رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۱۴ شعبان ۱۴۴۱
  • 2020 Wednesday 8 April
اوقات شرعی

  • چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۱
  • کد خبر : 73714
  • مشاهده : 42 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : مذاکره مجدد در برجام معنا ندارد/ اتحادیه اروپا به‌ اندازه یک ایالت آمریکا استقلال ندارد

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تاکید ایران این است که مذاکره مجدد در برجام معنا ندارد و تا تحریم‌ها برداشته نشود، ایران هیچ اقدامی انجام نخواهد داد.

علی‌اکبر صالحی امروز در حاشیه راه‌اندازی مدار ثانویه راکتور آب سنگین اراک در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه تا تحریم‌ها حذف نشود ایران اقدام جدیدی را انجام نخواهد داد، اظهار کرد: ایران معتقد است بحث مذاکره مجدد معنا ندارد.

به گزارش حامی خبر؛ وی تصریح کرد: مدیرکل جدید آژانس انرژی اتمی اشراف خوبی به مسائل آژانس دارد و در صحبت‌هایش اعلام کرده جانب انصاف را خواهد گرفت.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور ادامه داد: مدیرکل جدید به‌خوبی ایران را می‌شناسد و می‌داند اگر قرار باشد به گونه‌ای دیگر عمل شود، ایران می‌داند چگونه عکس‌العمل نشان دهد.

ایران در چارچوب تعهدات با آژانس همکاری خواهد کرد 

صالحی با بیان ایران ۸۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید می‌کند، افزود: ایران در چارچوب تعهدات با آژانس همکاری خواهد کرد و همکاری ایران با آژانس کما فی‌السابق ادامه خواهد داشت.

وی در خصوص پایبندی اروپا به برجام اطهار کرد: اروپا می‌خواهد برجام باقی بماند؛ از بعد امنیتی بارها اعلام کرده‌اند می‌خواهند برجام پابرجا بماند اما اتحادیه اروپا نشان داد به‌اندازه یک ایالت آمریکا استقلال ندارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور اظهار کرد: امروز اروپایی‌ها دچار تناقض در گفتمان هستند؛ از یک‌سو می‌خواهند برجام را برای امنیت اروپا نگه دارند و از سوی دیگر تهدید می‌کنند که به دنبال مکانیسم‌های ماشه هستند.

صالحی گفت: برای وجدان جهانی ثابت شده که ایران متعهد به تعهدات  خود بوده و همچنان متعهد است.

وی تأکید کرد: ایران مقتدر امروز ارزان به دست نیامده است و توانسته با موفقیت مشکلات را پشت سر بگذارد.

هزینه ۷ میلیارد دلاری از سال ۶۸ تاکنون

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور با اشاره به تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۲۰ درصد بیان کرد: در حال حاضر ایران محدودیتی برای سقف غنی‌سازی نداریم و این بستگی به تصمیم دولت و هیأت نظارت بر برجام دارد.

صالحی درباره طرح مباحثی با عنوان هزینه کردن اعتبارات ده‌ها میلیارد دلاری برای سازمان انرژی اتمی گفت: طرح این موضوعات ناشی از علم پایین مطرح‌کنندگان این مسائل است، از سال ۱۳۶۸ تاکنون جمع کل بودجه اختصاص یافته به این سازمان بین ۶.۵ تا ۷ میلیارد دلار بوده که یک و نیم میلیارد دلار تنها مربوط به نیروگاه بوشهر بوده است.

وی تصریح کرد: با یک حساب سرانگشتی باید گفت سالانه ۲۰۰ میلیون دلار در این مدت در این صنعت اقتدارآفرین و افتخارآفرین هزینه شده، این در حالی است که میزان ارزش‌افزوده نیروگاه بوشهر یک حدود ۷۰۰ میلیون دلار است.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: این سازمان در قسمت اکتشاف و استخراج به سمتی حرکت می‌کند که درآمد ارزش‌افزوده زیادی برای کشور تولید می‌کند و اگر ارزش‌افزوده را به خود سازمان بازگردانند، اولین سازمان دولتی خواهد بود که نه تنها مالیات خود را پرداخت می‌کند بلکه هیچ نیازی به بودجه دولتی نخواهد داشت.

باید قدر صنعت هسته‌ای را بدانیم

صالحی تأکید کرد: چالش ایران و غرب ظاهرش هسته‌ای است؛ دشمنان با اصل انقلاب مشکل دارند باید قدر صنعت هسته‌ای را بدانیم، ایران امروز در فناوری کوانتومی وارد شده و از بسیاری از کشورهای در حال توسعه در صنعت هسته‌ای جلوتر است و در حوزه وسیعی از این فناوری جلوتر است که مایه افتخار است.

وی گفت: سیاست سازمان در حوزه سرمایه‌گذاری پرداختن به راکتورهای کوچک است و این موضوع را دنبال خواهد کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور با اشاره به راکتور آب سنگین خنداب بیان داشت: این راکتور از ۲۰ سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد. طرحی که راکتور بر اساس آن ساخته شد طرح قدیمی بود و از آنجا که نمی‌توانست متناسب با شرایط روز تولید داشته باشد، طراحی راکتور مدرن در دستور کار قرار گرفت.

