رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 16 December
اوقات شرعی

  • شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۳
  • کد خبر : 72570
  • مشاهده : 10 بازدید
  • خبر مهم2
  • چاپ خبر : «تورم» و «گرانی» خفاش‌های شب دوران ما

حتما در فیلم‌ها صحنه خفه کردن آدم‌ها را دیده‌اید. قاتل دو دستش را به گلوی مقتول قلاب می‌کند و آنقدر فشار می‌دهد تا جان از بدن او خارج می‌شود. تورم و گرانی نقش دست‌هایی را بازی می‌کنند که به گلوی آدم می‌نشینند و راه نفس را می‌بندند. تورم و گرانی بیش از اینکه بر جیب […]

حتما در فیلم‌ها صحنه خفه کردن آدم‌ها را دیده‌اید. قاتل دو دستش را به گلوی مقتول قلاب می‌کند و آنقدر فشار می‌دهد تا جان از بدن او خارج می‌شود. تورم و گرانی نقش دست‌هایی را بازی می‌کنند که به گلوی آدم می‌نشینند و راه نفس را می‌بندند.

تورم و گرانی بیش از اینکه بر جیب مردم اثر بگذارد بر فرهنگ مردم تاثیر می‌گذارد. شما وقتی حال جیب‌تان خوب است چگونه زندگی می‌کنید؟

احتمالا سعی می‌کنید زندگی شادی برای خانواده خود فراهم کنید. سفر می‌روید، مهمانی می‌گیرید، مایحتاج بچه‌ها را تامین می‌کنید و …

وقتی تورم و گرانی همچون هوای آلوده این روزهای ایران بر سر مردم سایه می‌افکند، اولین مسئله‌ای که قربانی می‌شود، سبک زندگی مردم است.

مردم برای چرخاندن چرخ زندگی ابتدا به سراغ حذف هزینه‌هایی می‌روند که می‌شود بدون آنها زندگی کرد مثل سفر رفتن، مهمانی گرفتن، کتاب خریدن، سینما رفتن، لباس خریدن و کارهای شبیه اینها.

حق هم دارند. بالاخره گوشت، مرغ، برنج و اجازه خانه به هر مسئله دیگری  ارجحیت دارد. سرپرستان خانواده وقتی حقوق می‌گیرند و به دور از چشم فرزندان به حساب و کتاب می‌پردازند، فقط به سپری شدن ماه با کمترین هزینه فکر می‌کنند.

خانواده‌ای که شاید دو هفته یک بار اهالی فامیل را دعوت می‌کرد، ماهی یک بار این کار را انجام دهد. شاید فردی که حاضر بود ماشین خود را در اختیار دوستان و فامیل بگذارد تا آنها به کارهای خود برسند، به خاطر گرانی بنزین دیگر حاضر به این کار نباشد.

بله، وقتی تورم سر به آسمان می‌ساید و گرانی پدر مردم را در می‌آورد، ر فتارهای انسانی زیر آوارهای تومان و ریال له می‌شوند.

زندگی مردم می‌شود پول. کُنش‌ها و واکنش‌ها بر اساس منفعت‌های مادی صورت می‌گیرد. مردم کارهایی را انجام می‌دهند که برای آنها ضرر مالی نداشته باشد.

صاحب‌خانه‌ها تورم و گرانی را با گرفتن اجاره بالا از مستاجر خود جبران می‌کنند. راننده تاکسی یا وسائل شخصی گرانی بنزین را با کرایه بیشتر جبران می‌کند. صاحب نانوایی، گرانی آرد را با گران کردن نان جبران می‌کنند و این چرخه ادامه دارد. همه می‌خواهند از دیگران حق خود را بگیرند.

تورم و گرانی باعث می‎‌شود آنهایی که تلاش می‌کردند در جامعه، انسان‌های خوب باشند و شرافتمندانه زندگی کنند در این چرخه کم بیاورند و خود را شبیه دیگران کنند. به نظر می‌رسد جامعه این روزهای ایران، آدم‌های خوب را پس می‌زند و همه را ترغیب می‌کند به بد بودن و به دغل بودن.

