رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 16 December
اوقات شرعی

پرداخت بسته‌های طرح معیشتی دولت به حدود ۶۰‌میلیون نفر از ایرانیان که بعد از گران شدن بنزین در دستور کار قرار گرفت با، اما و اگر‌های بسیاری همراه بود. دولت این بسته‌ها را در سه مرحله پرداخت کرد و در هر مرحله مردم منتظر بودند که پیامک واریز را دریافت کنند. این در حالی است که بعد از پایان سه مرحله اعلام شد هموطنانی که نسبت به دریافت نکردن بسته حمایتی اعتراض دارند این مسأله را به سامانه پیامکی اعلام کنند تا درخواست آن‌ها رسیدگی شود.

پرداخت بسته‌های طرح معیشتی دولت به حدود ۶۰‌میلیون نفر از ایرانیان که بعد از گران شدن بنزین در دستور کار قرار گرفت با اما و اگرهای بسیاری همراه بود. دولت این بسته‌ها را در سه مرحله پرداخت کرد و در هر مرحله مردم منتظر بودند که پیامک واریز را دریافت کنند. این در حالی است که بعد از پایان سه مرحله اعلام شد هموطنانی که نسبت به دریافت نکردن بسته حمایتی اعتراض دارند این مسأله را به سامانه پیامکی اعلام کنند تا درخواست آن‌ها رسیدگی شود.

هفته گذشته بود که احمد میدری، معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در شبکه تلویزیونی اعلام کرد افرادی که نسبت به دریافت نکردن بسته حمایتی اعتراض دارند و پیامک بررسی را ارسال کرده‌اند در حقیقت اجازه می‌دهند تا دولت تمام حساب‌های بانکی و تراکنش‌های مالی آن‌ها را بررسی کند. این موضوع با واکنش بسیاری از مردم مواجه شد و برخی حتی به ضرب‌المثل «آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است» استناد کردند.
اما دولت مهلتی را برای اعتراض شهروندان مقرر کرد.

بر این اساس جاماندگان طرح معیشتی تا فردا مهلت دارند تا با ثبت‌نام در کد دستوری‌# ۶۳۶۹* کد رهگیری دریافت کنند اما نکته اینجاست که هنوز پیامک کد رهگیری برای بسیاری از مشمولان ارسال نشده است، به همین دلیل سازمان بازرسی کل کشور به این موضوع ورود کرد.

این در حالی است که ۷‌روز از فرصت ارائه شده گذشته است و البته ثبت‌نام چند مرحله‌ای است که نیازمند کد رهگیری است و اگر این کد از سوی ثبت‌نام‌کنندگان دریافت نشود امکان تکمیل ثبت‌نام وجود ندارد. آقای حسین میرزایی، سخنگوی ستاد طرح معیشت بنزین در این رابطه به فارس گفت: سرپرستانی که کد رهگیری دریافت نکرده‌اند منتظر پیامک باشند. در این زمینه نگرانی وجود ندارد. پیامک برایشان ارسال خواهد شد. وی تأکید کرد: بنابراین از اول دی ماه سال‌۹۸ شهروندانی که قبلاً از دریافت یارانه انصراف داده بودند یا در هنگام ثبت‌نام یارانه نقدی جا مانده بودند یا به‌خاطر تغییرات ساختاری در خانواده‌ای که ازدواج کرده‌اند یا برای کسانی که به‌دلیل وسع مالی در سال‌های‌۹۴، ۹۵ و ۹۸ از دریافت یارانه حذف شده بودند، می‌توانند با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس‌۱۰+ نسبت به ثبت‌نام و درخواست یارانه نقدی اقدام کنند.

ثبت‌نام میلیونی

براساس آماری که ارائه شده تاکنون بیش از پنج میلیون درخواست ثبت‌نام برای دریافت کمک معیشت حمایتی خانوار ارائه شده است. این درحالی است که اطلاعات مالی افراد متقاضی در آزمون وسع قرار می‌گیرد که اگر مشمول یارانه شدند یارانه آن‌ها واریز خواهد شد و اگر مشمول نشدند، حذف خواهند شد.