صالحی خاطرنشان کرد: در راکتور طرح قدیم جمعیت نوترونی اندک بود و امکان دستیابی به بسیاری از رادیو ایزوتوپ‌ها نبود و بسیاری از توقعات هم حاصل نمی‌ش. در مذاکرات برجام، قرار شد در طراحی راکتور خنداب بازنگری شود؛ چراکه از منظر طرف مقابل این راکتور ۸ کیلوگرم پلوتونیم در سال تولید می‌کرد که می‌تواند برای ساخت بمب به کار رود، آن‌ها می‌خواستند خاطرجمع شوند که آن پلوتونیم برای مقاصد نظامی به کار نرود.

وی بازطراحی اولیه برای کاهش تولید پلوتونیم را حرکتی برای جلب اعتماد و اطمینان طرف مقابل برشمرد و افزود: راهکار آن اقدام افزایش غنای سوخت بود که موجب می‌شد میزان تولید پلوتونیم کاهش یابد که با بازطراحی نظر آن‌ها تأمین شد، هرچند بر اساس فتوای رهبری ساخت، انباشت و استفاده از سلاح‌های اتمی حرام است.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور ادامه داد: ساخت راکتور مدرن با کمک آن‌ها آغاز شد تا جمعیت نوتورونی راکتور چند برابر شود تا هم فضای بیشتری برای آزمایش‌های نوتورونی فراهم شود و هم فرصت بیشتری برای ساخت رادیو ایزوتوپ‌ها فراهم شود.

راکتور جدید مورد تأیید کشورهای پیشرفته است

صالحی با اشاره به راه‌اندازی بخش ثانویه راکتور اراک اظهار کرد: مستندات علمی راکتور جدید مورد تأیید کشورهایی است که در زمینه هسته‌ای کشورهای پیشرفته تلقی می‌شوند.

وی تصریح کرد: در آینده اگر بخواهیم راکتور مشابه برای کشوری دیگر بسازیم این اطمینان برای خریدار فرضی هست که راکتور جدید ایمن است.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور گفت: راکتور خنداب از دو قسمت عمده تشکیل می‌شود؛ جزیره هسته که قلب راکتور است و بخش ثانویه که در بخش ثانویه ۵۱ الی ۵۲ سیستم مختلف باید تکمیل شود تا راه‌اندازی شود.

صالحی ادامه داد: در طراحی جدید راکتور تحقیقاتی آب‌سنگین خنداب تولید پلوتونیم  به حداقل ممکن رسیده است.

وی از فراهم شدن امکان تولید کبالت ۶۰ خبر داد و بیان کرد: با راکتور جدید امکان تولید کبالت ۶۰ فراهم شده که منبع درآمد جدیدی برای سازمان اخواهد بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه در راکتور جدید قلب راکتور باید مدل‌سازی می‌شد، خاطرنشان کرد: هرچند ایران توان این کار را داشت، اما این مدل‌سازی با مشورت و تایید طراحی‌ها توسط گروه کاری که شامل ایران، چین و آمریکا بود، انجام شد که آمریکا از این کارگروه خارج و انگلیس جایگزین آن شد.

صالحی گفت:  آب داخل راکتور آب سنگین و ۶۰ تن است که باید داخل‌ آن بریزیم و سالی حدود ۴۰۰ تن آب سنگین برای جایگزین شدن هدررفت‌ها اضافه می‌شود، از طریق آب ثانویه تبادل حرارت انجام می‌شود و حرارت بخش اولیه را می‌گیرد که هم‌اکنون بخش ثانویه تکمیل شده و اتاق کنترل نیز ظرف شش ماه آینده به بهره برداری می رسد.

وی از تست سرد راکتور اراک تا سال ۱۴۰۰ خبر داد و اظهار کرد: اعلام کرده بودیم از زمان برجام مدل‌سازی راکتور جدید به ۵ سال بازه زمانی نیاز دارد که امیدواریم تا سال ۱۴۰۰ کارها اتمام و تست‌های سرد راکتور جدید انجام خواهد شد.

ایران هیچ اقدامی انجام نخواهد داد

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص مذاکرات روحانی و آبه در ژاپن گفت: فرانسوی‌ها به دنبال توافق مرضی‌الطرفین بودند، طرف مقابل می‌گوید ما می‌خواهیم ایران به سمت سلاح هسته‌ای نرود، ترامپ  نیز اعلام کرده خواسته ما دوری ایران از سلاح هسته ای است؛ در حالی که پمپئو ۱۲ شرط را مطرح کرده بود، ما معتقد هستیم تحریم‌ها باید برداشته شود که اگر این شرط احراز شود مابقی مسائل را می‌توان در ۱+۵ مطرح کرد، تاکید ایران این است که مذاکره مجدد در برجام معنا ندارد و تا تحریم‌ها برداشته نشود، ایران هیچ اقدامی انجام نخواهد داد.

