رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 16 December
اوقات شرعی

  • شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
  • کد خبر : 72599
  • مشاهده : 12 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : حضرات مسئولان تردید نفرمایند که تصمیم بنزینی اخیر کاملاً اشتباه بود؛ پیوست‌های آن یعنی یارانه معیشتی، دونرخی‌کردن و سهمیه‌بندی هم اشتباه در اشتباه است / هرچه زودتر به خواست مردم عمل کنید که فردا دیر است

امروز دقیقاً روزی است که مسئولان باید این نصیحت امام خمینی را بکار ببندند و با تجدیدنظر در تصمیم بنزینی خود، درصدد حفاظت از پشتوانه مردمی کشور و نظام و خودشان برآیند. منظور این نیست که قیمت بنزین به قبل از ۲۴ آبان برگردد، بلکه خواست مردم اینست که به میزان قابل تحملی بر قیمت آن افزوده شود و بساط دونرخی و سهمیه‌بندی و یارانه معیشتی که مفاسد زیادی به‌همراه دارند جمع گردد.

حجت الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری در سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: اگر قبول داریم که توطئه‌ها را مردم با حضورشان در صحنه خنثی می‌کنند، باید بپذیریم که مردم پشتوانه کشور نظام و انقلاب هستند. بنابراین، برای حفاظت از کشور و نظام و انقلاب باید این پشتوانه را حفظ کرد.

به گرارش حامی خبر؛ وظیفه حفاظت از پشتوانه مردمی، برعهده مسئولین نظام است. این، مطلبی است که امام خمینی بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی بارها در سخنانشان در طول ۱۰ سال رهبری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مورد تاکید قرار دادند. در سوم بهمن ۱۳۶۱ امام خمینی در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به آنها و دولتمردان گفتند: «شما گمان نکنید که قدرت نظامی شما را نگهداشته است، قدرت ایمان شما را نگهداشته است و پشتیبانی ملت. این پشتوانه را باید حفظش بکنید. اگر این پشتوانه خدای نخواسته یک وقتی از دست ما برود، همه‌ی ما از بین خواهیم رفت و اسلام هم باز دستخوش یک مسائل دیگر می‌شود.» (صحیفه امام، جلد ۱۷، صفحات ۲۵۱ و ۲۵۲)

امام خمینی، به گفته‌های خود عمل می‌کردند و تا آخرین لحظه عمر، هرکاری که می‌توانستند برای رعایت حال مردم انجام می‌دادند. در دوران جنگ تحمیلی، امام خمینی به دولت اجازه گران کردن کالاها را ندادند و نخست‌وزیر وقت را از اضافه کردن حتی یک ریال بر قیمت‌ نان منع کردند.

ما اگر امام خمینی را بزرگ‌ترین سیاستمدار عصر حاضر می‌دانیم و اگر او را اعقل‌الناس در دوران خودمان می‌دانیم و مسئولان نظام بارها این واقعیت را درباره امام گفته‌اند و می‌گویند، باید بپذیریم و بپذیرند که در حفاظت و حمایت از مردم که پشتوانه نظام هستند کوتاهی‌های زیادی صورت گرفته و می‌گیرد. تازه‌ترین نمونه از این کوتاهی‌ها در ماجرای افزایش قیمت بنزین جلوه‌گر شد. حضرات مسئولان تردید نفرمایند که این تصمیم کاملاً اشتباه بوده و پیوست‌های آن، یعنی یارانه معیشتی، دونرخی‌کردن و سهمیه‌بندی نیز، اشتباه در اشتباه است. می‌فرمایند این، نظر کارشناسی شده است و باید به نظر کارشناسان اعتماد کرد. جواب این است که نظر کارشناسان را باید با تاثیر مثبت گذاشتن آن بر زندگی مردم محک زد. امروزه اکثریت قریب باتفاق مردم از این تصمیم ناراضی هستند و نارضایتی خود را صریحاً همه ‌جا و به همه ‌کس می‌گویند. متاسفانه حضرات تصمیم‌گیرندگان و تصمیم‌سازان آنها در میان مردم نیستند و به همین دلیل از آنچه مردم می‌گویند بی‌خبرند. خود حضرات می‌گویند اکنون درحال جنگ اقتصادی هستیم ولی از مشکلات مردم در دوران جنگ اقتصادی غفلت می‌کنند. تصور نکنید مردمی که به راه‌پیمائی و تجمعات ضداغتشاشگران آمدند، از تصمیم بنزینی شما راضی هستند. آنها همگی با این تصمیم مخالفند و در عین حال برای تامین امنیت کشور به صحنه آمدند و هیچکس حق ندارد حضور آنها در راه‌پیمائی را به معنای حمایتشان از تصمیم بنزینی مسئولین بداند.

گران شدن کالاها و خدمات نیز، که از عوارض منفی افزایش قیمت بنزین است، مزید بر علت شده و نادرستی نظر کارشناسان و صحت‌ نظر مردم را به اثبات رسانده است. از همان اول مشخص و معلوم بود که امکان جلوگیری از گران شدن کالاها و خدمات که بعد از افزایش قیمت بنزین عارض خواهد شد وجود ندارد. مردم می‌خواهند به وعده‌های مسئولین در این زمینه اعتماد کنند ولی تجربه نشان داده است که دستگاه‌های نظارتی کشور از عهده مقابله با گرانی برنمی‌آیند و شاید اصولاً اراده‌ای برای چنین مقابله‌ای وجود نداشته باشد.

