رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 36 خبر


  • شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
  • السبت ۱۶ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Saturday 14 December
اوقات شرعی

رئیس جمهور گفت: در ۱+۴ در سطح وزرا بحث و جلسه داشتند؛ البته آمادگی هایی برای ۱+۵ به وجود آمده بود. چارچوب‌های ۱+۵ مورد توافق همه طرف‌ها یعنی ۷ کشور قرار گرفت.

رئیس جمهور گفت: در ۱+۴ در سطح وزرا بحث و جلسه داشتند؛ البته آمادگی هایی برای ۱+۵ به وجود آمده بود. چارچوب‌های ۱+۵ مورد توافق همه طرف‌ها یعنی ۷ کشور قرار گرفت.

به گزارش «حامی خبر» به نقل از خبرگزاری‌ها، حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز(دوشنبه) پیش از عزیمت به ارمنستان به منظور شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا در فرودگاه مهرآباد، با تاکید بر اینکه اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای ما اهمیت دارد، اظهار داشت: در واقع این سفر اقتصادی است. جمهوری اسلامی ایران از آبان امسال به جمع اعضای این اتحادیه می پیوندد و روابط تجاری منطقه آزاد ما با منطقه اوراسیا برقرار می‌شود. البته سفر به نیویورک عمدتا سیاسی و منطقه ای بود. آنجا هم راجع به طرحی که برای امنیت منطقه هرمز ارائه کردیم و هم در زمینه مسائل جهانی بحث داشتیم.

وی افزود: در ۱+۴ هم در سطح وزرا بحث و جلسه داشتند؛ البته آمادگی هایی برای ۱+۵ به وجود آمده بود. چارچوب‌های ۱+۵ مورد توافق همه طرف‌ها یعنی ۷ کشور قرار گرفت.

روحانی بیان کرد: به اعتقاد من یک گام و قدم مهم برداشته شد که البته چهارشنبه در دولت بیشتر در موردش توضیح خواهم داد. این گام می تواند به شکل های دیگر ادامه پیدا کند. مسئله بسیار مهم این است که ما بتوانیم مساله هسته‌ای را در روال قانونی و بین المللی خود قرار دهیم و دیگران را به توبه تشویق کنیم و این زمینه اش آماده بود حالا می شود این را در شرایط بهتری آماده کرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: این اجلاس، اجلاس اقتصادی و تجاری است. من به این نکته تاکید می کنم که پیشرفت اقتصاد و قدرت اقتصادی یک کشور زمانی است که بتواند با اقتصاد جهانی رقابت کند و اگر قدرت اقتصادی و قدرت رقابت نداشته باشیم همه حرف است. ما باید بتوانیم راهی پیدا کنیم که قدرت اقتصادی داشته باشیم و امروز تمام این در منطقه است. اگر در سطح منطقه تمرین کنیم، تمرین بسیار مهمی برای رقابت در سطح اقتصاد جهانی است.

وی خاطرنشان کرد: در این اتحادیه پنج کشور قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان، روسیه و بلاروس عضو هستند و ایران، سنگاپور، مولداوی و ویتنام در مسیر الحاق هستند. البته از ۵ آبان امسال این توافق اجرایی و عملیاتی می شود.

روحانی با اشاره به اینکه ۵۰۲ قلم کالای ما با شرایط خاص ترجیحی می‌توانند از تعرفه تقریباً صفر استفاده کنند، گفت: ۵۰۲ قلم کالا به این کشورها صادر می‌شود؛ البته این گام اول است و گام‌های بعدی هم در این زمینه برداشته می شود. به نظر من فرصت بسیار خوبی برای تجار و بازرگانان ما در بخش اقتصاد دولتی و عمومی غیردولتی است که از این فرصت برای رابطه تجاری این چند کشور استفاده کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: البته اتصال این پنج کشور مسیر را برای اتصال اقتصاد مناطق دیگر هموار می‌کند زیرا اینها خودشان به اقتصاد مناطق دیگر متصل هستند.

شرایط اقتصادی، منطقه ای و ترانزیتی ما بسیار اهمیت دارد

روحانی در ادامه با اشاره به اینکه اولین بار است که ما وارد اتحادیه اقتصادی منطقه ای می شویم، گفت: البته اکو را قبل از انقلاب داشتیم و بعد از انقلاب به شکل دیگری تغییر کرد. آمریکایی‌ها فشار و تحریم را بر مردم ایران تحمیل کرده اند و در این شرایط تجارت جهانی ایران بسیار مهم است که الان گام آن برداشته می‌شود؛ این کشورها ۱۸۰ میلیون جمعیت دارد و ما هم ۸۳ میلیون جمعیت داریم و این ارتباط می تواند بسیار مهم باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه خداوند یک نعمت بزرگی به ما داده که این نعمت هم برای ماست و هم برای همسایگان ما و آن موقعیت جغرافیایی ایران است، تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی ایران شرایط را برای ترانزیت آماده کرده است و ترانزیت از خلیج فارس تا دریای سیاه و مدیترانه می تواند انجام شود. ما دارای بندرهای خوبی هستیم.

