهره دیدار کند و گفته “بیایید این کار را بکنیم” و هفته گذشته وقتی چهار سرباز اوکراینی در یک حمله نارنجکی کشته شدند، با پوتین به صورت تلفنی صحبت کرد.

زلنسکی گفت: “من فوراً با او تماس گرفتم و به او گفتم که این مساله ما را به صلح نزدیک نمی کند.”

خبرگزاری فرانسه نوشت: از سال ۲۰۱۴ تاکنون حدود ۱۳ هزار نفر در جنگ بین نیروهای اوکراینی و جدایی طلبان تحت حمایت روسیه کشته شده اند.

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه چندی پیش اعلام کرده بود که روز ۲۸ مرداد ماه با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه دیدار می کند.

این دیدار پیش از نشست سران «گروه ۷» در فرانسه و به دعوت مکرون صورت می گیرد.

فرانسه در سال ۲۰۱۹، ریاست «گروه ۷» متشکل از سران بریتانیا، کانادا، آلمان، ایتالیا، ژاپن و ایالات متحده را بر عهده دارد.

در اواخر ماه ژوئن و در حاشیه نشست «گروه ۲۰» در اوزاکای ژاپن، مکرون اعلام کرد که قرار است با پوتین دیدار و گفت وگو کند. پس از اینکه دو رهبر با یکدیگر گفت وگوی طولانی داشتند. اما او درباره زمان دقیق این گفت وگوها صحبتی نکرد.

مکرون در آن زمان به خبرنگاران گفته بود که معتقدم در چارچوب «گروه ۷» ضروریست ما این ابتکار را با روسیه در نظر بگیریم تا بتوانیم تمام اشکال همکاری در مورد موضوعات کلیدی اعم از بی ثباتی یا درگیری را بدون محدودیت و بدون بستن در کشف کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

ایده باشگاه تحریمی ها از کجا آمد؟

در ساختار تصمیم سازی و تصمیم گیری ایالات متحده بهره گیری، ابزار تحریم جایگاه بسیار ویژه ای به خود اختصاص داده و روسای جمهور آمریکا تمایل زیادی به استفاده از آن علیه کشورهای مستقل دارند. اما دونالد ترامپ بعد از تکیه زدن به کرسی ریاست جمهوری در آمریکا به صورت افراطی به استفاده از تحریم اقتصادی و  جنگ تجاری  روی آورد. درباره اقدامات دونالد ترامپ در زمینه تحریم می توان به راه اندازی جنگ تجاری با چین و برخی کشورهای اروپایی و تحریم کشورهایی نظیر ترکیه،یمن، کره شمالی، سوریه، ایران، کوبا، ونزوئلا، روسیه، کلمبیا، پاکستان و ... اشاره کرد. انتظار می رود اگر دونالد ترامپ در سال 2020 دوباره رای بیاورد این فهرست بسیار افزایش یابد و کشورهای بیشتری در آن قرار گیرند. در ایران نیز که سال هاست شاهد سیاست های خصمانه علیه خود بوده به تازگی طرح های مختلف ضدآمریکایی در فراکسیون اقدامات پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا تهیه و تدوین شده است که روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه به مناسبت سالروز ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس از آن رونمایی شد. اکبر رنجبرزاده، عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار الف گفت: این 12 طرح واکنش منطقی مجلس شورای اسلامی در مقابل فعالیت کنگره آمریکا و دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی است. ترامپ تلاش می کند تا با برجسته‌سازی تهدید ایران زمینه غارت ثروت کشورهای منطقه را فراهم نماید. در این راستا ضرورت دارد ایران مسیر مقاومت در مقابل فشار آمریکا را ادامه دهد. بنابراین دولت و همه نیروهای نظامی در کشور باید در مسیر مقابله با آمریکا همگرایی و هم افزایی داشته باشند. به همین دلیل مجلس شورای اسلامی نیز  الزامات قانونی را در همین زمینه در حال تهیه و تدارک دارد تا واکنشی فعالی به اقدامات ضد ایرانی در آمریکا داشته باشد. نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از طرح ها تشکیل باشگاهی از کشورهای مورد تحریم ایالات متحده با همت جمهوری اسلامی ایران است تا بین آنها وحدت و هماهنگی صورت بگیرد که می تواند بازتاب بین المللی بسیار مثبتی داشته باشد. در این باره ضرورت دارد در همه سطوح ظرفیت های لازم برای مقابله با آمریکا پیش بینی شود. رنجبرزاده گفت: لازم است مناسبات نهادی موثری بین کشورهای مورد تحریم آمریکا در راستای گسترش تجارت صورت گیرد، حتی می توان از ارز مشترک بین این کشورها در مقابله با دلار استفاده شود. در واقع هدف تقویت ارتباطات بین کشورهای مورد تحریم آمریکا جهت شکل گیری یک ائتلاف سیاسی اقتصادی است تا بتوانند نه تنها از تحریم ها عبور کنند بلکه هژمونی آمریکا در استفاده از ابزارهای نامشروع را به چالش بکشند. بدون شک یکی از پایه های چنین ائتلافی هم باید استفاده از ابزار دیپلماسی عمومی برای آگاهی بخشی مردم جهان از سیاست استکباری آمریکا در عرصه بین الملل باشد. پایدارترین راه مقابله با تحریم تشکیل باشگاه تحریمی ها است علیرضا فرقانی، دبیر اجرایی فراکسیون مقابله با تحریم نیز به خبرنگار الف گفت: بحث تشکیل باشگاه تحریمی ها از سال 1392 در ایران مطرح ...

جدیدترین خبرها