رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۱۴ شعبان ۱۴۴۱
  • 2020 Wednesday 8 April
اوقات شرعی

  • سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳
  • کد خبر : 73703
  • مشاهده : 65 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : ربیعی: از آمار‌های «کشته شدگان» دبیر ستاد حقوق بشر «هیچ» اطلاعی ندارم / ۱۰۰ میلیون یورو برای فاضلاب اهواز اختصاص یافت

سخنگوی دولت با بیان اینکه فشارها به لطف دیپلماسی ملی و انقلابی کاملا شکست‌پذیر هستند، گفت: انسجام و استقامت ملی در داخل و صلح گستری و دیپلماسی فعال در منطقه باید مورد توجه قرار گیرد.

«علی ربیعی» ظهر دوشنبه در نشست خبری گفت: اگر منصفانه و با توجه به شرایط کشور به عملکرد دولت نگاه شود مشخص می‌شود که دولت به ظرفیت‌های داخلی و دیپلماتیک برای توسعه کشور استفاده کرده است.

به گزارش حامی خبر؛ سخنگوی دولت با اشاره به سفر اخیر رییس جمهوری به مالزی و ژاپن اظهارداشت: سفر رئیس جمهور به مالزی و ژاپن نشان داد که تحریم را به عنوان یک واقعیت موجود در زندگی ملت ایران به رسمیت نشناخته از همه ظرفیت‌های داخلی و خارجی برای شکستن تحریم ضد بشری استفاده خواهد شد. برای این منظور با هدف توسعه و ارتقاء جایگاه ایران و حمایت از منافع ملی استفاده از توان دیپلماتیک را در دستور کار قرار داده است.

وی یادآورشد: جمع بندی رئیس‌جمهور از مذاکرات مالزی و ژاپنی بود فشار‌ها به لطف دیپلماسی ملی و انقلابی کاملاً شکست ناپذیر هستند و استقامت و انسجام ملی در داخل و صلح گستری و دیپلماسی فعال در منطقه باید مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه نگاه معطوف به حمایت از تولید داخلی، استقلال اقتصادی و اتکا به توان و ظرفیت های ملی همواره از جمله اولویت‌های دولت و تمام دستگاه‌های زیرمجموعه آن بوده است،خاطرنشان کرد: اگر منصفانه و با توجه به شرایط تحریمی کشور به عملکرد دولت نگاه شود، پیداست که دولت هم زمان هم به ظرفیت های داخلی توجه داشته و هم از ظرفیت های دیپلماتیک برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده کرده است. دولت از ابتدا معتقد به استفاده از همه ظرفیت های ایران و نیز هم افزایی بوده است. دولت باور دارد که دو مسیر دیپلماسی و تحریم شکنی و تحریم زدایی و قوی کردن اقتصاد کشور راهگشا خواهد بود.

ربیعی تصریح کرد: جمع بندی رئیس جمهور از مجموع مذاکرات ژاپن و مالزی این بود که فشارها به لطف دیپلماسی ملی و انقلابی کاملا شکست پذیر هستند و این یک راهبرد دو وجهی است.استقامت و انسجام ملی در داخل و «صلح گستری در منطقه و دیپلماسی فعال در مناسبات منطقه ای و جهانی».

سخنگوی دولت ادامه داد:با همین راهبرد صلح و آزادی است که می توان حصر ایران در برابر تحریم های ظالمانه را شکست. سخن امام خمینی در گوش ماست که در دشوار ترین روزهای میهن فرمودند حصر آبادان باید شکسته شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما ایران را شایسته تحریم نمی دانیم و با همین رویکرد نگاه و اتکاء به توان داخلی و استفاده از ظرفیت دیپلماسی، آمریکا را به عقب می رانیم و به الزامات این مسیرهم توجه داریم. الزامات این مسیر هم چیزی نیست جز تلاش برای افزایش سطح رضایت عمومی، افزایش درک مشترک با مردم و قوی کردن اقتصاد در داخل، تعمیق جمهوریت و دیپلماسی فعال.