در این نوع جامعه، زندگی کردن دیگر معنی پیدا نمی‌کند. همه فقط زنده هستند. کار می‌کنند که شب‌ها و روزهای را سپری کنند. به خاطر یک باک بنزین، حاضر نیستند سفر بروند و تفریح کنند. تفریح رفتن مساوی است با حذف بخشی از حقوق و رفتن نیمی از پول یعنی نخوردن گوشت و برنج!

مگر نخوانده‌ایم که«از دری که فقر وارد شود از در دیگر ایمان بیرون می رود» پس نگران جامعه باشیم، نگران سبک زندگی مردم. ما احتیاج به زندگی کردن داریم. آقایان مسؤول ما آدم آهنی نیستیم.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

«پشیمانیم»؛ حرف پرتَکرار هواداران روحانی

بی تدبیری دولت این بار به ایستگاه «بنزین» رسید؛ ایستگاهی که بیش از همه بی تدبیری‌های دیگر دولت در طول ۶ سال گذشته صدای اعتراض مردم را بلند کرد تا جایی که حامیان حسن روحانی در دو انتخابات گذشته هم قلم هایشان را علیه دولت تند و تیزتر کردند و از انتخاب خود ابراز پشیمانی و شرمساری می کنند و تلاش دارند با معذرت خواهی از مردم باز هم بتوانند در کنار پایگاه اجتماعی رأی خود قرار بگیرند. بر همین اساس در روزهای گذشته شاهد اعتراف به اشتباه و پشیمانی هواداران و حامیان حسن روحانی هستیم. شرمندگی و خجالت حامیان روحانی در این گذرگاه می توان مروری به موضع گیری دو نماینده حاشیه ساز پارلمان در قبال دولت داشت. پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آرمان ملی (رسانه نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی) لب به انتقاد از رئیس جمهور گشود و گفته حامیان روحانی از مردم خجالت می کشند. سلحشوری می گوید: رئیس‌جمهور شرایط را به‌گونه‌ای رقم زد که حامیانشان در حاشیه قرار گرفتند و از مردم خجالت می‌کشند. غلامرضا حیدری نماینده مجلس و عضو دیگر فراکسیون امید که نطق های جنجالی او در هرم سبز بهارستان حاشیه های زیادی را به همراه داشته است مواضع همفکر خود (سلحشوری) را تکمیل می کند و می گوید: طبق اعلام رسمی مقامات در روی آنتن، نزدیک به هفتاد و پنج درصد این مردم نیاز به کمک دارند؟ آخر چگونه است؟ واقعا آدم احساس شرم می‌کند. همچنین پیش از این، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و دبیرکل حزب اصلاح طلب مردم سالاری در نطق خود در مجلس گفته بود: اوضاع به گونه ای وخیم شده است که بنده به عنوان نماینده مردم خجالت می کشم از اینکه بگویم از این دولت حمایت کرده ام. علاوه بر این فقط کافی است، جستجوی کوتاه در اینترنت کرد تا موضع گیری های «صادق زیباکلام» در انتخابات ۹۶ و حمایت او از روحانی توسط موتور جستجو گر یافت شود؛ او اردیبهشت ۹۸ در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد به دفاع از رئیس قوه مجریه پرداخت و گفت:  «اگر باز هم زمان به عقب یعنی به همان انتخابات اردیبهشت ۹۶ بازگردد از حسن روحانی حمایت می‌کنم.» پس از گذشت ۸ ماه، حامی دیروز رئیس جمهور ۳۶۰ درجه تغییر موضع داد و ضمن انتقاد صریح از سکاندار دولتِ اعتدال گفت که، در این روزها اگر کسی از سیاره‌ دیگری می‌آمد و می‌پرسید که حسن روحانی در کشورتان چه مسئولیتی دارد، همه می‌گفتند هیچ مسئولیتی ندارد. باور کنید که رویم نمی‌شود در چشم کسانی که با تشویق من به روحانی رأی دادند، نگاه کنم؛ شرمنده آنهایم. عرق شرم احزاب اصلاح طلب نمی توان و نباید به سادگی از حمایت های فعالان سیاسی و احزاب اصلاح طلب در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ از شیخ دیپلمات عبور کرد، بازیگران و حتی کارگردان این جریان سیاسی با تمام قوا در انتخابات ریاست جمهوری از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کردند اما امروز اپوزیسیون داخلی دولت محسوب می شوند و هیچ واهمه ای ...

جدیدترین خبرها