رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 16 December
اوقات شرعی

  • شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۴
  • کد خبر : 72569
  • مشاهده : 82 بازدید
  • خبر مهم1
  • چاپ خبر : بازی تو بودی من نبودم
امیر حمزه نژاد؛

بازی تو بودی من نبودم

بعد از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین بود که گلایه ها نسبت به عدم اطلاع نسبت به این موضوع میان مردم و نخبگان آغاز شد. «علی ربیعی» سخنگوی دولت در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به این موضوع کرد: « اطلاع رسانی از چند سال قبل انجام شده بود و تعجب می‌کنم چرا برخی بزرگان […]

بعد از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین بود که گلایه ها نسبت به عدم اطلاع نسبت به این موضوع میان مردم و نخبگان آغاز شد. «علی ربیعی» سخنگوی دولت در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به این موضوع کرد: « اطلاع رسانی از چند سال قبل انجام شده بود و تعجب می‌کنم چرا برخی بزرگان انتقاد می‌کنند؟»

وی می افزاید: «مردم دقت نکردند، اما نخبگان دقت داشتند.»

«محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز در همین زمینه گفت: «رئیس‌جمهور روز یکشنبه (۲۶ آبان) در جلسه هیئت دولت نیم ساعت با مردم سخن گفت و ما فکر کردیم کافی است.»

پس از این موضوع بود که رئیس جمهور در سخنانی قابل تامل مطرح کرد که حتی او هم تا صبح جمعه یعنی فردای اجرای این طرح از ماجرا باخبر نبوده است.
«عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور نیز در برنامه نگاه مطرح کرد: « قرار بود چند ماه قبل بنزین سهمیه‌بندی شود و یک خبرگزاری خبر را لو داد و صف های طویل در کشور بوجود آمد.»

دولتمردان هر یک موضوعی را مطرح می کنند و قوه مجریه با این نحوه اطلاع رسانی حتی داد طرفداران خود را درآورده است و آنها را عصبانی کرده است.

در همین زمینه، «غلامحسین کرباسچی»، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در صفحه شخصی خود در توئیتر درباره سخنان رئیس جمهور و اعلام بی اطلاعی وی از زمان اجرایی شدن طرح افزایش قیمت بنزین و همچنین مصاحبه اخیر وزیر کشور نوشت: «به عنوان یکی از حامیان دولت غرق در عرق شرم از مصاحبه وزیر کشور بودم که سخنان همراه با قهقهه جناب رئیس جمهور پاک ناامیدمان کرد. دریغ از کمی انصاف و احساس و تدبیر.»

همینطور موج ابراز ندامت و انتقاد برخی از اصلاح طلبان نسبت به حمایت از دولت روحانی در فضای مجازی به راه افتاد و حتی برخی از اصلاح طلبان از مردم برای حمایت از دولت تدبیر و امید در انتخابات عذرخواهی کردند.

«صادق زیباکلام» یکی از اصلاح طلبانی بوده که همواره ازدولت روحانی حمایت کرده است وی در صفحه توئیتر خود درباره رویه دولت در پاسخگویی درباره بنزین گفت: « یکی بود یکی نبود من نبودم، شده حکایت بنزین. ای کاش مسئولین به جای فرار از زیر بار مسئولیت تصمیمی که گرفته بودند، این شهامت اخلاقی را می داشتند و به مردم صادقانه توصیح می دادند که چرا مجبور می شوند بواسطه وضعیت بحرانی اقتصادی کشور، بنزین را افزایش دهند. نه اینکه گناه را به گردن دیگری بیاندازند.»

از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان اقتصادی بیان می کنند که دولت به سبب اینکه در بودجه کم آورده است بنزین را گران کرده است اما دولتمردان بسیاری این موضوع را رد و مطرح می کنند که تمام سود حاصله از اجرای این طرح به جیب مردم می رود اما در عمل دیده می شود که بسیاری از مردم یارانه کمکی و معیشتی دریافت نکرده اند.

وقتی به مسئولان درباره علت این موضوع رجوع می شود شاخص های عجیب و غریبی که حاکی از حذف بسیاری از مردم از دریافت یارانه کمکی است، را طرح می کنند.

سئوال اساسی اینجاست که دولت با افکارعمومی چه کار می کند؟ نه تنها یک صدای واحد از دولت درباره طرح سهمیه بندی بنزین و مشتقات آن دیده نمی شود بلکه سخنان ضد و نقیض و حتی نقض کننده یکدیگر است. کشور در شرایط حساسی قرار دارد و علاوه بر اینکه مردم با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو هستند دولت نیز به جای اینکه تدبیر به خرج دهد و با مردم در این زمینه شفاف باشد به گونه ای پاسخ می دهد که افکارعمومی در این حوزه گیج و سردرگم شده است.

