رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 36 خبر


  • شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
  • السبت ۱۶ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Saturday 14 December
اوقات شرعی

  • شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۵
  • کد خبر : 72169
  • مشاهده : 31 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : ظهره‌وند: برخی هنوز متوجه خواسته اصلی اروپایی‌ها نشده‌اند/ دولت باید از بازی غربی‌ها خارج شود

کارشناس مسائل بین المللی درباره اتهام اروپا به ایران در آرامکو گفت: غربی‌ها بهانه‌ای آوردند و نتوانستند آن را ثابت کنند و موضع آقای روحانی در این موضوع منطقی بوده و نشان داد که دست غربی‌ها خالی است.

ابوالفضل ظهره‌وند سفیر سابق ایران در ایتالیا و کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درباره سفر رئیس‌جمهور به نیویورک گفت: آمریکایی‌ها برنامه‌ای برای لغو تحریم‌ها نداشتند و می‌خواستند نشان دهند که فشارها بر ایران موثر واقع شده و ایران را به میز مذاکره کشانده است، اولین گام نیز این بود که دیداری دوجانبه و حتی در حد گرفتن یک عکس صورت بگیرد. این کلیات سفر بود و در همین حد هم برآورده نشد.

به گزارش حامی خبر؛ وی همچنین درباره اظهارات رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر اینکه “اگر به حداقل‌ها قانع هستید، ما هم به حداقل‌ها بسنده می‌کنیم، برجام، حداقل بود؛ چه برای شما و چه برای ما و اما اگر بیشتر می‌خواهید، باید بیشتر بپردازید” و اینکه آیا امکان مذاکره وجود دارد؟ تصریح کرد: مقام معظم رهبری واقعیت را فرمودند که مسئله غرب با ما اولا مسئله هسته‌ای نیست ثانیا اینکه اگر قرار باشد ما از این چرخه باطل که دولت آقای روحانی تا الان در آن گرفتار شده و فرصت‌های بزرگی را از دست داده خارج شویم باید نشان دهیم که پشیزی برای تحریم‌ها قائل نیستیم.

کارشناس مسائل بین‌المللی ادامه داد: با کوچکترین تغییر در عمارت پوشالی که آنان تحت عنوان ساختار تحریمی ساخته‌اند، این ساختار فرو می‌پاشد و غربی‌ها تصور می‌کنند به هرقیمتی باید ساختار تحریمی را حفظ کنند و به همین دلیل است که اروپایی‌ها هیچ‌یک از تحریم‌های خود را لغو نکردند. دلیل اینکه آنان حتی حاضرند از برجام بیرون بیایند ولی ساختار تحریم نشکند این است که دولت نشان داده در این موضوع ضعف دارد و ما پالس غلطی داده‌ایم؛ باید نشان دهیم تحریم‌ها برای ما فرصت است و دولت باید این را یکبار برای خود حل کند و پشت سر مقام معظم رهبری بیاید و نشان دهد تحریم‌ها نه‌تنها برای ما پشیزی ارزش ندارد بلکه تحریم‌ها برای ما فرصت است.

ظهره‌وند خاطر نشان کرد: این خود یک سنگ‌نشان است و ما باید از فرصت تحریم استفاده کرده تا نقاط آسیب‌پذیر و ضعف خودمان را جبران کنیم و در مسیری که بایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، برویم. این نکته کلیدی است که حداقل دستاورد سفر نیویورک این بود که دولت آقای روحانی می‌تواند عبرت بگیرد و یکبار برای همیشه از بازی که غربی‌ها توانستند به اجرا دربیاورند خارج شود.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درخصوص اظهارات رئیس‌جمهور درباره ممکن بودن گام برداشتن فرای برجام، تصریح کرد: تصور می‌کنم دولت آقای روحانی کماکان امیدوار است که شاید بتواند با مذاکره روی برخی ظرفیت‌ها از جمله مسائل منطقه‌ای مشکلش را حل و فصل کند. چون شش سال را از دست داده ولی همین شش سال هم می‌تواند به فرصت تبدیل شود و اگر قرار باشد دو سال باقی‌مانده از عمر دولت خود را پای این جریان صرف کند وضعیت خوبی در آینده نخواهند داشت.

سفیر سابق ایران در ایتالیا افزود: مسئله ما به هیچ عنوان با مذاکره روی ظرفیت‌ها حل نمی‌شود و مسئله اصلی برای غربی‌ها تغییر رژیم ایران است که این را در شکل تغییر رفتار می‌بینند و این نکته‌ای مهم است؛ متأسفانه این دوستان هم هنوز یا با این نگاه همسو هستند و یا درک نمی‌کنند که خواست اصلی غربی‌ها چیست ولی تصور من این است که جریان اصلاحات باید بداند اصلاحاتِ درون‌زا می‌تواند آنها را نجات دهد نه با ظرفیت‌های بیرونی و برون‌زا. این مشکل اصلی است و ما باید یکبار برای همیشه نشان دهیم که می‌توانیم بدون وابستگی به غیر، خود را تعریف کرده و جامعه‌مان را اداره کنیم. غرب نمی‌تواند برای ما راه نجات را نشان دهد و ما باید بر ظرفیت‌های داخلی بیاییم و علت اینکه جریان اصلاحات اینطور صدمه خورده برای همین رویکرد است که پایگاه اجتماعی‌اش را از دست داده است.