ربیعی در بخش دیگری از نشست خبری خود در پاسخ به این پرسش که وزارت کشور هنوز سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی را نداده است، گفت: دو شرکت بزرگ تاکسیرانی اینترنتی گزارش پیمایش های خود را به وزارت کشور ارایه می کنند و بعد از ارایه گزارش یک ماهه، پول به کارت‌های آنان واریز می‌شود. مشکلی تحت این عنوان که صدی هفت پرداخت کردن سهیمه بنزین کم است مطرح شده اما اینکه بگویند اصلا پولی واریز نمی شود را نشنیده ام ولی پیگیری خواهم کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آمار جانباختگان در سخنان محمدجواد لاریجانی به دو دسته تروریستی و امنیتی تقسیم شده است و اینکه آیا دولت این آمار را تایید می‌کند، اظهار کرد: این سوال را باید از خود ایشان بپرسید. بنابر وعده ای که با وزیر کشور داشته ایم و بر اساس تقسیم کار قرار شد دادستانی آمار را با تفکیک و دقیق ارایه کند و از آمارهای دبیر ستاد حقوق بشر هیچ اطلاعی ندارم. البته از نیروهایی امنیتی ما هم عده‌ای شهید شدند که به این موضوع شک نداریم.

ربیعی در پاسخ به این پرسش که آیا سخنان محمود صادقی درباره اظهارات رحمانی فضلی درباره چگونگی شلیک ها به معترضین درست است یا خیر، گفت: من در آن جلسه نبودم ولی با آقای رحمانی فضلی که صحبت کردم گفت که بیانات من تقطیع شده است و آنچه که گفته ام شبیه سازی موضوع بوده و این که چطور اتفاقات رخ می‌دهد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش ایسنا درباره چگونگی رسیدگی دولت به خانواده‌های آسیب دیده در حوادث آبان ماه، اظهار کرد: ما هیأت بررسی که برای این موضوع تشکیل داده ایم تاکنون جلسات گوناگونی داشته است. البته مشکل این بوده که اطلاع رسانی درباره کار این هیأت انجام نشده ولی یکی از کارهای این هیات استفاده از معتمدین محلی در رسیدگی به خانواده‌های آسیب دیده بوده که طی آن به همه خانواده های آسیب دیده در این حوادث سرکشی شده و حمایت های لازم هم از آنها انجام شده که لازم نیست اینجا به آن اشاره شود.

با راهبرد صلح و آزادی می توان تحریم را شکست

ربیعی با تاکید بر این که با راهبرد صلح و آزادی می‌توان حصر ایران برابر تحریم‌های ظالمانه را شکست، گفت: سخن امام خمینی در گوش ماست که در دشوار ترین روزهای میهن فرمودند حصر آبادان باید شکسته شود.

آمریکا برای مذاکره و رفع تحریم پیش قدم نشود زیان می‌کند

ربیعی تاکید کرد: حصر ایران آنگاه شکسته خواهد شد که به تحلیل دقیق رهبر معظم انقلاب تولید داخلی چنان رونق گیرد که تحریم‌گران بی اثر بودن اقدامات خود را به چشم ببینند. من این راهبرد دوستونه و دو وجهی در مقابله با تحریم‌ها را این گونه می توانم توضیح بدهم که هر کجا تحریم هست و آثار و تبعات خودش را آشکار کرده مقاومت مقابل تحریم‌ها و همزمان با آن تلاش دیپلماتیک برای شکست دادن تحریم هم وجود دارد.

وی گفت: هدف این است که به نقطه‌ای برسیم که دولت آمریکا اگر برای مذاکره با ایران و رفع تحریم‌های غیر انسانی‌اش پیش قدم نشود بیشتر زیان ببیند.

تکمیل شبکه آب و فاضلاب اهواز با ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی 

ربیعی همچنین درباره مصوبات شب گذشته دولت گفت: در این جلسه در مورد بحث آلودگی هوا در شهرهای بزرگ بحث و گفت وگو شد. گزارشی در این خصوص در هیات دولت ارائه شد که علل و ریشه‌های مرتبط با ساختارهای ناقص گذشته در آن مورد اشاره قرار گرفته بود.

سخنگوی دولت افزود: پس از آن برخی اقدامات کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت در دستور کار گرفت که از «انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران خواسته ام تا دقایقی در جلسه امروز مجموعه تصمیمات را تشریح کند.

وی بیان کرد: موضوع دیگری که در دولت مفصلا مورد بحث قرار گرفت مشکلات مردم خوزستان بود. در این خصوص هم گزارش هایی از سوی وزیران کشور، رفاه و نیرو ارائه شد و تصمیماتی نیز برای حل این مشکلات اتخاذ شد.

ربیعی بیان کرد: دولت تصمیم گرفت با توجه به موافقت رهبر معظم انقلاب با درخواست برداشت از صندوق توسعه ملی اقداماتی اساسی را در کوتاه‌مدت و بلندمدت برای حل مشکلات فاضلاب اهواز انجام دهند.

وی افزود: دولت برای کمک به جبران خسارات وارده به زندگی مردم هم دولت کمک‌های نقدی در نظر گرفته است. مقرر شد وزرا برنامه های خود را برای حل مشکلات استان با زمان‌بندی مشخص به هیات دولت ارائه کنند و در جلسه آینده دولت نیز درباره آن گزارش بدهند.

