رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۱۵ صفر ۱۴۴۱
  • 2019 Tuesday 15 October
اوقات شرعی

رئیس جمهور گفت: در ۱+۴ در سطح وزرا بحث و جلسه داشتند؛ البته آمادگی هایی برای ۱+۵ به وجود آمده بود. چارچوب‌های ۱+۵ مورد توافق همه طرف‌ها یعنی ۷ کشور قرار گرفت.

رئیس جمهور گفت: در ۱+۴ در سطح وزرا بحث و جلسه داشتند؛ البته آمادگی هایی برای ۱+۵ به وجود آمده بود. چارچوب‌های ۱+۵ مورد توافق همه طرف‌ها یعنی ۷ کشور قرار گرفت.

به گزارش «حامی خبر» به نقل از خبرگزاری‌ها، حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز(دوشنبه) پیش از عزیمت به ارمنستان به منظور شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا در فرودگاه مهرآباد، با تاکید بر اینکه اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای ما اهمیت دارد، اظهار داشت: در واقع این سفر اقتصادی است. جمهوری اسلامی ایران از آبان امسال به جمع اعضای این اتحادیه می پیوندد و روابط تجاری منطقه آزاد ما با منطقه اوراسیا برقرار می‌شود. البته سفر به نیویورک عمدتا سیاسی و منطقه ای بود. آنجا هم راجع به طرحی که برای امنیت منطقه هرمز ارائه کردیم و هم در زمینه مسائل جهانی بحث داشتیم.

وی افزود: در ۱+۴ هم در سطح وزرا بحث و جلسه داشتند؛ البته آمادگی هایی برای ۱+۵ به وجود آمده بود. چارچوب‌های ۱+۵ مورد توافق همه طرف‌ها یعنی ۷ کشور قرار گرفت.

روحانی بیان کرد: به اعتقاد من یک گام و قدم مهم برداشته شد که البته چهارشنبه در دولت بیشتر در موردش توضیح خواهم داد. این گام می تواند به شکل های دیگر ادامه پیدا کند. مسئله بسیار مهم این است که ما بتوانیم مساله هسته‌ای را در روال قانونی و بین المللی خود قرار دهیم و دیگران را به توبه تشویق کنیم و این زمینه اش آماده بود حالا می شود این را در شرایط بهتری آماده کرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: این اجلاس، اجلاس اقتصادی و تجاری است. من به این نکته تاکید می کنم که پیشرفت اقتصاد و قدرت اقتصادی یک کشور زمانی است که بتواند با اقتصاد جهانی رقابت کند و اگر قدرت اقتصادی و قدرت رقابت نداشته باشیم همه حرف است. ما باید بتوانیم راهی پیدا کنیم که قدرت اقتصادی داشته باشیم و امروز تمام این در منطقه است. اگر در سطح منطقه تمرین کنیم، تمرین بسیار مهمی برای رقابت در سطح اقتصاد جهانی است.

وی خاطرنشان کرد: در این اتحادیه پنج کشور قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان، روسیه و بلاروس عضو هستند و ایران، سنگاپور، مولداوی و ویتنام در مسیر الحاق هستند. البته از ۵ آبان امسال این توافق اجرایی و عملیاتی می شود.

روحانی با اشاره به اینکه ۵۰۲ قلم کالای ما با شرایط خاص ترجیحی می‌توانند از تعرفه تقریباً صفر استفاده کنند، گفت: ۵۰۲ قلم کالا به این کشورها صادر می‌شود؛ البته این گام اول است و گام‌های بعدی هم در این زمینه برداشته می شود. به نظر من فرصت بسیار خوبی برای تجار و بازرگانان ما در بخش اقتصاد دولتی و عمومی غیردولتی است که از این فرصت برای رابطه تجاری این چند کشور استفاده کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: البته اتصال این پنج کشور مسیر را برای اتصال اقتصاد مناطق دیگر هموار می‌کند زیرا اینها خودشان به اقتصاد مناطق دیگر متصل هستند.

شرایط اقتصادی، منطقه ای و ترانزیتی ما بسیار اهمیت دارد

روحانی در ادامه با اشاره به اینکه اولین بار است که ما وارد اتحادیه اقتصادی منطقه ای می شویم، گفت: البته اکو را قبل از انقلاب داشتیم و بعد از انقلاب به شکل دیگری تغییر کرد. آمریکایی‌ها فشار و تحریم را بر مردم ایران تحمیل کرده اند و در این شرایط تجارت جهانی ایران بسیار مهم است که الان گام آن برداشته می‌شود؛ این کشورها ۱۸۰ میلیون جمعیت دارد و ما هم ۸۳ میلیون جمعیت داریم و این ارتباط می تواند بسیار مهم باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه خداوند یک نعمت بزرگی به ما داده که این نعمت هم برای ماست و هم برای همسایگان ما و آن موقعیت جغرافیایی ایران است، تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی ایران شرایط را برای ترانزیت آماده کرده است و ترانزیت از خلیج فارس تا دریای سیاه و مدیترانه می تواند انجام شود. ما دارای بندرهای خوبی هستیم.