وی همچنین درباره حادثه آرامکو با بیان اینکه دست اروپایی‌ها درباره آرامکو خالی بود، تصریح کرد: آنان ادعا می‌کردند که این عملیات باید از سمت ایران بوده باشد و موضع آقای روحانی موضع منطقی بود که گفت اگر مدرکی دارید ارائه کنید. چون آنها می‌گفتند از طریق ماهواره رصد می‌کنند و کارشناسان خود را نیز فرستادند و نشان می‌داد که غربی‌ها در مقابل اقدام حوثی‌ها شوکه شدند و این نوعی بی‌آبرویی برای آنان است. اروپایی‌ها چاره‌ای نداشتند تا انگشت اتهام را به سوی ایران ببرند چون این اقدام تمام ظرفیت‌های دفاعی و ادعاهای نظامی‌شان را زیر سوال برد.

ظهره‌وند ادامه داد: پاتریوت مهمترین سامانه دفاع موشکی غرب است که عدم کارایی خود را نشان داده و پس‌لرزه‌های آن هنوز مانده است. به این دلیل که آنها همین سامانه را به کره به بهانه تهدیدات موشکی کره شمالی و به ژاپن نیز فروختند و عربستان با امید اینکه آمریکایی‌ها امنیتش را تامین کنند مدام پول می‌پردازد. با شکست پاتریوت بخشی از ظرفیت دفاعی غرب شکسته شد؛ حتی شاهد بودیم ترکیه هم که آماده بود در کنار دریافت پاتریوت از اس۴۰۰ بگذرد، وقتی آن را به او ندادند به سوی اس ۴۰۰ رفت. غربی‌ها بهانه‌ای آوردند و نتوانستند آن را ثابت کنند و موضع آقای روحانی در این موضوع منطقی بوده و نشان داد که دست غربی‌ها خالی است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

«پشیمانیم»؛ حرف پرتَکرار هواداران روحانی

بی تدبیری دولت این بار به ایستگاه «بنزین» رسید؛ ایستگاهی که بیش از همه بی تدبیری‌های دیگر دولت در طول ۶ سال گذشته صدای اعتراض مردم را بلند کرد تا جایی که حامیان حسن روحانی در دو انتخابات گذشته هم قلم هایشان را علیه دولت تند و تیزتر کردند و از انتخاب خود ابراز پشیمانی و شرمساری می کنند و تلاش دارند با معذرت خواهی از مردم باز هم بتوانند در کنار پایگاه اجتماعی رأی خود قرار بگیرند. بر همین اساس در روزهای گذشته شاهد اعتراف به اشتباه و پشیمانی هواداران و حامیان حسن روحانی هستیم. شرمندگی و خجالت حامیان روحانی در این گذرگاه می توان مروری به موضع گیری دو نماینده حاشیه ساز پارلمان در قبال دولت داشت. پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آرمان ملی (رسانه نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی) لب به انتقاد از رئیس جمهور گشود و گفته حامیان روحانی از مردم خجالت می کشند. سلحشوری می گوید: رئیس‌جمهور شرایط را به‌گونه‌ای رقم زد که حامیانشان در حاشیه قرار گرفتند و از مردم خجالت می‌کشند. غلامرضا حیدری نماینده مجلس و عضو دیگر فراکسیون امید که نطق های جنجالی او در هرم سبز بهارستان حاشیه های زیادی را به همراه داشته است مواضع همفکر خود (سلحشوری) را تکمیل می کند و می گوید: طبق اعلام رسمی مقامات در روی آنتن، نزدیک به هفتاد و پنج درصد این مردم نیاز به کمک دارند؟ آخر چگونه است؟ واقعا آدم احساس شرم می‌کند. همچنین پیش از این، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و دبیرکل حزب اصلاح طلب مردم سالاری در نطق خود در مجلس گفته بود: اوضاع به گونه ای وخیم شده است که بنده به عنوان نماینده مردم خجالت می کشم از اینکه بگویم از این دولت حمایت کرده ام. علاوه بر این فقط کافی است، جستجوی کوتاه در اینترنت کرد تا موضع گیری های «صادق زیباکلام» در انتخابات ۹۶ و حمایت او از روحانی توسط موتور جستجو گر یافت شود؛ او اردیبهشت ۹۸ در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد به دفاع از رئیس قوه مجریه پرداخت و گفت:  «اگر باز هم زمان به عقب یعنی به همان انتخابات اردیبهشت ۹۶ بازگردد از حسن روحانی حمایت می‌کنم.» پس از گذشت ۸ ماه، حامی دیروز رئیس جمهور ۳۶۰ درجه تغییر موضع داد و ضمن انتقاد صریح از سکاندار دولتِ اعتدال گفت که، در این روزها اگر کسی از سیاره‌ دیگری می‌آمد و می‌پرسید که حسن روحانی در کشورتان چه مسئولیتی دارد، همه می‌گفتند هیچ مسئولیتی ندارد. باور کنید که رویم نمی‌شود در چشم کسانی که با تشویق من به روحانی رأی دادند، نگاه کنم؛ شرمنده آنهایم. عرق شرم احزاب اصلاح طلب نمی توان و نباید به سادگی از حمایت های فعالان سیاسی و احزاب اصلاح طلب در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ از شیخ دیپلمات عبور کرد، بازیگران و حتی کارگردان این جریان سیاسی با تمام قوا در انتخابات ریاست جمهوری از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کردند اما امروز اپوزیسیون داخلی دولت محسوب می شوند و هیچ واهمه ای ...

جدیدترین خبرها