وی یادآورشد: مسئله‌ای هم از سوی دکتر ظریف مطرح شده و آن، تسریع در تصویب پروتکل الحاقی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در توافق برجام قرار بر این شد که تولیدات غنی‌سازی به ۳۰۰ کیلوگرم در سال رسیده باشد؛ در برجام از دست ندادیم،  محدودیت‌ها تنها آهنگ صنعت هسته‌ای را متناسب با شرایط و فعالیت‌های اقتصادی  کرد.

صالحی با اشاره به برنامه ایران در سال آینده اظهار کرد: ایران با قوت و قدرت  از این معرکه خارج می‌شود، ناظران بین‌المللی معتقدند ایران تا به امروز در بازی شطرنج دست برتر را داشته است که این از افتخارات ایران است.

معاون رئیس‌جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت اظهار داشت:  پرونده ایران به شورای امنیت نمی‌رود، این مسئله به سود هیچ کسی نیست، چراکه مناسبات منطقه و جهان تغییر می‌یابد و عقلا اجازه نمی‌دهند چنین اتفاقی رخ دهد.

 ارزش هر نیروگاه هزار مگاواتی، پنج میلیارد دلار است 

صالحی ارزش هر نیروگاه هزار مگاواتی را پنج میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای، یک برنامه بلندمدت است که بر اساس پیش‌بینی های صورت گرفته شش سال دیگر فاز دوم بوشهر و فاز سوم تا هشت سال دیگر وارد مدار خواهند شد.

منبع: فارس

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

محمدعلی حبیبی؛

آیا انتقام سخت همان انتقام سریع است؟

پس از ترور ناجوانمردانه سردار شهید قاسم سلیمانی توسط ارتش تروریست آمریکا، رهبر انقلاب در پیام تسلیتی که صادر کردند از انتقام سخت سخن گفتند: «شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوه‌ی الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند.» از سویی دیگر محبوبیت فوق‌العاده سردار سلیمانی در میان مردم و نحوه شهادت ایشان یعنی ترور برنامه‌ریزی شده باعث شد موج خونخواهی از نخستین ساعات انتشار خبر در بین آحاد جامعه همه‌گیر شود. موج انتقام در شبکه‌های اجتماعی باعث ترس اندک‌شماری از کاربران از احتمال جنگ شد. شماری از کاربران از ترس بروز جنگ، خواهان این شدند که ایران از خون سردار سلیمانی بگذرد. اما این کاربران از یک مسئله آگاه نیستند و آن هم تست تاب‌آوری کشورهای متخاصم است. اتفاقا آمریکا اگر ببیند ایران منفعل و ساکت می‌نشیند در آن صورت احتمال جنگ در آینده بسیار زیاد است. چون آمریکا این سکوت را بر ضعف ایران حمل می‌کند و قاعدتا حمله به یک کشور ضعیف بسیار آسان‌تر از حمله به یک کشور قدرتمند است. اما اگر ایران واکنش درستی نشان دهد و انتقام این ترور ناجوانمردانه را بگیرد در آن صورت احتمال بروز جنگ بسیار کمتر است. پس در اینکه ایران باید انتقام خون سردار سلیمانی را از رژيم آمریکا بگیرد هیچ شکی نیست اما این انتقام لزوما نباید سریع باشد. به نظر می‌رسد انتظاری که در افکارعمومی مبنی بر واکنش و انتقام سریع ایران شکل گرفته انتظاری به‌جا نیست. انتقام سخت باید در زمان و مکان مناسب باشد و تشخیص زمان و مکان مناسب با فرماندهان نظامی است. ممکن است تشخیص فرماندهان نظامی این باشد که شرایط تحقق انتقام سخت یک هفته دیگر یا یک ماه دیگر فراهم می شود. موج انتقام سریع باعث می‌شود فرماندهان نظامی ما در افکارعمومی تحت فشار قرار گیرند. هرچند تجربه نشان داده فشار افکار عمومی باعث تصمیم غلط استراتژیست های ایران نمی‌شود اما این فضا باعث می‌شود اگر تصمیم ایشان برای انتقام سخت در زمانی نزدیک محقق نشود افکار عمومی سرخورده شود. به‌همین دلیل به نظر می‌رسد مطالبه افکار عمومی باید انتقام سخت باشد؛ نه انتقام سریع. خصوصا اینکه فرماندهان نظامی ما و به‌خصوص رهبری نشان داده‌اند وقتی از انتقام سخن می‌گویند حتما به آن عمل خواهند کرد -مانند انتقام از داعش در پی حمله به مجلس- اما تشخیص زمان و مکان مناسب آن برعهده ایشان است و قاعدتا پاسخ به چنین جنایتی باید با فکر و برنامه‌ریزی درست صورت گیرد. امری که سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح هم بر آن صحه گذاشته است. سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: پاسخ به این اقدام تروریستی حق ماست و حتما جمهوری اسلامی به این اقدام تروریستی پاسخ خواهد داد. وی با تاکید بر اینکه ایران این اقدام تروریستی آمریکا را به شدت پاسخ خواهد داد، ادامه داد: البته جمهوری اسلامی ایران ...

جدیدترین خبرها