رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۶ محرم ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 16 September
اوقات شرعی

آمریکا در شرایط کنونی می خواهد حداکثر تنش را پیرامون ایران بوجود آورد تا بتواند این کشور را در عرصه بین المللی منزوی و شرایط خود را بر ایران تحمیل کند.

رئیس مرکز تحقیقات ابعاد منطقه ای سیاست های نظامی آمریکا در انستیتو کانادا و آمریکا روسیه اعلام کرد: مهارت و توانایی دیپلماتیک محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران آمریکا را وادار به تحریم وی کرد.

ولادیمیر باتیوک روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در مسکو اظهار داشت: در مهارت های دیپلماتیک محمد جواد ظریف که از برجسته ترین وزیران خارجه در سطح بین المللی است، شکی نیست چرا که ما دیدیم او توانسته در مذاکرات هسته ای ضمن رسیدن به نتیجه به خوبی از منافع کشور خویش دفاع کند.

کارشناس روس معتقد است که انتقادات از ظریف در مذاکرات پیرامون برجام غیرمنصفانه است زیرا کافی است به وضعیت ایران در یک سال پیش از امضای برجام و پس از این رویداد نگاهی انداخت.

وی ادامه داد: ایران در آن زمان بر اثر عوامل مختلف ازجمله ضعف دیپلماتیک تحت تحریم های شورای امنیت سازمان ملل قرار داشت که امکان اقدامات در عرصه های مختلف را از دولتمردان این کشور گرفته بود.

ایران پیش از برجام در انزوا بود

رئیس مرکز تحقیقات ابعاد منطقه ای سیاست های نظامی آمریکا در انستیتو کانادا و آمریکا روسیه گفت: ایران پیش از برجام در انزوای کامل بین المللی قرار داشت اما امروز این کشور توانسته است با اجرای دیپلماسی پویا حتی در شرایط فشارهای حداکثری آمریکا، در صحنه بین المللی حضور فعال داشته باشد.

وی افزود: آنچه که ظریف در دوره پس از خروج آمریکا از برجام کرد منجر به انزوا واشنگتن حتی در میان متحدان خود شد.

کارشناس روس ادامه داد: به همین دلیل آمریکا برای خروج از این وضعیت به کمک انگلیس متحد اصلی خود فکر می کند و شاهد هستیم که چگونه لندن برای کسب منافع بیشتر از جمله در خروج از اتحادیه اروپا، جنگ نفتکش ها علیه ایران را راه انداخته و کشتی حامل سوخت این کشور را در جبل الطارق توقیف کرده است.

آمریکا خواهان کاهش فعالیت های ظریف است

باتیوک در ادامه مصاحبه افزود: ظریف مانع اجرای نقشه های آمریکا در خاورمیانه علیه ایران می شود و ابتکاری که برای بهبودی روابط ایران با کشورهای عربی خلیج فارس پیشنهاد کرده است به مزاج دولتمردان واشنگتن خوش نمی آید.

وی ادامه داد: آمریکا در شرایط کنونی می خواهد حداکثر تنش را پیرامون ایران بوجود آورد تا بتواند این کشور را در عرصه بین المللی منزوی و شرایط خود را بر ایران تحمیل کند.

کارشناس روس گفت: روسیه در این شرایط حساس در کنار ایران قرار گرفته و از ظرفیت های دیپلماتیک خود برای کمک به تهران برای مقابله با فشارهای آمریکا استفاده می کند و طرح امنیتی خلیج فارس نیز که به تازگی از سوی مسکو ارائه شد در این راستا مطرح شده است که در صورت اجرا از تنش ها خواهد کاست و به تامین ثبات و امنیت منطقه خلیج فارس و خاورمیانه کمک می کند.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

ایده باشگاه تحریمی ها از کجا آمد؟

در ساختار تصمیم سازی و تصمیم گیری ایالات متحده بهره گیری، ابزار تحریم جایگاه بسیار ویژه ای به خود اختصاص داده و روسای جمهور آمریکا تمایل زیادی به استفاده از آن علیه کشورهای مستقل دارند. اما دونالد ترامپ بعد از تکیه زدن به کرسی ریاست جمهوری در آمریکا به صورت افراطی به استفاده از تحریم اقتصادی و  جنگ تجاری  روی آورد. درباره اقدامات دونالد ترامپ در زمینه تحریم می توان به راه اندازی جنگ تجاری با چین و برخی کشورهای اروپایی و تحریم کشورهایی نظیر ترکیه،یمن، کره شمالی، سوریه، ایران، کوبا، ونزوئلا، روسیه، کلمبیا، پاکستان و ... اشاره کرد. انتظار می رود اگر دونالد ترامپ در سال 2020 دوباره رای بیاورد این فهرست بسیار افزایش یابد و کشورهای بیشتری در آن قرار گیرند. در ایران نیز که سال هاست شاهد سیاست های خصمانه علیه خود بوده به تازگی طرح های مختلف ضدآمریکایی در فراکسیون اقدامات پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا تهیه و تدوین شده است که روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه به مناسبت سالروز ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس از آن رونمایی شد. اکبر رنجبرزاده، عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار الف گفت: این 12 طرح واکنش منطقی مجلس شورای اسلامی در مقابل فعالیت کنگره آمریکا و دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی است. ترامپ تلاش می کند تا با برجسته‌سازی تهدید ایران زمینه غارت ثروت کشورهای منطقه را فراهم نماید. در این راستا ضرورت دارد ایران مسیر مقاومت در مقابل فشار آمریکا را ادامه دهد. بنابراین دولت و همه نیروهای نظامی در کشور باید در مسیر مقابله با آمریکا همگرایی و هم افزایی داشته باشند. به همین دلیل مجلس شورای اسلامی نیز  الزامات قانونی را در همین زمینه در حال تهیه و تدارک دارد تا واکنشی فعالی به اقدامات ضد ایرانی در آمریکا داشته باشد. نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از طرح ها تشکیل باشگاهی از کشورهای مورد تحریم ایالات متحده با همت جمهوری اسلامی ایران است تا بین آنها وحدت و هماهنگی صورت بگیرد که می تواند بازتاب بین المللی بسیار مثبتی داشته باشد. در این باره ضرورت دارد در همه سطوح ظرفیت های لازم برای مقابله با آمریکا پیش بینی شود. رنجبرزاده گفت: لازم است مناسبات نهادی موثری بین کشورهای مورد تحریم آمریکا در راستای گسترش تجارت صورت گیرد، حتی می توان از ارز مشترک بین این کشورها در مقابله با دلار استفاده شود. در واقع هدف تقویت ارتباطات بین کشورهای مورد تحریم آمریکا جهت شکل گیری یک ائتلاف سیاسی اقتصادی است تا بتوانند نه تنها از تحریم ها عبور کنند بلکه هژمونی آمریکا در استفاده از ابزارهای نامشروع را به چالش بکشند. بدون شک یکی از پایه های چنین ائتلافی هم باید استفاده از ابزار دیپلماسی عمومی برای آگاهی بخشی مردم جهان از سیاست استکباری آمریکا در عرصه بین الملل باشد. پایدارترین راه مقابله با تحریم تشکیل باشگاه تحریمی ها است علیرضا فرقانی، دبیر اجرایی فراکسیون مقابله با تحریم نیز به خبرنگار الف گفت: بحث تشکیل باشگاه تحریمی ها از سال 1392 در ایران مطرح ...

جدیدترین خبرها