وی افزود: شرایط اقتصادی، منطقه ای و ترانزیتی ما بسیار اهمیت دارد و امیدوارم قدم اقتصادی مهمی که برداشته می‌شود آثار پر برکتی برای زندگی مردم، کارآفرین ها و بخش های دولتی و غیر دولتی انشاالله داشته باشد.

روحانی در خصوص دیدارهای دوجانبه با کشورهای دیگر، گفت: در این سفر به غیر از شرکت در اجلاس با کشورهایی که حضور دارند گفتگوهای دوجانبه خواهیم داشت. در این سفر با رئیس جمهور ارمنستان و فردا با نخست وزیر ارمنستان گفتگو می‌کنیم؛ با قزاقستان گفتگوی دوجانبه داریم؛ با روسیه نیز گفتگوی دوجانبه داریم. با سنگاپور گفت‌وگو خواهیم داشت؛ بنابراین فرصتی است تا با کشورهای عضو رسمی که ۵ کشور هستند و چه آنهایی که بعداً ملحق می‌شوند مثل دو کشوری که من گفتم و یکی از آنها سنگاپور است، دیدار دو جانبه خواهیم داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

«پشیمانیم»؛ حرف پرتَکرار هواداران روحانی

بی تدبیری دولت این بار به ایستگاه «بنزین» رسید؛ ایستگاهی که بیش از همه بی تدبیری‌های دیگر دولت در طول ۶ سال گذشته صدای اعتراض مردم را بلند کرد تا جایی که حامیان حسن روحانی در دو انتخابات گذشته هم قلم هایشان را علیه دولت تند و تیزتر کردند و از انتخاب خود ابراز پشیمانی و شرمساری می کنند و تلاش دارند با معذرت خواهی از مردم باز هم بتوانند در کنار پایگاه اجتماعی رأی خود قرار بگیرند. بر همین اساس در روزهای گذشته شاهد اعتراف به اشتباه و پشیمانی هواداران و حامیان حسن روحانی هستیم. شرمندگی و خجالت حامیان روحانی در این گذرگاه می توان مروری به موضع گیری دو نماینده حاشیه ساز پارلمان در قبال دولت داشت. پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آرمان ملی (رسانه نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی) لب به انتقاد از رئیس جمهور گشود و گفته حامیان روحانی از مردم خجالت می کشند. سلحشوری می گوید: رئیس‌جمهور شرایط را به‌گونه‌ای رقم زد که حامیانشان در حاشیه قرار گرفتند و از مردم خجالت می‌کشند. غلامرضا حیدری نماینده مجلس و عضو دیگر فراکسیون امید که نطق های جنجالی او در هرم سبز بهارستان حاشیه های زیادی را به همراه داشته است مواضع همفکر خود (سلحشوری) را تکمیل می کند و می گوید: طبق اعلام رسمی مقامات در روی آنتن، نزدیک به هفتاد و پنج درصد این مردم نیاز به کمک دارند؟ آخر چگونه است؟ واقعا آدم احساس شرم می‌کند. همچنین پیش از این، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و دبیرکل حزب اصلاح طلب مردم سالاری در نطق خود در مجلس گفته بود: اوضاع به گونه ای وخیم شده است که بنده به عنوان نماینده مردم خجالت می کشم از اینکه بگویم از این دولت حمایت کرده ام. علاوه بر این فقط کافی است، جستجوی کوتاه در اینترنت کرد تا موضع گیری های «صادق زیباکلام» در انتخابات ۹۶ و حمایت او از روحانی توسط موتور جستجو گر یافت شود؛ او اردیبهشت ۹۸ در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد به دفاع از رئیس قوه مجریه پرداخت و گفت:  «اگر باز هم زمان به عقب یعنی به همان انتخابات اردیبهشت ۹۶ بازگردد از حسن روحانی حمایت می‌کنم.» پس از گذشت ۸ ماه، حامی دیروز رئیس جمهور ۳۶۰ درجه تغییر موضع داد و ضمن انتقاد صریح از سکاندار دولتِ اعتدال گفت که، در این روزها اگر کسی از سیاره‌ دیگری می‌آمد و می‌پرسید که حسن روحانی در کشورتان چه مسئولیتی دارد، همه می‌گفتند هیچ مسئولیتی ندارد. باور کنید که رویم نمی‌شود در چشم کسانی که با تشویق من به روحانی رأی دادند، نگاه کنم؛ شرمنده آنهایم. عرق شرم احزاب اصلاح طلب نمی توان و نباید به سادگی از حمایت های فعالان سیاسی و احزاب اصلاح طلب در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ از شیخ دیپلمات عبور کرد، بازیگران و حتی کارگردان این جریان سیاسی با تمام قوا در انتخابات ریاست جمهوری از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کردند اما امروز اپوزیسیون داخلی دولت محسوب می شوند و هیچ واهمه ای ...

جدیدترین خبرها