میرزایی، سخنگوی طرح کمک معیشتی درمورد سؤال برخی شهروندان که با وجود ثبت‌نام در سامانه اما پیامکی برای آن‌ها بعد از ۳-۲ روز ارسال نشده است، هم گفته: مردم نگران نباشند تا ۱۰‌روز امکان درخواست در سامانه‌#۶۳۶۹* وجود دارد که پیامک‌ها در حال ارسال است اما چون تعداد متقاضیان زیاد است در صف دریافت پیامک قرار گرفته‌اند و برای همه کسانی که درخواست ارائه کردند پیامک ارسال می‌شود که شما مشمول شده‌اید یا مشمول نخواهید شد.

از سوی دیگر سازمان هدفمندی یارانه‌ها به‌دنبال اظهارنظر برخی افراد غیرمسوول در خصوص ثبت‌نام افرادی که یارانه نقدی ۴۵۵۰۰تومانی دریافت نمی‌کنند، اعلام می‌کند، درخواست بررسی مجدد و ثبت‌نام برای دریافت یارانه‌ای که در طرح حمایت معیشتی دولت تعریف شده است، صرفاً در خصوص بسته حمایتی معیشتی حاصل از منابع سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین بوده و در سال جاری هیچ قانون و بودجه‌ای جهت پرداخت یارانه نقدی ۴۵۵۰۰‌تومانی به افراد غیرمشمول و یارانه اولی وجود نداشته و پیش‌بینی نشده است.

به سازمان بازرسی شکایت کنید

اگر شما هم درباره دریافت بسته معیشتی، ثبت‌نام و موارد مربوط به این موضوع شکایتی دارید می‌توانید برای ثبت آن، اعلام و پیگیری شکایت از طریق اینترنت با استفاده از مرورگرهای رایج و درج آدرس
‌www.bazresi.ir وارد سایت اصلی سازمان بازرسی کل کشور شده و از لیست خدمات الکترونیک پایین صفحه گزینه سامانه رسیدگی به شکایات و اعلامات را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه به صفحه اصلی سامانه رسیدگی به شکایات و اعلامات هدایت می‌شوید که در آنجا امکان ثبت شکایت، ثبت اعلام و پیگیری شکایات و اعلامات فراهم شده است.

سازمان بازرسی کل کشور براساس ماده ۲‌قانون تشکیل این سازمان، موظف است اعلامات و شکایاتی را رسیدگی کند که در خصوص عملکرد شرکت‌ها و مؤسسات و ارگان‌های دولتی یا مؤسسات و شرکت‌های عام‌المنفعه و سازمان‌هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه یا سهام آنان متعلق به دولت است یا دولت به‌نحوی از انحاء بر آن‌ها نظارت یا کمک می‌کند، بنابراین براساس دستورالعمل جدیدی که در دستور کار خود قرار داده به طرح معیشتی دولت ورود کرده و به‌دلیل اعتراض جمع بسیاری از جاماندگان از طرح، در اسرع وقت نتیجه بررسی را اعلام خواهد کرد.

کارگران نگران رسیدگی نیستند

در روزهای گذشته اخباری درباره دریافت نکردن بسته‌های حمایتی از سوی کارگران و برخی روستاییان در گوشه‌و‌کنار کشور منتشر شده است. افرادی که براساس معیارهای اعلام شده از سوی دولت نه خانه ۹۰۰‌میلیون تومانی دارند و نه ماشین ۲۵۰‌میلیون تومانی. در همین ارتباط آقای امیری، عضو هیات مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار خراسان شمالی به ایسنا گفته است: کارگران حداقل بگیر نگران بررسی و سرکشی به حساب‌های بانکی خود نیستند.

وی درباره مشمول نشدن بخشی از کارگران در طرح معیشتی دولت‌ گفت: در حال حاضر آمار دقیق بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی اعم از کارگری و بازنشسته در تأمین اجتماعی موجود است و مشخص است که چند درصد حداقل بگیرند و چند درصد بالای حداقل بیمه‌پردازی دارند بنابراین از وزارت کار می‌خواهیم لیست بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی که مشمول دریافت کمک معیشتی شده‌اند را اعلام کند تا بدانیم چند درصد بیمه‌شدگان مشمول دریافت این مبلغ شده‌اند.

