رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Monday 27 January
اوقات شرعی

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی:

۸۵ درصد جان‌باختگان در اغتشاشات حضور نداشتند

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی گفت: «بیش از ۸۵ درصد از جان‌باختگان رخداد‌های اخیر در شهرستان‌های تهران در هیچ‌یک از تجمع‌های اعتراضی حضور نداشته‌اند و به صورت مشکوک با سلاح‌های سرد و گرم غیرسازمانی کشته شده‌اند؛ بنابراین اجرای پروژه کشته‌سازی از سوی معاندان در این منطقه قطعی است».

یک ماه پیش، با تصویب سران سه قوه، قیمت بنزین اصلاح و گران شد. این فرایند با اعتراضاتی در سراسر کشور همراه بود تا جایی که عده‌ای کشته و زخمی شدند.

به گزارش حامی خبر، بلافاصله بعد از این رخدادها، مقام معظم رهبری به دبیر شورای‌عالی امنیت ملی دستور دادند تا ریشه‌ها، عوامل و دلایل بروز ناآرامی‌ها را بررسی دقیق کنند. ایشان همچنین خواستند تا سریعا به وضعیت جان‌باختگان و خانواده‌های آن‌ها رسیدگی شود.

بر همین اساس روز پنجشنبه علی شمخانی به شهرستان‌های غرب تهران رفت و با خانواده‌های جان‌باختگان دیدار و گفتگو کرد. شمخانی پیش‌تر در گزارشی به مقام معظم رهبری درباره نحوه مدیریت وضعیت جان‌باختگان و مصدومان آن حوادث پیشنهاد‌هایی را مطرح کرده بود.

یکی از آن‌ها این بود که بر اساس چارچوب‌های قانونی موجود شهروندان عادی که بدون داشتن هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات و اغتشاش‌های اخیر و در میانه درگیری‌ها جان باخته‌اند در «حکم شهید» محسوب شده و خانواده‌های آنان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار بگیرند.

درخصوص قربانیانی که در جریان تظاهرات اعتراضی به هر نحو جان خود را از دست داده‌اند نیز موضوع پرداخت دیه و دلجویی از خانواده‌های آن‌ها پیشنهاد شده بود. همچنین در مورد آن دسته از قربانیانی که به صورت مسلحانه و در درگیری با نیرو‌های حافظ امنیت کشته شده‌اند مقرر شد پس از بررسی وضعیت و سوابق خانواده آنها، حساب خانواده‌های موجه و آبرومند از فردی که اقدام به عمل مجرمانه کرده جدا شود و خانواده‌های آن‌ها متناسبا مورد توجه و دلجویی قرار بگیرند.

مقام معظم رهبری نیز با پیشنهاد‌های مطرح‌شده مقرر فرمودند: «.. هرچه سریع‌تر انجام شود و نسبت به افراد مشکوک در هر گروه با جهتی که به رأفت اسلامی نزدیک‌تر است عمل شود». به گزارش ایسنا، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در شهریار به دیدار خانواده جان‌باخته «امیررضا عبداللهی» رفت و گفت: «ما از جنس شما هستیم. ما خادم مردم هستیم. متأسفانه اتفاق تلخی برای کشور ما رخ داد. اعتراض مردم نسبت به مسائل معیشتی امری طبیعی و پذیرفته‌شده است. کسی مخالف این نیست که مردم انتقادات خود را به اشکال مختلف بیان کنند. متأسفانه بعضی عناصر بیگانه و موج‌سوار که ضد ملت و استقلال ایران هستند، از اعتراضات مردم سوءاستفاده کردند». علی شمخانی همچنین در دیدار با خانواده مرحوم «ابراهیم مهدی‌پور» عنوان کرد: «اتفاقا ایشان همشهری ما هم هستند. خدمت شما رسیدم که تسلیت بگویم و ابراز همدردی کنم».

او همچنین در منطقه سرآسیاب ملارد با خانواده مرحوم «سیدجلیل امام‌قلی» دیدار کرد. مرحوم امام‌قلی، کارگر ساختمانی بوده که ۲۶ آبان در حاشیه تجمعات اعتراضی کشته شد. شمخانی در این دیدار گفت: «دشمنان می‌خواهند بگویند که جمهوری اسلامی ایران با مردمش خوب نیست. نیت آن‌ها تضعیف ملت ایران است. مرحوم امام‌قلی اصلا در جریان اعتراضات نبوده است. دو ساعت اضافه‌کار در محل کارش می‌ماند و اصلا در خیابانی که اعتراضات بوده حضور نداشته است».

او افزود: «گویا مرحوم از خیابان دیگری می‌گذشته، اما متأسفانه مورد اصابت قرار گرفته است. حتما باید پیگیری کرد که او توسط چه کسانی به قتل رسیده است. با توجه به بی‌گناهی ایشان، قطعا از طرف استانداری و فرمانداری به شما رجوع خواهیم کرد. من خدمت شما رسیدم که فقط تسلیت بگویم. فرمانده‌های سپاه هم ارتباط خود را با شما حفظ کرده‌اند. آن‌ها نمی‌گذارند زندگی شما دچار مشکلات بیشتری شود».

