رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۱۵ صفر ۱۴۴۱
  • 2019 Tuesday 15 October
اوقات شرعی

  • شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۵
  • کد خبر : 72169
  • مشاهده : 16 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : ظهره‌وند: برخی هنوز متوجه خواسته اصلی اروپایی‌ها نشده‌اند/ دولت باید از بازی غربی‌ها خارج شود

کارشناس مسائل بین المللی درباره اتهام اروپا به ایران در آرامکو گفت: غربی‌ها بهانه‌ای آوردند و نتوانستند آن را ثابت کنند و موضع آقای روحانی در این موضوع منطقی بوده و نشان داد که دست غربی‌ها خالی است.

ابوالفضل ظهره‌وند سفیر سابق ایران در ایتالیا و کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درباره سفر رئیس‌جمهور به نیویورک گفت: آمریکایی‌ها برنامه‌ای برای لغو تحریم‌ها نداشتند و می‌خواستند نشان دهند که فشارها بر ایران موثر واقع شده و ایران را به میز مذاکره کشانده است، اولین گام نیز این بود که دیداری دوجانبه و حتی در حد گرفتن یک عکس صورت بگیرد. این کلیات سفر بود و در همین حد هم برآورده نشد.

به گزارش حامی خبر؛ وی همچنین درباره اظهارات رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر اینکه “اگر به حداقل‌ها قانع هستید، ما هم به حداقل‌ها بسنده می‌کنیم، برجام، حداقل بود؛ چه برای شما و چه برای ما و اما اگر بیشتر می‌خواهید، باید بیشتر بپردازید” و اینکه آیا امکان مذاکره وجود دارد؟ تصریح کرد: مقام معظم رهبری واقعیت را فرمودند که مسئله غرب با ما اولا مسئله هسته‌ای نیست ثانیا اینکه اگر قرار باشد ما از این چرخه باطل که دولت آقای روحانی تا الان در آن گرفتار شده و فرصت‌های بزرگی را از دست داده خارج شویم باید نشان دهیم که پشیزی برای تحریم‌ها قائل نیستیم.

کارشناس مسائل بین‌المللی ادامه داد: با کوچکترین تغییر در عمارت پوشالی که آنان تحت عنوان ساختار تحریمی ساخته‌اند، این ساختار فرو می‌پاشد و غربی‌ها تصور می‌کنند به هرقیمتی باید ساختار تحریمی را حفظ کنند و به همین دلیل است که اروپایی‌ها هیچ‌یک از تحریم‌های خود را لغو نکردند. دلیل اینکه آنان حتی حاضرند از برجام بیرون بیایند ولی ساختار تحریم نشکند این است که دولت نشان داده در این موضوع ضعف دارد و ما پالس غلطی داده‌ایم؛ باید نشان دهیم تحریم‌ها برای ما فرصت است و دولت باید این را یکبار برای خود حل کند و پشت سر مقام معظم رهبری بیاید و نشان دهد تحریم‌ها نه‌تنها برای ما پشیزی ارزش ندارد بلکه تحریم‌ها برای ما فرصت است.

ظهره‌وند خاطر نشان کرد: این خود یک سنگ‌نشان است و ما باید از فرصت تحریم استفاده کرده تا نقاط آسیب‌پذیر و ضعف خودمان را جبران کنیم و در مسیری که بایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، برویم. این نکته کلیدی است که حداقل دستاورد سفر نیویورک این بود که دولت آقای روحانی می‌تواند عبرت بگیرد و یکبار برای همیشه از بازی که غربی‌ها توانستند به اجرا دربیاورند خارج شود.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درخصوص اظهارات رئیس‌جمهور درباره ممکن بودن گام برداشتن فرای برجام، تصریح کرد: تصور می‌کنم دولت آقای روحانی کماکان امیدوار است که شاید بتواند با مذاکره روی برخی ظرفیت‌ها از جمله مسائل منطقه‌ای مشکلش را حل و فصل کند. چون شش سال را از دست داده ولی همین شش سال هم می‌تواند به فرصت تبدیل شود و اگر قرار باشد دو سال باقی‌مانده از عمر دولت خود را پای این جریان صرف کند وضعیت خوبی در آینده نخواهند داشت.

سفیر سابق ایران در ایتالیا افزود: مسئله ما به هیچ عنوان با مذاکره روی ظرفیت‌ها حل نمی‌شود و مسئله اصلی برای غربی‌ها تغییر رژیم ایران است که این را در شکل تغییر رفتار می‌بینند و این نکته‌ای مهم است؛ متأسفانه این دوستان هم هنوز یا با این نگاه همسو هستند و یا درک نمی‌کنند که خواست اصلی غربی‌ها چیست ولی تصور من این است که جریان اصلاحات باید بداند اصلاحاتِ درون‌زا می‌تواند آنها را نجات دهد نه با ظرفیت‌های بیرونی و برون‌زا. این مشکل اصلی است و ما باید یکبار برای همیشه نشان دهیم که می‌توانیم بدون وابستگی به غیر، خود را تعریف کرده و جامعه‌مان را اداره کنیم. غرب نمی‌تواند برای ما راه نجات را نشان دهد و ما باید بر ظرفیت‌های داخلی بیاییم و علت اینکه جریان اصلاحات اینطور صدمه خورده برای همین رویکرد است که پایگاه اجتماعی‌اش را از دست داده است.