وی افزود: براساس آمارهای اعلام شده بیشترین پرداخت‌ها در استان‌های سیستان‌و‌بلوچستان و خراسان شمالی بوده ولی ما در خراسان شمالی مراجعه فراوان داشتیم که اظهار می‌کنند مشمول نشده‌اند و کمک معیشتی به آن‌ها تعلق نگرفته است. امیری با بیان اینکه کارگران از ضعیف‌ترین اقشار جامعه به شمار می‌روند و شایسته بود که در این طرح در اولویت پرداخت قرار می‌گرفتند، افزود: اگر سبد معیشتی به کارگران تعلق نگرفته به چه کسانی داده شده است؟ مگر اینکه این مبلغ تنها به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شده باشد و بسیاری از کارگران و بازنشستگان را در جامعه هدف طرح قرار نداده باشند.

صبح نو

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

«پشیمانیم»؛ حرف پرتَکرار هواداران روحانی

بی تدبیری دولت این بار به ایستگاه «بنزین» رسید؛ ایستگاهی که بیش از همه بی تدبیری‌های دیگر دولت در طول ۶ سال گذشته صدای اعتراض مردم را بلند کرد تا جایی که حامیان حسن روحانی در دو انتخابات گذشته هم قلم هایشان را علیه دولت تند و تیزتر کردند و از انتخاب خود ابراز پشیمانی و شرمساری می کنند و تلاش دارند با معذرت خواهی از مردم باز هم بتوانند در کنار پایگاه اجتماعی رأی خود قرار بگیرند. بر همین اساس در روزهای گذشته شاهد اعتراف به اشتباه و پشیمانی هواداران و حامیان حسن روحانی هستیم. شرمندگی و خجالت حامیان روحانی در این گذرگاه می توان مروری به موضع گیری دو نماینده حاشیه ساز پارلمان در قبال دولت داشت. پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آرمان ملی (رسانه نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی) لب به انتقاد از رئیس جمهور گشود و گفته حامیان روحانی از مردم خجالت می کشند. سلحشوری می گوید: رئیس‌جمهور شرایط را به‌گونه‌ای رقم زد که حامیانشان در حاشیه قرار گرفتند و از مردم خجالت می‌کشند. غلامرضا حیدری نماینده مجلس و عضو دیگر فراکسیون امید که نطق های جنجالی او در هرم سبز بهارستان حاشیه های زیادی را به همراه داشته است مواضع همفکر خود (سلحشوری) را تکمیل می کند و می گوید: طبق اعلام رسمی مقامات در روی آنتن، نزدیک به هفتاد و پنج درصد این مردم نیاز به کمک دارند؟ آخر چگونه است؟ واقعا آدم احساس شرم می‌کند. همچنین پیش از این، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و دبیرکل حزب اصلاح طلب مردم سالاری در نطق خود در مجلس گفته بود: اوضاع به گونه ای وخیم شده است که بنده به عنوان نماینده مردم خجالت می کشم از اینکه بگویم از این دولت حمایت کرده ام. علاوه بر این فقط کافی است، جستجوی کوتاه در اینترنت کرد تا موضع گیری های «صادق زیباکلام» در انتخابات ۹۶ و حمایت او از روحانی توسط موتور جستجو گر یافت شود؛ او اردیبهشت ۹۸ در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد به دفاع از رئیس قوه مجریه پرداخت و گفت:  «اگر باز هم زمان به عقب یعنی به همان انتخابات اردیبهشت ۹۶ بازگردد از حسن روحانی حمایت می‌کنم.» پس از گذشت ۸ ماه، حامی دیروز رئیس جمهور ۳۶۰ درجه تغییر موضع داد و ضمن انتقاد صریح از سکاندار دولتِ اعتدال گفت که، در این روزها اگر کسی از سیاره‌ دیگری می‌آمد و می‌پرسید که حسن روحانی در کشورتان چه مسئولیتی دارد، همه می‌گفتند هیچ مسئولیتی ندارد. باور کنید که رویم نمی‌شود در چشم کسانی که با تشویق من به روحانی رأی دادند، نگاه کنم؛ شرمنده آنهایم. عرق شرم احزاب اصلاح طلب نمی توان و نباید به سادگی از حمایت های فعالان سیاسی و احزاب اصلاح طلب در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ از شیخ دیپلمات عبور کرد، بازیگران و حتی کارگردان این جریان سیاسی با تمام قوا در انتخابات ریاست جمهوری از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کردند اما امروز اپوزیسیون داخلی دولت محسوب می شوند و هیچ واهمه ای ...

جدیدترین خبرها