رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۱۵ صفر ۱۴۴۱
  • 2019 Tuesday 15 October
اوقات شرعی

  • شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
  • کد خبر : 72128
  • مشاهده : 28 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : موافقت ترامپ با اعزام نیرو به خلیج فارس| ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به امارات و عربستان

پنتاگون از موافقت رئیس جمهوری آمریکا برای اعزام نیرو به منطقه خاورمیانه پس از حملات پهپادی اخیر به تأسیسات نفتی آرامکو خبر داد.

وزارت دفاع آمریکا خبر داد دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با اعزام نیروهای نظامی این کشور به خلیج فارس “برای دفاع” و عموما برای دفاع هوایی و موشکی در عربستان موافقت کرده است.

به گزارش حامی خبر؛ پنتاگون می‌گوید این اولین گام آمریکا در واکنش به حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان است.

موافقت ترامپ با اعزام نیرو به خلیج فارس| ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به امارات و عربستان

بامداد شنبه ۱۴ سپتامبر در دو حمله جداگانه، پالایشگاه بقیق و پس از آن در میدان نفتی خریص هدف حمله قرار گرفتند.

حوثی‌های یمن گفته‌اند با ۱۰ پهپاد حملات سنگینی را علیه تاسیسات نفتی اصلی عربستان، آرامکو انجام داده‌اند.

آمریکا و عربستان می‌گویند هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه حملات از خاک یمن انجام شده وجود ندارد.

عربستان با برگزاری کنفرانس خبری و ارائه شواهدی که از محل حملات جمع آوری کرده مدعی شده است تسلیحات به کار رفته در این حملات ساخت ایران است.

در مقابل، مقامات ایران این اتهام را رد کرده و اظهارات حوثی‌ها را تایید کرده و گفته‌اند که آنها از توانایی فنی و نظامی لازم برای دست زدن به چنین حملاتی بدون حمایت دیگران برخوردارند.

حملات روز شنبه به تاسیسات نفت عربستان عرضه بیش از ۵ درصد نفت جهانی را مختل کرده است.

آمریکا می‌گوید عربستان سعودی برای جلوگیری از افزایش تنش خواستار کمک بین المللی برای حمایت از زیرساخت‌های این کشور در برابر حملات شده است و دونالد ترامپ به همین دلیل وارد عمل شده است.

امارات متحده عربی هم در خواست مشابهی مطرح کرده است.

“پیام به ایران”

وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس خبری جمعه شب در پنتاگون گفت آمریکا از اعزام نیروهای خود به عربستان سه هدف دارد.

اول اینکه پیامی روشن به ایران بفرستد که آمریکا از شرکای خود در منطقه حمایت می کند و دوم اینکه از آزادی جریان منابع حیاتی برای اقتصاد جهان حمایت کند.

وزیر دفاع آمریکا در عین حال گفت: “ما از ایران می‌خواهیم که دست از رفتار مخرب و بی‌ثبات کننده خود بردارند و در مسیری صلح آمیز و دیپلماتیک گام بردارند.”

او تاکید کرد آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست با این همه ما گزینه‌های نظامی دیگری هم دارد که در صورت لزوم از آنها استفاده خواهد کرد.

مارک اسپر درعین حال گفت “در کنار اعزام نیرو، آمریکا تحویل محموله تسلیحاتی به عربستان و امارات متحده عربی را سرعت می بخشد تا توانایی دفاعی خود را افزایش دهند. ”

جزییات مشخص نیست

ژنرال دانفورد رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا که در کنار وزیر دفاع این کشور در کنفرانس خبری جمعه شب حاضر بود گفت هنوز درباره جزییات مثل شمار نیروهای اعزامی تصمیمی گرفته نشده است.

دانفورد گفت: “بر اساس تصمیم رییس جمهوری در دو روز آینده با فرماندهی منطقه مرکزی نیروهای نظامی و شرکای سعودی خود صحبت می کنیم و بر اساس این گفتگوها درباره جزییات این اعزام تصمیم می گیریم.”

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت جزییات اعزام نیروهای آمریکایی را می‌تواند هفته آینده در اختیار خبرنگاران بگذراد.

“فعلا کافی است”

موافقت ترامپ با اعزام نیرو به خلیج فارس| ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به امارات و عربستان

وزیر دفاع آمریکا اعزام نیروهای این کشور به منطقه را گام اول در “واکنش به ایران” خواند و گفت در شرایط فعلی این اقدام کفایت می‌کند. اسپر افزود در صورت تغییر شرایط ممکن است به اعزام نیروهای بیشتری نیاز باشد.

کنفرانس خبری جمعه شب ساعاتی پس از آن برگزار شد که مقامات وزارت دفاع آمریکا – پنتاگون – در جلسه‌ای با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، گزینه‌های نظامی علیه ایران را در اختیار او قرار دادند.

رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابع دولتی این کشور گفته‌اند که در جلسه شورای امنیت ملی آمریکا که در کاخ سفید ب، مقامات نظامی ایالات متحده گزینه های نظامی مختلف از جمله فهرستی از هدف‌های داخل ایران برای حملات هوایی را به رئیس جمهوری ارائه خواهند داد. به گزارش روزنامه واشنگتن پست، آنان همچنین پیامدهای احتمالی این حملات از درگیر شدن ایالات متحده در جنگ مستقیم با ایران را نیز مطرح خواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

عباس عبدی؛

حمله به آرامکو و بحران امنیت رژیم صهیونیستی

حمله پهپادی به‌مهم‌ترین مرکز امپراطوری نفتی عربستان، یعنی آرامکو بازتاب‌های سیاسی بزرگی داشت و این بازتاب‌ها تازه آغاز شده است و احتمال می‌رود که در روزها و هفته‌های آینده ابعاد بزرگ‌تری نیز پیدا کند ولی به‌نظر می‌رسد که این حمله موجب تغییر دکترین‌های دفاعی منطقه شود بویژه دکترین دفاعی اسرائیل را به کلی با سؤال مواجه خواهد کرد.  واقعیت این است که تعدادی پهپاد و احتمالاً موشک از نقطه‌ای که معلوم نیست کجاست به سوی مراکز نفتی شلیک شده یا به پرواز در آمده‌اند. مبدأ اولیه ارسال آنها تا محل اصابت حداقل ۵۰۰ کیلومتر و حداکثر تا ۱۲۰۰ کیلومتر فاصله داشته است تعداد آنها زیاد و حداقل ۱۲ فروند بوده است. در این فاصله هیچ رادار و ماهواره‌ای آنها را ردیابی نکرده و هشدار نداده یا اقدامی نکرده است هنوز هم نمی‌توانند با قاطعیت بگویند که از کجا شلیک شده است. آنها از دفاع ضد هوایی پیشرفته پاتریوت عبور کرده‌اند. از همه مهمتر اینکه با دقت تمام اهداف تعیین شده را به‌صورت نقطه زنی مورد اصابت قرار داده‌اند. این امر به معنای آن است که تاریخ مصرف دکترین دفاعی و امنیتی موجود در کشورهای منطقه و حتی فرامنطقه به پایان رسیده است. در این مرحله سؤال بنیادین این نیست که عربستان یا کشورهای دیگر چه پاسخی به این حمله بدهند یا ندهند؟ پرسش اصلی این است که آیا آنان  در ادامه نیز قادر به دفاع از خود هستند یا همچنان سپر دفاعی آنان قابل عبور است؟ این مشکل بیش از هر جایی گریبان اسرائیل را خواهد گرفت چون اسرائیل تنها رژیم منطقه است که فاقد عمق استراتژیک و گستره جغرافیایی است. به همین علت از قدیم در پی ایجاد خطوط مرزی فرضی امنیتی با دایره‌هایی به شعاع‌های گوناگون بود و اجازه نمی‌داد که ارتش‌های عربی از این مرزهای مجازی و با ویژگی‌های مورد نظر اسرائیل عبور کنند یا خطوط قرمز اسرائیل را نقض نمایند. ولی حضور پهپادها و موشک‌های نقطه‌زن کل معادلات دکترین دفاعی اسرائیل را زیر و رو کرده است در حقیقت اکنون دشمن اصلی و بالفعلِ اسرائیل؛ نه کشورهای سوریه، اردن، مصر، عراق، عربستان و غیره است که هر کدام دارای ارتش‌های منظم هستند بلکه انواع و اقسام گروه‌های نظامی و شبه نظامی کوچک و متوسط هستند که در مرزهای اسرائیل مستقر هستند و ابزارهای آنان برای مبارزه علیه اسرائیل نه توپ‌های صحرایی و تانک‌های بزرگ و بالگردها و هلیکوپترهای جنگی موجود در ارتش‌های کلاسیک که نیازمند یگان‌های‌های رزمی و فرودگاه‌های جنگی و غیره است که کوچک‌ترین تحرکشان در دیدرس ماهواره قرار دارند؛ بلکه آنان براحتی می‌توانند پهپادها را ساخته و از هر محلی آنها را به پرواز درآورند و از طریق دستگاه‌های موجود الکترونیکی و حتی تلفن همراه آنها را به سوی هدف مورد نظر خود هدایت کنند و هر نوع تسلیحاتی اعم از منفجره یا بمب‌های شیمیایی و غیره را روی آنها سوار نمایند. این نوع مقابله نیازی به ارتش‌های منظم و کلاسیک ندارد و شاید بتوان گفت این تحول مثل تحولات مشابه موجب دموکراتیک ...

جدیدترین خبرها