این موضوع حتی طرفداران دولت که هر زمان و در هر شرایطی پاستورنشینان را حمایت می کردند، عصبانی کرده است و حالا به قول مردم کوچه و بازار دولت با این پاسخگویی بیشتر روی اعصاب مردم راه می رود و مردم بیشتر در این شرایط که به شدت نگران آینده اقتصادی و معیشتی خود هستند با اضطراب و استرس مواجه می کند. به نظر می رسد دولت بایستی شفاف با مردم صحبت کند و خواسته نخبگان خصوصا طرفداران دولت این است که روحانی به طور راست و پوست کننده درباره مشکلات دولت با مردم و وضعیت اقتصادی کشور صحبت کند.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

«پشیمانیم»؛ حرف پرتَکرار هواداران روحانی

بی تدبیری دولت این بار به ایستگاه «بنزین» رسید؛ ایستگاهی که بیش از همه بی تدبیری‌های دیگر دولت در طول ۶ سال گذشته صدای اعتراض مردم را بلند کرد تا جایی که حامیان حسن روحانی در دو انتخابات گذشته هم قلم هایشان را علیه دولت تند و تیزتر کردند و از انتخاب خود ابراز پشیمانی و شرمساری می کنند و تلاش دارند با معذرت خواهی از مردم باز هم بتوانند در کنار پایگاه اجتماعی رأی خود قرار بگیرند. بر همین اساس در روزهای گذشته شاهد اعتراف به اشتباه و پشیمانی هواداران و حامیان حسن روحانی هستیم. شرمندگی و خجالت حامیان روحانی در این گذرگاه می توان مروری به موضع گیری دو نماینده حاشیه ساز پارلمان در قبال دولت داشت. پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آرمان ملی (رسانه نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی) لب به انتقاد از رئیس جمهور گشود و گفته حامیان روحانی از مردم خجالت می کشند. سلحشوری می گوید: رئیس‌جمهور شرایط را به‌گونه‌ای رقم زد که حامیانشان در حاشیه قرار گرفتند و از مردم خجالت می‌کشند. غلامرضا حیدری نماینده مجلس و عضو دیگر فراکسیون امید که نطق های جنجالی او در هرم سبز بهارستان حاشیه های زیادی را به همراه داشته است مواضع همفکر خود (سلحشوری) را تکمیل می کند و می گوید: طبق اعلام رسمی مقامات در روی آنتن، نزدیک به هفتاد و پنج درصد این مردم نیاز به کمک دارند؟ آخر چگونه است؟ واقعا آدم احساس شرم می‌کند. همچنین پیش از این، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و دبیرکل حزب اصلاح طلب مردم سالاری در نطق خود در مجلس گفته بود: اوضاع به گونه ای وخیم شده است که بنده به عنوان نماینده مردم خجالت می کشم از اینکه بگویم از این دولت حمایت کرده ام. علاوه بر این فقط کافی است، جستجوی کوتاه در اینترنت کرد تا موضع گیری های «صادق زیباکلام» در انتخابات ۹۶ و حمایت او از روحانی توسط موتور جستجو گر یافت شود؛ او اردیبهشت ۹۸ در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد به دفاع از رئیس قوه مجریه پرداخت و گفت:  «اگر باز هم زمان به عقب یعنی به همان انتخابات اردیبهشت ۹۶ بازگردد از حسن روحانی حمایت می‌کنم.» پس از گذشت ۸ ماه، حامی دیروز رئیس جمهور ۳۶۰ درجه تغییر موضع داد و ضمن انتقاد صریح از سکاندار دولتِ اعتدال گفت که، در این روزها اگر کسی از سیاره‌ دیگری می‌آمد و می‌پرسید که حسن روحانی در کشورتان چه مسئولیتی دارد، همه می‌گفتند هیچ مسئولیتی ندارد. باور کنید که رویم نمی‌شود در چشم کسانی که با تشویق من به روحانی رأی دادند، نگاه کنم؛ شرمنده آنهایم. عرق شرم احزاب اصلاح طلب نمی توان و نباید به سادگی از حمایت های فعالان سیاسی و احزاب اصلاح طلب در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ از شیخ دیپلمات عبور کرد، بازیگران و حتی کارگردان این جریان سیاسی با تمام قوا در انتخابات ریاست جمهوری از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کردند اما امروز اپوزیسیون داخلی دولت محسوب می شوند و هیچ واهمه ای ...

جدیدترین خبرها