رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۱ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 9 December
اوقات شرعی

  • شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
  • کد خبر : 72312
  • مشاهده : 18 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : برخی به جنگ آمریکا با ایران دل خوش کرده بودند/ نگران مقاومت نیستم بلکه نگران لبنان‌ام/ اتفاقات روزهای اخیر دستاوردهای مثبتی داشته است

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه تحرکات مردمی اخیر در این کشور دستاوردهای مثبتی داشت، از همه لبنانی‌ها خواست از این دستاوردها حفاظت کنند؛ چرا که این تحرکات، فراحزبی و فراجناحی است.

«سید حسن نصرالله»، دبیر کل حزب‌الله لبنان جمعه (۲۵ اکتبر؛ سوم آبان) در مورد تحولات لبنان و اعتراضات اخیر در این کشور که وارد دومین  هفته شده، سخنرانی کرد.

به گزارش حامی خبر؛ اعتراض‌های مردمی به وضعیت معیشتی و وضع مالیات در برخی از بخش‌های خدمات‌رسانی دولتی از چهارشنبه هفته گذشته (۲۴ مهر) آغاز شد و همچنان ادامه داد. دولت لبنان به نخست‌وزیری سعد الحریری اخیراً برای برون‌رفت از این بحران سند اصلاحات اقتصادی ارائه کرده است.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود گفت که کما اینکه پیش‌تر گفته بودیم، اعتراضات در لبنان، تحرکات مردمی فراحزبی و فرامنطقه‌ای و بیانگر دردهای مردم است.

او گفت که همه مسئولیت دارند که مسالمت‌آمیز بودن این تحرکات و اعتراض‌ها را حفظ کنند. سید حسن نصرالله گفت که آنچه در روزهای اول اعتراض‌ها در لبنان رخ داد، دستاوردهای مثبت زیادی محقق کرد.

اگر حزب‌الله وارد اعتراض‌ها می‌شد، مسیر عوض می‌شد

دبیر کل حزب‌الله گفت که اگر مقاومت اسلامی لبنان تصمیم به ورود به این اعتراض‌ها می‌گرفت، این اعتراض‌ها مسیر دیگری به خود می‌گرفت ولی مصلحت این اعتراض‌ها در این بود که به دور از احزاب سیاسی باشد.

سید حسن نصرالله از پوشش رسانه‌ای اعتراض‌های لبنان از سوی رسانه‌های عربی در خلیج فارس انتقاد کرد و گفت که برخی از بوق‌ها و رسانه‌های عربی از روز اول تلاش کردند که این مسئله را القا کنند که دبیر کل حزب‌الله لبنان معترضان را «تهدید» کرده است.

نباید به احزاب اجازه داد سوار موج اعتراض‌ها شوند

وی در ادامه گفت: «ما از معترضان در لبنان خواستیم که به احزاب اجازه ندهند بر موج اعتراض‌های مردمی سوار شده و از آن‌ سوء استفاده کنند».

سید حسن نصرالله گفت که اعتراض‌های اخیر در لبنان باعث شد که مسئولان لبنانی در دولت، اجرای وعده‌های خود را آغاز کنند.

او گفت که یکی از دستاوردهای مثبت اعتراض‌ها در لبنان که باید همه از آن صیانت و حفاظت کنند، این است که مسئله بودجه در لبنان مسئله کوچکی نیست، بلکه مسئله بسیار مهمی است.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه «سند اصلاحات دولت» با فشار اعتراض‌های مردمی صادر شد، گفت که این سند اولین گام رو به جلو دولت برای اصلاحات است.

برای اولین بار در تاریخ لبنان، دولت برای تصمیم‌های خود جدول زمانی تعیین کرد

او ادامه داد: «در تاریخ دولت‌های لبنان سراغ ندارم که این همه تصمیمات با جدول‌های زمانی مشخص صادر شود. این از دستاوردِ تحرکات مردمی بود».