وی همچنین درباره حادثه آرامکو با بیان اینکه دست اروپایی‌ها درباره آرامکو خالی بود، تصریح کرد: آنان ادعا می‌کردند که این عملیات باید از سمت ایران بوده باشد و موضع آقای روحانی موضع منطقی بود که گفت اگر مدرکی دارید ارائه کنید. چون آنها می‌گفتند از طریق ماهواره رصد می‌کنند و کارشناسان خود را نیز فرستادند و نشان می‌داد که غربی‌ها در مقابل اقدام حوثی‌ها شوکه شدند و این نوعی بی‌آبرویی برای آنان است. اروپایی‌ها چاره‌ای نداشتند تا انگشت اتهام را به سوی ایران ببرند چون این اقدام تمام ظرفیت‌های دفاعی و ادعاهای نظامی‌شان را زیر سوال برد.

ظهره‌وند ادامه داد: پاتریوت مهمترین سامانه دفاع موشکی غرب است که عدم کارایی خود را نشان داده و پس‌لرزه‌های آن هنوز مانده است. به این دلیل که آنها همین سامانه را به کره به بهانه تهدیدات موشکی کره شمالی و به ژاپن نیز فروختند و عربستان با امید اینکه آمریکایی‌ها امنیتش را تامین کنند مدام پول می‌پردازد. با شکست پاتریوت بخشی از ظرفیت دفاعی غرب شکسته شد؛ حتی شاهد بودیم ترکیه هم که آماده بود در کنار دریافت پاتریوت از اس۴۰۰ بگذرد، وقتی آن را به او ندادند به سوی اس ۴۰۰ رفت. غربی‌ها بهانه‌ای آوردند و نتوانستند آن را ثابت کنند و موضع آقای روحانی در این موضوع منطقی بوده و نشان داد که دست غربی‌ها خالی است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

عباس عبدی؛

حمله به آرامکو و بحران امنیت رژیم صهیونیستی

حمله پهپادی به‌مهم‌ترین مرکز امپراطوری نفتی عربستان، یعنی آرامکو بازتاب‌های سیاسی بزرگی داشت و این بازتاب‌ها تازه آغاز شده است و احتمال می‌رود که در روزها و هفته‌های آینده ابعاد بزرگ‌تری نیز پیدا کند ولی به‌نظر می‌رسد که این حمله موجب تغییر دکترین‌های دفاعی منطقه شود بویژه دکترین دفاعی اسرائیل را به کلی با سؤال مواجه خواهد کرد.  واقعیت این است که تعدادی پهپاد و احتمالاً موشک از نقطه‌ای که معلوم نیست کجاست به سوی مراکز نفتی شلیک شده یا به پرواز در آمده‌اند. مبدأ اولیه ارسال آنها تا محل اصابت حداقل ۵۰۰ کیلومتر و حداکثر تا ۱۲۰۰ کیلومتر فاصله داشته است تعداد آنها زیاد و حداقل ۱۲ فروند بوده است. در این فاصله هیچ رادار و ماهواره‌ای آنها را ردیابی نکرده و هشدار نداده یا اقدامی نکرده است هنوز هم نمی‌توانند با قاطعیت بگویند که از کجا شلیک شده است. آنها از دفاع ضد هوایی پیشرفته پاتریوت عبور کرده‌اند. از همه مهمتر اینکه با دقت تمام اهداف تعیین شده را به‌صورت نقطه زنی مورد اصابت قرار داده‌اند. این امر به معنای آن است که تاریخ مصرف دکترین دفاعی و امنیتی موجود در کشورهای منطقه و حتی فرامنطقه به پایان رسیده است. در این مرحله سؤال بنیادین این نیست که عربستان یا کشورهای دیگر چه پاسخی به این حمله بدهند یا ندهند؟ پرسش اصلی این است که آیا آنان  در ادامه نیز قادر به دفاع از خود هستند یا همچنان سپر دفاعی آنان قابل عبور است؟ این مشکل بیش از هر جایی گریبان اسرائیل را خواهد گرفت چون اسرائیل تنها رژیم منطقه است که فاقد عمق استراتژیک و گستره جغرافیایی است. به همین علت از قدیم در پی ایجاد خطوط مرزی فرضی امنیتی با دایره‌هایی به شعاع‌های گوناگون بود و اجازه نمی‌داد که ارتش‌های عربی از این مرزهای مجازی و با ویژگی‌های مورد نظر اسرائیل عبور کنند یا خطوط قرمز اسرائیل را نقض نمایند. ولی حضور پهپادها و موشک‌های نقطه‌زن کل معادلات دکترین دفاعی اسرائیل را زیر و رو کرده است در حقیقت اکنون دشمن اصلی و بالفعلِ اسرائیل؛ نه کشورهای سوریه، اردن، مصر، عراق، عربستان و غیره است که هر کدام دارای ارتش‌های منظم هستند بلکه انواع و اقسام گروه‌های نظامی و شبه نظامی کوچک و متوسط هستند که در مرزهای اسرائیل مستقر هستند و ابزارهای آنان برای مبارزه علیه اسرائیل نه توپ‌های صحرایی و تانک‌های بزرگ و بالگردها و هلیکوپترهای جنگی موجود در ارتش‌های کلاسیک که نیازمند یگان‌های‌های رزمی و فرودگاه‌های جنگی و غیره است که کوچک‌ترین تحرکشان در دیدرس ماهواره قرار دارند؛ بلکه آنان براحتی می‌توانند پهپادها را ساخته و از هر محلی آنها را به پرواز درآورند و از طریق دستگاه‌های موجود الکترونیکی و حتی تلفن همراه آنها را به سوی هدف مورد نظر خود هدایت کنند و هر نوع تسلیحاتی اعم از منفجره یا بمب‌های شیمیایی و غیره را روی آنها سوار نمایند. این نوع مقابله نیازی به ارتش‌های منظم و کلاسیک ندارد و شاید بتوان گفت این تحول مثل تحولات مشابه موجب دموکراتیک ...

جدیدترین خبرها