رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۱۴ شعبان ۱۴۴۱
  • 2020 Wednesday 8 April
اوقات شرعی

  • شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
  • کد خبر : 73741
  • مشاهده : 39 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : آیا رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین، مقدمه تشکیل یک ائتلاف استراتژیک سه جانبه است؟ / چرا ایران بزرگترین برنده این رزمایش است؟

ایرانی که با محاصره شدید آمریکا مواجه است، بیشترین سود را از این رزمایش می کند؛ چرا که باعث در هم شکستن محاصره آمریکا، حداقل در ابعاد روانی آن شده و نشان می دهد که ایران کشوری منزوی نیست و دوستان استراتژیکی در سطح بین المللی دارد.

رای الیوم نوشت: دریای عمان و اقیانوس هند روز جمعه شاهد برگزاری مانور دریایی بی سابقه ای با حضور نیروهای دریایی چین، روسیه و ایران بود، که به مدت چهار روز ادامه می یابد.

به گزارش حامی خبر، در ادامه این مطلب آمده است:  شاید برای گفتن این حرف زود باشد که این رزمایش، تجسم یک ائتلاف استراتژیک سه جانبه جدید است؛ اما می توان گفت رزمایش مذکور در بردارنده پیام مهمی برای ایالات متحده و دولتهای غربی است که در ماه گذشته، تشکیل دو ائتلاف دریایی را اعلام کردند و دولتهای عربی حاشیه خلیج فارس مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز در آن حضور دارند.

ایرانی که با محاصره شدید آمریکا مواجه است، بیشترین سود را از این رزمایش می کند؛ چرا که باعث در هم شکستن محاصره آمریکا، حداقل در ابعاد روانی آن شده و نشان می دهد که ایران کشوری منزوی نیست و دوستان استراتژیکی در سطح بین المللی دارد.

آمریکا دیگر به تنهایی بر جهان حکومت نکرده و سرنوشت سیاسی و نظامی آن را رقم نمی زند؛ عصر سیطره آمریکا در این زمینه، رو به پایان است و منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، دیگر مانند گذشته، جزو املاک ایالات متحده محسوب نمی شود.

علاوه بر اینکه این رزمایش همزمان شد با پرتاب آزمایشی موشک«لنگ مارچ» چین، که زمینه ایجاد یک ایستگاه فضایی را برای این کشور در سال ۲۰۲۰ فراهم می کند.

اگر گزارشهای غربی مبنی بر اینکه چین، طی ده سال آینده به بزرگترین قدرت اقتصادی تبدیل شده و می تواند با همکاری روسیه، یک نظام مالی جهانی ایجاد کند که به سیطره دلار پایان دهد، صحت داشته باشد، بدان معناست که ایران، برخلاف همسایگان عرب خود، هم پیمان بسیار قدرتمندتری را انتخاب کرده است که می تواند در آینده به آن تکیه کند.

غرب در حال آموزش زبان چینی در مدارس و دانشگاههای خود است؛ در حالی که اغلب دانشمندان ما(اعراب)، تقریبا همه چیز، حتی لباسهای خود را از خارج وارد می کنند!

جهان به سرعت تغییر می کند؛ در حالی که اعراب همچنان به دنبال یک هدف در حرکتند؛ و آن، چگونگی نابود کردن یکدیگر هستند و گمان نمی کنیم این شرایط در ده سال آینده یا حتی بیشتر، تغییری کند.

ایران با ابر قدرتها دوستی می کند؛ چرا که بلند همتی استراتژیک و صنعت نظامی پیشرفته دارد و روز به روز قدرتمندتر می شود؛ اما همسایگان عرب آن، برای تبدیل شدن به پیروانی ضعیف و ذلیل، با دولتهای قوی دوستی می کنند و میلیاردها دلار را بعنوان بهای این تبعیت، می پردازند؛ به همین دلیل است که ایران پیشرفت می کند و دیگران، به دشنام دادن، اکتفا می کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

محمدعلی حبیبی؛

آیا انتقام سخت همان انتقام سریع است؟

پس از ترور ناجوانمردانه سردار شهید قاسم سلیمانی توسط ارتش تروریست آمریکا، رهبر انقلاب در پیام تسلیتی که صادر کردند از انتقام سخت سخن گفتند: «شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوه‌ی الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند.» از سویی دیگر محبوبیت فوق‌العاده سردار سلیمانی در میان مردم و نحوه شهادت ایشان یعنی ترور برنامه‌ریزی شده باعث شد موج خونخواهی از نخستین ساعات انتشار خبر در بین آحاد جامعه همه‌گیر شود. موج انتقام در شبکه‌های اجتماعی باعث ترس اندک‌شماری از کاربران از احتمال جنگ شد. شماری از کاربران از ترس بروز جنگ، خواهان این شدند که ایران از خون سردار سلیمانی بگذرد. اما این کاربران از یک مسئله آگاه نیستند و آن هم تست تاب‌آوری کشورهای متخاصم است. اتفاقا آمریکا اگر ببیند ایران منفعل و ساکت می‌نشیند در آن صورت احتمال جنگ در آینده بسیار زیاد است. چون آمریکا این سکوت را بر ضعف ایران حمل می‌کند و قاعدتا حمله به یک کشور ضعیف بسیار آسان‌تر از حمله به یک کشور قدرتمند است. اما اگر ایران واکنش درستی نشان دهد و انتقام این ترور ناجوانمردانه را بگیرد در آن صورت احتمال بروز جنگ بسیار کمتر است. پس در اینکه ایران باید انتقام خون سردار سلیمانی را از رژيم آمریکا بگیرد هیچ شکی نیست اما این انتقام لزوما نباید سریع باشد. به نظر می‌رسد انتظاری که در افکارعمومی مبنی بر واکنش و انتقام سریع ایران شکل گرفته انتظاری به‌جا نیست. انتقام سخت باید در زمان و مکان مناسب باشد و تشخیص زمان و مکان مناسب با فرماندهان نظامی است. ممکن است تشخیص فرماندهان نظامی این باشد که شرایط تحقق انتقام سخت یک هفته دیگر یا یک ماه دیگر فراهم می شود. موج انتقام سریع باعث می‌شود فرماندهان نظامی ما در افکارعمومی تحت فشار قرار گیرند. هرچند تجربه نشان داده فشار افکار عمومی باعث تصمیم غلط استراتژیست های ایران نمی‌شود اما این فضا باعث می‌شود اگر تصمیم ایشان برای انتقام سخت در زمانی نزدیک محقق نشود افکار عمومی سرخورده شود. به‌همین دلیل به نظر می‌رسد مطالبه افکار عمومی باید انتقام سخت باشد؛ نه انتقام سریع. خصوصا اینکه فرماندهان نظامی ما و به‌خصوص رهبری نشان داده‌اند وقتی از انتقام سخن می‌گویند حتما به آن عمل خواهند کرد -مانند انتقام از داعش در پی حمله به مجلس- اما تشخیص زمان و مکان مناسب آن برعهده ایشان است و قاعدتا پاسخ به چنین جنایتی باید با فکر و برنامه‌ریزی درست صورت گیرد. امری که سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح هم بر آن صحه گذاشته است. سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: پاسخ به این اقدام تروریستی حق ماست و حتما جمهوری اسلامی به این اقدام تروریستی پاسخ خواهد داد. وی با تاکید بر اینکه ایران این اقدام تروریستی آمریکا را به شدت پاسخ خواهد داد، ادامه داد: البته جمهوری اسلامی ایران ...

جدیدترین خبرها