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت قانون استرداد اموال غصب و چپاول شده در سند اصلاحات دولت از مهمترین تصمیماتی است که در این سند آمده است.

وی گفت که تحرکات مردمی اخیر نشان داد که مردم لبنان اعتماد به نفس خود را ثابت کرده‌اند و دولت این کشور مصمم است تصمیم‌های گرفته شده را بر اساس جدول‌های زمانی اعلام شده، اجرا کنند.

هشدار سیدحسن نصرالله در مورد تلاش برای تخریب اعتراض‌ها

سید حسن نصرالله گفت بر اساس اطلاعات و داده‌هایی که به دست آمده، برخی از احزاب و قدرت‌های داخلی لبنان به دنبال تخریب تظاهرات هستند.

او همچنین توصیه کرد که باید خواسته‌های فقرا و بیکاران و معترضان تجمیع شده و به اهدافی برای تحرکات بعدی جهت تحقق این خواسته‌ها تبدیل شود.

سید حسن نصرالله همچنین از معترضان هر منطقه خواست برای خود سخنگویی انتخاب کرده و به دیدار «میشل عون»، رئیس‌جمهور لبنان بروند و تاکید کرد این به معنای تقاضا برای پایان دادن به اعتراضات نیست.

اعتراض‌ها نباید به خلأ قدرت منجر شود

وی در خصوص ایجاد خلأ قدرت در لبنان نیز هشدار داد و گفت چنین خلأیی می‌تواند به هرج و مرج در این کشور و فروپاشی منجر شود. او تاکید کرد که ما از کشور در برابر خلأیی که می‌تواند به هرج و مرج و فروپاشی بی‌انجامد، حفاظت می‌کنیم.

سید حسن نصرالله گفت خلأ قدرت، تنش و هرج و مرج در لبنان می‌تواند منجر به بی‌ثباتی امنیتی تبدیل شود. او گفت که حزب‌الله لبنان با استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام موافق نیست.

وی با بیان اینکه ما به دنبال حمایت از کشور در برابر خلأ قدرت هستیم تا منجر به فروپاشی نشود، اظهار داشت که حزب‌الله از فاسدان حمایت نمی‌کنند و علیه معترضان نیست.

نصرالله تاکید کرد: «ما با خون، مال و مقاومت سیاسی از کشور و مردم خود دفاع می‌کنیم. ما به دفاع از لبنان و پرداخت مالیات برای آن علاقه داریم».

او گفت که مسدود کردن راه‌ها در تظاهرات، از ابزارهای مسالمت‌آمیز است و ما پیش‌تر دست به این کار زدیم و از این ابزار استفاده کرده‌ایم.

سید حسن نصرالله از مسدود بودن برخی از راه‌ها و خیابان‌ها بدون دلیل نیز انتقاد کرد و گفت که این انسداد در این مسیرها هیچ ارتباطی با عصیان مدنی و اعتراض‌ها ندارد.

دبیر کل حزب‌الله از معترضان خواست مسیرهای مسدود را بازگشایی کنند؛ چرا که مسدود باقی ماندن این مسیرها موجب رنجش مردم خواهد بود و بر معیشت و کارهای آن‌ها تأثیر خواهد گذاشت. با این حال، سید حسن گفت که کسی در لبنان از آن‌ها نمی‌خواهد میدان‌های تحصن را ترک کنند و به خانه‌های خود برگردند.

وظیفه ارتش حمایت از معترضان است

سید حسن نصرالله در بخشی از سخنرانی خود به نحوه تعامل نیروهای امنیتی و ارتش لبنان با معترضان اشاره کرد و گفت که ارتش موظف است از معترضان حمایت کند.

او گفت برخی از گروه‌هاو جریان‌ها با طرح این ادعا که ارتش لبنان با معترضان درگیر شده، به دنبال فتنه‌افکنی هستند و این گونه ادعاهای آن‌ها افترائی بیش نیست.