ربیعی خاطرنشان کرد: مقرر شد مصوبه مورخه پانزدهم فروردین ۹۶ که هنوز به طور کامل اجرا نشده در دستور کار قرار گیرد. دولت تاکنون ۶ هزار میلیارد تومان در راستای اجرای اصلاح شبکه آب و فاضلاب اهواز هزینه کرده است که با اختصاص ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی ان شاء الله اصلاح و تکمیل می شود.

سخنگوی دولت گفت: در جلسه شب گذشته دولت علاوه بر مسایل زیر ساختی، مقرر شد با توجه به توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری که در استان صورت گرفته در جهت ملموس کردن این سرمایه گذاری‌ها در زندگی مردم، استخدام نیروهای بومی در صنایع در دستور کار قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

محمدعلی حبیبی؛

آیا انتقام سخت همان انتقام سریع است؟

پس از ترور ناجوانمردانه سردار شهید قاسم سلیمانی توسط ارتش تروریست آمریکا، رهبر انقلاب در پیام تسلیتی که صادر کردند از انتقام سخت سخن گفتند: «شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوه‌ی الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند.» از سویی دیگر محبوبیت فوق‌العاده سردار سلیمانی در میان مردم و نحوه شهادت ایشان یعنی ترور برنامه‌ریزی شده باعث شد موج خونخواهی از نخستین ساعات انتشار خبر در بین آحاد جامعه همه‌گیر شود. موج انتقام در شبکه‌های اجتماعی باعث ترس اندک‌شماری از کاربران از احتمال جنگ شد. شماری از کاربران از ترس بروز جنگ، خواهان این شدند که ایران از خون سردار سلیمانی بگذرد. اما این کاربران از یک مسئله آگاه نیستند و آن هم تست تاب‌آوری کشورهای متخاصم است. اتفاقا آمریکا اگر ببیند ایران منفعل و ساکت می‌نشیند در آن صورت احتمال جنگ در آینده بسیار زیاد است. چون آمریکا این سکوت را بر ضعف ایران حمل می‌کند و قاعدتا حمله به یک کشور ضعیف بسیار آسان‌تر از حمله به یک کشور قدرتمند است. اما اگر ایران واکنش درستی نشان دهد و انتقام این ترور ناجوانمردانه را بگیرد در آن صورت احتمال بروز جنگ بسیار کمتر است. پس در اینکه ایران باید انتقام خون سردار سلیمانی را از رژيم آمریکا بگیرد هیچ شکی نیست اما این انتقام لزوما نباید سریع باشد. به نظر می‌رسد انتظاری که در افکارعمومی مبنی بر واکنش و انتقام سریع ایران شکل گرفته انتظاری به‌جا نیست. انتقام سخت باید در زمان و مکان مناسب باشد و تشخیص زمان و مکان مناسب با فرماندهان نظامی است. ممکن است تشخیص فرماندهان نظامی این باشد که شرایط تحقق انتقام سخت یک هفته دیگر یا یک ماه دیگر فراهم می شود. موج انتقام سریع باعث می‌شود فرماندهان نظامی ما در افکارعمومی تحت فشار قرار گیرند. هرچند تجربه نشان داده فشار افکار عمومی باعث تصمیم غلط استراتژیست های ایران نمی‌شود اما این فضا باعث می‌شود اگر تصمیم ایشان برای انتقام سخت در زمانی نزدیک محقق نشود افکار عمومی سرخورده شود. به‌همین دلیل به نظر می‌رسد مطالبه افکار عمومی باید انتقام سخت باشد؛ نه انتقام سریع. خصوصا اینکه فرماندهان نظامی ما و به‌خصوص رهبری نشان داده‌اند وقتی از انتقام سخن می‌گویند حتما به آن عمل خواهند کرد -مانند انتقام از داعش در پی حمله به مجلس- اما تشخیص زمان و مکان مناسب آن برعهده ایشان است و قاعدتا پاسخ به چنین جنایتی باید با فکر و برنامه‌ریزی درست صورت گیرد. امری که سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح هم بر آن صحه گذاشته است. سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: پاسخ به این اقدام تروریستی حق ماست و حتما جمهوری اسلامی به این اقدام تروریستی پاسخ خواهد داد. وی با تاکید بر اینکه ایران این اقدام تروریستی آمریکا را به شدت پاسخ خواهد داد، ادامه داد: البته جمهوری اسلامی ایران ...

جدیدترین خبرها