این، درست است که صف مردم از صف اغتشاشگران جداست. اینهم درست است که راه‌پیمائی مردم نقش اول و اصلی را در مقابله با توطئه و اغتشاش ایفا کرد. در کنار این واقعیت‌ها، باید حضرات مسئولان، این واقعیت را هم بپذیرند که مردم از تصمیم بنزینی شان متضرر شده‌اند و عوارض منفی این تصمیم نادرست و پیوست‌های نادرست‌تر آن، به‌تدریج بر نارضایتی‌ مردم خواهد افزود. به جمله بسیار مهم امام خمینی برگردیم که فرمودند: «قدرت ایمان شما را نگهداشته است و پشتوانه ملت. این پشتوانه را باید حفظش بکنید. اگر این پشتوانه خدای نخواسته یک وقتی از دست برود، همه‌ی ما از بین خواهیم رفت.»

هشدار امام خمینی اینست که مبادا مسئولان به قدرت نظامی غرّه شوند و از مردم غفلت کنند. به گمان نویسنده این سطور، امروز دقیقاً روزی است که مسئولان باید این نصیحت امام خمینی را بکار ببندند و با تجدیدنظر در تصمیم بنزینی خود، درصدد حفاظت از پشتوانه مردمی کشور و نظام و خودشان برآیند. منظور این نیست که قیمت بنزین به قبل از ۲۴ آبان برگردد، بلکه خواست مردم اینست که به میزان قابل تحملی بر قیمت آن افزوده شود و بساط دونرخی و سهمیه‌بندی و یارانه معیشتی که مفاسد زیادی به‌همراه دارند جمع گردد. مطمئن باشید مردم با یک تصمیم معقول و منطقی همراهی خواهند کرد. این را هم بدانید که با استمرار تصمیم نادرست بنزینی کنونی، نه آلودگی هوا برطرف خواهد شد، نه مصرف بنزین که مربوط به ثروتمندان است کم خواهد شد و نه قاچاق پایان خواهد یافت. مهم‌تر اینکه هرچه زودتر مردم را دریابید و به خواست مردم عمل کنید که فردا دیر است.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

«پشیمانیم»؛ حرف پرتَکرار هواداران روحانی

بی تدبیری دولت این بار به ایستگاه «بنزین» رسید؛ ایستگاهی که بیش از همه بی تدبیری‌های دیگر دولت در طول ۶ سال گذشته صدای اعتراض مردم را بلند کرد تا جایی که حامیان حسن روحانی در دو انتخابات گذشته هم قلم هایشان را علیه دولت تند و تیزتر کردند و از انتخاب خود ابراز پشیمانی و شرمساری می کنند و تلاش دارند با معذرت خواهی از مردم باز هم بتوانند در کنار پایگاه اجتماعی رأی خود قرار بگیرند. بر همین اساس در روزهای گذشته شاهد اعتراف به اشتباه و پشیمانی هواداران و حامیان حسن روحانی هستیم. شرمندگی و خجالت حامیان روحانی در این گذرگاه می توان مروری به موضع گیری دو نماینده حاشیه ساز پارلمان در قبال دولت داشت. پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آرمان ملی (رسانه نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی) لب به انتقاد از رئیس جمهور گشود و گفته حامیان روحانی از مردم خجالت می کشند. سلحشوری می گوید: رئیس‌جمهور شرایط را به‌گونه‌ای رقم زد که حامیانشان در حاشیه قرار گرفتند و از مردم خجالت می‌کشند. غلامرضا حیدری نماینده مجلس و عضو دیگر فراکسیون امید که نطق های جنجالی او در هرم سبز بهارستان حاشیه های زیادی را به همراه داشته است مواضع همفکر خود (سلحشوری) را تکمیل می کند و می گوید: طبق اعلام رسمی مقامات در روی آنتن، نزدیک به هفتاد و پنج درصد این مردم نیاز به کمک دارند؟ آخر چگونه است؟ واقعا آدم احساس شرم می‌کند. همچنین پیش از این، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و دبیرکل حزب اصلاح طلب مردم سالاری در نطق خود در مجلس گفته بود: اوضاع به گونه ای وخیم شده است که بنده به عنوان نماینده مردم خجالت می کشم از اینکه بگویم از این دولت حمایت کرده ام. علاوه بر این فقط کافی است، جستجوی کوتاه در اینترنت کرد تا موضع گیری های «صادق زیباکلام» در انتخابات ۹۶ و حمایت او از روحانی توسط موتور جستجو گر یافت شود؛ او اردیبهشت ۹۸ در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد به دفاع از رئیس قوه مجریه پرداخت و گفت:  «اگر باز هم زمان به عقب یعنی به همان انتخابات اردیبهشت ۹۶ بازگردد از حسن روحانی حمایت می‌کنم.» پس از گذشت ۸ ماه، حامی دیروز رئیس جمهور ۳۶۰ درجه تغییر موضع داد و ضمن انتقاد صریح از سکاندار دولتِ اعتدال گفت که، در این روزها اگر کسی از سیاره‌ دیگری می‌آمد و می‌پرسید که حسن روحانی در کشورتان چه مسئولیتی دارد، همه می‌گفتند هیچ مسئولیتی ندارد. باور کنید که رویم نمی‌شود در چشم کسانی که با تشویق من به روحانی رأی دادند، نگاه کنم؛ شرمنده آنهایم. عرق شرم احزاب اصلاح طلب نمی توان و نباید به سادگی از حمایت های فعالان سیاسی و احزاب اصلاح طلب در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ از شیخ دیپلمات عبور کرد، بازیگران و حتی کارگردان این جریان سیاسی با تمام قوا در انتخابات ریاست جمهوری از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کردند اما امروز اپوزیسیون داخلی دولت محسوب می شوند و هیچ واهمه ای ...

جدیدترین خبرها