معترضان با دولت گفت‌وگو کنند

دبیر کل حزب‌الله به معترضان توصیه کرد که با دولت مذاکره کنند چرا که تظاهرات به‌تنهایی کافی نیست و نیاز به قدرت اجرایی دارد. او گفت که برخی از نیروهای سیاسی و احزاب به دنبال سوار شدن به موج اعتراض‌ها در لبنان هستند.

نصرالله تاکید کرد «من اول کسی بودم که گفتم تظاهرات در لبنان خودجوش است و توسط سفارت‌های خارجی ترتیب داده نشده است. حتی به برخی که نگران بودند گفتم که در این خصوص نگران نباشند».

او ادامه داد: «من نظریه وجود توطئه پیش اعتراض‌های اخیر را رد می‌کنم ولی در روزهای اخیر اطلاعاتی که به دست آمده است، نشان می‌دهد که لبنان، در لیست کشورهایی قرار گرفته است که به دنبال ضربه زدن به آن‌ها هستند. از لبنانی‌ها می‌خواهم مقالات، تلویزیون‌ها و شبکه‌های اجتماعی، ادبیات و تحریک‌های رسانه‌های عربی، خلیجی و خارجی را ببیند».

سید حسن نصرالله: نگران مقاومت نیستم بلکه نگران لبنان‌ام

دبیر کل حزب‌الله لبنان از احتمال وجود برخی سناریوها و توطئه‌ها هشدار داد و گفت که مردم لبنان به ویژه معترضان نباید آنچه را برخی سفارت‌های خارجی می‌گویند، باور کنند. مهم این نیست که چه می‌گویند مهم این است که چه اقداماتی انجام می‌دهند.

سید حسن نصرالله ادامه داد: «ابراز نگرانی می‌کنم؛ کسی که می‌گوید چنین [چیزی و سناریوی] نیست بیاید و ما را خاطر جمع کند. من نگران مقاومت در لبنان نیستم بلکه نگران کشورم».

سید حسن نصرالله گفت: «در معادله اخیر [معادله حزب‌الله در قبال تجاوزهای رژیم صهیونیستی]، مقاومت لبنان دست برتر و قوی را داشت و ما از این جهت، نگران مقاومت نیستیم».

سید مقاومت لبنان با اشاره به برخی تحرکات رژیم صهیونیستی در قبال اعتراضات لبنان گفت: «آن‌ها لبنانی‌های حاضر در اسرائیل را به مرز با لبنان می‌آورند تا با معترضان ابراز همبستگی کنند. این به چه معناست؟»

وی تاکید کرد این نگرانی وجود دارد که برخی به دنبال سوق دادن اعتراضات لبنان به سوی جنگ داخلی باشند و گفت ببینید که اکنون در عراق چه می‌گذرد؟

برخی به جنگ آمریکا با ایران دل خوش کرده بودند

نصرالله با اشاره به اینکه برخی احزاب لبنانی به اقدام نظامی آمریکا علیه ایران و از بین رفتن محور مقاومت دل بسته بودند گفت اما این اتفاق نیفتاد و آمریکا در حال جمع کردن بساط خود از منطقه است، بنابراین این افراد اکنون باید روی چیز دیگری شرط‌بندی کنند.

او با بیان اینکه آمریکا هرگز به ایران حمله نخواهد کرد تأکید کرد که حزب‌الله بر اساس اطلاعاتی که دارد، در اینکه تلاش‌هایی برای سوق دادن لبنان به جنگ داخلی وجود دارد، شک دارد.

نصرالله همچنین از هوادارن جنبش حزب‌الله خواست تا اعتراض‌ها را ترک کنند و آن را به کسانی بسپارند که به آن باور دارند و تاکید کرد: «ما به باورهای آنها احترام می‌گذاریم».

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود که اگر از دل اعتراضات نتیجه مثبتی حاصل شود، حزب‌الله از آن حمایت خواهد کرد.