وی افزود: شرایط اقتصادی، منطقه ای و ترانزیتی ما بسیار اهمیت دارد و امیدوارم قدم اقتصادی مهمی که برداشته می‌شود آثار پر برکتی برای زندگی مردم، کارآفرین ها و بخش های دولتی و غیر دولتی انشاالله داشته باشد.

روحانی در خصوص دیدارهای دوجانبه با کشورهای دیگر، گفت: در این سفر به غیر از شرکت در اجلاس با کشورهایی که حضور دارند گفتگوهای دوجانبه خواهیم داشت. در این سفر با رئیس جمهور ارمنستان و فردا با نخست وزیر ارمنستان گفتگو می‌کنیم؛ با قزاقستان گفتگوی دوجانبه داریم؛ با روسیه نیز گفتگوی دوجانبه داریم. با سنگاپور گفت‌وگو خواهیم داشت؛ بنابراین فرصتی است تا با کشورهای عضو رسمی که ۵ کشور هستند و چه آنهایی که بعداً ملحق می‌شوند مثل دو کشوری که من گفتم و یکی از آنها سنگاپور است، دیدار دو جانبه خواهیم داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

عباس عبدی؛

حمله به آرامکو و بحران امنیت رژیم صهیونیستی

حمله پهپادی به‌مهم‌ترین مرکز امپراطوری نفتی عربستان، یعنی آرامکو بازتاب‌های سیاسی بزرگی داشت و این بازتاب‌ها تازه آغاز شده است و احتمال می‌رود که در روزها و هفته‌های آینده ابعاد بزرگ‌تری نیز پیدا کند ولی به‌نظر می‌رسد که این حمله موجب تغییر دکترین‌های دفاعی منطقه شود بویژه دکترین دفاعی اسرائیل را به کلی با سؤال مواجه خواهد کرد.  واقعیت این است که تعدادی پهپاد و احتمالاً موشک از نقطه‌ای که معلوم نیست کجاست به سوی مراکز نفتی شلیک شده یا به پرواز در آمده‌اند. مبدأ اولیه ارسال آنها تا محل اصابت حداقل ۵۰۰ کیلومتر و حداکثر تا ۱۲۰۰ کیلومتر فاصله داشته است تعداد آنها زیاد و حداقل ۱۲ فروند بوده است. در این فاصله هیچ رادار و ماهواره‌ای آنها را ردیابی نکرده و هشدار نداده یا اقدامی نکرده است هنوز هم نمی‌توانند با قاطعیت بگویند که از کجا شلیک شده است. آنها از دفاع ضد هوایی پیشرفته پاتریوت عبور کرده‌اند. از همه مهمتر اینکه با دقت تمام اهداف تعیین شده را به‌صورت نقطه زنی مورد اصابت قرار داده‌اند. این امر به معنای آن است که تاریخ مصرف دکترین دفاعی و امنیتی موجود در کشورهای منطقه و حتی فرامنطقه به پایان رسیده است. در این مرحله سؤال بنیادین این نیست که عربستان یا کشورهای دیگر چه پاسخی به این حمله بدهند یا ندهند؟ پرسش اصلی این است که آیا آنان  در ادامه نیز قادر به دفاع از خود هستند یا همچنان سپر دفاعی آنان قابل عبور است؟ این مشکل بیش از هر جایی گریبان اسرائیل را خواهد گرفت چون اسرائیل تنها رژیم منطقه است که فاقد عمق استراتژیک و گستره جغرافیایی است. به همین علت از قدیم در پی ایجاد خطوط مرزی فرضی امنیتی با دایره‌هایی به شعاع‌های گوناگون بود و اجازه نمی‌داد که ارتش‌های عربی از این مرزهای مجازی و با ویژگی‌های مورد نظر اسرائیل عبور کنند یا خطوط قرمز اسرائیل را نقض نمایند. ولی حضور پهپادها و موشک‌های نقطه‌زن کل معادلات دکترین دفاعی اسرائیل را زیر و رو کرده است در حقیقت اکنون دشمن اصلی و بالفعلِ اسرائیل؛ نه کشورهای سوریه، اردن، مصر، عراق، عربستان و غیره است که هر کدام دارای ارتش‌های منظم هستند بلکه انواع و اقسام گروه‌های نظامی و شبه نظامی کوچک و متوسط هستند که در مرزهای اسرائیل مستقر هستند و ابزارهای آنان برای مبارزه علیه اسرائیل نه توپ‌های صحرایی و تانک‌های بزرگ و بالگردها و هلیکوپترهای جنگی موجود در ارتش‌های کلاسیک که نیازمند یگان‌های‌های رزمی و فرودگاه‌های جنگی و غیره است که کوچک‌ترین تحرکشان در دیدرس ماهواره قرار دارند؛ بلکه آنان براحتی می‌توانند پهپادها را ساخته و از هر محلی آنها را به پرواز درآورند و از طریق دستگاه‌های موجود الکترونیکی و حتی تلفن همراه آنها را به سوی هدف مورد نظر خود هدایت کنند و هر نوع تسلیحاتی اعم از منفجره یا بمب‌های شیمیایی و غیره را روی آنها سوار نمایند. این نوع مقابله نیازی به ارتش‌های منظم و کلاسیک ندارد و شاید بتوان گفت این تحول مثل تحولات مشابه موجب دموکراتیک ...

جدیدترین خبرها