علی شمخانی همچنین در دیدار با خانواده مرحوم «حمزه علی‌نعمتی» در شهر قدس (قلعه حسن‌خان) ضمن دلجویی، از عزم مسئولان نظام بر‌ای ترمیم سریع خسارت‌ها و کاهش آلام خانواده محترم شهدا و جان‌باختگان حوادث اخیر خبر داد و گفت: «لازم است از همه ظرفیت‌های ملی برای تسریع در انجام این وظیفه ملی استفاده شود».

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی گفت: «بیش از ۸۵ درصد از جان‌باختگان رخداد‌های اخیر در شهرستان‌های تهران در هیچ‌یک از تجمع‌های اعتراضی حضور نداشته‌اند و به صورت مشکوک با سلاح‌های سرد و گرم غیرسازمانی کشته شده‌اند؛ بنابراین اجرای پروژه کشته‌سازی از سوی معاندان در این منطقه قطعی است».

او با بیان اینکه رسیدگی به این امور برعهده کمیته‌های ویژه با مسئولیت استانداران گذاشته شده است، افزود: «استانداران سراسر کشور با توجه به مطالبه جدی مقام معظم رهبری و تدابیر اعلام‌شده ایشان و همچنین اختیارات ویژه‌ای که از طرف رئیس‌جمهور محترم به آن‌ها واگذار شده، می‌بایست با اقدامات جهادی، ضمن رسیدگی سریع به وضعیت خانواده شهدا و جان‌باختگان، با برنامه‌ای دقیق و هماهنگ نسبت به جبران و ترمیم خسارت‌های واردشده به مردم اقدام کنند».

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

محمدعلی حبیبی؛

آیا انتقام سخت همان انتقام سریع است؟

پس از ترور ناجوانمردانه سردار شهید قاسم سلیمانی توسط ارتش تروریست آمریکا، رهبر انقلاب در پیام تسلیتی که صادر کردند از انتقام سخت سخن گفتند: «شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوه‌ی الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند.» از سویی دیگر محبوبیت فوق‌العاده سردار سلیمانی در میان مردم و نحوه شهادت ایشان یعنی ترور برنامه‌ریزی شده باعث شد موج خونخواهی از نخستین ساعات انتشار خبر در بین آحاد جامعه همه‌گیر شود. موج انتقام در شبکه‌های اجتماعی باعث ترس اندک‌شماری از کاربران از احتمال جنگ شد. شماری از کاربران از ترس بروز جنگ، خواهان این شدند که ایران از خون سردار سلیمانی بگذرد. اما این کاربران از یک مسئله آگاه نیستند و آن هم تست تاب‌آوری کشورهای متخاصم است. اتفاقا آمریکا اگر ببیند ایران منفعل و ساکت می‌نشیند در آن صورت احتمال جنگ در آینده بسیار زیاد است. چون آمریکا این سکوت را بر ضعف ایران حمل می‌کند و قاعدتا حمله به یک کشور ضعیف بسیار آسان‌تر از حمله به یک کشور قدرتمند است. اما اگر ایران واکنش درستی نشان دهد و انتقام این ترور ناجوانمردانه را بگیرد در آن صورت احتمال بروز جنگ بسیار کمتر است. پس در اینکه ایران باید انتقام خون سردار سلیمانی را از رژيم آمریکا بگیرد هیچ شکی نیست اما این انتقام لزوما نباید سریع باشد. به نظر می‌رسد انتظاری که در افکارعمومی مبنی بر واکنش و انتقام سریع ایران شکل گرفته انتظاری به‌جا نیست. انتقام سخت باید در زمان و مکان مناسب باشد و تشخیص زمان و مکان مناسب با فرماندهان نظامی است. ممکن است تشخیص فرماندهان نظامی این باشد که شرایط تحقق انتقام سخت یک هفته دیگر یا یک ماه دیگر فراهم می شود. موج انتقام سریع باعث می‌شود فرماندهان نظامی ما در افکارعمومی تحت فشار قرار گیرند. هرچند تجربه نشان داده فشار افکار عمومی باعث تصمیم غلط استراتژیست های ایران نمی‌شود اما این فضا باعث می‌شود اگر تصمیم ایشان برای انتقام سخت در زمانی نزدیک محقق نشود افکار عمومی سرخورده شود. به‌همین دلیل به نظر می‌رسد مطالبه افکار عمومی باید انتقام سخت باشد؛ نه انتقام سریع. خصوصا اینکه فرماندهان نظامی ما و به‌خصوص رهبری نشان داده‌اند وقتی از انتقام سخن می‌گویند حتما به آن عمل خواهند کرد -مانند انتقام از داعش در پی حمله به مجلس- اما تشخیص زمان و مکان مناسب آن برعهده ایشان است و قاعدتا پاسخ به چنین جنایتی باید با فکر و برنامه‌ریزی درست صورت گیرد. امری که سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح هم بر آن صحه گذاشته است. سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: پاسخ به این اقدام تروریستی حق ماست و حتما جمهوری اسلامی به این اقدام تروریستی پاسخ خواهد داد. وی با تاکید بر اینکه ایران این اقدام تروریستی آمریکا را به شدت پاسخ خواهد داد، ادامه داد: البته جمهوری اسلامی ایران ...

جدیدترین خبرها