او در مورد درخواست برخی از گروه‌ها که مخالف هرگونه گفت‌وگو با رئیس جمهور لبنان هستند، اظهار داشت که این گونه مخالفت‌ها به معنای هدف قرار دادن لبنان و نیروهای این کشور است.

منبع: فارس

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

«پشیمانیم»؛ حرف پرتَکرار هواداران روحانی

بی تدبیری دولت این بار به ایستگاه «بنزین» رسید؛ ایستگاهی که بیش از همه بی تدبیری‌های دیگر دولت در طول ۶ سال گذشته صدای اعتراض مردم را بلند کرد تا جایی که حامیان حسن روحانی در دو انتخابات گذشته هم قلم هایشان را علیه دولت تند و تیزتر کردند و از انتخاب خود ابراز پشیمانی و شرمساری می کنند و تلاش دارند با معذرت خواهی از مردم باز هم بتوانند در کنار پایگاه اجتماعی رأی خود قرار بگیرند. بر همین اساس در روزهای گذشته شاهد اعتراف به اشتباه و پشیمانی هواداران و حامیان حسن روحانی هستیم. شرمندگی و خجالت حامیان روحانی در این گذرگاه می توان مروری به موضع گیری دو نماینده حاشیه ساز پارلمان در قبال دولت داشت. پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آرمان ملی (رسانه نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی) لب به انتقاد از رئیس جمهور گشود و گفته حامیان روحانی از مردم خجالت می کشند. سلحشوری می گوید: رئیس‌جمهور شرایط را به‌گونه‌ای رقم زد که حامیانشان در حاشیه قرار گرفتند و از مردم خجالت می‌کشند. غلامرضا حیدری نماینده مجلس و عضو دیگر فراکسیون امید که نطق های جنجالی او در هرم سبز بهارستان حاشیه های زیادی را به همراه داشته است مواضع همفکر خود (سلحشوری) را تکمیل می کند و می گوید: طبق اعلام رسمی مقامات در روی آنتن، نزدیک به هفتاد و پنج درصد این مردم نیاز به کمک دارند؟ آخر چگونه است؟ واقعا آدم احساس شرم می‌کند. همچنین پیش از این، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و دبیرکل حزب اصلاح طلب مردم سالاری در نطق خود در مجلس گفته بود: اوضاع به گونه ای وخیم شده است که بنده به عنوان نماینده مردم خجالت می کشم از اینکه بگویم از این دولت حمایت کرده ام. علاوه بر این فقط کافی است، جستجوی کوتاه در اینترنت کرد تا موضع گیری های «صادق زیباکلام» در انتخابات ۹۶ و حمایت او از روحانی توسط موتور جستجو گر یافت شود؛ او اردیبهشت ۹۸ در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد به دفاع از رئیس قوه مجریه پرداخت و گفت:  «اگر باز هم زمان به عقب یعنی به همان انتخابات اردیبهشت ۹۶ بازگردد از حسن روحانی حمایت می‌کنم.» پس از گذشت ۸ ماه، حامی دیروز رئیس جمهور ۳۶۰ درجه تغییر موضع داد و ضمن انتقاد صریح از سکاندار دولتِ اعتدال گفت که، در این روزها اگر کسی از سیاره‌ دیگری می‌آمد و می‌پرسید که حسن روحانی در کشورتان چه مسئولیتی دارد، همه می‌گفتند هیچ مسئولیتی ندارد. باور کنید که رویم نمی‌شود در چشم کسانی که با تشویق من به روحانی رأی دادند، نگاه کنم؛ شرمنده آنهایم. عرق شرم احزاب اصلاح طلب نمی توان و نباید به سادگی از حمایت های فعالان سیاسی و احزاب اصلاح طلب در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ از شیخ دیپلمات عبور کرد، بازیگران و حتی کارگردان این جریان سیاسی با تمام قوا در انتخابات ریاست جمهوری از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کردند اما امروز اپوزیسیون داخلی دولت محسوب می شوند و هیچ واهمه ای ...

جدیدترین خبرها